/
Двоє кримчан – Володимир Балух та Олег Сенцов – оголосили про початок голодування в ув’язненні. Балух відмовився від їжі, перебуваючи в ізоляторі тимчасового утримання в Криму, Сенцов – у колонії російського міста Лабитнангі. Ми вирішили згадати, які ще відомі особистості домагалися виконання своїх вимог у такий спосіб. А що ви знаєте про політичні голодування? Пройдіть тест Радіо Свобода та перевірте!
Відповідь: Не існує «мокрого» голодування. Розрізняють три види голодування: повне, часткове та сухе. Оголошуючи повне голодування, людина повністю відмовляється від їжі, часткове – від усіх продуктів, окрім деяких. Наприклад: голодування на хлібі та воді. Сухе голодування вважається найбільш жорстким, адже в такому випадку людина відмовляється і від їжі, і від води.
Відповідь: Неофіційний рекорд політичного голодування – 303 дні. Його встановив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. У 1975 році, за кілька днів до звільнення з тюрми, де він провів рік за звинуваченням в ухиленні від військових зборів, проти Джемілєва порушили нову справу – за поширення вигадок проти радянської влади. На знак протесту він оголосив голодування. Із застосуванням примусового годування через зонд він протримався близько 10 місяців.
Відповідь: 1979 року Василь Стус був засуджений до 10 років табірного ув’язнення та 5 років заслання. У серпні 1985 року він оголосив сухе голодування, вимагаючи зняти з себе всі звинувачення. Рівно за тиждень, 4 вересня, він загинув у карцері.
Відповідь: В’ячеслав Чорновіл оголосив про початок голодування, перебуваючи у засланні в Якутії у 1980 році. Тоді проти нього порушили чергову кримінальну справу. Український лідер вимагав зняти з себе всі звинувачення. Тримати голодування йому вдавалось 120 днів.
Відповідь: Це була площа Жовтневої революції, яку незабаром перейменували на майдан Незалежності. Протест отримав назву завдяки гранітній кладці на площі. Акція тривала трохи більше від двох тижнів. У ній брали участі в основному студенти з Києва, Львова та Дніпра. Вони вимагали від партійної номенклатури рішучих реформ та перевиборів у Верховну Раду УРСР. Врешті-решт, вимоги протестувальників були виконані.
Відповідь: За час своєї політичної кар’єри Тимошенко голодувала тричі. Вперше це сталося 2012 року, через дев’ять місяців після судового вироку у справі про «перевищення службових повноважень». Тоді політик протестувала проти переведення її з Качанівської колонії до харківської клінічної лікарні. Друге голодування Тимошенко оголосила через півроку – на знак протесту проти «фальсифікацій на парламентських виборах». Третя акція мала місце наприкінці 2013 року після відмови уряду підписувати угоду про асоціацію з ЄС. В усіх трьох випадках термін голодування не перевищував трьох тижнів.
Відповідь: Вперше Савченко оголосила восьмиденне голодування ще 2014 року, перебуваючи під вартою в Росії. Вона голодувала і після повернення в Україну – двічі. Однак найдовший протест Савченко тривав загалом 86 днів із перервою в 11 днів.
Відповідь: Достеменно відомо про чотирьох українських політв’язнів, які продовжують голодування. Це Володимир Балух, Олег Сенцов, Емір-Усеїн Куку та Олександр Шумков.
Відповідь: Сенцов оголосив безстрокове голодування з вимогою звільнити всіх українських політичних в’язнів. Він заявив, що його не хвилює питання власного звільнення та обміну, адже він «людина, яка йде до кінця».
Відповідь: Російська влада Криму переслідує Володимира Балуха з 2016 року. Його звинуватили в незаконному зберігання боєприпасів, а пізніше – у побитті начальника слідчого ізолятора, в якому утримують українця. Балух не визнає своєї провини та оголосив політичне голодування.