Доступність посилання

ТОП новини

«Підходимо до піку»: чого далі чекати від Росії – аналізує військовий експерт Гетьман


Український військовий біля шведської БМП CV90 поблизу лінії фронту в Донецькій області, 12 травня 2024 року
Український військовий біля шведської БМП CV90 поблизу лінії фронту в Донецькій області, 12 травня 2024 року

Наприкінці червня український Генштаб щодня звітує про 9-10 напрямків активних бойових дій та понад 120 атак армії РФ за добу. Це свідчить про те, що «літній наступ» армії Росії, анонсований президентом Володимиром Зеленським та західними розвідками, очевидно, розпочався.

Став вимальовуватися і напрямок основного удару агресора – наразі це Донбас, але все може змінитися, розповів військовий експерт Олексій Гетьман в ефірі Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода). Ми розпитали його про те, скільки триватиме цей тиск агресора на фронті, які задачі перед своєю армією ставить Генштаб РФ і чого російські війська навчилися на третій рік повномасштабної війни.

_________________________________

– Вранці 25 червня український Генштаб повідомив про 170 атак російської армії за попередню добу. Якщо подивитися на цифри, то це на 40-50 атак більше, ніж Генштаб фіксував за добу раніше. За даними відомства, агресор веде штурми аж на 9 напрямках, найгарячішими з яких залишаються Торецький, Покровський та Краматорський. Олексію, 170 атак – це вже пік?

Це якраз і є те, про що нас попереджали, що ми зараз і спостерігаємо

– Ми підходимо до піку. Нам говорило наше військово-політичне керівництво ще наприкінці минулого року: на початку цього буде серйозна весняно-літня операція росіян і десь у червні-липні, починаючи з травня, посилюватимуться їхні наступальні дії, бо вони зосередили велику кількість живої сили та техніки. І це якраз і є те, що нам було відомо, про що нас попереджали, і те, що ми зараз і спостерігаємо.

– Як довго триватиме цей етап, цей пік? І потім буде плато, спад?

– Плато навряд чи. Я думаю, ну, не я думаю – аналітики з Інституту вивчення війни, наші партнери з різних розвідок, американської, британської, – що це може тривати до серпня. Далі сили у росіян, щоб робити такі інтенсивні штурмові дії, закінчаться.

– Якщо подивитися на карту бойових дій, чи зрозумілі вже зараз конкретні цілі російської армії? І в якому порядку вони мають намір захоплювати нові території? Якщо це пік атак, то, ймовірно, Росія збере кулак і битиме в одне місце.

– В одному місці точно цього робити не можна, бо навіть коли ми готували наші контрнаступальні дії рік тому, нас [західні партнери] попереджали, нагадували про те, що наступати в одному місці недоцільно, – тоді ворог може там зосередитись в обороні. Наступальні дії мають бути мінімум у двох місцях, краще у трьох-чотирьох і більше.

В принципі, росіяни за такими бойовими статутами і діють – на кілька напрямків. Головними ми називаємо Торецький напрямок, Покровський та Часовоярський. Великою мірою, це один напрямок – на Костянтинівку. Вони хочуть вийти на наш залізничний вузол, щоб захопити принаймні частину залізниці.

Зруйнований обстрілами військ РФ залізничний вокзал у Костянтинівці, 22 червня 2024 року
Зруйнований обстрілами військ РФ залізничний вокзал у Костянтинівці, 22 червня 2024 року

Залізниця під час війни активно використовується: це рокадна дорога (залізничні, шосейні або ґрунтові дороги в прифронтовій смузі, розташовані паралельно до лінії фронту – ред.), це логістичні маршрути. І всі ми розуміємо, що залізницею можна перевезти швидше і більше чогось, ніж, наприклад, автомобільним транспортом. Це один із напрямків (на Костянтинівку – ред.) буде – і є вже – найбільш гарячим.

