Збройні сили України, вочевидь, розпочали операцію у ще одній області Росії – Бєлгородській. Першого ж дня президент України Володимир Зеленський фактично підтвердив, що ЗСУ здійснюють нову операцію у РФ – втім, доволі розмито і без жодних подробиць. В усьому ж іншому, так само як і на початку рейду на Курщину у серпні 2024-го, військово-політичне керівництво і самі військові зберігають повний «режим тиші». Переважна більшість заяв лунають із самої РФ. Однак вже почали з’являтися оцінки і від українських та західних аналітиків.
Що наразі відомо про захід Сил оборони у Бєлгородську область РФ? Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) зібрали головне з відкритих джерел.
Доповнено коментарем президента Володимира Зеленського від 28 березня
Коли почалася операція?
Зранку понеділка, 18 березня, про присутність українських сил почали писати великі російські провоєнні телеграм-канали.
Міноборони РФ ввечері заявило, що о 5:50 ранку за московським часом підрозділи ЗСУ чисельністю до 200 осіб намагались вклинитись на територію РФ у Бєлгородській області і відбулось п’ять атак. Відомство стверджувало, що «перетину державного кордону Російської Федерації не допущено».
Посилаючись на неназване джерело, про операцію написав у мережі Х Олівер Керролл, кореспондент The Economist. Цей пост видалено.
Це абсолютно зрозумілі наші стратегічні кроки, допоки ворог на нашій територіїВолодимир Зеленський
Пізніше цього ж дня, 18 березня, проведення операції фактично підтвердив президент України Володимир Зеленський.
«Україна виконує своє завдання в Курському регіоні – українські військові будуть там, доки нам потрібна ця операція. Як я казав, максимальні речі Курська операція виконала. Наші хлопці стоять там на місці і не в оточенні і показують, що не Путін керує, кому куди відходити. Мало того, є операція: хтось вийшов, комусь здається, що хтось побіг, а десь в іншому куточку зайшов. Це абсолютно зрозумілі наші стратегічні кроки, допоки ворог на нашій території…», – сказав він, відповідаючи на запитання про військову операцію ЗСУ у Бєлгородській області.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) у своєму звіті від 24 березня також зазначив, що ЗСУ «почали обмежені атаки на північному заході Бєлгородської області 18 березня».
Де відбувається операція?
Загалом територія, де відбувається операція ЗСУ – це переважно лісиста місцевість у Бєлгородській області на кордоні з українською Сумською областю та адмінмежею з російською Курською. Там небагато населених пунктів.
У повідомленнях російських провоєнних блогерів фігурують назви Демидовка, Поповка, Графовка, Прилесьє.
25 березня аналітичний проєкт DeepState позначив на своїй карті «сіру зону» площею 13 кв км у Бєлгородській області – саме біля Демидовки. Аналітики послались на кадри уражень по українських підрозділах в цьому районі.
Радіо Свобода не може перевірити повідомлення про ураження чи бойові дії на території РФ незалежно.
Що відомо про бойові дії?
Міноборони РФ регулярно повідомляє про збиття українських безпілотників у небі над областю, а у зведеннях використовує формулювання «бєлгородський напрямок» та «бєлгородське прикордоння». Оскільки агресор зараховує до них і Сумську область, важко встановити, чи йдеться у тій чи іншій заяві про захід українських сил чи про дії військ РФ на українській території.
Після 18 березня є лише одне повідомлення, яке, можливо, стосується української операції. У ньому стверджується, нібито оператори БПЛА 155-ї окремої бригади морської піхоти РФ знищили військову техніку і живу силу ЗСУ, коли «противник намагався прорватись на російську територію».
Лідер РФ Володимир Путін та російські армійські високопосадовці зберігають повне мовчання – як було на початках і у випадку з Курською областю.
Українське командування не коментує дії Сил оборони в Бєлгородській області. Проте 20 березня Генштаб підтвердив удар по командному пункту одного з підрозділів 3-ї мотострілецької дивізії 20-ї армії збройних сил Росії – саме в районі Демидовки Бєлгородської області РФ.
«Цей об’єкт ворог використовував для планування та ведення бойових дій проти підрозділів Сил оборони на території Сумської області», – зазначили у Генштабі.
Почастішали українські удари і по інших ділянках Бєлгородської області РФ:
- 24 березня Сили спеціальних операцій (ССО) заявили, що разом із ГУР в «глибокому тилу» знищили чотири російські вертольоти (два Ка-52 та два Мі-8);
- 21 березня Повітряні сили України вразили пункт управління прикордонної застави російської армії в селі Глотово (на захід від Бєлгорода поблизу міжнародного кордону), «знищивши засоби зв’язку та технічне обладнання»;
- 14 березня дрони СБУ атакували польовий склад ракет для комплексів С-300/С-400 поблизу села Радьковка.
Аналітики ISW писали:
- у звіті за 23 березня, що українські військові продовжували обмежені обстріли Бєлгородської області Росії, посилаючись на російських провоєнних блогерів. Ті, зокрема, стверджували, що українські сили атакували з використанням інженерної техніки поблизу Графовки та Демидовки (на північний захід від Бєлгорода).
- у звіті за 24 березня, що, за повідомленнями російських джерел, ЗСУ нещодавно завдали ударів по мосту поблизу Графовки та ще одному поблизу Надежевки (на схід від Графовки), а також просунулися в центральну частину Демидовки;
- у звіті за 25 березня, посилаючись також на російських провоєнних блогерів, аналітики припустили, що ЗСУ досягли прогресу на захід від Демидовки і на північний захід від Поповки.
Яка мета операції?
