Законопроєкт про військового омбудсмана внесений на розгляд парламенту
Законопроєкт про військового омбудсмана внесений на розгляд парламенту як невідкладний, повідомила 8 травня уповноважена президента з прав військовослужбовців Ольга Решетилова.
«Людина та її права й свободи як головна цінність – це те, що нас фундаментально відрізняє від ворога й те, що нам зрештою допоможе перемогти. Я вдячна президенту за цей, без перебільшення, історичний крок. Дякую міністру оборони, офіцерам Центрального управління захисту прав військовослужбовців МОУ, експертам і представникам громадянського суспільства, які долучилися до розробки законопроєкту. Дуже сподіваюся на підтримку народних депутатів», – наголосила Решетилова.
У законопроєкті, серед іншого, прописаний порядок подання та розгляду скарг військовослужбовців, порядок проведення перевірок у військових частинах і органах військового управління у зв’язку з порушенням прав військовослужбовців, а також процес підготовки висновків і взаємодії військового омбудсмана з іншими державними органами.
Президент України Володимир Зеленський 30 грудня підписав указ про призначення Ольги Решетилової (Кобилинської) уповноваженою президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей.
Того ж дня він повідомив, що Решетилова буде займатися підготовкою законопроєкту про військового омбудсмена.
1 січня Решетилова розповіла, що одразу після призначення «отримала величезну кількість скарг, на які необхідно реагувати».
Від «диктантів перемоги» до маршу дітей у формі червоноармійців: 9 травня в окупації
8 травня Україна відзначає День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Так само цю дату вшановують більшість європейських країн. Натомість Росія готується святкувати День перемоги – 9 травня. Таку ж політику проводять і на окупованих територіях України.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» дізнавався:
- Як готуються до відзначення 9 травня на окупованих територіях півдня?
- Як до цього ставляться місцеві жителі та чи беруть участь у заходах?
- Як Росія використовує наративи про Другу світову війну у своїй політиці і чому Україна змінила підхід до відзначення цієї дати?
Правозахисники вказали на використання Кремлем «інформаційних алібі» для ударів по Україні
Міжнародна правозахисна компанія Global Rights Compliance і проєкт із документування воєнних злочинів The Reckoning Project 8 травня опублікували звіт, в якому наводять докази систематичного використання Росією інформації як зброї під час повномасштабного вторгнення в Україну з метою приховування міжнародних злочинів і саботажу зусиль із притягнення винних до відповідальності.
Зокрема автори звіту аналізують використання Росією «інформаційних алібі» – ретельно спланованої техніки, що передбачає попереднє поширення неправдивої інформації з метою відвернення уваги від відповідальності за злочини, вчинені фактичним злочинцем.
«У ході вчинення значної частини нападів, проаналізованих Global Rights Compliance, використовувалися інформаційні алібі, що призвело до збільшення кількості жертв серед цивільного населення. Напад на залізничний вокзал у Краматорську 8 квітня 2022 року демонструє, як російські дезінформаційні кампанії заклали підґрунтя для удару, який призвів до загибелі 60 цивільних осіб, незважаючи на наявні докази того, що станція використовувалася для евакуації. Неправдиво звинувативши Україну у використанні «живих щитів» і заявивши про неминучий конфлікт, Росія створила собі інформаційне алібі, яке маскувало відповідальність і уможливило цілеспрямовані обстріли цивільного населення», – йдеться у звіті.
Ще однією групою, яка стала ціллю російської дезінформації, називають українських військовополонених, які були взяті у полон Росією після облоги Маріуполя.
«Від початку квітня 2022 року російські блогери публікували відео з полоненими солдатами, які «зізнавалися» у воєнних злочинах – ймовірно під тиском або внаслідок катувань. Після переведення захисників Азовсталі до Оленівської колонії в травні 2022 року російські джерела звинуватили Україну в плануванні обстрілу установи, щоб змусити мовчати свідків ймовірних воєнних злочинів, які, згідно з російськими звинуваченнями, Україна нібито вчинила в Маріуполі. Пов’язані з Кремлем блогери навіть заявляли, що Україна працювала разом з британською MI6, щоб знищити військовополонених за допомогою ракети HIMARS і згодом покласти провину на Росію. 29 липня 2022 року 54 українських військовополонених було вбито і ще 150 поранено під час вибуху в Оленівській пенітенціарній колонії, у чому Росія одразу звинуватила Україну. Відтоді Росія саботувала незалежне розслідування і не дозволила міжнародним місіям відвідати місце події», – наголошують автори дослідження.
