A Covid–19 halálos áldozatainak száma hétfőn meghaladta a hatmilliót – ez is mutatja, hogy az immár harmadik éve tartó világjárvány még korántsem ért véget.
Ez a mérföldkő a legújabb tragikus emlékeztető a járvány könyörtelen természetére, miközben az emberek levetik a maszkot, újra utazni kezdenek és újranyitnak a vállalkozások szerte a világon.
A Johns Hopkins Egyetem összesítése szerint az utolsó egymillió halálesetet az elmúlt négy hónapban jegyezték fel.
Ez azt mutatja, hogy kicsit lassult az előző egymillió haláleset óta a járvány, viszont rávilágít arra, hogy sok ország még mindig küzd a koronavírussal.
Van, ahova most ért el a járvány
Távoli csendes-óceáni szigetek, amelyeket elszigeteltségük sokáig megvédett a vírustól, épp most harcolnak az első esetekkel és az első halálozásokkal, amelyeket a rendkívül fertőző omikron-változat okoz.
Hongkongban, ahol ugrásszerűen szaporodnak a halálesetek, e hónapban már harmadszor tesztelik a teljes, 7,5 milliós lakosságot, mivel ragaszkodnak a szárazföldi Kína zéró Covid stratégiájához.
Miközben Lengyelországban, Magyarországon, Romániában és más kelet-európai országokban továbbra is magas a halálozási arány, a térségbe több mint másfél millió menekült érkezett a háború sújtotta Ukrajnából – egy olyan országból, ahol alacsony az átoltottság és magas a megbetegedések, illetve a halálozások aránya.
Az Egyesült Államok önmagában az egymillió bejelentett halálesethez közelít, amely a legnagyobb hivatalos szám a világon.
A valóságban akár csaknem négyszer ennyi halott köthető a koronavírushoz
Annak ellenére hogy a hatmilliós halálozási szám óriási – nagyobb, mint Berlin és Brüsszel lakosságáé együttvéve, vagy az egész Maryland államé –, a szakértők szerint valószínűleg sokkal alacsonyabb a valósnál.
Mivel a világ számos részén rosszul vezetik a nyilvántartást és helytelenül tesztelnek, sok halálesetet nem a Covid–19-nek tulajdonítottak. Emellett sok haláleset kapcsolódik ugyan a járványhoz, de nem a tényleges Covid–19-fertőzésekhez, például olyan emberek esetében, akiknél megelőzhető lett volna a halál, de nem kaphattak kezelést, mert a kórházak megteltek.
A The Economist egyik csapata elemezte a megemelkedett halálozási számokat, és arra jutott, hogy a Covid–19-járvány halottainak száma 14 millió és 23,5 millió között van.
Összességében mintegy 450 millió Covid–19-es esetet regisztráltak a világon.