Доступність посилання

ТОП новини

HIMARS без ATACMS (поки що): куди насправді США дозволили бити в Росії своєю зброєю?


З HIMARS можна бити і далекобійними ATACMS, але дозволу на це США досі не надали. На фото: HIMARS на Запорізькому напрямку, 4 липня 2022 року
З HIMARS можна бити і далекобійними ATACMS, але дозволу на це США досі не надали. На фото: HIMARS на Запорізькому напрямку, 4 липня 2022 року

Проривний травень – так можна описати події від початку наступу військ РФ на півночі Харківської області до рішення Вашингтона дозволити бити американською зброєю по військових цілях на території країни-агресорки.

Спочатку – в межах прикордоння Харківщини. А потім, за словами американських чиновників, будь-де, де війська РФ перетинають кордон з Україною. Водночас українські чиновники розповідають західним ЗМІ про обмеження радіусу ударів в 100 км.

На тлі бомбардувань та обстрілів Харківщини і Півдня Київ все частіше закликає США дозволити бити далекобійними ракетами ATACMS задля знищення, зокрема, стратегічних бомбардувальників ЗС РФ прямо на аеродромах.

Як Вашингтон ухвалював рішення про поступове розширення географії ударів по військових цілях на території РФ? І як ці дії оцінюють в Україні та США – дослідили Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Вовчанський наступ і перелом у США

10 травня: початок наступу на півночі Харківщини

Російські війська розпочинають штурмові дії. Під окупацією опиняються 7 сіл на захід від Вовчанська. Українське командування змушене перекидати резерви на нову ділянку фронту, зокрема, з Донецької області.

14 травня: Київ просить США дозволити бити по РФ американською зброєю

Українські чиновники намагаються вплинути на Білий дім, аби отримати дозвіл на використання зброї зі США для завдання ударів по військових об'єктах на території Росії, йшлося в матеріалі американського видання Politico.

«Головна проблема зараз – це політика Білого дому щодо обмеження наших можливостей» завдавати ударів по військових об’єктах у Росії, навело видання слова Давида Арахамії, голови фракції партії «Слуга народу» у Верховній Раді.

«Українські чиновники тижнями спостерігали, як росіяни скупчуються біля українського кордону, не маючи змоги використати зброю, надану США, для нанесення превентивного удару через політику Вашингтона. Адміністрація Байдена в якості умови відправлення в Україну зброї далекого радіусу дії заявила, що вона не може використовуватися для ударів на території Росії», – зазначається у статті.

16 травня: США не дозволяють

Президент України Володимир Зеленський на тлі бойових дій на півночі Харківщини висловився за скасування обмежень на застосування західного озброєння по території Росії.

«Я не вважаю, що повинні бути якісь заборони, тому що це не про наступ української армії з використанням західної зброї на території Росії. Це – захист. Це так само, як превентивні санкції, про які ми всім говорили перед повномасштабним вторгненням. Це те саме. Це попередження», – сказав він під час зустрічі з журналістами.

Це не про наступ. Це – захист
Володимир Зеленський

Позиція США щодо застосування американської зброї є незмінною, – тільки в межах території України, заявили того ж дня у США.

«Ми вважаємо, що те обладнання, ті можливості, які ми надаємо Україні… мають бути використані для того, щоб повернути суверенну українську територію… І ми вважаємо, що це (має бути) в межах української території», – наводить слова Сабріни Сінгх, речниці Міноборони США, «Європейська правда».

18 травня: «Не заохочуємо і не дозволяємо»

Київ звернувся до Вашингтона з проханням зняти обмеження стосовно застосування американської зброї по військових об’єктах на території РФ.

«Ми не заохочуємо і не дозволяємо здійснювати атаки на території Росії, що є нашою давньою політикою», – сказав Сі Кей Браун, генерал ВПС США.

30-31 травня: дозвіл є, у районі Харкова

Адміністрація президента США Джозефа Байдена дозволила Україні завдавати ударів американською зброєю по території Росії, – але у районі Харкова, повідомило Politico.

«Президент нещодавно наказав своїй команді забезпечити, щоб Україна могла використовувати американську зброю для цілей протидії вогню в Харкові, щоб Україна могла завдати удару російським силам, які завдають їм ударів або готуються їх вдарити», – повідомив журналістам неназваний посадовець, додавши, що «політика недопущення дальніх ударів всередині Росії «не змінилася».

Читайте також: Як і коли F-16 вплинуть на ситуацію на фронті: нові деталі від Повітряних сил ЗСУ

31 травня дозвіл офіційно підтвердив державний секретар США Ентоні Блінкен.

«Упродовж останніх кількох тижнів Україна звернулася до нас і попросила дозволу використовувати зброю, яку ми надаємо для захисту від цієї агресії, включно по російських військах, які зосереджуються на російському боці кордону, а потім атакують Україну. Це – право до президента, і, як ви чули, він схвалив використання нашої зброї з цією метою», – зазначив глава американської дипломатії 31 травня під час пресконференції в Празі.

І вночі 31 травня, як стверджує Forbes, українські війська завдали ударів з HIMARS по цілях у районі російського Бєлгорода. Після цього в соцмережах з’явилися відео уражених російських ЗРК С-300/400.

«Однак очевидно, чого домагаються українці. Бєлгород і прилеглі міста є базою для операцій північного угруповання військ російської армії, яке з 10 травня атакує українські прикордонні міста, ймовірно, з метою прорвати українські лінії та просунутися в бік Харкова», – зазначається у статті Forbes.

«Я вважаю, що абсолютно нелогічно мати [західну] зброю і бачити вбивць, терористів, які нас вбивають з боку Росії. Мені здається, іноді вони просто сміються над цією ситуацією», – сказав президент Зеленський в інтерв’ю британській The Guardian 31 травня.

Як написали журналісти, президент України «закликав президента США подолати свої постійні побоювання щодо можливої ядерної «ескалації» з Москвою» і дозволити вражати американською зброєю цілі углибині Росії.

13 червня: «ні» ATACMS

HIMARS здатні запускати і ATACMS – далекобійні ракети, які США вже передавали Україні. Однак Вашингтон не змінив своєї позиції щодо ударів далекобійним озброєнням по військових цілях на території РФ, про що сказав президент Джозеф Байден під час спільної пресконференції із Володимиром Зеленським.

«Очевидно, що просто поряд із кордоном Росії та України – є багато сенсу в тому, щоб Україна могла атакувати те, що надходить з-за цього кордону. Щодо застосування далекобійної зброї по глибшій території Росії – ми не змінили свою позицію щодо цього», – повідомив Байден.

20-23 червня: дозвіл всюди, але на 100 км

США дали Україні дозвіл атакувати зброєю американського виробництва будь-які російські сили, які атакуватимуть з-за кордону, і не лише в межах Харківщини, повідомило Politico.

Всюди, де російські сили перетинають кордон
Джейк Салліван

Це погодження діє «всюди, де російські сили перетинають кордон з російської сторони на українську, щоб спробувати захопити додаткову українську територію», наводить видання слова Джейка Саллівана, радника президента США з питань національної безпеки.

США заборонили удари углиб Росії на відстань, що перевищує 100 км від кордону. Таким чином, аеродроми, з яких злітають бомбардувальники, що обстрілюють Україну КАБами та ФАБами, поки лишаються поза зоною ураження, повідомило видання The Washington Post із посиланням на українських чиновників.

Читайте також: «Підходимо до піку»: чого далі чекати від Росії – аналізує військовий експерт Гетьман

Проте Чарлі Дітц, речник Пентагону, заперечив цю інформацію. Завдяки дозволу на використання зброї зі США ЗСУ досягли успіхів у стримуванні російського наступу на півночі Харківщини, проте українські командири вимагають зняття обмежень на використання далекобійної зброї, написало американське Associated Press.

Вони розташовані за 100-150 кілометрів від лінії фронту
«Гефаст»

«Ми могли б націлити на командні пункти [російської] бригади і все північне угруповання, тому що вони розташовані за 100-150 кілометрів від лінії фронту, – сказав «Гефаст», командир артилерії в Харківській області. – Звичайні боєприпаси в них не влучать. З таким видом (озброєнь) ми можемо зробити багато, щоб знищити їхні центри командування».

А в США вкотре нагадали, що дозволи щодо ураження військових цілей на території агресора не стосуютьcя ракет ATACMS. Це американському The New York Times 23 червня підтвердили Майкл Карпентер, директор у справах Європи Ради національної безпеки США, та речник Пентагону, генерал-майор Патрік Райдер.

«Коли йдеться про «боєприпаси великої дальності, такі як ATACMS», зазначив генерал-майор, «політика не змінилася», наводять слова американського військового журналісти.

ЗРК недостатньо: потрібен дозвіл на аеродроми

Дозвіл США на завдання ударів по військових об’єктах у прикордонні з Харківщиною посприяв поліпшенню безпекової ситуації у місті та поверненню жителів з евакуації.

«Якщо за травень ми мали 76 обстрілів, – то деякий період часу після того, як ми отримали дозвіл бити по території Російської Федерації виключно по військових об’єктах, і були ліквідовані установки, які обстрілювали місто Харків (це С-300 та С-400), – то дійсно був певний період часу, коли Харків був без обстрілів, і трошки легше було, і дуже багато людей поверталися до Харкова. Але розпочали бити по Харкову КАБами, зараз ФАБами. Це все робиться з літаків, які б’ють з території Російської Федерації», – зазначив 28 червня в ефірі «Єдиних новин» мер Харкова Ігор Терехов.