У звіті визначено найвищих посадовців політичного керівництва Росії, зокрема президента Володимира Путіна і високопосадовців його уряду, серед яких міністр закордонних справ Сергій Лавров і співробітники адміністрації, як ключових рушіїв превентивних дезінформаційних операцій Росії.
«Їхні зусилля координуються через ієрархічну мережу, в якій державні суб’єкти активно співпрацюють з неурядовими установами, такими як ЗМІ, пов’язаними з урядом НУО, зокрема російською автономною некомерційною організацією (АНО) «Диалог», і впливовими особами в соціальних мережах з метою активного поширення неправдивої інформації перед конкретним нападом», – йдеться в повідомленні.
Одним із випадків, які проаналізували в Global Rights Compliance, є російський удар по Маріупольському пологовому будинку 9 березня 2022 року.
Дослідники наголошують, що аналіз викриває скоординовану дезінформаційну кампанію, організовану Росією, в рамках якої кілька високопосадовців неправдиво стверджували, що об’єкт використовувався українськими комбатантами і тому нібито втратив захищений статус.
«Буквально за кілька днів до нападу постійний представник Росії в ООН Василь Небензя, призначений безпосередньо Путіним, неправдиво заявив, що пологовий будинок у Маріуполі зайнятий українськими військовими. Речниця Міністерства закордонних справ Марія Захарова повторила цей наратив за кілька годин до того, як пологовий будинок № 3 був зруйнований російськими авіабомбами. Таким чином, бомбардування лікарні було висвітлено як «провокація», організована Україною з метою несправедливо звинуватити Росію у воєнних злочинах і залякати цивільне населення, щоб воно не покидало місто під облогою», – зазначається у доповіді.
У звіті також йдеться про різні канали, що використовуються для поширення дезінформації, і про зростання ролі російських соціальних мереж і медіаканалів у дезінформаційній війні. Автори дослідження наголошують, що понад 100 000 сторінок у соціальних мережах, а також велика мережа популярних Telegram-каналів використовуються для поширення неправдивих наративів про Україну, а ключову роль у цих зусиллях відіграють російські воєнні блогери, відомі як «воєнкори» або «Z-блогери», чия аудиторія, за оцінками експертів, становить близько 10 000 000 осіб.
«Дуже важливо розмежовувати свободу висловлювання і свідому участь в злочинних планах і злочинах. Російські пропагандисти часто переходять цю межу, маючи на меті взяти участь в плануванні, виконанні й приховуванні міжнародних злочинів. Ті, хто свідомо поширює таку пропаганду з метою сприяння воєнним злочинам та/або злочинам проти людяності й фактично вчиняє такі злочини, повинні усвідомлювати, що одного дня вони, разом з іншими особами, які використовують інші види зброї, також можуть опинитися на лаві підсудних перед необхідністю нести відповідальність за свої дії», – наголосив президент Global Rights Compliance Вейн Джордаш.
Минулого року проєкт Радіо Свобода «Схеми» у межах міжнародного журналістського консорціуму отримав внутрішні документи підсанкційної в ЄС і США «Агенції соціального дизайну» або «АСД», роботу якої, за твердженням американських правоохоронців, курують у Кремлі.
У межах проєкту «Фабрика фейків» журналісти виявили, що «АСД» використовує дезінформацію для дискредитації України, її найвищого керівництва і громадян, а також лідерів західних країн, які підтримують Україну, та просуває інтереси Росії і європейських політиків, які їх обстоюють.
У Росії вранці запроваджували обмеження на роботу двох аеропортів
Росавіація удосвіта 8 травня повідомляла про запровадження тимчасових обмежень на роботу аеропортів у російських Нижньому Новгороді й Новокузнецьку.
У Нижньому Новгороді причиною таких заходів назвали гарантування безпеки польотів цивільних суден. Аеропорт Новокузнецька, як зазначається, тимчасово не приймав літаки з технічних причин. Були затримані рейси до Казані, Єкатеринбурга і Новосибірська.
Також вранці 8 травня Росавіація повідомила, що зняті обмеження на роботу авіавузлів в Іваново і Ярославлі, які запроваджували з міркувань безпеки польотів.
Російські авіакомпанії, які зіткнулися з обмеженнями повітряного руху в центральній частині країни за останні два дні, мають повернутися до штатного розкладу до вечора четверга, заявили в Мінтрансі РФ.
