Голова ЦПД: російські сили продовжують штурми попри заяву про перемир’я
Оголошення «великоднього перемир’я» є інформаційною операцією Росії, заявив очільник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко 19 квітня.
Він вказав на те, що Росія зазнавала критики через відмову припиняти вогонь.
«Путін вирішив за годину повідомити, що віддав наказ на два дні вогонь припинити, в надії, що Україна щось порушить, десь Україну вийде підставити, а потім сказати Сполученим Штатам Америки, що це Росія головний миротворець, хоче миру, а Україна не хоче. Це банальна типова російська тактика», – заявив Коваленко.
Він нагадав, що «щось схоже» відбувалося на різдвяні свята 2023 року, коли Москва оголошувала перемир’я, але фактично його не дотримувалася.
«Не уявляю, що вони на фронті зараз будуть робити, як виглядатиме цей наказ. За моєю інформацією, як продовжували певні штурмові дії проводити ворожі сили, так і продовжують», – повідомив голова ЦПД.
19 квітня Кремль поширив заяву Володимира Путіна, який анонсував «великоднє перемир’я». За його словами, російська сторона «зупиняє всі бойові дії з 18:00 19 квітня до 00:00 21 квітня». Водночас, додав Путін, російські війська мають бути готові відбивати «можливі порушення перемир’я».
Президент Володимир Зеленський у відповідь назвав цю заяву спробою пограти з життями людей і вказав на повітряну тривогу, яка на той момент тривала в кількох областях України.
Водосховища Криму заповнені менше ніж на 50% від максимального обсягу – «Водні технології»
Водосховища окупованого Криму заповнені лише на 48% від їхнього максимального обсягу – про це заявив директор науково-виробничої фірми «Водні технології» Анатолій Копачевський в ефірі російського радіо «Супутник у Криму», передає проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії.
Згідно з повідомленням Копачевського, наповненість кримських водосховищ на цей момент вдвічі нижча порівняно з аналогічним періодом 2024 року.
«Так, опади в квітні були, і вони дозволили наповнити частину водосховищ, особливо Сімферопольське, Аянське та Білогірське. Проте притоки тривали лише близько 6–10 днів і вже пішли на спад. Якщо порівнювати обсяги, то вони відповідають лише мінімальним значенням для цієї пори року», – сказав Копачевський.
За його даними, серед найбільших водосховищ Криму найбільш наповненими залишаються Аянське (93%) та Загорське (75%), тоді як Партизанське, Станційне та Тайганське заповнені менше ніж на 35 відсотків. Копачевський зазначив, що на тлі глобального потепління періоди посух стають все більш екстремальними, а рідкісні опади набувають характеру потужних злив, що також створює ризики для інфраструктури.
Раніше повідомлялося, що в Криму запас води у водосховищах за минулий місяць скоротився майже на мільйон кубометрів і становить на даний момент 114,99 мільйона кубометрів.
Російська влада стверджує, що Крим забезпечений водою на 180 днів безперебійного користування.
Медіа: США розглядає визнання російської анексії Криму в рамках мирної угоди
Сполучені Штати в рамках мирної угоди між Росією та Україною розглядають можливість визнати анексію Криму російською владою – про це повідомляють CNN та Bloomberg з посиланням на анонімні джерела.
Bloomberg, зокрема, цитує співрозмовників, «знайомих із темою». За їхніми словами, Вашингтон розглядає визнання російського контролю над Кримом в рамках ширшої мирної угоди. Ще один посадовець, знайомий із переговорами, відмовився від коментаря, додають журналісти.
Видання звертає увагу на риторику адміністрації США: 18 квітня і президент Дональд Трамп та держсекретар Марко Рубіо сказали, що прагнуть досягти мирної угоди, але можуть і відмовитися від цих зусиль, якщо переговори не просуватимуться швидко.
Остаточне рішення з цього питання ще не ухвалене, додає Bloomberg. Білий дім і Державний департамент не відповіли на запит щодо коментарів.
За даними CNN, США поділилися рамковими умовами переговорів з представниками країн Європи та України під час зустрічі в Парижі, а також під час розмови Рубіо з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим.
