Доступність посилання

ТОП новини
Після евакуації пораненого побратима з передової біля Вовчанська на Харківщині. 12 травня 2024 року
Після евакуації пораненого побратима з передової біля Вовчанська на Харківщині. 12 травня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

«Я оптиміст» – віцепрезидент США за президентства Трампа про майбутнє голосування в Конгресі щодо допомоги Україні

Колишній віцепрезидент США Майк Пенс, який працював в адміністрації Дональда Трампа в часи його президентства, схвально відгукнувся про законодавчу ініціативу спікера Палати представників щодо допомоги Україні й висловив упевненість, що вона знайде підтримку.

«Америка є лідером вільного світу. Я хотів би закликати всіх своїх старих друзів у Конгресі, як республіканців, так і демократів, згуртуватися навколо спікера Майка Джонсона, коли він винесе законодавчий акт (на голосування – ред.), щоб виконати роль Америки у відновленні нашої підтримки України, Ізраїлю, Тайваню, а разом із тим – свободи у світі», – заявив експосадовець на форумі Німецького фонду Маршалла у Брюсселі.

Оцінюючи шанси ініціативи бути схваленою і відповідаючи на запитання, чи налаштований він оптимістично, Пенс відповів ствердно.

«Я – оптиміст, бо, перш за все, як ви і зазначили, я 12 років працював у Конгресі. Здавалося, довше. Чотири роки я очолював Сенат. Я знаю чоловіків і жінок в обох політичних партіях, які представляють нашу країну, і я вважаю, що переважна більшість членів Конгресу в обох партіях розуміють історичний обов’язок Сполучених Штатів Америки займати лідерську позицію… Вважаю, що більшість членів Конгресу це розуміють і чекають цього моменту… Сподіваюся, що до закінчення вихідних ми побачимо відновлення американського лідерства в усьому світі», – зазначив Пенс.

Спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон 15 квітня представив чотири окремі законопроєкти щодо допомоги Україні, Ізраїлю, Тайваню і про пріоритети національної безпеки на противагу законопроєкту, який Сенат США підтримав 13 лютого, але який так і не розглянула Палата представників, де більшість мають республіканці.

17 квітня республіканці в Палаті представників Конгресу США оприлюднили новий законопроєкт про пакет військової допомоги, який, серед іншого, передбачає надання Україні понад 60 мільярдів доларів.

Спікер Палати представників США Майк Джонсон повідомив, що у Конгресі ввечері 20 квітня відбудеться голосування з приводу цього документу.

Президент США Джо Байден оголосив, що підпише окремі законопроєкти про допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню після того, як їх підтримає Конгрес.

Президент України Володимир Зеленський цього місяця заявляв, що в разі, якщо Конгрес США не схвалить військову допомогу для протистояння вторгненню Росії, Україна «програє війну».

ЗАЕС знову атакував дрон, експертів МАГАТЕ не пустили на місце події – Ґроссі

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило про атаку безпілотником навчального центру на майданчику Запорізької атомної електростанції. За словами глави агентства Рафаеля Ґроссі, це сталася сьогодні, але не призвело до пошкоджень чи жертв.

«Це вже третій випадок нападу на навчальний центр за останній час, після двох подібних інцидентів, що сталися минулого тижня. Представники ЗАЕС повідомили команді МАГАТЕ, яка перебуває на об’єкті, що сьогоднішній безпілотник був «нейтралізований», не надавши інших подробиць», – йдеться у повідомленні.

Вказано, що команда МАГАТЕ почула вибух о 10:35, після чого ЗАЕС повідомила про спробу нападу безпілотника.

«Команді було відмовлено в доступі до навчального центру, розташованого за периметром майданчика ЗАЕС, для оцінки інциденту, оскільки станція посилалася на потенційні ризики для безпеки», – наголосили в організації.

Цього тижня на ЗАЕС прибула нова команда експертів МАГАТЕ, яка замінила своїх колег, які здійснювали моніторинг ситуації на атомній електростанції протягом останніх кількох тижнів, зазначено у заяві.

Раніше, 7 квітня, Міжнародне агентство ООН з ядерної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що атаки дронів завдали шкоди конструкціям одного з шести реакторів АЕС. Російська сторона стверджує, що ЗАЕС атакували українські дрони. У Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України заперечують причетність Києва до атаки на станцію.