Вони (війська РФ – ред.) концентруються і на нашому північному кордоні, це можна назвати Північним фронтом – це Сумський та Харківський напрямки. На Харківський напрямок вони додали мінімум ще 10 тисяч військовослужбовців, провели тактичну ротацію, поновили свої війська, які там втратили, щоб був хоча б на 90-95% укомплектований підрозділ згідно зі штатним розкладом. І туди вони вже підтягнули щонайменше 450 одиниць важкої техніки, переважно танки.

Читайте також: Чому Росія «вгризається» в шахтарське містечко Торецьк. Пояснюємо, що відбувається

Це за кількістю оцінюється, як танкова армія. У них є Друга танкова армія, там 500 танків, і вони вважають, що це дуже потужне таке угруповання, і воно може активно використовуватись у наступальних діях. Тому на Харківщині бойові дії обов'язково будуть, вони не перестали хотіти підійти впритул до Харкова. Ті сили та засоби, які там – 18-та дивізія, 128-ма бригада, «Африканський корпус», – 30-40 до 50 тисяч військовослужбовців ЗС РФ навіть з танковою армією не здатні оточити чи захопити місто Харків.

Є підозри, що можуть бути посилені атаки на Запорізький напрямок

Але підійти впритул на 5-10 кілометрів для прицільних пострілів із ствольної артилерії – у них таке бажання є. Сподіваємося, що їм це не вдасться, але там також, якщо не просто зараз, то в дуже близькій перспективі будуть бойові дії.

Які ще напрямки? Є підозри, що можуть бути посилені атаки на Запорізький напрямок, як мінімум – Токмак, Роботине: вони намагаються вирівняти лінію фронту, щоб відсунути нас якнайдалі від Токмака.

Це їхній залізничний центр, ми пам'ятаємо залізницю Волноваха–Токмак–Мелітополь–Джанкой, якою вони підвозять все необхідне у Крим та угрупованню російських військ «Дніпро» на лівому березі Дніпра, на Херсонщині, «Дніпро». Там вони теж борються за безпеку своєї залізниці, своїх логістичних маршрутів, не кажучи про те, що вони будують нову дорогу [залізницю] вздовж Азовського узбережжя. Це не означає, що на інших ділянках фронту не буде бойових дій, просто інтенсивність, найбільша інтенсивність буде на цих напрямках.

Росія хоче довести лише на нулі чисельність своєї армії майже до мільйона

Тому коли ми говорили про важку ситуацію, яка може виникнути на лінії фронту, ми говорили саме про цей момент, який зараз спостерігаємо. Збільшення штурмових дій [армії РФ], підтягування та залучення додаткових резервів, яких у них щонайменше 120 тисяч підготовлено за зиму-весну.

Ці люди вже задіяні, і мають плани до кінця літа підтягнути ще тисяч 200. Тобто Росія хоче довести лише на нулі чисельність своєї армії майже до мільйона.

– Тобто під час цього наступу Росія далі готуватиме та перекидатиме резерви, за рахунок чого і зростатиме тиск на фронтах?

– Так. Що вони навчилися добре робити, може, історично, – ще у минулому й позаминулому столітті вони активно використовували залізницю для швидкого переміщення великої кількості військ.

Ось уздовж лінії фронту вони досить швидко переміщають свої війська, тому сказати точно, де вони посилюватимуть свої наступальні дії, ми не можемо. Не тому, що розвідка погано працює або ми щось не розуміємо. Вони можуть просто дуже швидко перемістити [військових], наприклад, із Куп'янсько-Лиманського напрямку на Вугледарський буквально за кілька днів, і тоді посилення буде саме на цьому напрямку. Тому [Силам оборони] треба тримати війська на всій лінії фронту і також активно їх переміщати на ті напрямки, де вони нагромадили війська і де вони посилюють штурмові дії.

Тут постає автоматично запитання, чи вистачить нам зусиль і засобів, щоб на такій довгій лінії фронту, розтягнутій лінії фронту, скрізь однаково утримувати наступ Росії? Я впевнений, що вдасться, але для цього нам знову ж таки потрібні додаткові люди, резерви, мобілізація і, звісно, зброя та боєприпаси.

