«200-220 дронів на добу армія РФ застосовує по Херсону і населених пунктах вздовж Дніпра».
«Значно збільшили кількість авіаційних ударів по Херсону».
«Керівництво РФ ніколи не приховувало того, що Херсон саме у сфері геополітичних інтересів Росії, і вони не відмовляються від цього».
«Це смертники або новоприбулі контрактники – саме їх окупанти намагаються направляти в першу чергу на острови у Дніпрі».
Російські військові активізували бойові дії на півдні України, повідомив днями речник Сил оборони півдня Владислав Волошин. На Херсонщині окупанти знову намагаються зайти на правий берег, втримати там певний плацдарм, щоб диктувати свої умови на можливих перемовинах щодо мирного врегулювання, зазначає речник.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив детальніше дізнатися:
- Чи збільшує Росія своє угруповання на лівому березі?
- Чи залишається для неї актуальним захоплення правобережної частини області?
- Як активізація боїв впливає на життя херсонців?
За словами Волошина, ситуація на Херсонському напрямку непроста. Російські військові продовжують обстрілювати правий берег ударними дронами-камікадзе, а також активно застосовують авіацію.
Майже щодня окупанти пробують висадитися на острівній зоні і взяти під контроль певний плацдарм, щоб після цього здійснювати новий вплив на Херсон та інші населені пункти правобережжя, розповів речник.
У коментарі «Новинам Приазов’я» Владислав Волошин повідомив, що окупанти з кожним днем дедалі більше обстрілюють правобережну Херсонщину з різних видів озброєння.
200-220 дронів на добу армія РФ застосовує по ХерсонуВладислав Волошин
«Приблизно 200-220 дронів на добу армія РФ застосовує по Херсону і населених пунктах, які розташовані вздовж Дніпра, і по силах оборони України, які захищають цей напрямок.
Крім того, окупанти значно збільшили і кількість авіаційних ударів по Херсону і Херсонщині. Зокрема, це застосування некерованих авіаційних ракет. Але уже декілька днів поспіль ворог завдає ударів по Херсону керованими авіаційними бомбами, які приносять дуже багато руйнувань і потерпілих серед місцевого населення», – зазначив він.
Волошин нагадав про поширену тактику окупантів – завдавати подвійного удару по одному місцю, коли там перебувають рятувальники та медики після першого прильоту.
«Квиток в один кінець»
Кількість форсувальних дій у зоні Дніпра збільшилася несуттєво, каже речник Сил оборони півдня. Вони скоріше нагадують розвідувально-пошукові процеси. Втім, російські військові останнім часом наростили кількість сил для таких операцій на островах річки Дніпро, розповідає Волошин.
Це приречена робінзонада. Росіяни своїх не забирають звідтиВладислав Волошин
«Форсування в острівній зоні виглядають так, що російська група намагається допливти до якогось острова, Сили оборони України знищують їхні плавзасоби, вони вплав чи якось ще перебираються на цей острів, декілька днів на ньому перебувають без озброєння, без продуктів, без води. Росіяни потім скидають їм дронами воду, боєприпаси, озброєння, але через декілька днів ми їх знищуємо або вони здаються у полон.
Втім для російської пропаганди та російської ІПСО це визнається так, що нібито вони контролюють якусь ділянку на якомусь острові. Хоча це насправді виглядає як приречена робінзонада. Тому що ті, хто йде на такі заходи, на такі розвідувально-пошукові дії, вони нібито беруть квиток в один кінець. Росіяни своїх не забирають звідти, вони і не можуть їх звідти забрати», – розповів речник.
«Все ще хочуть захопити Херсон»
Угруповання окупантів, достатнього для здійснення потужних висадок і масованого форсування Дніпра, наразі на лівобережній Херсонщині не спостерігається, додав речник Сил оборони півдня. Він наголосив, що для того, щоб захопити Херсон, потрібна велика кількість сил та засобів, яку важко приховати в сучасних умовах розвідки.