Британські військові аналітиків McKenzie на замовлення міжнародної організації Greenpeace Німеччини провели дослідження та зробили висновок, що заяви російського уряду про нібито українські атаки безпілотників на Запорізьку атомну електростанцію містять ознаки інсценування Росією, а БпЛА, ймовірно, були запущені поблизу ЗАЕС, а отже, з вірогідністю 55-75% могли прилетіти з території, окупованої Росією.

Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року. У вересні 2023 року президент «Енергоатому» повідомив, що на станції залишаються працювати 822 українських атомників. Україна неодноразово звинувачувала російських окупантів у викраденнях і катуваннях персоналу станції.

Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.

Війська РФ обстріляли Вовчанськ: поранений чоловік, пошкоджені будинки, церква – поліція

Російські війська двічі протягом дня обстріляли Вовчанськ на Харківщині, внаслідок чого поранений місцевий житель, а також пошкоджені житлові будинки, церква і магазин, повідомила поліція області.

«О 14:10 росіяни завдали ударів по місту Вовчанськ, попередньо, трьома КАБами. Внаслідок ударів пошкоджені вісім житлових будинків, територія кладовища і комунального підприємства «Благоустрій». Поранення отримав 52-річний цивільний чоловік, який їхав на велосипеді та потрапив під обстріл. Потерпілого доставили до лікарні», – йдеться в повідомленні.

«Близько 17:25 військові РФ обстріляли Вовчанськ. Пошкоджено церкву і магазин», – додали в поліції.

Там повідомили про відкриття кримінальних проваджень за фактом порушення законів і звичаїв війни.

У поліції також нагадали, що 18 квітня опівдні російські війська з ЗРК С-300 вдарили по селу Сороківка Харківського району. Внаслідок обстрілу пошкоджена будівля будинку культури, постраждав 45-річний цивільний чоловік, якого шпиталізували.

Останнім часом російські війська посилили свої атаки Харкова і Харківщини. Як заявив міський голова Ігор Терехов, російські війська найчастіше обстрілюють Харків з С-300 з Бєлгородської області Росії – ці снаряди за 40 секунд долітають до міста, проте все частіше застосовують і «Шахеди».

Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.

Україна і Чехія почали переговори про двосторонню безпекову угоду – ОП

Україна і Чехія почали переговори про двосторонню безпекову угоду, повідомила пресслужба українського президента.

«Чехія демонструє незмінне лідерство у підтримці України й заохочує інших партнерів до реалізації сміливих і важливих ініціатив, зокрема щодо постачання нашій країні боєприпасів. Ми також відчуваємо потужну підтримку Чехії на шляху до майбутнього членства України в ЄС і НАТО», – заявив заступник очільника Офісу президента Ігор Жовква, який провів сьогоднішній раунд переговорів.

Чеську сторону представляв генеральний директор із питань безпеки й багатосторонніх відносин Міністерства закордонних справ Чеської Республіки Давид Конецький.

В ОП додали, що сторони засвідчили прогрес у підготовці проєкту майбутньої безпекової угоди, обмінялися баченням її змістового наповнення, зокрема щодо посилення співпраці в галузі ОПК, а також узгодили графік подальших переговорів, «щоб лідери двох країн могли підписати угоду найближчим часом».

Україна вже підписала безпекові угоди з низкою держав, зокрема, Німеччиною, Великою Британією, Францією, Данією, Канадою, Італією. Це – двосторонні угоди в межах декларації про підтримку України, ухваленої у Вільнюсі в липні 2023 року країнами «Групи семи».

Зеленський обіцяє блокувати російські ЗМІ у прикордонних громадах

Україна має власні технічні розробки для блокування сигналу російських медіа у прикордонних з РФ громадах, сказав президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 18 квітня.

«Варто пам’ятати, що за російською пропагандою всюди слідує щонайменше дестабілізація і щонайгірше – спроба окупації. На всіх рівнях ми й партнери разом маємо протидіяти», – сказав Зеленський.

Він також зауважив, що необхідно вирішити питання доступу людей до українського телевізійного сигналу у цих регіонах.

З початку повномасштабного вторгнення російської армії Україна втратила щонайменше 284 частоти, 164 українські мовники припинили роботу, а російські ЗМІ запустили мовлення з використанням українських частот, повідомляла у травні 2022 року голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк.