Протягом усього дня 7 травня надходили численні повідомлення про українські безпілотники над різними регіонами Росії. Через побоювання ударів дронів припиняли роботу аеропорти в Москві та інших містах, понад 300 рейсів скасували, відклали або перенаправили. Це торкнулося десятків тисяч пасажирів.
Міноборони Росії відзвітувало в середу вдень, що за добу російські військові нібито збили 524 безпілотники ЗСУ.
У Росії цього тижня святкують День перемоги. 9 травня в Москві має пройти військовий парад, з візитом до країни приїхала низка закордонних лідерів.
Верховна Рада 8 травня розгляне ратифікацію угоди зі США про копалини
Верховна Рада України проведе засідання 8 травня, на якому розгляне ратифікацію угоди між Україною і США щодо корисних копалин.
Як повідомив напередодні народний депутат від «Голосу» Ярослав Железняк, ратифікацію угоди внесли в порядок денний роботи парламенту.
Железняк спрогнозував, що «сьогодні у другій половині дня все буде», додавши, що, на його думку, ратифікацію угоди підтримають понад 280 народних депутатів.
Тим часом, міністерка економіки Юлія Свириденко на пресконференції в Києві 8 травня припустила, що американсько-український інвестиційний фонд відбудови у разі ратифікації Верховною Радою відповідної міжурядової угоди запрацює протягом кількох тижнів.
За її словами, які цитує агентство «Інтерфакс», для запуску фонду потрібно допрацювати на технічному рівні щонайменше дві угоди, «які вже не будуть потребувати ані підпису з боку представників уряду, ані ратифікації Верховній Раді».
«Тому нам дуже важливо, щоб сьогодні парламентарі підтримали цю угоду, щоб ми змогли працювати вже безпосередньо над запуском самого фонду», – сказала вона.
Свириденко також зауважила, що представники уряду за участі американських партнерів вже провели консультації в парламенті з профільними комітетами і низкою фракцій, але на сьогодні заплановані ще зустрічі з фракцією «Слуга народу» і «Довіра».
Україна і США 30 квітня підписали угоду про економічне партнерство і створення Інвестиційного фонду відбудови. За словами міністерки економіки України Юлії Свириденко, документ, серед іншого передбачає, що повна власність і контроль залишаються за Україною, фонд створюється 50/50, жодних боргових зобов’язань України перед США, угода не стане перешкодою для вступу України до Євросоюз, а фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю угоду, заявив, що вона значно змінилась у процесі підготовки, тепер це «справді рівноправна угода, яка створює можливість для інвестицій в Україну». Президент 1 травня повідомив про розмову із головою Верховної Ради України Русланом Стефанчуком, зокрема про ратифікацію угоди.
Президент США Дональд Трамп просував угоду з початку свого другого терміну президентства в січні. Обидві сторони були готові в лютому підписати угоду щодо природних ресурсів, але підписання відклали після того, як зустріч Трампа і президента України Володимира Зеленського в Овальному кабінеті перетворилася на суперечку.
В ОП повідомили про онлайн-зустрічі з представниками США, Європи щодо припинення вогню
Представники України обговорили з високопосадовцями США, Франції, Великої Британії і Німеччини можливе припнення вогню між Росією і Україною, зокрема способи тиску на РФ, щоб змусити її погодитися на 30-денне перемир’я, повідомили в Офісі президента 8 травня.
За повідомленням, напередодні керівник Офісу президента Андрій Єрмак провів онлайн-зустрічі зі спецпредставниками президента США Стівеном Віткоффом і Кітом Келлогом, а також дипломатичним радником президента Франції Еммануелем Бонном, радником з питань національної безпеки прем’єр-міністра Великої Британії Джонатаном Пауеллом, радником канцлера Німеччини з питань зовнішньої політики і безпеки Гюнтером Зауттером. Також відбулися розмови з дипломатичними представниками країн Північної Європи і Балтії, Європейської ради і Європейської комісії.
З українського боку в розмовах узяли участь міністр оборони України Рустем Умєров, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква, радники керівника ОП Дарія Зарівна й Олександр Бевз.
Головною темою, яка кажуть у пресслужбі президента, стало запровадження безумовного і повного припинення вогню на 30 днів, що було прийняте Україною за пропозицією США ще під час березневої зустрічі в Джидді (Саудівська Аравія).