Всі оглядачі та аналітики сходяться на тому, що головна мета – створення санітарної (вона ж буферна) зона у прикордонні. Коли на початку березня українським силам довелось відійти з плацдарму у Курській області майже до самого кордону, Росія збільшила тиск на Сумщину. Військові, які тримають там оборону, розповідають, що найбільше від російських обстрілів потерпають прикордонні громади, але під ударом – весь регіон. Намагаються просуватись російська війська і по землі.
Міноборони РФ заявляло, що українськи сили вийшли на кордон нібито для «створення негативного фону» навколо запланованих на вечір 18 березня переговорів Путіна з президентом США Дональдом Трампом та «дискредитації мирних ініціатив» голови Білого дому.
Читайте також: «Згадайте Ірпінь, Бучу»: що військові на фронті думають про припинення вогню
Однак саме про стримування російських військ в регіоні говорив і Зеленський, відповідаючи на питання про операцію у Бєлгородській області. Президент зазначив, що Сили оборони зафіксували нове скупчення російських військ на кордоні Сумської області.
«Ми бачимо, що вони хочуть зробити, вони хочуть робити удари по Сумській, Харківській, Запорізькій областях. Ось що ми бачимо. Ну так легко ми це не дамо робити», – сказав він.
На брифінгу 28 березня Зеленський ще раз прокоментував дії ЗСУ у Курській та Бєлгородській областях РФ, сказавши про «відповідні кроки» задля стримування російських військ від вторгнення на Сумщину. Деталей не додав, однак зауважив: «Ніхто не каже, що є великий успіх, але ми стримано говоримо, що зараз ситуація складна, але нормальна».
У росіян зараз значно більше угруповання військ, тому стримати їх є задачею із зірочкоюDeepState
DeepState зауважував, що агресор намагається прорвати кордон на Сумщині біля Басівки та Володимирівки, аби створити санітарну зону – для себе: «Відповідно, симетрично діють і Сили оборони, щоб не дати ініціативі перейти на бік ворога. У росіян зараз значно більше угруповання військ, тому стримати їх є задачею із зірочкою».
Військовий аналітик Іван Ступак також вважає, що передусім Україна прагне відволікти увагу Росії від Курської і, як наслідок, Сумської області.
«Швидше за все, українське командування ухвалило таке рішення – буквально за 11 км від точки проведення операції в Курській області трохи зміститися правіше, провести нову операцію, – щоб змусити Російську Федерацію забрати надмірну кількість своїх військ, зменшити надлишковий тиск і якось стабілізувати ситуацію на цьому фронті», – зазначив аналітик в ефірі Радіо Донбас Реалії.
За даними координатора групи «Інформаційний спротив» Костянтина Машовця, російське командування перекидає у Бєлгородську область частину сил трьох армій з угруповань «Північ», «Захід» та «Південь», задіяних на Лиманському, Сіверському та Краматорському напрямках.
«Таким чином, очевидно, російське командування так чи інакше вимушене переміщати частину своїх резервів на новий напрямок», – зазначив Машовець у Facebook.
Чи зменшить це тиск на Сумщину, питання поки відкрите. Операція на Курщині виконала цю задачу – зменшення навіть обстрілів під час присутності ЗСУ вглибині російської території зауважували і українські військові, і місцеві жителі. Втім, аби вибити українські сили, Росія переважно використовувала резерви та солдат КНДР, але не відтягнула сили з Донбасу. Тут же Кремль вже на другий тиждень почав їх задіювати.
Чому «режим тиші»?
Перші кілька тижнів Курської операції ЗСУ зберігали повний «режим тиші». Аналітики та журналісти по-різному оцінювали такий підхід, вказуючи на його недоліки і переваги. З одного боку, інформаційний вакуум не може зберігатися – відповідно, його заповнювали російські джерела з усіма наслідками: РФ може перебільшувати чи применшувати масштаби подій, по-своєму трактувати їхній сенс та використовувати це як додатковий важіль під час мирних перемовин.
І все це ускладнюється неможливістю верифікувати їхні повідомлення. Також це викривлює реальну картину: фото та відео уражень техніки публікує лише російська сторона, тож може складатися хибне враження про значні чи щонайменше більші втрати ЗСУ порівняно з агресором.
З іншого, «режим тиші» сприяє Силам оборони. Військові ЗСУ пізніше відзначали дезорієнтованість російських підрозділів на Курщині, а також повідомляли про випадки «дружнього вогню» серед них – бо не розуміли, де перебувають свої, а де противник.
Вочевидь, українське командування вбачає у режимі тиші більше користі, ніж шкоди.
Ситуація у прикордонні
Після відходу Сил оборони із частини Курської області на початку березня армія РФ посилила тиск на Сумщину – область, що межує із плацдармом ЗСУ в Росії і має найбільшу в Україні протяжність кордону з країною-агресоркою. Після стабілізації фронту на прикордонні – і на тлі намагань США спонукати США та Україну піти на щонайменше тимчасове припинення вогню – українські військові говорять про бажання Росії не тільки вибити ЗСУ з Росії, а й окупувати частину Сумської області.
«Сіра зона» під Новеньким збільшується, увесь регіон зазнає масованих обстрілів, а прикордонники все частіше повідомляють про спроби перетнути прикордоння диверсійно-розвідувальними групами (ДРГ) російської армії.
15 березня керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони України Андрій Коваленко заявив, що сили РФ готуються до більш активних дій в прикордонні Сумщини і накопичують сили для удару по регіону.
«Не треба плутати це з наступом на Суми – ворог діє в прикордонні, несе втрати від Сил оборони, але готується до нових ударів», – писав він у телеграмі 15 березня.
Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю Le Figaro 27 березня заявив, що російський лідер Володимир Путін готується до весняного наступу, зокрема на Харківську та Сумську області.
Форум