Українська влада наразі не коментувала ці повідомлення публічно.
18 квітня перед відльотом із Парижа, де напередодні відбулися перемовини за участю України, США, Франції, Британії і Німеччини, Рубіо зазначив, що США очікують результату перемовин щодо завершення війни РФ в Україні «у найближчі дні, не тижні», і якщо цього не станеться, вони будуть змушені зосередитися на інших пріоритетах.
Президент США Дональд Трамп напередодні заявив, що очікує почути позицію Росії щодо припинення вогню до кінця тижня.
У Кремлі після цього заявили про досягнення «певного прогресу» в переговорах про можливе мирне врегулювання для припинення війни Росії в Україні.
«Маємо досвід, коли його заяви не збігалися з діями»: Сибіга про заяву Путіна щодо перемир’я
Позиція України на змінилася з того часу, як Київ підтримав пропозицію Сполучених Штатів щодо 30-денного припинення вогню – про це заявив міністр закордонних справ Андрій Сибіга 19 квітня.
Таким чином він прокоментував заяву президента РФ Володимира Путіна про «великоднє перемир’я». Сибіга нагадав, що від припинення вогню на 30 днів «Росія відмовилася, і ця російська відмова Сполученим Штатам триває вже 39 днів».
«Зараз Путін зробив заяви про нібито готовність до припинення вогню. 30 годин замість 30 днів. На жаль, ми маємо значний досвід, коли його заяви не збігалися з його діями», – сказав він.
Голова МЗС додав, що словами президента Росії не можна вірити, відтак Україна дивитимиться на дії російської сторони, а не на слова:
«Росія в будь-який момент може погодитись на пропозицію щодо повного й безумовного припинення вогню терміном на 30 діб, яка вже з березня на столі. Ми хочемо побачити, як російські сили дійсно припинять вогонь на всіх напрямках».
Сибіга також закликав партнерів України та міжнародну спільноту зберігати пильність.
«Тільки дії демонструють правду, а не слова: тільки через Росію ця війна почалась і триває», – підсумував він.
19 квітня Кремль поширив заяву Володимира Путіна, який анонсував «великоднє перемир’я». За його словами, російська сторона «зупиняє всі бойові дії з 18:00 19 квітня до 00:00 21 квітня». Водночас, додав Путін, російські війська мають бути готові відбивати «можливі порушення перемир’я».
Президент Володимир Зеленський у відповідь назвав цю заяву спробою пограти з життями людей і вказав на повітряну тривогу, яка на той момент тривала в кількох областях України.
З російського полону повернули 277 українських військових
З російського полону звільнили 277 українських військових, повідомили 19 квітня президент Володимир Зеленський та Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.
«Ще 277 воїнів повернулися додому з російського полону. Воїни Збройних Сил України, Національної гвардії України, Державної спеціальної служби транспорту та прикордонники. Захищали Маріуполь та інші напрямки на Донеччині, Херсонщину, Запоріжжя, Луганщину», – повідомив президент.
Він подякував всім причетним до обміну, особливо Обʼєднаним Арабським Еміратам за посередництво.
Як уточнює Координаційний штаб, 246 військових звільнили в рамках обміну полоненими, ще 31 людину вдалося визволити поза обміном. Серед звільнених – військові з гарнізону Маріуполя, нацгвардійці, військові моряки, воїни територіальної оборони, Державної спеціальної служби транспорту, Десантно-штурмових військ, Сил безпілотних систем.
«Більшість з тих, кого вдалося повернути – це молодь після 2000 року народження. Своїх рідних побачить сьогодні жінка-військовослужбовиця, яка перебувала в неволі з травня 2022 року. До рядового та сержантського складу належать 268 звільнених, повернуто також дев’ятьох офіцерів», – додає штаб.
Відомство додає, що звільнені військові отримають необхідну медичну допомогу. Вони також отримають виплати грошового забезпечення за весь час перебування в полоні та одноразову матеріальну допомогу.
Цей обмін став четвертим у 2025 році та 63-м від початку повномасштабного вторгнення.