Єрмак заявив, що повне і безумовне припинення вогню має стати першим етапом і передумовою для проведення переговорів про досягнення справедливого і стійкого миру.
«Тридцятиденне припинення вогню відкрило б шлях до початку змістовних переговорів задля досягнення справедливого й тривалого миру. Якщо Москва погодиться на цю пропозицію, ми готові до діалогу за участю й підтримки США і європейських партнерів. Але якщо Кремль укотре обере ескалацію замість миру, спільна відповідь партнерів має бути рішучою. Тому Україна вітає напрацьований конгресменами на чолі з Ліндсі Ґремом законопроєкт про застосування вторинних санкцій щодо Росії», – сказав Єрмак.
В останні місяці Вашингтон активізував зусилля щодо припинення війни між Росією і Україною. Президент США Дональд Трамп 25 квітня закликав Україну і Росію зустрітися для переговорів на високому рівні для укладення угоди про припинення війни між ними після того, як посланець Білого дому Стів Віткофф зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним у Москві.
Державний секретар США Марко Рубіо заявив 27 квітня, що мирна угода між Росією та Україною має бути укладена найближчим часом, а Вашингтон намагається визначити, чи варто продовжувати виконувати роль посередника. Він не сказав, як довго адміністрація Трампа готова чекати на прорив.
У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій».
Президент Трамп, коментуючи оголошене Путіним триденне припинення вогню, заявив 5 травня, що це «звучить не так багато, але це багато, якщо ви знаєте, з чого ми почали».
7 травня віцепрезидент США Джей Ді Венс закликав до прямих переговорів між Україною і Росією, заявивши, що угода про припинення війни може бути недосяжною без таких контактів.
У коментарях 7 травня Венс сказав, що Росія «забагато вимагає», але також запропонував Україні не зациклюватися на ідеї 30-денного припинення вогню. Він сказав, що «прірва (між позиціями України і РФ – ред.) широка», але він «досить оптимістично налаштований» щодо шансів на припинення війни.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що для того, щоб настала «перемога миру» у війні Росії проти України, потрібно, щоб РФ «радикально змінилася», або змінюватися доведеться світові. Зеленський сказав про це у зверненні до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, який відзначають 8 травня.
«Кожен із нас хоче, аби настала тиша, настала перемога миру. Ми боремось за це. І розуміємо, що для цього потрібно. Або Росія має радикально змінитись. Або ж змінюватись доведеться світу. Саме так, як світ зробив це 80 років тому. Коли всім нарешті стало очевидно: умиротворювати зло неможливо. З ним треба боротися. Разом. Боротись рішуче. Силою. Тиском. На полі бою, дипломатичній арені, в економічному просторі, усюди, де це тільки можливо. Щоб дійсно «ніколи знову». Або світу доведеться проводити денацифікацію й демілітаризацію Росії», – сказав президент.
Зеленський також заявив, що 9 травня в Росії на параді на Красній площі демонструватимуть різницю між Україною і РФ.
«Різницю між життям на майдані Незалежності та парадом страху на Красній площі. Колони з танків, коробки вбивць, що марширують, перевдягнута масовка, напівживі обличчя, які звисока прийматимуть цю ходу. Секта під назвою «Можем повторить». Ви повторили. Повторили все те зло. Україна це бачила. Весь світ це побачив. Завтра про звірства нацистів буде говорити організатор братських могил у Бучі. І про блокаду Ленінграда казатимуть ті, саме ті, хто влаштував блокаду Маріуполя. Буде парад цинізму», – зазначив він.
Україна і Росія, між якими триває війна, кардинально – часом діаметрально – розходяться в баченні Другої світової війни і пам’яті про неї. Якщо в Росії щороку на початку травня відбувається те, що опоненти навіть називають «побєдобєсієм», то в Україні акцент робиться на пам’яті про жертв Другої світової і недопущенні повторення трагедії, пережитої людством у середині 20-го століття.
На Сумщині внаслідок нічних обстрілів РФ загинула жінка, ще двоє людей поранені – прокуратура
На Сумщині внаслідок нічних російських ударів загинула одна людина, ще двоє – постраждали, повідомила 8 травня обласна прокуратура.
«За даними слідства, 8 травня 2025 року близько 03:00 у Миколаївській громаді Сумського району ворог скинув, за попередніми даними, керовану авіаційну бомбу на домоволодіння мирних жителів. Унаслідок чого у власному будинку загинула 55-річна жінка, її 24-річний син отримав поранення», – йдеться в повідомленні.
