Курська операція армії України стала можлива завдяки рішенню головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Восьмого лютого виповнився рік, як він змінив на цій посаді Валерія Залужного. Олександр Сирський любить бувати на фронті. У телеграм-каналі головкома ЗСУ регулярно публікують фото та відео з командних пунктів та позицій на різних напрямках. Як кажуть люди, які його знають, такі небезпечні виїзди на передову Сирський практикує давно. Як експерти оцінюють його діяльність на посаді головнокомандувача ЗСУ? Це з'ясовував телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
«Генерал Сирський – це та людина, яка впевнено і абсолютно холоднокровно може перебувати під обстрілом ворога. Коли ми з ним у 2017 році безпосередньо на передньому краю перебували, в 50–100 метрах від ворожих траншей, потрапили під обстріл, Він поводився дуже гідно», – каже генерал-майор запасу ЗСУ Сергій Кривонос.
Але іноді Сирському й дорікають за його звичку бувати у небезпечних місцях. Його призначення на посаду головнокомандувача в лютому 2024 року збіглося з призупиненням американської військової допомоги і вже вирішеною битвою за Авдіївку. Цей напрямок після втрати ще низки міст і сіл згодом почали називати покровським.
«Він не чарівник. Ми можемо поміняти ще тридцять Сирських, ще тридцять Залужних, але все знову впирається в економіку, фортифікацію, інформаційну роботу. Ними має займатися держава, а не військові», – продовжує Сергій Кривонос.
На посаді головкому Сирському поки що не вдалося стабілізувати фронт. На карті з'являлися нові гарячі точки – Вугледар, Курахове, Велика Новосілка. Російська армія заходила із флангів. Українське військове командування наказувало тримати позиції.
«Вже рази три чи чотири за цей рік було, коли кільце оточення майже замикалося. Вузький коридор наскрізь прострілюється, і ось українські військові звідти виходять з великими втратами. Ось це мені не дуже зрозуміло. Доля того ж Курахового була зрозумілою і очевидною вже кілька місяців тому, – вже було зрозуміло, що не втримають», – каже військовий експерт Сергій Ауслендер.
Колишня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр головним досягненням головкома Сирського називає те, що дії ЗСУ призводять до тяжких втрат російської армії на полі бою. Саме Олександр Сирський був ініціатором створення сил безпілотних систем як окремого роду військ. За словами головнокомандувача, більшість російської техніки на фронті нині знищують саме дрони.
Він дуже точно прораховує слабкі місця противника. Він як хижак – із засідки воюєГанна Маляр
«Фронт не посипався. Стратегічно ворог не може розвивати свою агресію, але агресія продовжується. Бої продовжуються. Звичайно ж, вони намагаються просуватися, вони кидають на це всі сили, і зрозуміло, що йде боротьба. Війна не зупинена. Тому це важкий рік. Як і два попередні», – пояснює свою думку Анна Маляр.
У травні Олександру Сирському довелося зупиняти прорив російських військ у Харківській області в районі Вовчанська. А влітку ЗСУ вдалося перенести війну на територію Росії. Несподівану для російського командування курську операцію ЗСУ прийнято вважати особистою заслугою головкома.
Його порівнюють з барсом, він може дуже довго вичікувати, а потім раптово просто знищити ворога там, де ворог не чекаєГанна Маляр
«За тими операціями, які він уже провів, військові відзначають, що він дуже точно прораховує слабкі місця противника. Він як хижак – із засідки воює. Недарма у нього і позивний «Барс». Його порівнюють з барсом, він може дуже довго вичікувати, а потім раптово просто знищити ворога там, де ворог не чекає. Це його почерк», – зауважує Ганна Маляр.
Під керівництвом Сирського ЗСУ переходять із бригадної на корпусну систему. Ця реформа розрахована на покращення управління великою кількістю військ на значних ділянках фронту. У планах провести першу за час повномасштабної війни ротацію.
Тобі виділили сили та засоби – воюй чим можеш. Він і воює чим можеПавло Лакійчук
Як повідомляють джерела видання «Українська правда» в Генштабі, Сирський наказав перевести до Сухопутних військ 50 тисяч військовослужбовців з інших військ.
«Дуже непопулярні і, я б сказав неправильні, але йому видніше, рішення щодо використання особового складу з авіації, з ППО, з медслужби на Сухопутні війська. Тому що тут дірка. Потрібні люди в піхоті, у нього просто інших варіантів немає. Він може запросити через Міністерство оборони ресурси від держави, але він ними не володіє. Ось тобі виділили сили та засоби – воюй чим можеш. Він і воює чим може», – пояснює військовий експерт Павло Лакійчук.
Водночас, за останній рік у суспільстві різко загострилася проблема з мобілізацією, а в українській армії почастішали випадки самовільного залишення частин (СЗЧ). Військові скаржаться правозахисникам на свавілля командирів, некомпетентні накази та на неможливість перевестись до інших підрозділів.
«Військовослужбовці чекають, що головком захищатиме їх від свавілля командирів. Тобто, що головком розбиратиметься в ситуаціях, які стосуються нестатутних відносин командування та особового складу. Коли реально не зберігається життя військовослужбовців і це не виправдано реальною бойовою обстановкою. Це просто не виправдовується жодним здоровим глуздом. Вони очікують, що головком буде такою людиною. З різних причин зараз станом на час запису цього інтерв'ю головком не став такою людиною для військовослужбовців», – зазначила голова правозахисного центру «Принцип» Любов Галан.
Сирський чітко зрозумів, що цю війну не виграти людьми. Цю війну можна виграти тоді, коли ми зруйнуємо Росію щодо її можливостейСергій Кривонос
Незважаючи на напруженість у тилу та складну ситуацію на лінії фронту, ЗСУ під керівництвом Сирського в останні тижні вдається те, чого за час цієї війни ще не було – масштабувати регулярні удари по російській нафтопереробній промисловості далекобійними дронами.
«Саме в цьому напрямку генерал Сирський чітко зрозумів, що цю війну не виграти людьми. Цю війну можна виграти тоді, коли ми зруйнуємо Росію щодо її можливостей добувати, транспортувати і торгувати газом, нафтою та іншими корисними копалинами. Це те, за що генералу Сирському можна впевнено ставити оцінку «відмінно», – вважає генерал-майор запасу ЗСУ Сергій Кривонос.
На одній із останніх нарад Олександр Сирський назвав пріоритети української армії найближчим часом. Це продовження курської операції та далекобійні удари по військових об'єктах на території Росії.