Загалом, за даними влади, від початку повномасштабної війни з російського полону вдалося звільнити вже 4 552 людини – як військових, так і цивільних. Поза обмінами додатково звільнили 529 людей.
Днями медіа повідомили, що Росія та Україна планують провести новий обмін полоненими, в ході яких обміняють близько 500 російських і українських полонених і 46 поранених військових.
Зеленський у відповідь на заяву Путіна про перемир’я: «у нашому небі зафіксовані російські дрони»
Президент Володимир Зеленський увечері 19 квітня прокоментував заяву Кремля про «великоднє перемир’я».
У своєму телеграм-каналі він назвав її спробою пограти з життями людей і вказав на повітряну тривогу в кількох областях України:
«О 17:15 у нашому небі зафіксовані російські ударні дрони. Українська ППО та авіація вже почали працювати на захист. «Шахеди» в нашому небі – це справжнє ставлення Путіна до Великодня і до життів людей».
Зокрема, мер Києва Віталій Кличко повідомив про роботу протиповітряної оборони по російських дронах на лівому березі столиці.
Голова держави також повідомив, що заслухав доповідь головнокомандувача Олександра Сирського про ситуацію в зоні бойових дій на території Росії.
«Наші сили сьогодні продовжували активність на території Курської області та зберігають позиції. На території Білгородської області наші військові просунулись і збільшили нашу зону контролю», – заявив Зеленський.
Раніше 19 квітня Кремль поширив заяву Володимира Путіна, який анонсував «великоднє перемир’я». За його словами, російська сторона «зупиняє всі бойові дії з 18:00 19 квітня до 00:00 21 квітня». Водночас, додав Путін, російські війська мають бути готові відбивати «можливі порушення перемир’я».
Загиблі, поранені та зниклі безвісти. Як діють патронатні служби при бойових бригадах?
Іван Татауров у 24 окремій механізованій бригаді імені короля Данила керує патронатною службою «Хоробрі серця». Вона одна з небагатьох, що були створені при бойових підрозділах. Тут служать 12 колишніх піхотинців, що повернулися з фронту з пораненнями.
Такі служби супроводжують тих, хто повертається на щиті, підтримують родини полеглих, опікуються пораненими військовими, стають містком комунікації між бойовими бригадами та родинами полонених або зникли безвісти військовослужбовців. А також допомагають з розшуком зниклих побратимів.
Штатні патронатні служби мали створити при кожній бойовій бригаді з жовтня 2024 року. Але вони з'явилися лише в кількох підрозділах і поза штатом.
Про те, як працює патронатна служба, якої допомоги від свого підрозділу потребують поранені військовослужбовці, чому цивільні скаржаться на комунікацію з військовими і як патронатна служба знаходить зниклих безвісти, Іван Татауров розповів в інтерв'ю Донбас Реалії (проєкту Радіо Свобода). Читайте і дивіться про це за лінком
Путін заявив про «великоднє перемир’я» до понеділка
Президент Росії Володимир Путін анонсував «великоднє перемир’я» – відповідну заяву поширила пресслужба Кремля 19 квітня.
Згідно з нею, на зустрічі з головою Генштабу Валерієм Герасимовим Путін заявив, що російська сторона «зупиняє всі бойові дії з 18:00 19 квітня до 00:00 21 квітня».
Водночас, за його словами, російські війська мають бути готові відбивати «можливі порушення перемир’я».
Міністерство оборони Росії заявило, що режим припинення вогню буде виконуватися «за умови його взаємного дотримання київським режимом».
Українське командування наразі не коментувало цю заяву.
Напередодні в Кремлі заявили, що президент Росії не дав указівокщодо продовження тимчасового мораторію на удари по енергетичній інфраструктурі України. За даними українського МЗС, протягом попереднього місяця, коли це перемир’я мало діяти, Росія порушила його понад 30 разів.
У січні 2023 року президент РФ доручив тодішньому російському міністру оборони Сергію Шойгу запровадити режим припинення вогню. Втім, бої не були зупинені, а президент України Володимир Зеленський назвав цю заяву черговою спробою маніпулювати дипломатією.