За даними прокуратури, через пів години, о 03:30, російські військові скинули ще одну бомбу на цивільну інфраструктуру Ворожбянської громади Сумського району, внаслідок чого там поранена 70-річна жінка.
В обласній військовій адміністрації повідомили, що від ранку 7 травня до ранку 8 травня російські війська здійснили майже 120 обстрілів по 34 населених пунктах у 14 територіальних громадах Сумщини. Найбільше обстрілів зафіксовано у Сумському і Шосткинському районах, кажуть в ОВА.
Повітряні сили Збройних сил України раніше заявляли про запуск російською авіацією керованих авіаційних бомб на Сумщину на тлі заявленого Росією триденного припинення вогню. Вночі і вранці 8 травня Повітряні сили тричі повідомляли про такі пуски.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Генштаб: за добу на фронті було 196 бойових зіткнень
На фронті протягом доби зафіксовано 196 бойових зіткнень, повідомив у ранковому зведенні 8 травня Генеральний штаб Збройних сил України. Найбільше російських атак, як випливає з наведених даних, було на Покровському, Новопавлівському і Лиманському напрямках.
«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 61 наступальну дію агресора в районах Єлизаветівки, Покровська, Троїцького, Малинівки, Лисівки, Котлиного, Звірового, Удачного, Новосергіївки, Новоолександрівки, Надіївки, Богданівки, Андріївки, а також у напрямках Багатиря, Романівки, Олексіївки, Нової Полтавки та Котлярівки. На Новопавлівському напрямку Сили оборони відбили 32 атаки на позиції наших військ поблизу Костянтинополя, Новосілки, Вільного Поля, а також у напрямках Новополя, Багатиря та Одрадного», – йдеться в повідомленні.
На Лиманському напрямку було 24 російських атаки.
Крім того, за даними Генштабу, бойові дії тривали на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Гуляйпільському, Оріхівському, Придніпровському напрямках і на Курщині в РФ.
«Вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах двох ракетних ударів із застосуванням двох ракет, а також 89 авіаударів, зокрема скинув 1157 керованих бомб. Крім цього, здійснив понад шість тисяч обстрілів, з них 151 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження 2891 дрон-камікадзе», – додали в командуванні.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень. За даними аналітиків проєкту DeepState, за останній тиждень близько 42% усіх атак противника припало саме на Покровський напрямок.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 30 квітня, що російські війська значно збільшили інтенсивність бойових дій, зосереджуючи основні зусилля на Покровському напрямку, попри заяви Кремля про готовність до триденного припинення вогню у травні.
Повітряні сили: від початку доби ракетних і дронових ударів РФ не зафіксовано
Від початку доби 8 травня станом на 8:00 у повітряному просторі України ракетних ударів Росії і застосування нею ударних БпЛА не зафіксовано, повідомили Повітряні сили ЗСУ.
Втім вони зазначили, що протягом ночі війська РФ активізували удари тактичною авіацією із застосування керованих авіабомб по Сумщині.
За даними військових, у період із 14:30 по 20:30 7 травня (під час третьої за добу хвилі атаки) російські військові завдали удару по Україні 31 ударним БпЛА і безпілотниками-імітаторами інших типів.
«Підтверджено збиття 20 ударних БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на півночі та в центрі країни. Шість ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждала Черкащина», – йдеться в повідомленні.
Вдень 7 травня в Повітряних силах повідомляли, що під час перших двох хвиль атаки РФ запустила по Україні п’ять балістичних ракет і 187 дронів. За даними військових, збити вдалося дві балістичні ракети «Іскандер-М/KN-23» і 81 ударний БпЛА типу Shahed, ще 64 безпілотники-імітатори були «локаційно втрачені».
У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій».
На Донеччині через російські обстріли минулої доби загинули 8 людей – ОВА
На Донеччині 7 травня внаслідок російських обстрілів загинули вісім цивільних жителів, повідомив голова обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
«За 7 травня росіяни вбили 8 жителів Донеччини: по 2 у Мирнограді та Олександро-Калиновому, по 1 в Покровську, Іллінівці, Софіївці і Дорожньому», – уточнив він.
