У Росії почастішали облави силовиків у фітнес-клубах. За словами тих, хто став жертвою таких заходів, поліцію цікавлять відвідувачі-чоловіки: їх ділять на громадян та негромадян Росії. Російських громадян перевіряють, чи не ухиляються вони від служби в армії (весняний заклик був оголошений очільником РФ Володимиром Путіним кілька днів тому), а негромадян Росії намагаються звинуватити в хуліганстві або порушеннях міграційного законодавства, після чого депортують. Рейди проходять у різних містах Росії.
30 березня стало відомо про облаву в фітнес-клубі Spirit Fitness на південному сході Москви. Потім облава повторилася в іншій філії цього клубу. За словами очевидців, жінок із зали відпустили, а чоловіків поклали обличчям до підлоги, а потім розділили за національною ознакою та вимагали від них паспорти. Постраждалі наголошують, що поліцейських насамперед цікавила інформація щодо військовозобов'язаних чоловіків.
У самій мережі клубів редакції Радіо Свобода відмовилися прокоментувати ситуацію. Але співробітники іншої мережі спортклубів розповіли, що зараз такі облави регулярно відбуваються також у їхніх закладах. Юристи у справах мігрантів із двох різних регіонів повідомили Радіо Свобода, що такі облави відбуваються щонайменше двічі на місяць у всіх великих містах. Схема одна й та сама: громадян Росії везуть зі спортклубів до військкоматів, а іноземних трудових мігрантів – до центрів тимчасового утримання іноземних громадян з подальшою депортацією.
«Біжу я по біговій доріжці, нікого не чіпаю, і тут мене хтось смикає за плече. Злажу з доріжки і бачу, що всі вже лежать обличчями до підлоги», – цитує телеграм-канал одного з клієнтів клубу в торговому центрі «Маріель».
«У нас було «по лайту» – до підлоги обличчям не клали, але у всіх мужиків попросили паспорти. Декого повезли з собою – потім з'ясувалося, що тих, хто із громадянством РФ. Дивилися громадянство, загалом, а потім – сторінку «військова зобов'язаність», – каже співрозмовник проєкту Радіо Свобода «Север.Реалії». – І якщо стоїть штамп «зобов'язаний виконувати» (військовий обов'язок) – до комісаріату в будь-якому випадку, на перевірку».
За словами співрозмовників, багатьом відвезеним у військкомати після таких облав у кінцевому результаті вручили повістки до армії.
«У мого чоловіка зараз суд йде, йому повістку намагалися вручити незаконно ще понад два роки тому, хоча у нього бронь. Зараз його потягли у військкомат, я примчала з документами, але поки адвокат не приїхав – не випускали, під загрозою, що має з'явитися сам 5-го числа, – каже мешканка підмосковного Зеленограда на ім'я Анастасія. – Нікуди він не піде, звичайно ж. Нині взагалі у відпустку пішов, щоб навіть дорогою на роботу не схопили. Це, звісно, не вихід. Треба щось думати. Я боюся, що додому вламуватися будуть».
За даними правозахисників, за останній місяць облави на фітнес-центри пройшли у чотирьох містах Росії – у Петербурзі, Москві, Іркутську та Єкатеринбурзі.
А ще раніше, наприкінці лютого, силовики в масках з автоматами увірвалися до клубу єдиноборств у Краснодарі: вони змусили дітей, що тренувалися в залі, лягти на підлогу, а деяких били ногами. Також вони поклали обличчям до підлоги батьків, які чекали на дітей у холі (примітка – відео російською мовою):
Батьки припускають, що в клубі в Краснодарі силовики також шукали мігрантів (весняний призов до армії тоді ще не було оголошено).
Правозахисники, які відслідковують подальшу долю затриманих мігрантів, кажуть, що багатьом із них пропонують підписати контракт на службу в армії. Близько третини потім депортують із Росії через відмову це робити.
Їх сортують на росіян та неросіян. І щодо неросіян фальсифікують протоколи про дрібне хуліганство та депортуютьВалентина Чупик
«Кілька разів на місяць [облави у спортклубах бувають] точно. Тільки затримують неросійських, – підтверджує російська правозахисниця Валентина Чупик. – Далі їх сортують на росіян та неросіян. І щодо неросіян фальсифікують протоколи про дрібне хуліганство та депортують, бо з 5 лютого це [звинувачення у дрібному хуліганстві] стало підставою для депортації, навіть за відсутності порушень. А росіян одразу відвозять до військкомату».
За словами адвокатів, що спеціалізуються на допомозі мігрантам, лише в останній місяць масові облави відбувалися мінімум у чотирьох містах Росії – у Москві, Петербурзі, Іркутську та Єкатеринбурзі.
«Хімки, Теплий Стан, Митищинський ринок, Анніно – це в Москві. Сінний і Південний ринок – у Петербурзі, облава в чайхані при мечеті – в Іркутську і на будівельному ринку в Єкатеринбурзі», – перераховує Чупик.
Влада в РФ вкрай негативно ставиться до масового захоплення спортом представників національних меншинПравозахисник Олександр
Правозахисник, юрист Олександр з іншого регіону Росії (прізвище на його прохання редакція не називає) підтверджує, що в будь-якому великому місті регіону в останні місяці проходили облави в «етнічних» спортклубах, популярних у мігрантів та представників нацменшин. Але останніми тижнями силовиків почали цікавити не лише ці клуби, а й ті, де займаються росіяни: там шукають тих, хто ухиляється від служби в армії.
«Влада в РФ вкрай негативно ставиться до масового захоплення спортом представників національних меншин і розглядає клуби, в яких концентруються представники певних народів, як «розсадники екстремізму», – зауважує він. – Так от: з осені минулого року, коли стався теракт у [концертному залі] «Крокусі», силовики ходять на такі «неслав'янські» клуби як на роботу».
«Хто отримав громадянство, але ухилився від служби в армії – отримує пропозицію підписати контракт. Не підписав – погрожують позбавити громадянства та викинути з країни, – пояснює схему юрист. – Багато хто не погоджується, і з Росії їх депортують, але до статистики правозахисників вони не потрапляють».
Олександр зауважує, що в останній місяць поліцейські відвідують з тією самою частотою не лише мігрантські, а й «російські спортклуби».
«Мабуть, тренд змінився: тепер їм потрібно більше тих, кого можна відвезти у військкомат, ніж тих, кого треба [доставити] до депортаційного центру», – припускає юрист-правозахисник.