Північнокорейські війська вже в пів сотні кілометрах від кордону України. Очікується, що вони на перших порах можуть бути дислоковані в Курській області Росії, де українська армія контролює частину регіону. Але чи з’являться північні корейці в Україні на лінії фронту? І скільки їх буде: три тисячі, як зараз, чи 12-14 тисяч, як очікувалось? Сама поява північних корейців вже активізувала співпрацю Південної Кореї з Україною – зокрема розвідувальну. Але чи посилить це військову співпрацю Києва та Сеула, адже Південна Корея – один з провідних виробників зброї у світі? Пояснюємо.
Що це змінює в час війни?
Якщо війська КНДР перетнуть кордон України та увійдуть на територію, визнану міжнародними нормами українською, це означитиме прямий вступ Північної Кореї у війну і пряму агресію проти України.
Це буде перша країна, яка заатакувала Україну після Росії. В цьому сенсі, КНДР піде далі, аніж Білорусь, яка просто дала свою територію для російських військ для нападу на Україну і для повітряних атак чи обстрілів України. З боку КНДР – це буде прямий факт неприхованої агресії, і в своєму статусі вона зрівняється з агресором – Росією.
Тобто формально Велика війна перетвориться з російсько-української на війну Росії та КНДР проти України.
Але як сказав глава Пентагону Ллойд Остін, Росія все одно не зможе перемогти Україну навіть з допомогою тисяч солдатів КНДР.
Чому Північна Корея надсилає війська?
Президент Росії Володимир Путін і лідер Північної Кореї Кім Чен Ин підписали угоду під час візиту Путіна до Пхеньяна в червні.
Нижня палата російського парламенту, Державна дума, 24 жовтня проголосувала за ратифікацію договору про партнерство між Росією і Північною Кореєю, повідомили державні ЗМІ РФ.
Україна має інформацію, що ведуться перемовини між Росією і КНДР щодо відправлення інженерних військ, а також цивільних з Північної Кореї для роботи на військових заводах РФ, розповів 31 жовтня президент Володимир Зеленський в інтерв’ю південнокорейському телеканалу KBS.
За його словами, спочатку КНДР передала Росії 3,5 мільйона артилерійських снарядів, ракети, а тепер відправила військових.
Також міжнародні експерти вказують на династичну диктатуру як природу північнокорейського режиму і зараховують Пхеньян до «вісі зла» разом з Москвою та Тегераном. Немає відтак дивини в тому, що російський та північнокорейський авторитарні режими співпрацюють і допомагають одне одному.
Щодо перспектив, то Північна Корея планує підтримувати Росію «до перемоги» в Україні, заявила в Москві міністерка закордонних справ КНДР Цой Сон Хі першого листопада.
Які цілі переслідує Пхеньян?
Найголовніша ціль – це здобуття бойового досвіду для військ КНДР. Хоча Північна Корея має одну з найбільших армій світу, але у неї немає бойового досвіду. Останні бойові дії велись на Корейському півострові ще за Корейської війни 1950-1953 років.
Тут варто заначити, що КНДР надсилає не спецпідрозділи, які краще вишколені, а простих солдатів зі звичайних підрозділів, які оснащені допотопною технікою радянських часів.
Також надсилаючи війська для Росії, КНДР хоче, як писали, отримати доступ до російських ракетних технологій, адже КНДР активно розробляє ракетну програму і здійснює випробування навіть стратегічних ракет. Останнє випробування було цими днями і Пхеньян запустив балістичну ракету в бік Японії 31 жовтня.
Оскільки військові витрати на чималу армію, а армія КНДР є другою за чисельністю у світі і в ній задіяно майже 30% солдатів та резервістів від уcього населення країни, то такі колосальні витрати лягають тягарем, і в КНДР населення практично напівголодне.
Тому надсилаючи війська, Пхеньян хоче отримати від Росії взамін і гуманітарну допомогу – зокрема продовольство. Населення Північної Кореї – 26 з половиною мільйонів.
Скільки корейців і де вони?
Очільник ГУР Кирило Буданов називав цифру в 11000-13000 військових, які Пхеньян збирається надіслати.
З них ніби три тисячі вже були направлені до Курської області Росії, де ЗСУ контролюють певні території від початку серпня. Але держсекретар США Ентоні Блінкен назвав кількість передислокованих північних корейців до Курщини у 8000 солдатів. Відомо, що нині вони в казармах десь за 50 кілометрів від України.
Але от питання: чи війська КНДР будуть діяти проти ЗСУ на російській Курщині, чи також і у, власне, самій Україні на фронтах?
Президент Зеленський не сумнівається, що Росія планує використати північнокорейських солдатів на полі бою в Україні вже найближчим часом. «Це питання днів, а не місяців», – сказав він в інтерв’ю телебаченню Південної Кореї.
Що це за війська КНДР?
Надіслані підрозділи не є елітними підрозділами в армії Кім Чен Ина. Вони також експлуатують застарілу військову техніку, писала західна преса.
«На вигляд вони молоді – підлітки, їм десь 20 років і, ймовірно, вони на ранніх стадіях призову в армію», – писала газета WSJ, додаючи, що ці солдати низького зросту та слабкої статури, «що свідчить про поширене недоїдання в бідній Північній Кореї».
Газета зазначила, що ці солдати готувались в умовах гірського ландшафту, що зазвичай робить спецназ, але це не зовсім підходить для військових дій на рівнинних теренах сходу і півдня України.
Західні спецслужби не виключають, що, можливо, після першої партії недосвідчених солдатів, Кім Чен Ин може потім надіслати більш підготовлені, більш професійні війська.
Чи будуть корейці законною ціллю для ЗСУ?
Так, бо вони стануть військами агресора, і ЗСУ будуть мати всі права їх знищувати.
Президент CША Джо Байден заявив, що українські сили мають вдарити по північнокорейських військах, якщо вони зайдуть на українську територію. «Якщо вони перетнуть кордон України – то так», – сказав Байден, відповідаючи на запитання про право ЗСУ бити по північних корейцях.
А конгресмен Майк Тернер, голова комітету з розвідки Палати представників Конгресу США, взагалі вважає, що і США, і НАТО повинні розглянути можливість власних ударів по військах КНДР, якщо вони зайдуть на територію України і будуть воювати на боці Росії.
Чи пожвавиться співпраця Києва й Сеула?
Так, пожвавлення контактів вже має місце. Відбулася телефонна розмова президентів України та Південної Кореї. Сеул надсилає в Україну розвідувальну місію, яка відстежуватиме війська КНДР. Не виключено, що фахівці з Південної Кореї почнуть операцію з візуального розпізнання солдатів з КНДР.
Вже домовлено також, що спецпосланець Зеленського вирушить до Сеула на переговори.
Не виключено, що президент Південної Кореї Юн Сок Йоль може незабаром і сам прибути з візитом до України.
Також Київ хоче активізувати співпрацю з Сеулом і в галузі озброєнь. Однак наразі Південна Корея не розглядає можливості, наприклад, постачання 155 міліметрових снарядів Україні, брак яких відчувають ЗСУ.
Південна Корея – один з провідних виробників та експортерів зброї у світі. Скажімо, Польща після довгих роздумувань щодо вибору для свого війська танків США чи Німеччини, обрала саме південнокорейський танк.
Як очікується, Київ надасть список зброї, яку він би хотів отримати від Південної Кореї і тепер в Сеула буде більше права сказати «так» з огляду на дії КНДР проти України.
Чи надішле тепер Захід війська в Україну?
Поки що невідомо, чи стимулюватиме поява солдатів КНДР на боці Росії у війні відправку західних військ в Україну для небойових функцій. Про таке раніше цього року говорив президент Франції Емманюель Макрон, але ця його ініціатива наразі не зрушила з місця.
В будь-якому разі місія західних військ була б відмінною від північнокорейської. Бо війська КНДР, вочевидь, братимуть участь в бойових діях на боці Росії, а західні солдати (якщо б були надіслані) мали би тренувальні, розмінувальні, логістичні, допоміжні функції не в зоні безпосереднього ведення бойових дій, а, скажімо, на заході України.
Як Україна буде деморалізувати корейців?
По-перше, в Києва буде мотивація брати північних корейців в полон. «Для нас найголовніше – обмін полоненими. Тому ми готові обмінювати північнокорейських військових на українців», – сказав днями президент Зеленський.
Також, як очікується, будуть проводитись спеціальні операції стосовно північнокорейського контингенту зі звертанням до них у різний спосіб корейською мовою, щоб вони переходили на бік України, здавалися в полон.
Для заохочення цього пропонуватимуть грошові виплати та повноцінне нормальне харчування, а також інші стимули, включно з перспективою еміграції.
Форум