Ще 23 людини були поранені, зокрема 12 із них у Костянтинівці, додав голова ОВА. За даними обласної прокуратури, пізно ввечері 7 травня війська РФ скинули авіабомбу на багатоповерхівку в Костянтинівці.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
День перемоги в РФ: 5 речей, на які варто звернути увагу
День перемоги – це головне свято російського календаря, флагманська подія у спробах Кремля возвеличити роль Радянського Союзу у перемозі над нацистською Німеччиною.
Останніми роками парад перемоги на Красній площі також слугував тлом, на якому президент Володимир Путін прославляв війну Москви проти України, в якій втрати Росії, за західними оцінками, вбитими і пораненими перевищують три чверті мільйона осіб.
Для кремлівських оглядачів 9 травня – це знакова подія, яка дає підказки щодо змін у мисленні Путіна, який вже 26-й рік поспіль є незмінним лідером країни, і щодо політики влади у більш широкому розумінні.
Тим більше цього року, у 80-ту річницю капітуляції нацистської Німеччини, і через понад три роки після повномасштабного вторгнення в Україну.
«Перемога у «Великій вітчизняній війні» є наріжним каменем політичної міфології Володимира Путіна – основою всієї його версії світової історії, – пише в одному з есе Михайло Зигарь, російський журналіст і письменник у вигнанні. – Кремль готувався до цього моменту місяцями; він займає центральне місце в пропагандистському календарі режиму».
Ось кілька речей, на які варто звернути увагу 9 травня.
Генштаб ЗСУ: Росія за добу втратила у війні 1200 військових
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 961 970 своїх військових, зокрема 1200 осіб – за минулу добу – такі дані станом на ранок 8 травня наводить український Генштаб.
Серед інших втрат РФ:
- танки ‒ 10782 (+2 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 22429 (+10)
- артилерійські системи – 27552 (+50)
- РСЗВ – 1379 (+1)
- засоби ППО ‒ 1156 (+1)
- літаки – 372
- гелікоптери – 335
- БпЛА оперативно-тактичного рівня – 35407 (+141)
- крилаті ракети ‒ 3197
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 47604 (+120)
- спеціальна техніка ‒ 3875 (+2).
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
ISW: влада РФ хоче використати 9 травня, щоб провести масштабне випробування «суверенного інтернету»
Російська влада, ймовірно, перевірить свою здатність повністю від’єднувати великі території Росії від інтернету 9 травня під приводом захисту святкувань Дня перемоги в Росії, пише в своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).
Аналітики звернули увагу на те, що посадовці російських республік Чувашія і Татарстан, а також Воронезької і Тверської областей Росії 7 травня попередили, що влада може обмежити використання мобільної мережі для «гарантування безпеки» 9 травня. Там часом, речник Кремля Дмитро Пєсков 7 травня попередив, що влада Москви й області може запровадити «обмеження» на роботу мобільного інтернету під час урочистостей до Дня перемоги «з очевидних причин», і заявив, що росіяни «повинні поставитися до цього з абсолютним розумінням». А кілька російських банків й інтернет-гігант «Яндекс» попередили, що відключення, ймовірно, вплине на доступ росіян до банківських послуг, таксі, кур’єрських служб і послуг громадського транспорту, особливо в Москві й області.
«Російська влада періодично тестує свою систему «суверенного інтернету», яка дозволяє Росії повністю від’єднатися від глобального інтернету і цензурувати можливості росіян спілкуватися й отримувати доступ до інформації. Повідомлення про значні перебої в російському інтернеті почастішали в перші місяці 2025 року, і російська влада, ймовірно, прагне скористатися святом 9 травня, щоб провести широкомасштабне випробування системи «суверенного інтернету», не зустрічаючи значного опору з боку росіян», – кажуть в ISW.
Аналітики додали, що Кремль також, ймовірно, прагне запобігти поширенню росіянами фото- і відеоматеріалів пошкоджень і пожеж від можливих українських далекобійних ударів 9 травня, «щоб уникнути руйнування образу близької перемоги Росії в Україні в сам День перемоги – навіть якщо Росія не має значних успіхів на полі бою, якими можна було б похизуватися».
В ISW також зауважили, що російська влада вже протестувала можливість тимчасового відключення від інтернету під час нещодавніх українських ударів безпілотників по Росії. Російські ЗМІ повідомили, що понад 30 російських міст зазнали труднощів з підключенням до інтернету під час ударів українських безпілотників 7 травня. Тим часом, жителі Москви скаржаться на масові перебої з мобільним інтернетом з 5 травня, які російська влада пояснила підготовкою до святкування Дня перемоги.
