Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
ЗСУ уразили низку російських об’єктів у Рязанській і Курській областях – Генштаб
Сили оборони України уразили об’єкти Рязанської нафтопереробної компанії, «залученої в забезпеченні російської армії», повідомив Генштабу ЗСУ в першій половині дня 26 січня. «Зафіксовано вибухи та пожежу в районі цілі», – поінформували в Генштабі.
У ЗСУ нагадують: «Це підприємство входить до четвірки найбільших нафтопереробних заводів Росії. Виробляє воно, зокрема, дизельне пальне й реактивне паливо ТС-1».
Також у Генштабі ЗСУ повідомили, що «у Курській області українські ракетні війська уразили передовий пункт управління оперативної групи Тихоокеанського флоту РФ. Уточнення результатів та масштабів пошкоджень триває». У Міноборони РФ цю інформацію не коментували. Більше про це за лінком
У Генштабі ЗСУ повідомили про удар по складах із дронами в Орловській області РФ
Українські військові вдарили по складах зберігання ударних безпілотників у Росії, повідомив Генеральний штаб ЗСУ ввечері 26 січня.
«Підрозділи Повітряних сил Збройних сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали удару по складах зберігання ударних БпЛА російських окупантів в Орловській області РФ. Уражено бетоновані споруди, де зберігались термобаричні бойові частини, якими споряджаються дрони. Є інформація про сильну вторинну детонацію», – зазначили у Генштабі.
У командуванні ЗСУ зауважили, що масштаби пошкоджень ще уточнюють, «але попередньо відомо, що понад 200 «Шахедів» вже не буде застосовано» проти України. Про це тут
Трамп заявив, що Путін «знищує» Росію, відмовляючись досягти мирної угоди з Україною
Президент США Дональд Трамп заявив, що лідер Кремля Володимир Путін «руйнує» Росію, відмовляючись укласти угоду про припинення війни в Україні, додавши, що він може поговорити з Путіним найближчим часом, не називаючи конкретних термінів.
«Він повинен укласти угоду. Я думаю, що він знищує Росію, не укладаючи угоду», – сказав Трамп журналістам 20 січня після прибуття до Білого дому після інавгурації.
«Я думаю, що у Росії будуть великі проблеми…Більшість людей думали, що війна закінчиться за тиждень.. Я думаю, що йому було б дуже добре, якби він закінчив цю війну», – сказав Трамп у своєму, схоже, найбільш критичному публічному висловлюванні про війну Путіна. Більше про це тут
Представник Трампа в Україні розповів, як США можуть тиснути на Росію для завершення війни
Спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог заявив, що війна Росії проти України не буде закінчена на полі бою, адже ключову роль відіграє не лише дипломатія, але й економіка. За його словами, економічна стратегія Трампа передбачає маніпулювання світовим ринком нафти з метою послаблення економіки Росії.
«Він (Дональд Трамп – ред.) зосередився на економіці. Коли він говорив, наприклад, у Давосі, про ціну на нафту, якщо ви знизите ціну на нафту, скажімо, до 45 доларів за барель, то це буде свого роду точка беззбитковості. Якщо ви досягнете цієї точки, ви дійсно завдасте шкоди російській економіці», – сказав Келлог.
Крім того, спецпредставник розповів, що адміністрація Трампа розглядає можливість використання заморожених російських активів для купівлі американської зброї. Про це тут
Далі коротко про те, що могли пропустити:
- Зеленський уточнив свою заяву щодо чисельності миротворців
- Пентагон: указ Трампа про зупинку міжнародної допомоги не стосується військової підтримки України
- Сибіга привітав вимогу Трампа до Росії укласти мирну угоду під загрозою нових санкцій
- ISW: Путін стурбований, як зниження цін на нафту вплине на здатність РФ вести війну проти України
- Ізраїль може розпочати постачання Україні російської зброї, захопленої «будь-де у ворогів Ізраїлю» – посол України
- В Україні планують реформу рекрутингу, щоб залучити до ЗСУ людей віком від 18 до 25 років – Паліса
- Сенат Чехії схвалив заборону на надання чеського громадянства росіянам із паспортом РФ
- 70% українців не поїдуть до іншої країни в разі відкриття кордонів, 21% готові до цього – опитування
- Чергова спроба створити новий Трудовий кодекс: де межа між гнучкістю та захистом працівників?
