Доступність посилання

ТОП новини

Росія відстає у сфері штучного інтелекту через повномасштабне вторгнення в Україну


Робот, представлений на Російській міжнародній виставці та форумі в Москві в листопаді 2023 року
Робот, представлений на Російській міжнародній виставці та форумі в Москві в листопаді 2023 року

Росія розвиває власну технологію штучного інтелекту і вже застосовує його в роботі – так було заявлено на пресконференції очільника РФ Володимира Путіна наприкінці минулого року. Штучний інтелект від «Сберу» «Гігачат» показово поставив запитання Путіну, які були зібрані від росіян, інформував телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.

Водночас у травні 2024 року Дмитро Медведєв, колишній президент Росії, розкритикував розумну колонку «Алісу» – пристрій, вироблений російським технологічним гігантом «Яндексом», за відмову відповісти на запитання про пам’ятники Степану Бандері в Україні.

За це колишній президент назвав творця «Аліси» «страшним боягузом» і натякнув, що менеджери компанії можуть, «не дай Боже», отримати статус «іноземних агентів» (закон про що, як вказують правозахисники, Росія використовує для придушення інакомислення).

У чому злочин «Аліси»? Відмовляючись надавати інформацію про пам’ятники Бандері, вона підривала російський наратив про те, що «Україна – повна нацистів країна».

У той час як китайські компанії, такі як DeepSeek, доводять, що розвинутий ШІ може бути створений з меншими витратами, глобальні амбіції Росії хитаються під вагою ідеологічних обмежень, відтоку технологічного таланту і західних санкцій, які перекривають доступ до необхідного обладнання.

Великонадійні початки

Очільник РФ Володимир Путін дав зрозуміти, що майбутнє Росії – за штучним інтелектом.

«Росія має стати світовим лідером не тільки зі створення, а й за масштабом застосування, проникнення штучного інтелекту в усі без винятку сфери нашого життя», – заявив російський президент на урядовій конференції зі штучного інтелекту в Москві в грудні 2024 року.

Робот для доставки їжі виробництва російського IT-гіганта «Яндекса»
Робот для доставки їжі виробництва російського IT-гіганта «Яндекса»

П’ять років тому слова Путіна могли б звучати більш реалістично. Російські вчені-комп’ютерники привертали увагу всього світу своєю роботою зі створення швидких та ефективних моделей штучного інтелекту. У 2022 році «Сбер», провідна фінансова компанія Росії в галузі розробки ШІ, запустила «Кандинський» – модель перетворення тексту в зображення. Модель була розроблена, щоб конкурувати з DALL-E та Midjourney від OpenAI, позиціонуючи Росію як конкурента у творчому просторі від штучного інтелекту.

Росія також мала напрацювання у розробці нейромережевих технологій, які живлять ШІ, імітуючи мозко-подібне навчання. Російські комп’ютерники також мали досвід співпраці з державою. Наприклад, система розпізнавання облич була підключена до камер відеоспостереження в московському метро з 2020 року.

Міжнародний експерт зі штучного інтелекту, тісно пов’язаний з командою ШІ «Сбер», який говорив з Російською службою Радіо Свобода на умовах анонімності, сказав, що в той час «Росія мала шанс стати одним зі світових лідерів у створенні зображень».

А потім все зруйнувалося, коли в лютому 2022 року Росія вторглася в Україну.

Невдовзі після цього США та ЄС запровадили санкції проти російської технологічної галузі. Намагаючись підірвати військовий потенціал Кремля і сповільнити економіку, санкції обмежили продаж до Росії напівпровідників, технологій подвійного призначення та передових обчислювальних засобів.

Ефект був драматичним. Nvidia, американська технологічна компанія, що спеціалізується на графічних процесорах (GPU), які є основою ШІ, майже одразу припинила постачання чіпів до Росії. Тайванська компанія з виробництва напівпровідників, яка використовує американські технології, також припинила постачання чіпів до Росії.

Генеральний директор Nvidia Дженсен Хуанг. Nvidia є найбільшою компанією з виробництва напівпровідників у світі
Генеральний директор Nvidia Дженсен Хуанг. Nvidia є найбільшою компанією з виробництва напівпровідників у світі

За словами експерта з інсайдерською інформацією в «Сбер», компанії вдалося накопичити близько 9 000 графічних процесорів з лютого 2022 року, хоча ці цифри Радіо Свобода не змогла незалежно перевірити. Для порівняння, Microsoft придбала майже 500 тисяч графічних процесорів лише у 2024 році.

Росія намагалася обійти санкції, купуючи складні компоненти, такі як графічні процесори, в Китаї та Індії, але компанії в цих країнах остерігаються укладати угоди, оскільки не хочуть потрапити під санкції за постачання до Росії.

Оскільки їхні можливості різко обмежені, Росія змушена вдаватися до так званого «сірого імпорту» з таких країн, як Казахстан, які не можуть отримати доступ до чіпів ні швидко, ні у великих кількостях. Що ще гірше, коли чіпи перегорають, такі компанії, як Nvidia, не дотримуються гарантій на ті чіпи, що були імпортовані в Росію.

