Доступність посилання

ТОП новини

Інфографіка

Войтек Гроєц, Кіан Шаріфі, Хуан Карлос Еррера

Росія захопила два з чотирьох українських родовищ літію з моменту початку повномасштабного вторгнення у 2022 році, потенційно позбавивши Київ ключового економічного ресурсу.

11 січня Росія заявила, що захопила контроль над селищем Шевченко на сході Донецької області. Селище розташоване на одному з найбільших в Україні родовищ літію

Експерти кажуть, що захоплення Росією українських літієвих родовищ може вплинути на решту Європи та зусилля континенту щодо переходу на «зелену» енергетику.

Літій, який ще називають «білим золотом», є критично важливим матеріалом для акумуляторів, що використовуються у різних пристроях – від смартфонів і ноутбуків до електромобілів.

Згідно з геологічними дослідженнями, Україна має 500 000 тонн невикористаних запасів літію, що є одним із найбільших запасів у Європі.

Род Шуновер, експерт із питань національної безпеки та засновник американської організації Ecological Futures Group, вважає, що малоймовірно, що захоплення українських родовищ літію було головною метою війни для Москви. Росія сама має значні запаси.

Проте, на думку експертів, мінеральне багатство України є однією з причин, чому Україна важлива для Росії.

Український щит, давня і масивна скеляста плита, що охоплює більшу частину центральної і південної України, містить цінні мінерали, такі як залізо і літій, а також рідкоземельні метали.

«Важливість буде тільки зростати»

Європейський Союз прагне забезпечити місцеві поставки критично важливої сировини, такої як літій, і зменшити свою залежність від іноземних постачальників, зокрема Китаю.

Літій є ключовим фактором у зусиллях Європи щодо зменшення залежності від викопного палива та переходу на «зелену» енергетику.

Україна, з її значними запасами та близькістю, виділяється як перспективний партнер, сказав Шуновер.

«Російське вторгнення підірвало будь-який прогрес у використанні українських запасів, але якщо стабільність буде відновлено, ці ресурси з часом можуть стати наріжним каменем стратегічної автономії Європи у критично важливих мінералах», – сказав він.

Понад 10 тисяч ракет та більш як 13 тисяч дронів – за три неповних роки повномасштабної війни Росія витратила мільярди доларів на бомбардування мирних міст України. Про це свідчать підрахунки Радіо Свобода на основі інформації від Повітряних сил ЗСУ про приблизну кількість ракет та дронів, випущених по Україні за тисячу днів великого вторгнення.

Деякі з цих типів озброєння, наприклад, ракети Х-22, були вироблені ще за часів СРСР, тож фактично нічого не коштували бюджету держави. Але Росія досі має змогу виготовляти «Кинджали», «Онікси», «Іскандери», «Калібри», а також ударні БПЛА.

За словами представника ГУР Міноборони генерал-майора Вадима Скібіцького, станом на січень 2024 року РФ виробляла близько 115-130 стратегічних ракет та 100-115 ракет оперативно-тактичного класу на місяць.

Президент України Володимир Зеленський заявляв, що дрони, якими Росія атакувала Україну в жовтні 2024 року, містили 170 тисяч імпортних складових, «які мали б бути заблоковані для постачання в Росію» – наприклад, мікросхеми, мікроконтролери, процесори.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG