13 квітня Джо Байден подзвонив Володимиру Путіну, щоб з’ясувати, навіщо Росія стягує війська в анексований Крим і до східних кордонів України. Президенти США і Росії домовилися зустрітися у «третій країні» найближчими місяцями, щоб обговорити, як відзвітували в Білому домі, «весь спектр проблем, що стоять перед США і Росією». Чи була зустріч із Байденом метою Путіна, якої той домагався військовою ескалацією біля кордонів України? І чи правильно зробив лідер США, що запросив Путіна на зустріч після фактичного шантажу? І якщо лідери зустрінуться – що чекає на Україну?
Це був мудрий крок із боку Джо Байдена, який, імовірно, зберіг десятки, сотні, а може, навіть і тисячі життів громадян України, вважає експерт-міжнародник Максим Ялі. Так, це була гра на підвищення ставок і головна мета Володимира Путіна, який брязкав зброєю біля українських кордонів. Але президент США зробив мудро, заявивши, що зустріч відбудеться протягом декількох місяців, вважає аналітик: за цей час російські навчання пройдуть, і це знизить градус напруженості біля кордонів.
Якоюсь мірою Байден дав Путіну зберегти обличчя, в першу чергу, перед власною публікою.
«А на переговорах, я сподіваюся, Джо Байден дасть зрозуміти, що наслідки і ціна повномасштабного нападу на Україну будуть занадто високими», – каже Максим Ялі.
Щоправда, ймовірність нападу, вважає експерт, і так не велика. Адже підуть санкції – щодо газопроводу «Північний потік-2», готовність якого становить 95%. Також під санкції потраплять банки, що не перебувають зараз у санкційних списках.
Навіть у найгостріші періоди холодної війни Москва і Вашингтон все ж розмовляли. Навіть суперники повинні спілкуватися, щоб знижувати градус потенційного конфлікту, каже експерт з питань національної безпеки, кандидат політичних наук Тарас Жовтенко.
Мета Путіна в даній ситуації – показати слабкість американських політичних еліт, і, найголовніше, – що його сприймають як лідера наддержави, каже Жовтенко. Це мрія глави Кремля: щоб із ним говорили на рівних – і якоюсь мірою зробити таку картинку вдалося. Інше питання – про що буде розмова на зустрічі?
«Не тільки Україна є одним з фрагментів політичної гри Росії проти США. І американському президентові теж є що кинути на стіл проти Володимира Путіна. Тут і ситуація в Україні, і ситуації в Сирії, Лівії. Тут ще те, що Росія нарощує сили в Арктиці», – каже Тарас Жовтенко.
Головне, чого домігся зараз Володимир Путін, – це, власне, зустріч з Джо Байденом, щоб підтвердити свій статус, вважає російський політолог Іван Преображенський.
Це не означає, що він змінює свою політику щодо України, точно так же як і не означає, що Джо Байден бере на себе повністю переговорні функції щодо вирішення проблеми Донбасу. Так само це не означає, що ЄС повністю виключається з цих переговорів.
«Це означає, що Москва і Вашингтон тепер починають розмовляти одне з одним. А це означає, що з великою часткою ймовірності найближчим часом військових дій, на щастя, Москва не почне», – переконаний Іван Преображенський.
Більше в ефірі:
Ми працюєм по обидва боки лінії розмежування. Якщо ви живете в ОРДЛО і хочете поділитися своєю історією – пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук чи телефонуйте на автовідповідач 0800300403 (безплатно). Ваше ім’я не буде розкрите.