- Трамп оголосив про вихід США із ВООЗ
Україна юридично не відмовиться від своїх територій – Зеленський
Україна юридично не відмовиться від своїх територій, які зараз перебувають під контролем Росії, навіть якщо «всі союзники світу» проситимуть її про це, заявив український президент Володимир Зеленський. Він сказав про це під час зустрічі із представниками Міжнародної медіаради, до якої входять головні редактори провідних ЗМІ, у рамках засідання Всесвітнього економічного форуму у швейцарському місті Давосі.
«Для нас вони завжди залишатимуться окупованими територіями, поки ми туди не повернемося», – наголосив Зеленський.
Йдеться про Крим, а також частину територій кількох областей України – всього під російським контролем зараз близько 20% міжнародно визнаної української території. Більше про це тут
«Стратегічно важливі» для Путіна території: чого очікують від Трампа українці, які живуть в окупації
Президент США Дональд Трамп доручив своєму спецпредставнику з питань України Кіту Келлогу закінчити війну за 100 днів, пише The Wall Street Journal. Як вважає новий державний секретар США Марко Рубіо, війну треба завершити так, щоб вона не відновилася за 2-4 роки.
Як експерти розцінюють перші заяви Трампа і його команди та чого від зміни господаря Білого дому очікують жителі окупованої частини українського півдня? Про це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Текстова публікація тут
Санкції РНБО щодо «пропагандистів, які працюють на Росію»: «юридичний флешмоб» чи тривала тенденція?
Уже підсанкційна журналістка Світлана Крюкова пригрозила президенту України Володимиру Зеленському, що стане його «головним коучем» і додала: «Я не жартую». Таке вона написала у своїх соцмережах після того, як РНБО України запровадила нові санкції проти неї та ще 17 людей, зокрема проти народних депутатів Нестора Шуфрича, Юрія Бойка та колишнього парламентарія Євгенія Мураєва.
«Блокуємо пропагандистів, які працюють на Росію», – прокоментував це рішення президент Володимир Зеленський.
Водночас ексведучому підсанкційних телеканалів «Наш» і NewsOne Максу Назарову (Максиму Діордіці) повідомили про підозру. За версією слідства, він виправдовував збройну агресію РФ проти України.
Кому з підсанкційних діячів загрожує в’язниця і чому влада та правоохоронці активізувалися саме зараз? Про це тут
Українську мову рідною назвали 78% респондентів – опитування
Українську мову рідною назвали 78% опитаних, десять років тому так вважали 60%. Про це свідчать результати всеукраїнського опитування проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.
За результатами опитування, і українська, і російська однаковою мірою є рідною для 13% респондентів (у 2015 році – було 22%). Частка тих, хто назвав рідною російською мову, становить 6%, десять років тому вона була значно більшою – 15%.
Соцопитування свідчить, що розмовляють вдома лише або переважно українською 70,5% респондентів, у 2015 році таких було 50%. Розмовляють вдома лише або переважно російською 11% опитаних, у 2015 році таких було 24%. Розмовляють приблизно однаковою мірою українською і російською 18%, десять років тому 25%.
Як показали результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, опублікованого у березні минулого року, більшість українців виступають за повне усунення російської мови з офіційного спілкування. Про це тут
В Україні вперше судять топ-військових за рішення на фронті: це справедливість чи розправа?
В Україні вперше за час великої війни судять за бойові операції представників вищого офіцерського складу.
Із 2022 року експертна спільнота звертала увагу на чимало фронтових епізодів, які потребували розслідувань, проте предметом настільки гучного – з підозрюваними рівня командувача ОТУ і бригад, з арештами (і навіть повторними, коли фігурант уже вийшов під заставу) – став саме російський прорив на півночі Харківщини у травні 2024-го. Звинувачення проти офіцерів – справедливі чи політично вмотивовані?
Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) зібрали думки їхніх підлеглих, фахівців із військового права, офіцерів у відставці та фронтових оглядачів. Читайте і дивіться за лінком
«Ми вже скрізь звертались»: чи дійсно рідні самі шукають зниклих безвісти військових?
Велика частина родин зниклих безвісти військових почуваються покинутими наодинці у своїх пошуках. За 2024 рік Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) отримали понад пів сотні листів та повідомлень у месенджери з проханням допомогти знайти: брата, чоловіка, сина, батька.
Коли ж ми ділилися з ними інструкцією з пошуку, багато з них відповідали: ми уже скрізь звертались. Люди стукають у двері органів, що держава створила для розшуку – і в них виникає враження, що ніхто не шукає їхніх рідних, крім них самих. Та чи справді це так?