Підконтрольні Росії медіа з кінця 2022 року анонсували нового оператора супутникового телебачення під назвою «Русский мир». Зазначалося, що цей оператор створений спеціально для мовлення на окуповані регіони України: зокрема, на Луганську, Донецьку, Запорізьку і Херсонську області, а також на територію Автономної Республіки Крим і Севастополя. У 2023 році підконтрольні Росії так звані адміністрації окупованих частин Херсонської та Запорізької областей почали закликати місцевих жителів подавати заявки на безкоштовне встановлення обладнання, що потрібне для перегляду «Русского мира». Цей пакет телеканалів включає 20 російських телеканалів, а також 9 місцевих, створених під контролем російської окупаційної влади.

Кемерон закликає до «творчого» способу використання заморожених російських активів

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон закликав до «креативності», коментуючи питання використання заморожених російських активів для допомоги Україні.

«Важливо, щоб ми намагалися досягти згоди... Це те, що ми тут обговорюємо. Я не сумніваюся, що ми знайдемо спосіб, але ми маємо бути креативними. Ми повинні бути гнучкими», – заявив міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон.

Ці коментарі з’явилися на тлі зростаючих закликів у США та Європі створити фонд для України з використанням мільярдів російських активів, які заморозив Захід після повномасштабного вторгнення РФ в 2022 році.

Європейська комісія 20 березня представила проєкт рішення щодо використання прибутків від заморожених російських активів, які мають забезпечити від 2,5 до 3 мільярдів євро на рік на озброєння України. У пропозиції йдеться про те, що 90% доходів від російських активів, заморожених у Європі, слід використати на закупівлю зброї для України через Європейський фонд миру. Решту 10% передати до бюджету ЄС і використати їх для підвищення потужності української оборонної промисловості.

Цю ідею обговорювали лідери ЄС, чиє одностайне схвалення потрібне для її реалізації. Однак попри її широку підтримку поміж держав-членів Євросоюзу, проти виступають Австрія та Угорщина.

Близько 260 мільярдів євро активів російського центрального банку, переважно у вигляді цінних паперів і готівки, були заблоковані країнами «Групи семи», ЄС і Австралією, більш як дві третини з них заблоковані в ЄС на території Бельгії.

ПАРЄ назвала Росію диктатурою, а ієрархів РПЦ – спільниками Путіна

Парламентська асамблея Ради Європи у своїй резолюції назвала Росію за правління Володимира Путіна диктатурою і запропонувала жорсткі заходи проти російської влади. Документ, присвячений загиблому в колонії російському опозиціонеру Олексію Навальному, був ухвалений 17 квітня, а оприлюднений на сайті ПАРЄ сьогодні.

Смерть Навального у резолюції названа вбивством, повну відповідальність за яке несе російська держава. ПАРЄ також закликала запровадити санкції проти близько 50 осіб, які прямо причетні, на думку асамблеї, до переслідування Навального (деякі з них уже присутні у списках санкцій).

«Під владою Володимира Путіна Російська Федерація фактично перетворилася на диктатуру», – йдеться у резолюції. Також стверджується, що режим Володимира Путіна керується «неоімперською ідеологією «русского мира» для виправдання агресії проти сусідніх держав.

ПАРЄ вказує, що важливу роль у зміцненні цієї ідеології відіграють ієрархи Російської православної церкви на чолі з патріархом Кирилом.

«РПЦ, включно з патріархом Кирилом, відстоює ідеологію «русского мира», оголошуючи війну проти України і «сатанинського» Заходу «священною війною всіх росіян», закликаючи православних вірян до самопожертви за країну. Асамблея приголомшена таким зловживанням релігією і спотворенням християнської православної традиції режимом Володимира Путіна і його ставлениками в Московському патріархаті» , – йдеться в тексті резолюції.

ПАРЄ закликає ставитися до керівництва РПЦ як до співучасників злочинів режиму Путіна.

Президентські вибори, які відбулися в Росії в березні, названі в резолюції нелегітимними (ще в 2023 році ПАРЄ ухвалила резолюції про невизнання Путіна легітимним президентом).

У документі міститься заклик негайно надати Україні необхідну зброю і боєприпаси, посилити санкції проти Росії, боротися за звільнення або обмін політв’язнів, які перебувають у в’язницях у Росії й Білорусі, використовувати заморожені російські активи для допомоги Україні й створити міжнародний трибунал для розслідування злочину агресії з боку російського керівництва. Крім іншого, у ПАРЄ заявили, що російські нафтопереробні заводи мають вважатися законними військовими цілями (раніше, зокрема, представники адміністрації США критикували українські удари по цих заводах).