Читайте також: Далекобійний ефект: Україна змусила Росію перекинути резерви на кордон

– Це ще Сумська ділянка не стала фронтом, хоча й цілком може стати. Олексію, ви цікаву річ сказали, що все у них – за підручником. Виходить, дійсно російська армія, на відміну від весни 2022 року і наступних певних етапів, зараз воює професійно?

– Так, знаєте. Багато хто думає, що потрібна якась нова тактика, майстерність командирів – щось придумати. Якби так було, то така армія, яка щось там вигадує, дуже швидко програла б і бій, і війну, і все що тільки можливо.

Для цього і навчаються багато років командири – щоб знати, які є тактики в обороні, тактики наступу, тактики у переміщенні. І майстерність командира – використовувати максимально ефективно і вибирати саме ту тактику, яка зараз, у цій місцевості, є найбільш раціональною.

Ось це майстерність, а не якісь фантазії. Багатьом людям, які далекі від військової служби, здається: от зараз так зробимо, а тепер отак зробимо. Якби так чинили військові, то ми не могли б протриматися так довго проти переважних сил противника.

Ті статути, бойові статути, ті підручники, за якими навчаються, вони написані кров'ю, як то кажуть. Там не якісь люди сиділи фантазували – це все досвід бойових дій сьогоднішніх, учорашніх. І наша армія, а зараз і російська армія, армії країн НАТО, не воюють за фантазіями, вони воюють за протоколом, вони воюють за правилами.

Наприклад, ми говоримо про оборону. Оборони є щонайменше кілька видів: маневрена, мобільна, позиційна оборона. Ми розуміємо тільки, ну, багато хто з нас розуміє лише позиційну оборону, коли вирили траншею і там тримаємо оборону. А ще є мобільна оборона: це коли ворог переважає, ми не тримаємо лінію фронту ми відходимо. Це можна почитати, кому цікаво.

49-річний військовослужбовець ЗСУ готує снаряд для італійської САУ M109L, Донецька область, 23 червня 2024 року
49-річний військовослужбовець ЗСУ готує снаряд для італійської САУ M109L, Донецька область, 23 червня 2024 року

Мобільна оборона, маневрена оборона – те, що ми називаємо одним поняттям – активна оборона, лише її видів є щонайменше 3-4. Не кажучи вже про наступальну тактику, де малі групи, великі групи. Усі кажуть, ось [у армії РФ] нова тактика. Та немає там жодної нової тактики, це все добре відомо, все добре прописано. Питання, чи використовується це тими командирами, які ухвалюють рішення, чи не використовується.

Сказати точно, де війська РФ посилюватимуть свої наступальні дії, ми не можемо

Ось ми говоримо «мережецентрична війна» – це не ноу-хау, це прописано у бойових статутах, це прописано у підручниках. Це означає, що невеликі групи ведуть бойові дії, кожен командир групи має право тактично ухвалювати самостійні рішення, орієнтуючись на те, що є ліворуч, праворуч, попереду, ззаду, тобто мати на своєму планшеті, у телефоні, як хочете, картину того, що відбувається довкола.

І таким чином будуються ефективні наступальні дії, коли можна меншими силами наступати на переважаючі сили ворога. Хоча за правилами – ці правила, щоправда, трошки застарілі, – має бути перевага в 3-5 разів у тих, хто наступає, над тими, хто обороняється.

Але не завжди так, можна наступати меншими силами і досягати успіху. Тут все залежить від маневру і знову ж таки залежить не від якоїсь креативності командира, а від його грамотності. Він повинен правильно використовувати те, що прописано у протоколах та бойових статутах. Так воюють у всіх арміях країн НАТО – серйозні армії, скажімо так, воюють серйозно, без фантазії. В армії так заведено.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

  • Зображення 16x9

    Денис Тимошенко

    Народився і виріс в Донецьку. Закінчив філологічний факультет Донецького національного університету імені Василя Стуса, магістр журналістики. У медіа – із 2008 року, співпрацював із газетами Донеччини. Після переїзду до Києва співпрацював із низкою всеукраїнських телеканалів як сценарист та журналіст. На Радіо Свобода – із січня 2016 року. Цікавлюся культурою, історією, документальним кіно.

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

Форум

XS
SM
MD
LG