Доступність посилання

«Це не перемир'я, а перекур»: спікер ОСУВ «Хортиця» про спроби РФ прорвати оборону ЗСУ


Українські військовослужбовці 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-полковника Марка Безручка стріляють з реактивної системи залпового вогню РСЗВ «Вампір» в Донецькій області, Україна, 30 червня 2024 року
Українські військовослужбовці 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-полковника Марка Безручка стріляють з реактивної системи залпового вогню РСЗВ «Вампір» в Донецькій області, Україна, 30 червня 2024 року

На Донбаcі російська армія шукає слабке місце в українській обороні, зосереджуючись на напрямку, де вже зазнавала невдач. Йдеться про Покровський напрямок, щоправда цього разу про його західну частину – поблизу Котлярівки, і східну – поблизу Сухої Балки та Тарасівки.

Схожа інтенсивність атак на Покровському напрямку вже спостерігалась восени 2024 року, коли російські війська намагалися охопити Покровськ з флангів. Тоді, попри стрімке просування, їм не вдалося вийти на адміністративні межі міста – наступ зупинився, залишивши за собою значні втрати серед російських солдат.

Зараз інтенсивність атак тут знову росте. Однак, на відміну від минулого року, просування російських військ не є таким значним. Акцент теж змістився – замість Покровська, противник, ймовірно, зосереджує зусилля на наступі на Костянтинівку та в бік кордону Дніпропетровської області.

Покровський, а також решта східних напрямків аж до Куп'янського, входять до зони відповідальності оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця». Журналісти проєкту Радіо Свобода Донбас Реалії поспілкувалися з речником ОСУВ майором Віктором Трегубовим, аби дізнатися:

  • Чому армії РФ вдається просуватися на окремих відтинках Покровського напрямку?
  • Які цілі може ставити перед собою Кремль до 9 травня?
  • Як українські військові ставляться до ймовірного «перемир’я»?

– Вже тиждень ми спостерігаємо просування армії РФ між Покровськом і Торецьком, зокрема біля Сухої Балки та Тарасівки. Чи не схожа ця ситуація на події жовтня–листопада минулого року на Покровському виступі? Темпи просування зараз не такі високі, але рух відбувається щодня. Тоді говорили, що фронт посипався. А що зараз?

– Вся російська операція по Покровському напрямку тоді завершилася для них (російських військ – ред.) великою невдачею.

Попри те, що певні просування були – під Покровськ вони підійшли, але не до адміністративних кордонів міста. Вони не змогли охопити його і зазнали величезних втрат. Тож це порівняння, радше, грає на нашу користь.

Віктор Трегубов, спікер ОСУВ «Хортиця»
Віктор Трегубов, спікер ОСУВ «Хортиця»

Щодо траси Покровськ-Костянтинівка і постійних спроб росіян її перетнути – це зараз для них одна з можливостей організувати хоч якийсь оперативний прорив саме в тому місці, де українські війська не опираються у своїй обороні на великі агломерації чи міста.

Перерізання цієї траси могло б дати їм можливість охопити Мирноград зі сходу, але мені це здається малоймовірним. Або ж йти далі на охоплення Костянтинівки. І те, й інше було б украй неприємно для нас. Тому вони активно намагаються бити саме в цю точку. З іншого боку, ми активно намагаємося обороняти саме це місце, тому заходи протидії тут теж вживаються.

Ви можете бачити, що воно (місце просування армії РФ між Покровськом та Торецьком – ред.) віддалене від усіх населених пунктів, на які спирається логістика [ЗСУ]. Це і створює проблеми.

Покровський напрямок: штурми армії РФ на західній частині (район Котлярівки) та східній (поблизу Сухої Балки та Тарасівки)
Покровський напрямок: штурми армії РФ на західній частині (район Котлярівки) та східній (поблизу Сухої Балки та Тарасівки)

Росіяни не змогли пройти через Торецьк, який був частиною їхнього плану по охопленню Костянтинівки, тому просто пішла іншим шляхом, а саме – в стик Покровського і Торецького напрямків.

– Я так розумію, це і стик двох оперативно-тактичних угруповань «Луганськ» і «Донецьк». Противник намацав слабке місце?

– Ці угруповання завжди стояли в стику. Це має організаційний ефект. В нашому командуванні в курсі, що там відбувається.

– Який вигляд мають атаки, які приносять успіх агресору?

– Покровський напрямок у нас завжди був найінтенсивнішим, але зараз просто на ньому змістилися акценти.

Якщо раніше росіяни активніше перли в обхід на Покровськ із заходу, де їм стало дуже боляче і вони понесли величезні втрати, то зараз їхні спроби змістилися. По-перше, на Новопавлівський фронт (на захід від Покровська – ред.). А по-друге, на стик в напрямку траси Покровськ-Константинівка (на схід від Покровська – ред.). Тобто вони розповзлися трішечки.