Резолюція також містить заклик до діалогу з демократичними силами Росії й Білорусі, зокрема до призначення спеціального доповідача щодо контактів із ними.

Росію виключили з Ради Європи невдовзі після широкомасштабного вторгнення в Україну в 2022 році і, відповідно, вона не бере участі у роботі ПАРЄ. Резолюції ПАРЄ, по суті, мають рекомендаційний характер: асамблея не має можливості зобов’язати країни – члени Ради Європи виконувати їх.

Українець подав в суд на російських військових в Аргентині: за катування (відео)

Громадянин України подав заяву до Федерального Суду Аргентини: він хоче притягнути до відповідальності російських військових за тортури, яким вони піддали його на окупованій території. Зокрема, він стверджує, що його незаконно утримували в неволі і катували струмом. Відео телеканалу «Настоящее время» (створеного Радіо Свобода за участі «Голосу Америки»).

Нові загрози територіям України: великий наступ РФ на тлі нестачі зброї в ЗСУ?

  • Росія розпочне великий наступ у червні, заявив начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов у розмові з виданням The Washington Post. Мета – спробувати захопити Донецьку та Луганську області. Утім, Україна готує відповідь і продовжить атаки на території Росії. Які перспективи нового наступу РФ? Чому Росія хоче захопити нові території до виборів США? Яку відповідь РФ анонсує Буданов?
  • Тим часом представник ГУР Юсов розповів Радіо Свобода деталі удару по аеродрому в Джанкої: «серйозний врожай». Російські медіа писали про удари ATACMS по Криму.
  • Нові ATACMS готові передати США ЗСУ: принаймні про таку можливість йдеться в новому законопроєкті допомоги США. Президент США Джо Байден підтримав цей законопроєкт – голосувати його мають в суботу ввечері (за Вашингтоном). Які перспективи затвердити допомогу США Україні цього разу?
  • В Європі ж обговорюють можливість нових систем ППО для України.

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:

Британія передала обладнання для роботи ТЦК з реєстром військовозобов’язаних «Оберіг»

Уряд Великої Британії надав Україні обладнання для використання у Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, повідомляє пресслужба Міністерства оборони України.

ТЦК отримали 187 ноутбуків, 187 сканерів та 187 принтерів, вказано у повідомленні.

«Реєстр «Оберіг» заощаджує кошти держави та військовозобов’язаних, запобігає корупції та сприяє розумному рекрутингу. Завдяки цифровізації обліку інформація про військовозобов’язаних не може бути знищена внаслідок ракетного обстрілу чи пожежі», – зазначила заступниця міністра оборони з питань цифрових трансформацій, цифрового розвитку та цифровізації Катерина Черногоренко.

Раніше Чорногоренко розповідала, що на початку другого кварталу 2024 року планують запустити електронний кабінет військовозобов’язаного «Оберіг».

Також представник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін в ефірі Радіо Свобода заявив, що реєстрація в електронному кабінеті військовозобов’язаних буде добровільною. За словами представника Міноборони, це зручно, оскільки «не треба буде приходити до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, стояти у черзі».

16 січня, Верховна Рада України 16 січня ухвалила в другому читанні законопроєкт, який передбачає створення єдиного реєстру військовозобовʼязаних.

Законопроєкт передбачає передачу Міністерству оборони даних про громадян віком від 17 до 60 років, які містяться у різних державних реєстрах: Податкової служби, МОЗ, Мін’юсту, МВС, ЦВК, Державної міграційної служби та інших відомств.

«Луганська Чорнобаївка»: чому війська РФ вперто штурмують Білогорівку?

Білогорівка – крихітне село на сході Луганської області, що стало знаменитим навесні 2022 року. Саме поблизу нього ЗСУ, за даними OSINT-розслідувачів, знищили близько 70 одиниць російської бронетехніки під час спроби армії агресора переправитися через річку Сіверський Донець. Через це селище прозвали «луганською Чорнобаївкою» – за аналогією із селом на Херсонщині, де росіяни втратили значну кількість бойових машин завдяки прицільним ударам ЗСУ.

У липні 2022-го Білогорівка таки була окупована, але вже у вересні під час Харківського контрнаступу Сили оборони її звільнили. Станом на зараз Білогорівка – форпост Сил оборони в Луганській області, і, за даними Луганської обласної ВЦА, найгарячіша ділянка фронту в регіоні. Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) пояснює – чим Білогорівка так важлива для Росії і ЗСУ.

Москва відреагувала на арешт у Німеччині підозрюваних у підготовці диверсій на користь Росії

Москва заявила, що Німеччина не надала жодних доказів на підтвердження своїх заяв про затримання двох ймовірних російських шпигунів.

«Жодних доказів, які б підтверджували плани затриманих або їхній можливий зв’язок з представниками російських структур, представлено не було. Розглядаємо вказаний демарш як відверту провокацію, спрямовану на розпалювання у ФРН і без того зашкалюючу шпигуноманію, підвищення градуса антиросійських настроїв, подальшу руйнацію російсько-німецьких відносин», – йдеться в повідомленні російського посольства в Берліні.

«Спроби виявити причетність російських спецслужб до розробки нібито планів нападу» на розташовані в Німеччині військові об'єкти, включаючи американські військові бази, у посольстві відкинули як «абсурдні та безглузді».

Прокуратура Німеччини повідомила, що в країні затримали двох людей, які мають громадянства Німеччини та Росії, за ймовірну підготовку диверсійних атак, спрямованих у тому числі на підрив військової підтримки України. У німецькій прокуратурі повідомили, що один із підозрюваних обговорював можливі дії з особою, пов’язаною з російською спецслужбою. Він був готовий здійснити напади із застосуванням бомб та підпали військових об’єктів, у тому числі тих, що перебувають під управлінням американських сил, вважають у прокуратурі.

За даними журналу Spiegel, серед імовірних об’єктів атак була військова база Ґрафенвер у південній землі Баварії, де українські солдати проходять навчання з використання американських танків Abrams.

Після цього міністерство закордонних справ Німеччини викликало посла Росії.

Шольц сподівається, що НАТО знайде ще шість систем Patriot для України

Канцлер Німеччини Олаф Шольц повідомив, що країни НАТО можуть надати Україні сім систем протиповітряної оборони Patriot, одну з них передасть Німеччина.

«Ми сподіваємось, що ще шість будуть знайдені в контексті НАТО, і я також скористався нагодою тут, в Брюсселі, щоб відстоювати це під час багатьох дискусій», – сказав він 18 квітня наприкінці другого дня саміту ЄС в Брюсселі.

За словами Шольца, Німеччина передала Україні вже дві системи Patriot і нещодавно оголосила про передачу третьої, що є «закликом до схвалення багатьох інших подібних рішень».

Німеччина 13 квітня оголосила про термінову передачу Україні одного зенітно-ракетного комплексу Patriot.

Напередодні міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вказав на те, що Україна сподівається якнайшвидше домовитись про постачання семи додаткових батарей системи протиповітряної оборони Patriot, розглядає навіть варіант їх позики.

Також президент Володимир Зеленський заявляв – щоб закрити Україну повністю, потрібно 25 систем Patriot, по 6-8 батарей у кожній.

Генштаб ЗСУ: на Авдіївському напрямку біля чотирьох населених пунктів сили РФ намагаються витіснити ЗСУ із займаних рубежів

Протягом доби на фронті зафіксували 71 бойове зіткнення, на Авдіївському напрямку українські захисники відбили 11 російських атак, повідомляє у вечірньому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.

Українські військові відбили атаки біля Новокалинового, Очеретиного, Бердичів, Первомайське, де сили РФ за підтримки авіації намагаються витіснити підрозділи ЗСУ із займаних рубежів.

Також противник інтенсивно атакує на Бахмутському напрямку, тут українські воїни відбили 17 атак в районах населених пунктів Білогорівка, Верхньокам’янське, Виїмка, Калинівка, Часів Яр, Новий, Іванівське, Кліщіївка. На Новопавлівському напрямку Сили оборони продовжують стримувати війська РФ біля Новомихайлівки, Урожайного, де вони за підтримки авіації 12 разів намагаються прорвати оборону українських військ.

У штабі зазначають, що на Лиманському напрямку Сили оборони відбили дві атаки в районах населених пунктів Терни та Ямполівка, на Оріхівському напрямку противник тричі атакував позиції ЗСУ біля Старомайорського і Роботиного, а на Херсонському напрямку здійснив сім безуспішних атак на позиції ЗСУ біля Кринок.