Генштаб ЗСУ: від початку доби на фронті відбулося 59 боїв
Сили оборони продовжують стримувати російський наступ і вживати «усіх необхідних заходів для недопущення просування противника вглиб української території», повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у зведенні на 16 годину 19 квітня.
Від початку доби на фронті зафіксували 59 бойових зіткнень. Зокрема, російські війська атакували на Харківському та Куп’янському напрямках, дві сутички тривають.
Російська армія вдалася до шести атак на Лиманському напрямку, поблизу Новомихайлівки та в напрямку населених пунктів Греківка, Глущенкове й Ольгівка, три бої тривають.
«На Торецькому напрямку ворог намагався прорвати нашу оборону в районах Торецька, Дачного та в бік Диліївки. Сили оборони відбили всі дев’ять штурмів противника», – йдеться в зведенні.
Війська РФ 13 разів атакували на Покровському напрямку, в районах Новоторецького, Свиридонівки, Малинівки, Шевченка, Звірового, Успенівко, Котлярівки та Андріївки. Сім атак Сили оборони відбили, ще шість боїв тривають.
Командування зафіксувало сім російських штурмів на Новопавлівському напрямку, де російські загарбники намагалися просунутися в районах Костянтинополя, Привільного та Новосілок.
Ще три атаки мали місце на Оріхівському напрямку, в напрямку Малої Токмачки та поблизу Новоандріївки.
За даними штабу, на Сіверському, Краматорському та Придніпровському напрямках російські війська наступальних дій сьогодні не проводила.
«Триває операція в Курській області. Українські воїни сьогодні відбили десять атак ворога, ще два бої тривають», – додає Генштаб.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Президент України Володимир Зеленський 26 березня заявив, що російський лідер Володимир Путін «намагається виграти час і готується до весняного наступу». За його словами, «Путін готує новий наступ, зокрема в Сумах і Харківській області».
9 квітня в інтерв’ю виданню LB.ua головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що новий наступ російських військ на Сумщину і Харківщину «фактично вже розпочався».
Зарівна: Росія вивезла понад 700 тисяч українських дітей з окупованих територій
Від початку повномасштабної війни Росія вивезла на свою територію 744 тисячі українських дітей, повідомила в інтерв’ю «Еспрессо» директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.
«До повномасштабного вторгнення Україна мала на своїй території 7 млн дітей. За оцінками правозахисних організацій, на тимчасово окупованих територіях залишається близько 1,6 млн дітей. Росія ж заявила про те, що вивезла щонайменше 744 тисячі українських дітей на свою територію, здебільшого з батьками», – зазначила Зарівна.
За її словами, при цьому Україна не може ані підтвердити цю інформацію, ані спростувати, бо РФ не надає інформацію Україні, й міжнародним організаціям. А після видачі ордерів МКС на арешт Путіна та Львової-Бєлової, РФ повністю припинила будь-яке публічне інформування щодо депортованих українських дітей.
Зарівна наголосила, що важко сказати, яка кількість дітей загинула, яка була розлучена з батьками після лютого 2022 року. А є ще діти, які народилися після лютого 2022 року.
«Україна офіційно задокументувала щонайменше 19 546 випадків незаконної депортації або примусового переміщення дітей. Реальна цифра – значно більша, але Росія блокує доступ до інформації, що унеможливлює повну оцінку масштабів цього злочину. Завдяки ініціативі Bring Kids Back UA нам уже вдалося повернути 1269 дітей, 449 за останній рік, 18 дітей – впродовж березня цього року», – додала вона.
За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».
Станом на 26 лютого, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1227 дітей, повідомила перша леді України Олена Зеленська.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт російського президента Володимира Путіна і дитячого омбудсмена РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій і переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.
На Херсонщині посилили заходи безпеки на Великдень – Прокудін
На Херсонщині на Великдень запровадили спеціальний режим світломаскування і посилили заходи безпеки, повідомив голова ОВА Олександр Прокудін.
