«Понад 20 гектарів використовують саме під полігони, стрільбища. Це блокпости або форпости на випадок штурму Арабатської стрілки. І за всі роки окупації кількість таких опорних пунктів зростає»
«Якби вони хотіли організувати щось на кшталт «м'ясних штурмів», то, звісно, у них така можливість є»
«Не можемо говорити про те, що тут – тиша»
«Всі дороги, які йдуть з півдня, постійно контролюються українськими дронами».
Російські військові створюють нові укріплення на окупованій частині Херсонщини. За даними Центру журналістських розслідувань, окупанти продовжують мілітаризувати курорти у регіоні, зокрема, на Арабатській стрілці. Вони перетворюють пансіонати, дитячі табори, готелі, будинки та підприємства на військові казарми, ремонтні бази та склади зброї.
Чи продовжує РФ нарощувати ударне угруповання з метою форсування річки Дніпро? Як часто російська армія атакує позиції Сил оборони на півдні та чи продовжує бої за острови на Херсонщині – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Російська армія почала облаштовуватися на Арабатській стрілці відразу після початку окупації. Наразі об'єкти військового призначення окупантів сконцентровані довкола Генічеського (або Рожевого) озера у цьому регіоні, розповів «Новинам Приазовʼя» кореспондент «Центру журналістських розслідувань» (ЦЖР) Сергій Старушко.
Вони збільшують кількість об'єктів саме для тренування особового складуСкргій Старушко
«Понад 20 гектарів вони використовують саме під полігони, стрільбища і побудували там базу, фортифікаційний об’єкт з різними укриттями для техніки – є там в них два геліпорти (вертодроми – ред.). У квітні минулого року вони частково засвітили цей об'єкт, коли показували пропагандисту сюжет про навчання Росгвардії. Можна було побачити чітко ці геліпорти. За цей час вони збільшують кількість таких об'єктів, саме для тренування особового складу. Там доволі великих два полігони довкола Рожевого озера. Також вони облаштували стрільбище між селищами Стрілкове та Щасливцеве. Узбережжя частково там заміноване», – каже Старушко.
Бояться штурму?
Російські військові розселяються у залишених базах відпочинку і пансіонатах, розповів журналіст ЦЖР. За його даними, фортифікації побудовані на всій Арабатській стрілці, не виключено, що і підземні.
За всі роки окупації їхня кількість, таких опорних пунктів, зростаєСергій Старушко
«Наскільки це можна роздивитися на супутникових знімках, або на оновлених знімках Google Maps, це блокпости або форпости на випадок чи штурму Арабатської стрілки, чи чогось такого. І за всі роки окупації їхня кількість, таких опорних пунктів, зростає. Зростає десь пів року, зараз там з'являються нові, тобто їхня щільність збільшується.
Останнім часом з'являються сюжети або короткі відео про те, що вони облаштовують капітальні, фортифікаційні та підземні мініміста на Херсонщині, тож не виключно, що і на Арабатській стрілці таке може бути. До того ж Збройні сили України вже завдавали ударів по Арабатській стрілці, було уражено штаби. Тож, я думаю, з міркувань безпеки можуть такі самі об'єкти, якісь більш капітальні, підземні, будувати на Арабатці. Ландшафт в деяких місцях дозволяє, там є такі високі кручі глиняні, не тільки пісок. Тому за бажанням і можливостями, можна зробити все, що завгодно», – зауважив журналіст.
Заборонена зона
Російська армія використовує Арабатську стрілку як сухопутну дорогу, що сполучає Крим і лівобережну Херсонщину, розповідає Старушко. Для місцевих ця зона є забороненою для відвідування.
«Десь 9 хвилина – це пряма дорога з Криму на Херсонщину, до Генічеська. Якщо раніше більша її частина була просто піщаною, тобто ґрунтовка, то тепер вони там до Криму заасфальтували десь на половину Арабатської стрілки. Також відомо було, що вони звозили різні плити залізобетонні і вистилали ними дорогу собі. Ця дорога закрита і люди, наприклад, з Криму, якщо могли раніше цією дорогою напряму заїхати до Генічеська, до всіх тих селищ, які знаходяться на Арабатці, то зараз вони вимушені через Чонгар об'їжджати, заїжджати через Генічеськ, тільки з північної сторони Арабатської стрілки можуть заїхати», – каже журналіст.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Можливості наступати немає»
Політолог із Херсона Володимир Молчанов розповів «Новинам Приазов'я», що на окупованій частині Херсонщини вздовж лінії фронту російська армія зберігає суттєве угруповання.
«В них (окупантів) на Херсонщині (лівобережній частині) стоїть чотири дивізії, вздовж лінії фронту. Якби вони хотіли організувати щось на кшталт м'ясних штурмів, то, звісно, у них така можливість є – м’ясних штурмів через річки. Можете собі уявити, в що це для них виллється? Але жодні додаткові підрозділи в тому самому вигляді, в якому вони зараз є, вони не здатні здійснити ефективний маневр щодо перекидання військ і організації його постачання», – ділиться спостереженнями політолог.
Російська армія на цьому напрямку наразі перебуває у стані, коли для оборони накопичених сил забагато, але ефективний наступ вони забезпечити також не можуть, зазначив він.