Бюджет України потребує 42 мільярди доларів допомоги у цьому році – МВФ

Згідно з даними Міжнародного валютного фонду (МВФ), українському уряду цього року потрібно 42 мільярди доларів бюджетної підтримки на тлі російського вторгнення, яке триває.

«Ми впевнені, що цю потребу буде задоволено», – сказала голова МВФ Крісталіна Георгієва 18 квітня у Вашингтоні весняних зустрічах МВФ і Світового банку.

Вона зазначила, що підтримка країни залишається стабільною, оскільки Україна продовжує воювати, але додала, що найкращим результатом для світу буде припинення війни в Україні та припинення війни в Секторі Гази.

У березні цього року до бюджету України надійшло близько 9 мільярдів доларів США зовнішнього фінансування.

Як повідомляє Міністерство фінансів, у 2024 році зовнішнє фінансування сягає 10,1 мільярда доларів США, від початку повномасштабної війни – 83,7 мільярда доларів. Міжнародна допомога спрямовується на фінансування пріоритетних соціальних видатків державного бюджету України.

Армія РФ завдала ракетного удару по Харківщині, постраждав місцевий житель – прокуратура

Російські війська сьогодні вдень завдали ракетного удару по селу Сороківка Харківського району. Отримав поранення 45-річний чоловік, повідомляє Харківська обласна прокуратура.

«За попередніми даними, ворог застосував ракету С-300, що була запущена з території Бєлгородської області РФ», ­– йдеться в дописі.

За даними прокуратури, атака сталася 18 квітня близько 12:20. Пошкоджень зазнала будівля магазину.

Останнім часом російські війська посилили свої атаки Харкова. Як заявив днями міський голова Ігор Терехов, російські війська найчастіше обстрілюють Харків з С-300 з Бєлгородської області Росії – ці снаряди за 40 секунд долітають до міста, проте все частіше застосовують і «Шахеди».

Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.

ВАКС дозволив конфіскацію майна Богуслаєва, але не його родичів. Мін’юст оскаржуватиме

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) частково задовольнив позов Міністерства юстиції та ухвалив рішення стягнути на користь держави активи експрезидента авіабудівної компанії «Мотор Січ» Вʼячеслава Богуслаєва, серед яких є його нерухомість, земельні ділянки та частки в компаніях. Водночас судді відмовили у конфіскації майна близьких осіб Богуслаєва, зокрема, його сина та онуків, – з цим у Міністерстві юстиції не погоджуються та планують оскаржити, повідомили у відомстві в коментарі Радіо Свобода.

Підсанкційний бізнесмен нині перебуває у СІЗО за низкою обвинувачень, зокрема, у пособництві державі-агресору та сприянні діяльності терористичної організації, які він відкидає.

Суд позбавив Богуслаєва права власності на 14 обʼєктів нерухомого майна в Запорізькій області, 8 торговельних марок, акції в 6 компаніях та 2 патенти на промислові зразки. Крім цього, суд конфіскував у експрезидента «Мотор Січі» 336 одиниць вогнепальної зброї та понад 615 млн гривень.

Окрім активів Богуслаєва, ВАКС також конфіскував й майно його колишнього бізнес-партнера Петра Кононенка. Він мав частки у трьох українських компаніях: «Жекон», «Перспектива високі технології» та «Промзапал».

Таким чином ВАКС лише частково задовольнив позов Міністерства юстиції, відмовивши у конфіскації майна сина та онуків Богуслаєва, а також сина Кононенка.

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, в сина Вʼячеслава Богуслаєва, Олександра – частки в 3 компаніях, 2 квартири та гараж, тоді як в онуків Богуслаєва сукупно – 7 квартир.

У сина Петра Кононенка Андрія – контрольний пакет акцій в компанії «Делфіс» та 13 обʼєктів нерухомості.

У коментарі Радіо Свобода у Мін’юсті повідомили, що планують оскаржити відмову ВАКС конфіскувати майно родичів Богуслаєва та Кононенка.

«Сини обох відповідачів, на нашу думку, повністю контролюються підсанкційними особами. Їхні джерела доходів створені відповідачами. Наприклад, син Богуслаєва працював до 2015 року тільки в компаніях батька та там, де батько обіймав керівні посади. Син Кононенка був акціонером ТОВ «Мотор Гарант», де основним акціонером був сам Богуслаєв», – сказала директорка департаменту санкційної політики Міністерства юстиції Інна Багатих.