Відтік мізків

Росія бореться не лише з дефіцитом деталей, але й з дефіцитом людей, який посилився через війну в Україні, кажуть фахівці.

Невдовзі після того, як «Сбер» запустив «Кандинський» влітку 2022 року, багато фахівців, які працювали над проєктом, вже виїхали з Росії.

«Я розмовляв з одним із розробників з цієї команди, – розповів експерт зі штучного інтелекту в інтерв'ю Радіо Свобода, – і він пожартував, що після початку війни майже всі найкращі фахівці з нейромережевої генерації зображень з Росії опинилися в одній орендованій квартирі в Єревані. Незабаром [розробник] знайшов роботу в західній компанії».

Хоча «Сбер» применшує вплив відтоку мізків на свою діяльність, цифри вражають, зауважують фахівці. Максут Шадаєв, російський міністр цифрового розвитку, зв'язку і масових комунікацій, заявив, що близько 100 тисяч ІТ-фахівців (тобто близько 10% технічної робочої сили країни) покинули Росію у 2022 році. Багато хто виїхав одразу після початку війни в лютому 2022 року, а ще одна хвиля виїздів почалася після того, як Росія оголосила військову мобілізацію у вересні 2022 року.

Багато кваліфікованих ІТ-спеціалістів переїхали за кордон, створивши центри російських технологічних талантів у таких країнах, як ОАЕ, Грузія, Вірменія та Сербія, де вони живуть у вигнанні. З огляду на вищі зарплати, кращу і відкритішу культуру інновацій та співпраці, багато хто з них залишається в тих країнах.

Росія намагається протидіяти цьому відтоку мізків, збільшуючи виплати та створюючи російські дослідницькі центри в таких місцях, як Казань і Новосибірськ, але це лише крапля у морі.

Російські боти-цензори

До всіх цих викликів додаються ідеологічні обмеження Кремля. Так само, як колись Путін розглядав інтернет, в якому домінує Захід, як загрозу суверенітету і цінностям Росії, зараз він розглядає розвиток штучного інтелекту через ту ж ідеологічну призму.

У 2023 році на конференції «Сберу» Путін наголосив на загрозах, які «західні» великі мовні моделі (LLM), наприклад, GPT-4 або Gemini, можуть становити для Росії. За його словами, такі LLM «просто ігнорують і скасовують російську культуру» та нав’язують етику, «проти якої ми виступаємо».

Ситуація Медведєва з «Алісою» була лише верхівкою айсберга. Як пізніше з’ясували російські журналісти з Meduza, «Аліса» відмовляється обговорювати не лише Бандеру, але й Володимира Путіна.

Для боротьби з цією західною загрозою Росія хоче бути самодостатньою і будувати власні моделі ШІ. У грудні 2024 року Олександр Дугін, провідний кремлівський ідеолог, заявив, що Росія повинна «розробити російську версію штучного інтелекту, тобто російський штучний інтелект, який, не замислюючись, відповідатиме не тільки, чий Крим, а й чий Київ, чий Харків, чия Одеса, правильно, російською».

Наприкінці 2024 року Путін доручив уряду та «Сберу» поглибити співпрацю з Китаєм у сфері штучного інтелекту. А 6 лютого агентство Reuters повідомило, що «Сбер» планує співпрацювати з китайськими дослідниками над спільними проєктами у сфері ШІ.

Із 2023 року в Китаї запроваджено цензуру LLM. Ця цензура здійснюється не лише на так званому етапі вирівнювання, коли ШІ можна налаштувати так, щоб він не відповідав на певні запитання, а й на етапі навчання, коли принаймні частина навчальних даних попередньо відбирається.

З огляду на обмеженість ресурсів Росії, спроба створити жорстку систему цензури ШІ призвела б до значного навантаження на ресурси і без того обмежених обчислювальних потужностей – не кажучи вже про згубний вплив на свободу слова. Китай може це зробити, тому що його сектор ШІ величезний. На відміну від Росії, він має величезні масиви даних, розвинену інфраструктуру та широкі й глибокі глобальні партнерські зв'язки.

Поки що, або принаймні доки діють міжнародні санкції, російський ШІ розвиватиметься повільно. У рейтингу, складеному платформою для бенчмаркінгу Chatbot Arena, російські ШІ, створені «Сбер» і «Яндексом», посіли 12-те і 17-те місця відповідно з 44 моделей-учасниць. До трійки лідерів увійшли Gemini Pro 1.5 (Google), Claude 3.5 (Anthropic) і ChatHPT-4o (OpenAI).

Відставання в розвитку ШІ вплине не лише на чат-ботів і розумні колонки. Оскільки штучний інтелект (ШІ) стає все більш важливим для наукових досліджень, промислових інновацій та військового потенціалу, Росія може втратити свою економічну конкурентоспроможність, технологічний суверенітет і стратегічний вплив на світовій арені.

Форум

XS
SM
MD
LG