Фахівці встановлюють поглинальну дамбу на річці Дністер, поблизу села Косниця, Дубосарський район, 16 березня 2026 року
Останні аналізи води у воді річки Дністер показують допустимі норми вмісту нафти, повідомляє молдовська служба Радіо Свобода 18 березня. Міністр охорони навколишнього середовища Молдови Георге Гайдер оголосив, що якщо ці норми будуть збережені протягом наступних 48 годин, насосна станція Косауць, яка постачає воду до районів Сорока, Флорешть, Сингерей та муніципалітету Бєльці, може бути знову відкрита.
На брифінгу уряду 18 березня міністр заявив, що вперше з початку екологічної кризи на Дністрі у всіх трьох критичних точках (Наславча, Косауці, Резина) 17 березня значення досягли гранично допустимої норми 0,1 мг/л для нафтопродуктів.
«Важливо мати щонайменше два послідовні аналізи в межах допустимих значень, взяті з інтервалом щонайменше в один день. Тільки так ми гарантуємо, що вода, що постачається, не становитиме небезпеки для громадян», – пояснив міністр.
За його словами, для посилення заходів безпеки наразі з Румунії надсилають додаткове обладнання та матеріали для очищення води зі станції водозабору Косауць.
На сьогоднішній день, за допомогою фахівців з Румунії та обладнання й речовин, наданих сусідньою державою, на Дністрі встановлено сім поглинальних дамб, розповів прем'єр-міністр Александру Мунтяну.
Райони на півночі Республіки Молдова були відключені від Дністровського акведуку через розлив нафти в річку після удару Росії по Дністровській гідроелектростанції в місті Новодністровську Чернівецької області України.
Найгірша ситуація в муніципалітеті Бєльці, другому за чисельністю населення місті країни, для якого Дністер є єдиним джерелом питної води. З вечора 14 березня близько 50 тисяч жителів міста не мають водопровідної води. Люди шикуються в черги до кількох криниць у місті або до автоцистерн, які доставляють їм воду.
Нафта в Дністрі і черги за водою. Молдова після удару РФ по Дністровській ГЕС (фотогалерея)
1/9Найкритичніша ситуація у Бєльцях – другому за величиною місті Молдови, для якого Дністер є єдиним джерелом питної води, тоді як більшість артезіанських свердловин не працює. На фото жителі міста набирають воду, 17 березня 2026 року
Посилання для територій, де сайт Радіо Свобода заблокований
2/9Президентка Молдови Мая Санду заявила 15 березня, що російська атака на Дністровську гідроелектростанцію в Україні призвела до розливу нафти в Дністер, і це загрожує водопостачанню Молдови. «Ми оголосили екологічну тривогу та діємо для захисту наших людей. Росія несе повну відповідальність», – написала лідерка Молдови в мережі Х. Архівне фото
Посилання для територій, де сайт Радіо Свобода заблокований
3/9Як повідомляє Молдовська служба Радіо Свобода, люди стоять у чергах до криниць, купують бутильовану воду та чекають на цистерни з водою, які розвозять містом за графіком. На фото люди набирають воду в пляшки в Бєльцях, 16 березня 2026 року
Посилання для територій, де сайт Радіо Свобода заблокований
5/9З 17 березня школи у Бєльцях перейшли на дистанційне навчання. На фото жителі набирають воду з фонтану біля собору в центрі міста. 16 березня 2026 року
Посилання для територій, де сайт Радіо Свобода заблокований
7/9Щоб нафта не поширювалася нижче по течії Дністра, фахівці встановили чотири захисні бар’єри у Вадул-луй-Воде, за 20 кілометрів від Кишинева. Саме тут відбувається забір води, що подається для майже мільйона людей. На фото встановлення загородження для очищення річки від забруднення поблизу села Кошніца (Дубоссарський район), 16 березня 2026 року
Посилання для територій, де сайт Радіо Свобода заблокований
8/9Румунія надала обладнання та матеріали для боротьби з нафтовим забрудненням. На фото рятувальники з Румунії та Молдови встановлюють обладнання для ліквідації забруднення річки Дністер, 14 березня 2026 року
Посилання для територій, де сайт Радіо Свобода заблокований
9/9Російські провладні медіа, висвітлюючи кризу, не згадують про російські удари, і пов’язують її з попередніми суперечками між Україною та Молдовою щодо використання Дністра. У вівторок Міністерство закордонних справ Молдови вручило послу Росії Олегу Озерову ноту протесту у зв’язку з витоком нафтопродуктів у Дністер. На зустріч із Озеровим принесли пляшку води з річки. «Річка Дністер забезпечує водою близько 80% населення країни та 98% жителів Кишинева», – йдеться в заяві МЗС.
На фото робітники встановлюють загородження для очищення Дністра, 16 березня 2026 року
Форум