У Херсонській області напередодні Великодня провели засідання Ради оборони. За результатами наради місцева влада вирішила посилити заходи безпеки на Великдень через загрозу російських провокацій.
«Робитимемо все можливе, аби допустити масового скупчення людей та запобігти трагедіям», – пояснив Прокудін.
У святкові дні у Херсонській області збільшать кількість правоохоронців, які патрулюватимуть населені пункти області. Голова ОВА закликав жителів бути обачними та реагувати на сигнали тривоги.
У Херсонській області встановили спеціальний режим світломаскування на Великдень у період з 21:00 до 05:00 – у цей час забороняється вмикати вуличне освітлення та світло у будинках.
«Наступне – захист населення міста Херсон. Ухвалили рішення надати дозвіл придбати 10 вуличних укриттів з їхнім монтажем і облаштуванням. Їх встановлять у місцях найбільшого скупчення людей в громадах. Також необхідну допомогу отримають наші оборонці», – додав голова ОВА.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Заручники Росії: як звільнити військових та цивільних із російського полону
Від початку повномасштабної агресії Російська Федерація незаконно позбавляє волі та утримує в полоні тисячі українських громадян – як військовослужбовців, так і цивільних. Це є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевських конвенцій, заявляють правозахисники. Військовослужбовців Україні вдається обміняти значно частіше, ніж цивільних. Справа у тому, що цивільні заручники, здебільшого, перебувають на території Росії без будь-якого юридичного статусу.
На тлі можливого обміну військовополонених та повернення цивільних на Великдень, Радіо Свобода розпитало правозахисників про проблеми порятунку заручників Кремля. Читайте і дивіться за лінком
Сили РФ масовано атакували Куп’янськ авіабомбами, пʼятеро постраждалих – Синєгубов
Російські військові 19 квітня здійснили масовану атаку Куп’янську авіабомбами, зазначив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
«За добу російські війська скинули на місто 10 керованих авіаційних бомб, в тому числі – об’ємно-детонуючу авіабомбу ОДАБ-1500», – повідомив місцевий чиновник.
Внаслідок ударів пʼятеро людей зазнали травми різних ступенів тяжкості. Медики надали постраждалим всю необхідну допомогу, уточнив Синєгубов.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
В ООН змогли підтвердити, що з початку року в Україні через агресію Росії загинули 413 цивільних осіб, а понад 2000 поранені – у перші три місяці 2025 року кількість жертв зросла на 30% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Санду: Росія прагне використати Молдову проти України
Якщо Росії вдасться взяти владу під контроль, вона використає Молдову проти України, зазначила президент країни Майя Санду в інтерв’ю місцевим медіа.
Санду заявила, що Україна залишається «щитом» Молдови, і влада в Кишиневі «має моральний обов’язок не допустити використання Молдови проти України і не допустити втягування нашої країни у війну».
«Ми бачили це безпрецедентне втручання минулого року, і цілком очевидно, що і цього року РФ спробує вплинути на результати виборів. Ставка Кремля змінити керівництво країни на людей, яких він може контролювати. І йдеться не лише про Республіку Молдова, тому що інтереси Росії зараз – це Україна. Якщо Кремлю вдасться контролювати владу, він використовуватиме Республіку Молдова проти України. Ми маємо кордон з Україною протяжністю 1200 км. Уявіть собі, що за одну ніч цей кордон перетворюється з кордону з дружньою країною на кордон із країною, яку контролює Москва», – зазначила президент.
Санду зазначила, що зростають також ризики, що Росія може втягнути Молдову у війну. Президент також наголосила, що «задля безпеки громадян, а також для того, щоб ще більше не ускладнювати ситуацію в Україні, цього не можна допустити».
13 лютого президентка Молдови Мая Санду повідомила, що під час атаки російських безпілотників на українську Одеську область два дрони залетіли на територію Молдови і, як стверджується, вибухнули там. Постраждалих не було. Після цього МЗС Молдови повідомило, що країна зупинить діяльність Російського центру науки та культури («Русский дом»), зазначивши, що рішення ухвалене у зв’язку з порушенням повітряного простору країни російськими ударними безпілотниками.