Донбас Реалії пояснюють, як влаштована система розшуку і яких змін вона потребує. Чому комбат може здатися родичам байдужим? Хто справді мусить надавати їм регулярну інформацію про пошуки? Чи нормально шукати самостійно, і якщо так – то чим тоді займаються відповідальні за це установи? Про це тут
Секретна місія під наглядом КДБ. Що роблять представники Лукашенка на переговорах про полонених між РФ та Україною
Депутатка Палати представників Білорусі Ірина Костевич щонайменше чотири рази була присутня за столом переговорів між Україною та Росією щодо обміну полоненими та повернення тіл загиблих, а також п’ять разів безпосередньо під час обміну.
Білоруська служба Радіо Свобода дослідила, яку роль вона виконує. Читайте і дивіться за лінком
Шпиталь-криївка: шість метрів під землею. Унікальний госпіталь медики розгорнули поблизу передової
Передова хірургія під землею. В Україні розгорнули перший підземний шпиталь неподалік від лінії фронту. Він сконструйований із шести металевих бункерів, оснащених системами вентиляції, водопостачання та альтернативними джерелами живлення. Розташований на глибині близько 6 метрів під землею, що робить перебування в ньому безпечним для медиків і пацієнтів.
Такий підземний шпиталь відповідає стандартам НАТО для польових шпиталів другого рівня. Тут надають розширену медичну допомогу та проводять складні операції.
Чи може такий шпиталь витримати атаки артилерії та КАБів? У скільки обійшлося будівництво? Та які надскладні операції медики проводять фактично на передовій? Текстова публікація тут
Пробиває російську броню на виліт: чим бійців ЗСУ вразили «Бредлі»
Американську БМП M2 Bradley («Бредлі») військові ЗСУ називають найефективнішою бронетехнікою з усього, що передали США. В Україні ці бойові машини піхоти вперше виконують реальні завдання в умовах низьких температур – до цього їх застосовували лише в пустелі.
Як «Бредлі» допомагають зупиняти штурми армії РФ під Покровськом і зберігають життя військових ЗСУ – журналістам Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розповіли бійці 425-го окремого штурмового полку «Скала», які ведуть бої за місто. Текстова публікація тут
80 днів в оточенні. Короткий курс від «Бешкетника», як відбивати штурми і вижити без води і їжі
У свої 23 роки понад 80 днів військовий пробув фактично в оточенні разом зі ще двома побратимами у Кліщіївці Донецької області. Їх труїли газом, штурмували і вибивали артилерією. Вони відбивали штурми навіть тоді, коли у них скінчилася вода і всі припаси.
Як це прожити понад два тижні без води і їжі? Як утримувати позицію у таких умовах? Як бійцям вдалося вижити? Чого найбільше бракувало і що насправді рятує на передовій?
Владислав із позивним «Бешкетник» – піхотинець 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр». Він пробув на передовій понад 80 днів: у повному оточенні, під щоденним обстрілом, довгий час – без їжі та води. Текстова публікація тут
Публікації, які можуть вас зацікавити:
- Уряд затвердив повноваження Міністерства національної єдності України
- КМІС оприлюднив опитування про ставлення в Україні до біженців, переселенців і жителів окупованих територій
- Європарламент засудив спроби Росії фальсифікувати історію для виправдання агресії
- У Латвії ініціюють заборону громадянам Росії й Білорусі працювати на об’єктах критичної інфраструктури
- «Повторне призначення» Лукашенка, якого випередив Путін. Реакції на вибори в Білорусі
- ISW: у Росії вербують жінок до добровольчих загонів
- Удар по репутації Кремля. Після поразки в Сирії Росія вже «пакує» свою техніку на кораблі в Тартусі?
- Понад 200 психіатрів і психологів висловили занепокоєння поведінкою Фіцо. Він відреагував
- Провів дитинство у Львові, там могили батьків. Юрій Башмет заявив, що готовий «іти стріляти в «СВО»
- Фільм про війну в Україні потрапив до переліку номінантів на премію «Оскар»
Як Україна втратила тактичну ядерну зброю. Розповідає ветеран української військової розвідки генерал Скіпальський
Продовжуємо тему ядерного роззброєння України, яку почали з нагоди 30-ліття Будапештського меморандуму. Тоді Україна віддала стратегічну ядерну зброю. Проте на момент розвалу СРСР в Україні була не лише стратегічна ядерна зброя шахтного базування, але й тактична ядерна зброя.
Як Україна втрачала тактичну ядерну зброю – про це «Історичній Свободі» розповів один із перших керівників української військової розвідки (начальник ГУР МОУ в 1992–1997 роках), генерал-лейтенант Олександр Скіпальський. Читайте, слухайте і дивіться за лінком
Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут
Форум