На Покровському напрямку використовується найширша номенклатура [техніки]. Там, як і у всій зоні нашої відповідальності, ми спостерігаємо перехід до легших засобів пересування. Це продиктовано погодою, потеплінням, наявністю «зеленки» (зони зелених насаджень – ред.), проблемами у росіян з бронетехнікою і засобами доставки, а також дедалі більшою роллю дронів, особливо БПЛА на оптоволокні, які РЕБом не глушаться.

– Якої мети Росія може прагнути досягти до 9 травня? Імовірно, Володимир Путін захоче продемонструвати росіянам на параді хоч якийсь результат наприклад, захоплення якогось населеного пункту. Чи справді найбільш ймовірна ціль вихід до Дніпропетровської області? Що зараз відбувається на цьому напрямку?

Діди дійшли до Берліну і взяли Рейхстаг, а ми «взяли Костянтинівку» і дійшли до кордону Дніпропетровської області

– Там дійсно є збільшення натиску на Новопавлівському напрямку (тут проходить межа Донецької та Дніпропетровської областей – ред.). Але я не дуже розумію саму логіку цього підходу. Припустимо, я або ви – Путін. Ми виходимо до росіян, кажемо, діди дійшли до Берліну і взяли Рейхстаг, а ми «взяли Костянтинівку» і дійшли до кордону Дніпропетровської області.

Це звучить не дуже добре навіть з точки зору символіки. Він (Путін – ред.) тоді жалюгідним буде виглядати. Уявімо, [російській війська] героїчно пройшли за кілька років пару кілометрів, захопили кілька сіл і вийшли в одному місці на кордон Дніпропетровської області.

Це, звичайно, досягнення великої ядерної держави, якій допомагають ще дві ядерні держави. Прямо подвиг «дідів» повторили.

– У зведенні Генштабу останні дні йдеться про атаки в бік Покровська. Крім того, у Z-пабліках з'являлася інформація про захід армії РФ в південну частину Покровська. Що це було? Це якісь ДРГ? Як часто це трапляється?

Якщо ми говоримо про випадкове просочування ДРГ в населений пункт, то вона може теоретично і в Полтаву залізти

– ДРГ [заходять] весь час. Давайте готуватися до того, що це траплятиметься все частіше. Зараз пішла зеленка: багато зелених насаджень, з'явилося листя на деревах. А отже тепер є більше можливостей для швидкого пересування і просочування.

Але це мало на що впливає. Якщо ми говоримо про випадкове просочування ДРГ в населений пункт, то вона може теоретично і в Полтаву залізти. Тільки жодного ефекту для бойових дій від цього не буде.

– Наближається дата, коли має розпочатися російське перемир'я, запропоноване Російською Федерацією. Що відбувалося під час минулого перемир'я на Великдень в смузі відповідальності «Хортиці»? І як зараз налаштовані українські військові, з огляду на попередній досвід?

– Та ніяк не налаштовані. Вже давно є гарний досвід не слідкувати за тим, що кажуть російські роти. Сказане ними не має жодного значення.

Минуле перемир'я на половині напрямків ми взагалі не помітили. На північних напрямках хіба що трохи. Там Росія з самого початку хотіла провести перегрупування, наприклад, на Куп'янському напрямку. Тому в тому районі на кілька днів спала інтенсивність.

Динаміка російської окупації у 2024 та 2025 роках в розрізі місяців, у км кв.
Динаміка російської окупації у 2024 та 2025 роках в розрізі місяців, у км кв.

Тільки ось на Покровському напрямку його не помітив ніхто. І на Торецькому та Краматорському його особливо видно не було. На Новопавлівському – теж.

Перемир'я, яке оголошують на кількох ділянках називається не перемир'я, а перекур. Ми не бачимо ніде підготовки до цього «мирного жесту».

Можливо, у такий спосіб Путін хоче убезпечити себе на час урочистостей. Або навпаки, припускаючи, що війна не припиниться під час свята, планує скинути провину на Україну (за порушення перемир'я – ред.).

Великоднього перемир'я ми не бачили, травневого теж не побачимо. А буде воно тоді, коли російські війська почнуть відтягувати свої сили хоча б від лінії зіткнення. Поки що нічого подібного ми не спостерігаємо.

Зараз взагалі загострення зростає. Вже дві доби близько двох сотень бойових зіткнень – це все за рахунок Покровського фронту. Натиск зростає також на Новопавлівському, Лиманському, а на Торецькому та Краматовському трохи знизився за рахунок зростання на сусідніх ділянках.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.


  • Зображення 16x9

    Денис Тимошенко

    Народився і виріс в Донецьку. Закінчив філологічний факультет Донецького національного університету імені Василя Стуса, магістр журналістики. У медіа – із 2008 року, співпрацював із газетами Донеччини. Після переїзду до Києва співпрацював із низкою всеукраїнських телеканалів як сценарист та журналіст. На Радіо Свобода – із січня 2016 року. Цікавлюся культурою, історією, документальним кіно.

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

Форум

XS
SM
MD
LG