Вони голодують, вони буквально не мають що їсти, не мають що пити, змушені пити з річки воду або з калюжВолодимир Молчанов
«Перекидання таке їм не під силу просто тому, що навіть в обороні, коли вони стоять зараз, ці зайві війська, вони не можуть організувати постачання для цих військ. Спостерігаються постійні скарги в їхніх мережах, що вони голодують, вони буквально не мають що їсти, не мають що пити, не мають води, змушені пити з річки воду або з калюж, не мають документів, не мають евакуації поранених. І це все стосується не островів, де ситуація у них ще гірша. А саме в основній лінії оборони, яка колись називалася «лінією Суровікіна», де вони стоять, починаючи від Кінбурнської коси, та закінчуючи для нас Дніпропетровською, Запорізькою областю», – розповідає Молчанов.
Під прицілом ЗСУ
Найгірше на Херсонському напрямку російські військові себе почувають в районі Кринок, додав він.
Немає електроенергії і всі дороги, які йдуть з півдня, постійно контролюються українськими дронамиВолодимир Молчанов
«Фактично там присутності зараз немає, бо немає де сидіти. Така сама ситуація, дуже сумна в Олешках, у Солонцях, у Кардашинці, у Голій Пристані. Чому? Тому що там немає електроенергії і всі дороги, які йдуть з півдня туди, вони постійно контролюються українськими дронами, які не дають їм можливості здійснювати постачання, евакуацію тощо. І якщо військ стане більше, ну це знаєте, чим густіше трава, тим легше її косити. Тим більше, що ворог сам відзначає, що останні кілька днів різко підсилювалась активність українських дронів», – зазначив Молчанов.
«Тиші немає»
Речник Української добровольчої армії «Південь» Сергій Братчук розповів «Новинам Приазов’я», що окупанти не змінюють своїх дій на Херсонщині – вони і надалі щоденно проводять штурми в острівній зоні.
«Ми не можемо говорити про те, що тут – тиша. По-перше, є бойові дії, які стосуються острівної зони по Дніпру, тому що в окупантів тут плани незмінні – щодня змінюється лише кількість штурмів. В середньому це три штурми на день може бути, які противник проводить саме у цій острівній зоні для того, щоб зайти на острови, для того, щоб обладнати там відповідні позиції та більше контролювати саме і Дніпро, і намагатися більше тиснути на Правобережжя. Ці штурмові дії, наразі не дають війську РФ жодних переваг, ці штурмові дії сьогодні не покращують жодним чином тактичного їхнього положення», – стверджує Братчук.
- За даними Генштабу ЗСУ станом на 23 січня на Придніпровському напрямку російські загарбники тричі намагалися витіснити із займаних позицій українські підрозділи, успіху не мали, зазнавши втрат – відступили, стверджується в звіті відомства. Днем раніше, 22 січня, Генштаб повідомив, що українські бійці на Херсонщині докладають зусиль для недопущення просування окупантів в глибину території. Того дня Сили оборони України відбили три наступальні дії загарбників на Придніпровському напрямку.
«Крим – логістична база армії РФ»
Тим часом військовий партизанський рух «АтЕш» розвідав місце розташування дивізіону катерів у Криму, які надалі російські сили планують перекинути на Херсонський напрямок. Про це нещодавно повідомили на сторінці руху опору. У дописі йдеться про те, що партизанам стало відомо місце дислокації 91 бригади 4 дивізіону річкових катерів Збройних сил Росії на мисі Тарханкут біля населеного пункту Оленівка. Там розташовані військові катери, спецтехніка і розміщується особовий склад, стверджує «АтЕш».
Військовий експерт Сергій Братчук зазначив, що окупований Крим залишається логістичною базою для російських військ, розташованих на захоплених територіях півдня України.
«Він є логістичним хабом для російських угруповань, зокрема, які діють на території як у Запорізької, Херсонській областях, так і для театру воєнних дій на півдні нашої держави. Це матеріальні ресурси, паливно-мастильні матеріали, озброєння, особовий склад, техніка. Все те, що може через Крим переганятися на цей театр воєнних дій. Те угруповання, яке діє на території півострова – це оборона Криму і виконання завдання тилового забезпечення», – підкреслив Братчук.
Загалом у російської армії наразі немає ресурсів, щоб створити ударне угруповання, яке б дозволило їм форсувати Дніпро і просунутися на правобережну Херсонщину, додав експерт.
«Українська артилерія знищує дуже багато ресурсів противника – особовий склад, матеріальні засоби. Знищуються укріплення ворога, знищуються пункти базування, знищуються, відповідно, і плавзасоби, які дислокуються на території тимчасово окупованого Криму, які можуть використовуватися для проведення тих чи інших рейдових дій на воді, в тому числі на Дніпрі. Але це є самогубством, тому що всі човни, які можуть вийти на воду, вони відразу будуть знищені», – наголосив він.
- Повномасштабна війна Росії проти України триває від ранку 24 лютого 2022 року. Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну і називає це «спеціальною операцією», або як сказав Путін 19 грудня 2024 року – «двіжухою». Також російська армія щодня атакує міста та інфраструктуру, але не визнає, що цілеспрямовано скоює злочини проти цивільних жителів України.
Форум