«Це має бути сила для форсування, ну, скажімо, для десанту. Це ще мають бути плавзасоби, які теж сховати дуже важко. Має бути прикриття з повітря, РЕБ-прикриття. Це застосування БПЛА. Тому чи доцільно зараз російській армії проводити операцію із захоплення Херсону?» – зауважив він.
За словами речника, окупанти зосереджують свої сили і засоби дещо на інших напрямках.
«Проте військово-політичне керівництво РФ ніколи не приховувало того, що Херсон саме у сфері геополітичних інтересів Росії, і вони не відмовляються від цього. Ми завжди готові до того, що ворог зможе наростити тут сили та засоби, тому діємо на випередження», – додав Волошин.
«Небезпечний Острів»
Мікрорайон Корабел у Херсоні (він же Острів) є найбільш наближеним до окупованої Росією лівобережної Херсонщини. Голова двох ОСББ цього району Віктор Тоцький розповів «Новинам Приазов’я», що там проживати надзвичайно небезпечно. Російські військові атакують людей цілодобово: і вдень, і вночі. Попри це, у мікрорайоні досі залишаються близько 15% жителів, каже херсонець.
Постійно літають дрони, постійно вони щось десь скидають, і люди їх бачать, люди від них ховаютьсяВіктор Тоцький
«У кожному багатоквартирному будинку життя підтримується завдяки тим мешканцям, які постійно наводять лад і на своєму подвір’ї, і у своїх під'їздах. Наприклад, в тих ОСББ, де я є керівником, у нас і тюльпанчики висаджують, і навколо будинку травичка коситься, якісь сухі гілки спилюються. Тобто, у нас дуже гарно зараз навколо нашого будинку.
Але така, знаєте, ложка дьогтю в цьому всьому – це те, що постійно літають дрони, постійно вони щось десь скидають і люди їх бачать, люди від них ховаються. Така нервова, дуже напружена ситуація в нас зараз, на жаль. Сподіваємось на краще і живемо з якимось оптимізмом», – розповів він.
Крім дронів, окупанти також обстрілюють Острів, використовуючи артилерію. І якщо до неї люди вже адаптувалися, то убезпечитися від дронових атак набагато складніше, каже керівник ОСББ.
Ти можеш десь вийти зі свого будинку, а над тобою висить дронВіктор Тоцький
«Ми знали, що якщо починається обстріл з артилерії, там, наприклад, летять міни, ми їх чуємо, як вони свистять, наприклад, це десь, ну, можливо, до десяти обстрілів. Потім ворог змінює позицію. І таким чином ми розуміємо, що треба перечекати десь до десяти обстрілів, а потім йти по своїх справах. А зараз це неможливо вгадати ніколи. У будь-яку хвилину ти можеш десь вийти зі свого будинку, а над тобою висить дрон», – ділиться Тоцький.
За його словами, російські дрони полюють на цивільні авто чи машини швидкої допомоги, сміттєвози і жителів мікрорайону.
«Їх чути, вони гудуть, але ти не знаєш, на кого саме цей дрон зараз полює. Неможливо зараз вгадати, в який момент тебе може атакувати дрон. І це найстрашніше. Тут жодних алгоритмів ти не здатний якось знайти, щоб себе убезпечити», – каже чоловік.
У районі є бетонні укриття, також люди ховаються від російських атак у будинках, додав Тоцький.
«Якщо ми чуємо, що ці вибухи десь далеко, то ми вже на них спокійніше реагуємо. А коли вже чутно безпосередньо обстріл по тому сектору, де перебуваємо ми, або в радіусі 100 – 300 метрів, а ми знаємо, що уламки розлітаються на таку відстань, то тут потрібно зазвичай ховатися, куди тільки можна, аби вберегти своє життя», – розповів він.