Вʼячеслав Богуслаєв та його колишній бізнес-партнер Петро Кононенко неодноразово ставали фігурантами розслідувань «Схем».

«Схеми» викрили експрезидента «Мотор Січі» на співпраці з РФ після початку повномасштабного вторгнення. Журналісти повідомляли й про те, що він відмовлявся передавати гелікоптер Збройним силам України у квітні 2022 року, а також вів бізнес з підсанкційними виробниками зброї з Ірану – вони створюють дрони типу Shahed, які Росія масово застосовує проти України. Крім того, «Схеми» знайшли в Богуслаєва російський паспорт, який він мав щонайменше від 2000-го року, та від якого не відмовився попри те, що став народним депутатом України з доступом до держтаємниці шість років потому.

Днями Богуслаєву продовжили строк тримання під вартою до 10 червня 2024 року. Його обвинувачують у колабораційній діяльності, пособництві державі-агресору, сприянні терористичній організації та перешкоджанні діяльності військових формувань в особливий період. Сам Богуслаєв у суді заперечив свою провину.

СБУ: у Польщі затримали чоловіка, якого підозрюють у допомозі РФ готувати замах на Зеленського

Затримано громадянина Польщі, якого підозрюють у співпраці з воєнною розвідкою Росії та підготовці ймовірного замаху на президента України Володимира Зеленського під час його перебування на території Польщі, повідомляє 18 квітня Служба безпеки.

Операцію провели спільно СБУ, Офіс генерального прокурора України та органи правопорядку Польщі.

«За даними слідства, задумом фігуранта був збір та передача країні-агресору інформації про безпеку аеропорту Жешув-Ясьонка. Це мало, серед іншого, допомогти російським спецслужбам спланувати можливий замах на президента України», – йдеться у повідомленні.

СБУ повідомила, що завдяки успішним діям та оперативному обміну інформацією між країнами «завербованого агента спецслужб РФ вдалося ідентифікувати та затримати на території Польщі».

Вказано, що польська прокуратура висунула йому звинувачення у готовності діяти на користь іноземної спецслужби. 18 квітня 2024 року за клопотанням польської прокуратури Окружний суд міста Варшави застосував щодо підозрюваного запобіжний захід у виді тримання під вартою.

7 серпня Служба безпеки України заявила про затримання російської інформаторки, яка ймовірно готувала замах на Зеленського – «напередодні нещодавньої робочої поїздки Президента України в Миколаївську область збирала розвіддані про запланований візит».

«Ви можете нам у книжках понаписувати «Слава Росії». Що відомо про конфлікт із переселенцями в Тернополі

Святослав – семирічний переселенець з Харкова. Дитина, запевняють його батьки, дуже любить читати і майже не випускає книг із рук. Два роки тому, з початком великої війни, харківська родина, рятуючись від обстрілів, оселилася в Тернополі. Майже всі книги сина залишилися вдома. Тож вони часто відвідують бібліотеку. Однак під час одного з таких візитів виник конфлікт. Як написала мама Святослава в соцмережі, в обласній дитячій бібліотеці її сину відмовилися видавати книги без застави через те, що він начебто може в них написати «Слава Росії». Після публікації Катерини Посохової здійнявся резонанс. Проєкт Радіо Свобода «Ти як?» опитав всі сторони конфлікту і публікує все, що про нього відомо.

Засідання Ради Україна-НАТО відбудеться в онлайн-форматі

Засідання Ради Україна-НАТО, про скликання якого просила Україна, відбудеться в п’ятницю у віртуальному форматі.

«У п'ятницю, 19 квітня, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг головуватиме на віртуальному засіданні Ради НАТО-Україна на рівні міністрів оборони країн НАТО. Очікується також віртуальна участь президента України Володимира Зеленського», – йдеться в анонсі альянсу.

Після звернення України генсек НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що засідання Ради Україна-НАТО проведуть у п’ятницю, 19 квітня.

Це повідомлення з'явилося на тлі продовження російських ударів по Україні. Вранці 17 квітня сили РФ завдали ракетний ударів по Чернігову. За останніми даними, внаслідок цієї атаки загинули 18 людей, постраждали 77 18 квітня у Чернігові оголошено Днем жалоби за загиблими.

Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні верифікували дані про загибель в Україні 10 810 цивільних людей, поранення 20 556 – від початку повномасштабного вторгнення РФ. В організації припускають, що кількість жертв серед цивільних осіб є набагато вищою.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG