Доступність посилання

ТОП новини

«Вовчанський фронт»: чого хотів і чого досяг Кремль на півночі Харківщини


Ось у що перетворила Вовчанськ російська армія. Фото з дрона. 2 червня 2024 року
Ось у що перетворила Вовчанськ російська армія. Фото з дрона. 2 червня 2024 року

Від 50 до 80 процентів житлового фонду містечка Вовчанськ на півночі Харківщини знищені обстрілами російських військ та не підлягають відновленню, констатували аналітики проєкту DeepState. У той самий час кількість штурмів на цьому напрямку (у порівнянні з початком атак у травні) зменшилася, і ЗСУ контролюють близько 70% містечка.

Чи означає сповільнення просувань агресора те, що Силам оборони вдалося остаточно зруйнувати задум цього північного прориву? Або ж метою РФ було лише відтягування українських сил зі Сходу, а решта погроз (як от атакувати Харків) були лише пропагандистським блефм? Що вдалося військам Росії в цій атаці, а що ні? Відповіді від Донбас Реалії (проєкту Радіо Свобода).

10 травня. Близько 5-ї години ранку російські війська розпочали штурми у напрямку Вовчанська на півночі Харківщини під прикриттям бронетехніки, повідомили в оперативно-стратегічному угрупованні військ «Хортиця» і додали: «Для посилення оборони на цій ділянці фронту спрямовано резервні підрозділи».

Сили оборони України контролюють близько 70% міста Вовчанськ
Назар Волошин

2 червня. Більшу частину Вовчанська контролюють ЗСУ. Це видно по сьогоднішній карті DeepState, про це ж виданню LIGA.net розповів Назар Волошин, речник ОСУВ «Хортиця».

«Сили оборони України контролюють десь близько 70% міста Вовчанськ. У місті та його околицях точаться жорстокі бої з окупантами», – сказав Волошин.

Для підтримки штурмів російські війська переміщують у районі кордону з Україною підрозділи, зокрема, 155-ої окремої бригади морської піхоти Тихоокеанського флоту 44-го армійського корпусу ЗС РФ, відзначив речник «Хортиця».

«Цих сил зараз недостатньо для повномасштабного наступу і прориву нашої оборони», – запевнив Назар Волошин.

Окуповані села

Мапа проєкту DeepState показує, що вже протягом 4-х днів від початку штурмів у червоній зоні опинилися 7 сіл на захід від Вовчанська: Стрілеча, Пильна, Борисівка, Красне, Мороховець, Олійникове, Лук’янці.

Також у червоній зоні перебуває північна частина села Глибоке.

Більше часу військам агресора знадобилося для окупації села Огірцеве (на північ від Вовчанська) та Плетенівка (на північний захід). Частково у червоній зоні перебувають Бугруватка та Гатище на захід від Вовчанська.

Так виглядала північ Харківщини 10 травня:

Північ Харківщини на мапі проєкту DeepState на 10 травня
Північ Харківщини на мапі проєкту DeepState на 10 травня

А це підсумки російського наступу станом на 2 червня:

Червона зона на півночі Харківщини на мапі проєкту DeepState станом на 2 червня
Червона зона на півночі Харківщини на мапі проєкту DeepState станом на 2 червня

Кадрові зміни

На тлі просування російських військ відбулися кадрові зміни у керівництві українськими військами.

Замість Юрія Галушкіна керівником оперативно-тактичного угруповання військ «Харків» призначили Михайла Драпатого.

Драпатий також лишився на посаді заступника начальника Генштабу ЗСУ.

«Там дійсно склалася серйозна ситуація (на Харківському напрямку – ред.), тому що там до цього не було бойових дій. Зараз вони там відновились, скажімо так великомасштабно. Він був туди призначений для того, щоб цю ситуацію припинити», – так прокоментував Радіо Свобода кадрові зміни Роман Костенко, народний депутат від «Голосу», секретар парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Зараз: атаки зменшилися, КАБи лишилися

Упродовж попередніх п’яти днів агресор атакував на півночі Харківщини 7 разів: поблизу Вовчанська, а також у районах сіл Стариця (на південний захід від Вовчанська); Липці (на захід від Вовчанська).

Від початку доби 3 червня і станом на 10 годину ранку штурмів не було.

Для порівняння, на початку кампанії – 11 травня – на Харківському напрямку зафіксували 12 штурмів, а 12 травня - 22 атаки.

Натомість упродовж попередніх 5 днів по Вовчанську та навколишнім селам російські війська загалом скинули 37 керованих авіабомб.

Тактика агресора

У Кремлі розраховували взяти Вовчанськ за декілька днів, захопити дороги південніше за межами міста, налагодити логістику і потім заводити в окуповане містечко бронетехніку. Але Сили оборони зламали ці плани. Це було видно вже по ситуації 20 травня, розповів Андрій Цаплієнко, військовий кореспондент «ТСН».

Вони логістику здійснюють «ніжками»
Андрій Цаплієнко

«Вони зараз спробували взяти Вовчанськ піхотним штурмом, тобто перейти через кордон з мінімальним застосуванням бронетехніки, яка є мішенню для fpv-дронів. Зайти з різних боків групами по одному, два, три, чотири бійця. Були одразу визначені точки, я так думаю, де ці маленькі групи збиралися (як, наприклад, в лікарні), і формувалися більш потужні штурмові групи, – міркує журналіст. – Але цього не сталося. І вони логістику здійснюють, як кажуть бійці, «ніжками». Тобто, піхотою доправляють туди боєприпаси, медикаменти, бійців (якщо потрібне підсилення). І це достатньо виснажливо для них відбувається».

Наразі у самому Вовчанську, зазначає Цаплієнко, російські війська випробовують нову тактику: комбінують піхотні штурми із масованим застосуванням керованих авіабомб та інтенсивною повітряною розвідкою.

«Працюють украй точно: руйнують ті позиції, які вважають потенційно зручними для снайперів, для мінометів», – зазначив військовий кореспондент «ТСН».

Застосовують реактивну артилерію з території РФ
«Магніт»

Спостереження Андрія Цаплієнка підтверджує «Магніт», боєць 2-го окремого загону спеціального призначення центру спеціального призначення «Омега» НГУ.

«Інколи ворог застосовує малі штурмові групи та намагається знайти слабкі місця на підступах до нашої лінії оборони. Сили оборони України знищують противника за допомогою fpv-дронів, артилерії, також працюють вогневі розрахунки нашого підрозділу. Противник застосовує ударні дрони, артилерію, керовані авіабомби, переважно, по цивільним жителям; застосовують реактивну артилерію з території РФ, переважно з Бєлгородської області», – розповів боєць, який наразі боронить північ Харківщини.

Для чого Кремлю Вовчанськ?

Вони знають, що у нас недоукомплектований резерв
Володимир Зеленський

Володимир Путін відкрив фронт у Вовчанську для того, щоби відтягнути резерви ЗСУ з інших ділянок уздовж лінії бойового зіткнення. Про це президент України Володимир Зеленський сказав 1 червня в інтерв’ю британській the Guardian.

«Що вони роблять у Харкові, і чому вони йдуть на північ і дивляться в цьому напрямку? Щоб розтягнути наш фронт. Вони знають, що у нас недоукомплектований резерв… Росія не кидає головної цілі, – окупувати повністю схід нашої держави. Треба розтягнути сили. Вони розтягують цей фронт, розуміючи, – якщо би прийшло достатньо (підтримки від західних партнерів - ред.), ми би укомплектували бригади. Ми би не забирали наші сили з Донбасу. І ми могли би відповідати далекобійністю на Харківщині», – зауважив Зеленський.

Руйнування у Вовчанську
Руйнування у Вовчанську
Мова йде про повну окупацію Донецької та Луганської областей
Владислав Селезньов

Тотожну думку в ефірі Донбас Реалії висловив Владислав Селезньов, військовий експерт, речник Генерального штабу ЗСУ (2014-2017).

«Усі ці процеси на півночі Харківщини і на півдні Запорізької області пов’язані з тими діями, які наразі путінська армія здійснює на трьох напрямках: краматорський, покровський і курахівський. Таким чином російські окупанти намагаються реалізувати ключову місію Володимира Путіна, заради якої він і почав так звану «спеціальну воєнну операцію», – мова йде про повну окупацію Донецької та Луганської областей», – зауважив Селезньов.

Він переконаний, що спонукало російські війська до наступу на Харківщині також «вікно можливостей»: брак збройної допомоги від західних партнерів.

У такій ситуації, каже Владислав Селезньов, замість того, щоби спрямувати резерви, наприклад, під Часів Яр, ЗСУ змушені були перекидати підкріплення на північ Харківщини.

Про намагання агрессора відтягнути ресурси ЗСУ зі східного фронту за рахунок оборони Харківщини говорять і в американському Інституті вивчення війни (ISW).

«Перекидання російськими військовими підкріплень до Харківської області вказує на те, що російські військові, ймовірно, продовжують приділяти пріоритет зусиллям із відведення… українських сил з критичних ділянок лінії фронту на сході України та створення «буферної зони» на півночі Харківської області», – зазначали американські аналітики.

Українській поліцейський оглядає зруйновані будівлі у Вовчанську
Українській поліцейський оглядає зруйновані будівлі у Вовчанську

І щодо оточення чи штурму Харкова. Аналітики ISW переконані: після можливого захоплення Вовчанська російські війська все одно не матимуть достатньої кількості особового складу, «необхідної для проведення успішної операції з охоплення, оточення або захоплення міста Харкова».

Також не слід забувати, що можливе просування російських військ від Вовчанська на південь може створити низку загроз для північного флангу угруповання ЗСУ, яке наразі обороняє Куп'янський напрямок. Наближення позицій реактивної та ствольної артилерії, а також пілотів fpv-дронів військ РФ спричинить проблеми для оборони та логістики українських військ на цьому напрямку.

Українська самохідна гаубиця 2С1 «Гвоздика» проїжджає повз пошкоджене авто на дорозі у Вовчанському районі Харківської області, 12 травня 2024 року
Українська самохідна гаубиця 2С1 «Гвоздика» проїжджає повз пошкоджене авто на дорозі у Вовчанському районі Харківської області, 12 травня 2024 року

Що далі: більше снарядів – більше втрат у РФ

Російські війська підтягуватимуть резерви і атакуватимуть далі позиції ЗСУ, не сумнівається Владислав Селезньов. Проте, прогнозує він, намагання агресора зупинить лінія оборони українських військ.

«Як тільки вони наблизяться упритул до нашої першої лінії оборонних і захисних споруд, що перебуває на відстані 8-10 км від лінії державного кордону, вони, буквально, упруться. І навряд вони будуть мати хоча би якісь примарні шанси на успішне просування далі», – зауважив експерт.

Також він звертає увагу на те, що українська артилерія з кожним днем все більше отримує боєприпасів. На кінець червня, підрахував Селезньов, артилерія ЗСУ (з урахуванням допомоги від США та за ініціативою президента Чехії Петера Павела) зможе використовувати близько 5000 снарялів за добу. А це значно збільшить втрати агресора у живій силі та техніці.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

  • Зображення 16x9

    Сергій Горбатенко

    Позаштатний кореспондент Радіо Свобода з 1 лютого 2015 року. Автор матеріалів для Радіо Донбас.Реалії.

    Працював журналістом у Громадському телебаченні Донбасу, регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Донецькій області. Був редактором на телеканалах «ТОР» і «С+» (Слов’янськ). Закінчив філологічний факультет Донбаського державного педагогічного університету (Слов’янськ).

Форум

XS
SM
MD
LG