«Резерв армії РФ на півдні»
Політолог із Херсону Володимир Молчанов каже, що на окупованій частині півдня розміщене досить суттєве угруповання російських військ. Втім, за його даними, лише невелика частина бере участь у військових операціях на Дніпрі.
«Вони присутні вздовж лінії лівого берега Дніпра, також на островах, приблизно їх в першій лінії – до 40 тисяч, і оперативний резерв на території Херсонської, Запорізької областей – не менше 20 тисяч осіб, тобто це разом 60 тисяч групи армій РФ «Днєпр», – розповідає він.
Молчанов каже, що, окрім оперативного резерву, в окупантів є ще й так званий стратегічний резерв, який розташований в окупованому Криму.
«Це десь ще до 40 тисяч боєздатних військових. Тобто це найбільша група, мабуть, серед всіх російських груп, яка розташована на окупованих територіях України. Вони там не можуть в динаміці нічого робити.
Там, де вони присутні в невеликих кількостях, це така собі форма покарання для них. Як правило, це смертники або новоприбулі контрактники – саме їх намагаються направляти в першу чергу на острови. Звідти, як правило, виходу немає», – зауважив він.
«Безлюдна територія»
На Лівобережжі у деяких населених пунктах поблизу Дніпра вже залишилося мало людей, каже політолог.
В Олешках і Голій Пристані немає електроенергії, до того ж, ці міста сильно постраждали під час затоплення через катастрофу Каховської ГЕС, каже Молчанов. За його словами, у цій місцевості окупанти нічого не відновлюють.
На світанку 6 червня 2023 року стало відомо про часткове руйнування греблі Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві греблі російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна адміністрація натомість стверджувала, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили греблю Каховської ГЕС. Численні експерти заявляли, що руйнування греблі відбулося, найімовірніше, через закладення великої кількості вибухівки на ГЕС, яку контролювали війська РФ.
«Приблизно до 2000 жителів залишились в Олешках, мабуть, стільки ж у Голій Пристані. Більша частина виїхала, тому звідти інформація практично не долітає. Ті, хто хочуть виїхати, вони змушені якось домовлятися з російськими військовими, щоб пропустили транспорт. Найближчі місця, де можна отримати адміністративні послуги, – це інші, південніші громади», – повідомив політолог.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Стратегічна роль Херсону»
Для Росії захоплення Херсону не втрачає актуальності, оскільки це плацдарм для подальшого просування на південь України, додав Молчанов.
Херсон – це дуже важливий плацдарм через ДніпроМолчанов
«З розуміння того, що Україна, якщо вона віддасть або її змусять віддати ці території, в Україні почнеться, звичайно, політична нестабільність. Після чого, якщо ще й примусити додатково Україну до повного роззброєння, то можна буде під першим ліпшим приводом просто захопити всю територію, яку вони захочуть.
Можливо, це навіть весь південь, а також Дніпропетровська і Харківська області. Можливо, ще далі. Це вже залежить від їхніх можливостей та планів. Я не кажу, що так буде, це як би їм хотілося б, щоб так було. Тому Херсон – це дуже важливий плацдарм через Дніпро», – наголосив він.
- За результатами повномасштабного вторгнення, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, Росія майже повністю окупувала Луганську область, а також значні частини Донецької, Запорізької та Херсонської областей. Водночас обласні центри – Запоріжжя й Херсон залишаються під контролем української влади.
- У вересні 2022 року Росія провела так звані референдуми на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. Вони відбувалися під контролем російських військ, без міжнародного спостереження і з численними повідомленнями про примус і фальсифікації.
- Міжнародна спільнота, включно з ООН та ЄС, визнала ці так звані референдуми незаконними та такими, що не мають юридичної сили.
- На вимоги адміністрації президента США Дональда Трампа про припинення вогню і мир в Україні Кремль вимагає виведення українських військ із підконтрольних Києву частин Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, а також закликає до визнання так званої «Новоросії», що включає інші регіони півдня України.
Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва
Форум