Слова Терехова про посилення бомбардувань Харкова (атак авіації замість обстрілів із ЗРК) підтвердив і Володимир Зеленський.

За інформацією президента, від початку місяця і станом на 22 червня російські війська скинули на Харківщину близько 700 керованих авіабомб. Це більше 30 бомб щодня.

«Російську бойову авіацію, яка завдає цих ударів, і не лише по Харкову, по інших наших містах і громадах, по наших фронтових позиціях, – російську бойову авіацію треба знищувати там, де вона є, усіма засобами, які ефективні. Бити по російських аеродромах – також, це цілком справедливо. І нам потрібне це спільне рішення з партнерами – безпекове рішення», – сказав президент України.

До речі, авіабазу Мальшево у Воронежі Forbes називає «найбільш важливою і найбільш уразливою мішенню в Росії».

Звідси, наголошують журналісти, російські літаки Су-34 47-го гвардійського бомбардувального авіаційного полку злітають щодня, аби скидати авіабомби на військові та цивільні цілі в Україні.

«Десятки Су-34... регулярно паркуються просто неба на асфальті нещодавно відремонтованої бази. Вони перебувають в радіусі дії найкращої української зброї глибокого удару – ракет ATACMS», – наголошують у виданні і додають: адміністрація Байдена поки що не надала дозволу націлити американські ракети на Мальшево.

«Заповідник» для російських військ

За декілька місяців до слів Зеленського про необхідність ураження літаків на аеродромах те саме писали аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

«Озброєні касетними боєприпасами версії ракет ATACMS дозволяють українським силам завдавати більш ефективних ударів по аеродромах, які можуть більш широко знищувати російські літаки та інші засоби, ніж окремі ракетні удари по літаках», – зауважили аналітики.

На мапі ISW зі згаданої статті The Washington Post наочно показані військові цілі на території Росії, що можуть бути уражені версією ATACMS з радіусом дії у 300 км. Це, зокрема, авіабази у Воронежі, Липецьку, Міллеровому, Морозовську, Єйську, у станиці Кущевській та низка інших.

Зони ураження далекобійними ракетами ATACMS на території Росії
Зони ураження далекобійними ракетами ATACMS на території Росії

Однак наразі наявні дозволи Білого дому зменшили розміри безпекової ділянки на території РФ лише на 16%. Тобто 84% військових об’єктів, які могли би уразити ATACMS, – наразі перебувають у «заповіднику», роблять висновок аналітики ISW.

«Політика США все ще захищає переважну більшість оперативного та глибокого тилу Росії», – зазначили в Інституті вивчення війни.

Також аналітики наголошують на тому, що заборона на застосування ATACMS, зокрема по російських системах ППО, ускладнить та зробить менш ефективним застосування американських літаків F-16.

«Українським пілотам F-16 доведеться діяти в небезпечному повітряному просторі… Російська ППО зможе прикривати до 64% повітряного простору України, якщо Росія розмістить на території Росії пускові установки С-400 за межами радіусу дії HIMARS, оснащених ракетами GMLRS» , – зауважили в ISW.

Однак дозволи на поширення географії застосування американської далекобійної зброї і сама номенклатура озброєнь буде розширюватися, спрогнозував у ефірі Радіо Донбас Реалії військовий аналітик Олексій Гетьман.

Нам би не завадили далекобійні ракети, ті ж «Томагавки»
Олексій Гетьман

«Є небезпека поширення бойових дій на Сумщині.., на Чернігівщині та на Київщині. Тому, я думаю, наступним кроком будуть дозволи на застосування зброї у будь-якому місці на території Російської Федерації, на будь-якій території по військових об’єктах, з яких атакують нашу країну, – прогнозує Гетьман. – І нам би не завадили далекобійні ракети, ті ж «Томагавки», які літають на відстань більше 1 тис. км. Тоді би у нас вікно можливостей відкрилося ширше».

Наблизити дозвіл на розширення зони ураження та надання нових озброєнь, переконаний експерт, має українська дипломатія.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

  • Зображення 16x9

    Сергій Горбатенко

    Позаштатний кореспондент Радіо Свобода з 1 лютого 2015 року. Автор матеріалів для Радіо Донбас.Реалії.

    Працював журналістом у Громадському телебаченні Донбасу, регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Донецькій області. Був редактором на телеканалах «ТОР» і «С+» (Слов’янськ). Закінчив філологічний факультет Донбаського державного педагогічного університету (Слов’янськ).

Форум

XS
SM
MD
LG