Поліція Москви раніше попередила про кримінальну й адміністративну відповідальність за запуск безпілотників і використання піротехніки на тлі підготовки до параду, в якому, як очікується, візьмуть участь близько 20 іноземних делегацій, включаючи лідерів Китаю, Бразилії, Куби.
Закон про «суверенний інтернет» у Росії, спрямований на надання владі змоги контролювати електронні потоки інформації в режимі реального часу, обмежувати доступ до контенту, який влада вважає «небезпечним», а також ізолювати так званий «рунет», щоб захиститися від іноземних кібератак, набрав чинності в 2019 році.
Повітряні сили ЗСУ заявили про запуск РФ бомб по Сумщині на тлі заявленого Кремлем перемир’я
Повітряні сили Збройних сил України заявили про запуск російською авіацією керованих авіаційних бомб на Сумщину на тлі заявленого Росією триденного припинення вогню.
Вночі і вранці 8 травня Повітряні сили тричі повідомляли про такі пуски.
Сумська обласна військова адміністрація поки не повідомляла про руйнування чи жертви внаслідок цього.
У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій».
На Черкащині через вечірню атаку РФ пошкоджена інфраструктура, поранена людина – ОВА
На Черкащині через російську атаку ввечері 7 травня пошкоджена інфраструктура, поранена одна людина, повідомив очільник обласної військової адміністрації Ігор Табурець.
«Під прицілом була Умань і довколишні села. По повітряних цілях противника працювали наші сили ППО. Унаслідок російської агресії постраждала інфраструктура. Зокрема, пошкоджено корпус навчального закладу. Побиті вікна в житловому будинку. У цьому випадку без звернень до медиків натепер. Водночас у Дмитрушках уламками БпЛА поранено чоловіка. Його доправили до лікарні», – йдеться в повідомленні.
Голова ОВА уточнив, що війська РФ атакували область ударними дронами.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Der Spiegel: до Москви на парад приїдуть п’ять депутатів Європарламенту
До Москви на військовий парад із нагоди 80-річчя завершення Другої світової війни в Європі приїдуть два німецькі депутати Європарламенту від партії «Союз Сари Вагенкнехт» Міхаель фон дер Шуленбурґ і Рут Фірменіх, повідомляє Der Spiegel.
За інформацією видання, список делегації погодили у міністерстві оборони Росії. Очікуються також ще три євродепутати – з Чехії, Кіпру та Словаччини. Їхні імена в публікації не називаються.
На святкування Дня перемоги до Москви вже прибули голова КНР Сі Цзіньпін, президент Сербії Александар Вучич, президент Бразилії Лула да Сілва, президент Венесуели Ніколас Мадуро, президент Куби Мігель Діас-Канель, президент Монголії Ухнагійн Хурелсух та президент Екваторіальної Гвінеї Теодоро Обіан Нгема Мбасого.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Естонія відмовилася пропускати його літак до Росії для участі у військовому параді у Москві 9 травня. За його словами, він збирається покласти вінок до могили Невідомого солдата, а також провести «чотири надзвичайно важливі двосторонні зустрічі». Влада Естонії заявила 7 травня, що не дозволить використовувати свій повітряний простір для польотів до Москви для участі у військовому параді 9 травня. Раніше влада Латвії та Литви також відмовилася пропускати літак Роберта Фіцо до Росії.
Вучич зробив зупинку в Баку – імовірно через атаки українських безпілотників по Москві, а також через рішення Латвії та Литви не пропускати його літак.
Президент Азербайджану Ільгам Алієв відмовився від поїздки до Москви на 9 травня.
Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді раніше у травні відмовився від візиту до Москви через конфлікт із Пакистаном. Також поїздку скасував президент Лаосу Тхонлун Сісуліт, офіційною причиною вказане захворювання на коронавірусну інфекцію.
На фронті відбулося 139 боїв з початку доби – Генштаб ЗСУ
Від початку доби 7 травня відбулося 139 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
«Російські загарбники завдали два ракетних та 63 авіаційних удари, використавши дві ракети та 103 КАБ. Крім цього, ворог застосував 1076 дронів-камікадзе та здійснив 4234 обстріли позицій наших військ і населених пунктів», – ідеться у вечірньому зведенні.
Більшість боєзіткнень зафіксовано в Донецькій області.
«На Лиманському напрямку протягом доби зафіксовано 24 атаки в районах Копанок, Греківки, Колодязів, а також у напрямках Рідкодуба, Нового Миру та Ольгівки.