Крім того, Молдова скоротила кількість російських дипломатів у Кишиневі через побоювання щодо шпигунства. Росія відкидає звинувачення і продовжує підтримувати сепаратистський регіон Придністровʼя, де розміщено близько 1 500 російських військових.
Унаслідок ракетного удару РФ по Одещині зруйновані приміщення фермерських господарств – прокуратура
Ввечері 18 квітня Росія завдала ракетного удару по Одещині, йдеться в повідомленні обласної прокуратури.
Відомо, що пошкоджень та руйнувань зазнали складські приміщення фермерських господарств, сільськогосподарська техніка та будівлі.
«Огляд триває, повний перелік руйнувань та пошкоджень встановлюється. На місцях подій прокурори у взаємодії з іншими правоохоронцями документують наслідки збройної агресії РФ», – зазначили у прокуратурі.
У пресслужбі зазначили, що за процесуального керівництва Одеської обласної прокуратури розпочато досудове розслідування за фактом вчинення воєнних злочинів (ч. 1 ст. 438 КК України).
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Повітряні сили: збито 33 російських «Шахедів», ще 36 – локаційно втрачені
У ніч проти 19 квітня Росія атакувала Україну ракетами наземного, повітряного базування та ударними БпЛА, йдеться в повідомленні Повітряних сил ЗСУ.
«За попередніми даними, радіотехнічними військами Повітряних сил було виявлено та здійснено супровід 95 засобів повітряного нападу противника – 8 ракет різних типів та 87 ударних БпЛА (безпілотників-імітаторів інших типів)», – зазначили у відомстві.
Відомо, що російський повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні підрозділи, засоби РЕБ та мобільні вогневі групи Сил оборони України.
«Станом на 09.00 підтверджено збиття 33 ударних БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півночі, півдні та країни. 36 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків)», – кажуть у Повітряних силах ЗСУ.
За даними військових, внаслідок атаки РФ постраждали Одещина, Харківщина, Сумщина, Донеччина та Запоріжжя.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
За добу Росія втратила ще 1180 військових і понад 10 танків – Генштаб
Російська армія від початку повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 940 150 своїх військових, зокрема 1180 осіб – за останню добу – такі дані станом на ранок 18 квітня наводить український Генштаб.
У командуванні також назвали втрати РФ у техніці:
- танків – 10 676 (+14)
- бойових броньованих машин – 22 266 (+9)
- артилерійських систем – 26 600 (+70)
- РСЗВ – 1 368 (+1)
- засоби ППО – 1 139 (+3)
- літаків – 370
- гелікоптерів – 335
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 33 176 (+111)
- крилатих ракет – 3 148 (+3)
- кораблів/катерів – 28 од.;
- підводних човнів – 1
- автомобільної техніки та автоцистерн – 45 162 (+208)
- спеціальної техніки – 3 858
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих.
Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
«Від моменту вторгнення в Україну Росія, ймовірно, загалом зазнала приблизно 875 000 жертв. Середньодобові втрати росіян протягом лютого 2025 року становили 1255 осіб, згідно з даними Генштабу України, що є найнижчим середньодобовим показником із серпня 2024 року», – йдеться в повідомленні.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
Генштаб ЗСУ: від початку доби на фронті було понад 120 боїв, більшість – на Покровському напрямку
Від початку цієї доби на фронті відбулося 124 бойових зіткнення, більшість боїв були на Покровському напрямку, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
На цій ділянці фронту противник атакував 46 разів у районах населених пунктів Тарасівка, Новоторецьке, Єлизаветівка, Лисівка, Успенівка, Новоолександрівка, Богданівка, Суха Балка, Стара Миколаївка, Звірове, Удачне, Андріївка та в напрямках Олександрополя і Миролюбівки. Українські захисники відбили 38 штурмів, ще вісім боєзіткнень продовжуються досі.
На Лиманському напрямку Сили оборони відбили 12 російських штурмів позицій біля Греківки, Надії, Нового, Новомихайлівки, Колодязів, Ямполівки, Торського. Ще чотири боєзіткнення тривають.
