Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

A tálibok szervátültetési tilalma sokak számára ellehetetleníti az életmentő műtétet Afganisztánban


Afganisztánban a súlyos szegénység táplálja az illegális szervkereskedelmet, a legtöbben a veséjüket adják el
Afganisztánban a súlyos szegénység táplálja az illegális szervkereskedelmet, a legtöbben a veséjüket adják el

A dél-ázsiai ország szélsőséges iszlamista kormánya betiltotta a szervátültetést, megfosztva az embereket a potenciálisan életmentő orvosi beavatkozástól.

A tálibok szerint az olyan létfontosságú szervek, mint a szív, a vese és a tüdő átültetése iszlámellenes. Sokan nem értenek egyet az intézkedéssel. Az orvosok arra figyelmeztettek, hogy ez több ezer beteget érint hátrányosan már jelen pillanatban is.

Ehhez kapcsolódóan: Megmaradt szabadságuk utolsó részének elvesztésétől tartanak az újságírók Afganisztánban

„Nagy bajban vagyok – mondta az északi Parvan tartományban élő Vahid, akinek mind a két veséjében és az epehólyagjában is kövek alakultak ki. – Most mit fogok csinálni? – tette fel a kérdést a biztonsági okokból teljes neve elhallgatását kérő férfi. – Az orvosok azt mondják, hogy a veseátültetés az egyetlen módja a gyógyulásomnak.

Hasonlóan nyilatkozott a Herát tartományban élő Rasid is, aki veseátültetésre szoruló unokatestvére révén érintett. „Még mindig a kórházban vár, annak ellenére, hogy a falunk összegyűjtötte a pénzt a transzplantációs műtétjére.

Sok afgán nő eladta a veséjét, hogy biztosítsa családja túlélését a nehéz körülmények közepette
Sok afgán nő eladta a veséjét, hogy biztosítsa családja túlélését a nehéz körülmények közepette

Egy Németországban élő afgán sebész kiemelte, hogy a szervátültetés elengedhetetlen része a modern orvoslásnak. „Ez fontos eszköze az életek megmentésének” – fogalmazott Bismallah Shewamal.

A szervátültetést széles körben alkalmazzák világszerte, beleértve az iszlám országokat is. A legtöbb szervet az emberek önként ajánlják fel még a haláluk előtt, de a veszélyeztetett betegek közeli hozzátartozói is dönthetnek így számos országban.

Ehhez kapcsolódóan: Afganisztán a világ egyetlen országa, ahol betiltották az élőlényeket ábrázoló képeket

Virágzó szervkereskedelem

Bár az emberi szervek eladása és vásárlása nemzetközileg illegális, továbbra is világszerte problémát jelent a gyakorlat. Afganisztánban a széles körű szegénység táplálja az illegális szervkereskedelmet. Legtöbben a veséjüket adják el, miután az emberek nagy része egy vesével is képes túlélni. A szervátültetést szabályozó törvények hiányában a donoroknak egyszerűen a beleegyezésüket kellett adniuk ahhoz, hogy egy orvos és egy kórház elvégezze a beavatkozást.

Herátban például ez annyira elterjedt, hogy egyvesés falunak neveztek el egy települést. A súlyos megélhetési problémákkal küzdő afgánok fejenként nagyjából 1500 dollárért adták el a veséjüket. A jelek szerint a gyakorlat még gyakoribbá vált a tálibok 2021-es hatalomátvétele után, az ezt kísérő súlyos gazdasági válság és humanitárius katasztrófa közepette.

Kórterem egy kórházban Hosztban
Kórterem egy kórházban Hosztban

Az új tilalommal az Afganisztánban virágzó szervkereskedelmet próbálják visszaszorítani, de az intézkedés olyan betegekre is hatással lesz, akiknek orvosi okból lenne szükségük transzplantációra.

Az erkölcs előmozdításáért és a bűnmegelőzésért felelős tálib minisztérium azt írta nemrégiben kiadott közleményében, hogy az emberi szervek eladása és vásárlása „sérti az emberi méltóságot, ezért nincs helye az iszlám saría törvényeiben”. Iszlám vallástudósok azonban megkérdőjelezték ezt az indoklást. Abdul Szabur Abbászi kifejtette, hogy korábban több vezető muszlim jogtudós is engedélyezte az önkéntes szervadományozást. „A donornak felnőttnek és épelméjűnek kell lennie” – mondta kikötésként.

XS
SM
MD
LG