На Покровському напрямку загарбники 40 разів намагалися прорвати оборону в районах Малинівки, Лисівки, Котлиного, Звірового, Удачного, Новосергіївки, Новоолександрівки, Надіївки, Богданівки, Андріївки, а також у напрямках Багатиря, Олексіївки, Нової Полтавки та Котлярівки. Сили оборони відбили 32 атаки, ще вісім бойових зіткнень тривають.
На Новопавлівському напрямку ворог 22 рази атакував у районах Костянтинополя, Новосілки, Вільного Поля, а також у бік Новополя, Багатиря та Одрадного. Триває ще три бойові зіткнення. Авіаударів зазнали Новодарівка, Темирівка та Новопіль», – вказують українські військові.
Бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Гуляйпільському, Оріхівському, Придніпровському напрямках.
«На Курщині українські воїни відбили 17 атак, одне бойове зіткнення ще триває. Ворог завдав чотири авіаудари, скинув дев’ять керованих авіаційних бомб та здійснив 277 артилерійських обстрілів, зокрема один – із реактивної системи залпового вогню», – повідомляє Генштаб ЗСУ.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень. За даними аналітиків проєкту DeepState, за останній тиждень близько 42% усіх атак противника припало саме на Покровський напрямок.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 30 квітня, що російські війська значно збільшили інтенсивність бойових дій, зосереджуючи основні зусилля на Покровському напрямку, попри заяви Кремля про готовність до триденного припинення вогню у травні.
«Пропозиція припинити вогонь на 30 діб залишається в силі» – Зеленський у відеозверненні
Україна продовжує наполягати на тривалому припиненні вогню для пошуку мирного завершення війни, яку Москва веде проти Києва, сказав президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 7 травня.
«Наша пропозиція припинити удари, припинити вогонь щонайменше на 30 діб залишається в силі – ми не знімаємо цю пропозицію, яка може дати шанс дипломатії. Але саме від Росії світ не бачить відповіді – жодної відповіді, крім нових ударів. Це максимально чітко, очевидно для всіх демонструє, хто джерело війни. Росія має закінчити свою агресію, і це їм доведеться зробити. Питання тільки часу», – відзначив Зеленський, додавши, що «правосуддя світу теж буде працювати – багато в чому, на жаль, повільно, але, що важливо, невідворотно».
Президент також повідомив, що доповідь головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського стосувалася «наших активних дій на території Курської та Бєлгородської областей».
«Ми захищаємо українську землю від ворожої активності в прикордонні. Я хочу подякувати сьогодні кожному підрозділу, усім нашим солдатам, усім нашим сержантам і командирам. Дякую вам всім за стійкість та реальну силу, яка так потрібна Україні», – наголосив глава держави.
У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій»: «Немає причин чекати 8 травня. І вогонь має бути припинений не на кілька днів, щоб потім знову вбивати. Негайне, повне та безумовне припинення вогню і щонайменше на 30 днів, щоб було гарантовано та надійно, – це те, що може дати основу реальній дипломатії».
Після оголошення РФ перемир’я на кілька днів у травні в Білому домі заявили, що президент США Дональд Трамп хоче бачити «постійне припинення вогню».
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Естонія відмовилася пропускати його літак до Росії для участі у військовому параді у Москві 9 травня, повідомляє газета Denník N 7 травня.
«Звичайно, це навмисна спроба зірвати мій візит до Москви. Це порушує всю нашу програму, ми не зможемо вкластися у заплановані терміни на завтрашній вечір (8 травня – ред.)», – сказав Фіцо.
За його словами, служба протоколу «робить усе можливе, щоб знайти інший альтернативний маршрут».
Фіцо розповів, що збирається у Москві 9 травня покласти вінок до могили Невідомого солдата, а також провести «чотири надзвичайно важливі двосторонні зустрічі».
Влада Естонії заявила 7 травня, що не дозволить використовувати свій повітряний простір для польотів до Москви для участі у військовому параді 9 травня. Як зазначає Denník N, влада Латвії також відмовилася пропускати літак Роберта Фіцо до Росії, а в сусідній Литві поки це не коментували.
Раніше Латвія та Литва, за даними сербських ЗМІ, відмовилися пропускати на шляху до Москви літак президента Сербії Александара Вучича. Він прилетів до Росії 7 травня південним шляхом, зробивши вимушену посадку в столиці Азербайджану Баку.