На Торецькому напрямку сьогодні відбулося 21 боєзіткнення, а на Курщині – 22 бої.
Російські війська продовжують свої атаки на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Новопавлівському та Оріхівському напрямках.
На Гуляйпільському та Придніпровському напрямках активних наступальних дій противника не було.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Президент України Володимир Зеленський 26 березня заявив, що російський лідер Володимир Путін «намагається виграти час і готується до весняного наступу». За його словами, «Путін готує новий наступ, зокрема в Сумах і Харківській області».
9 квітня в інтерв’ю виданню LB.ua головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що новий наступ російських військ на Сумщину і Харківщину «фактично вже розпочався».
ДСНС: у Харкові завершили аварійно-рятувальні роботи після російського удару
Рятувальники завершили аварійно-рятувальні роботи після російського ракетного удару по Харкову, повідомляє у телеграмі Державна служба з надзвичайних ситуацій.
За даними ДСНС, унаслідок ракетного удару загинула людина, постраждали 114, серед них є 9 дітей.
Під час ліквідації наслідків російського обстрілу вивезено 45 куб. м будівельного сміття, демонтовано аварійні конструкції з трьох багатоквартирних будинків та навчального закладу, додають у службі.
Російські війська завдали удару близько 5 ранку 18 квітня. За даними прокуратури, ракети, якими російські війська вдарили по Харкову, підірвалися в повітрі, що спричинило значні збитки.
За словами голови слідчого управління Нацполіції Харківщини Сергія Болвінова, вибухотехніки встановили, що армія Росії застосувала ракету 9М727 – «аналог американського Tomahawk».
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Рубіо підтвердив Рютте, що США можуть відійти від посередництва у мирному процесі
Державний секретар Марко Рубіо у розмові з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте підтвердив, якщо найближчим часом не з’явиться «чіткий шлях до миру», Сполучені Штати відійдуть від посередницьких зусиль у встановленні миру.
За повідомленням пресслужби Держдепартаменту США, Рубіо поінформував Рютте про мирну пропозицію, представлену вчора українській делегації в Парижі та російським офіційним особам по телефону.
Держсекретар висловив сподівання Трампа і США, що ця пропозиція буде прийнята і призведе до міцного і тривалого миру в Україні.
«Держсекретар підкреслив, що, хоча наша країна віддана справі припинення війни, якщо найближчим часом не з'явиться чіткий шлях до миру, Сполучені Штати відійдуть від посередницьких зусиль у встановленні миру», – йдеться у повідомленні.
Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що Вашингтон готовий вийти з переговорного процесу через відсутність прогресу.
Рубіо повідомив, що спілкувався телефоном під час перемовин в Парижі з головою МЗС Росії Сергієм Лавровим, і що повідомив йому про конструктивні перемовини і пропозицію Україні, яку українська команда має обговорити у найближчі дні. «Вони візьмуть кілька днів на обмірковування цього питання, і повернуться до нас на початку наступного тижня», – уточнив Рубіо щодо України.
У Парижі 17 квітня відбулися зустрічі між представниками України, Сполучених Штатів і Європи щодо завершення російсько-української війни. Як повідомив голова МЗС Франції Жан-Ноель Барро, наступний раунд перемовин відбудеться в Лондоні наступного тижня.
Офіційно Москва заявляє, що прагне миру, але на своїх умовах, серед яких не лише відмова України від окупованого Криму і чотирьох областей, про незаконну анексію яких заявляє Москва, при цьому не контролюючи їх повністю, а й відмова від вступу до НАТО і, ймовірно, інші поступки.
Останнім часом президент США Дональд Трамп кілька разів заявляв, що Росії необхідно переходити від слів до справи і показати своє прагнення до миру. Водночас президент США заявив, що відповідальність за війну несе не тільки президент Росії Володимир Путін, який її розв’язав, але і український лідер Володимир Зеленський і попередник Трампа на посаді президента США Джо Байден, які, на думку Трампа, нічого не зробили, щоб її уникнути.