Російська влада в окупованому Криму намагається відродити 810-ту окрему гвардійську бригаду морської піхоти Чорноморського флоту Росії після втрат під час наступу на південні області материкової частини України. Цей процес супроводжується скандалом: проросійські активісти заявляють, що мобілізованих бійців не змогли забезпечити якісною амуніцією та бронежилетами.
810-та бригада морської піхоти Чорноморського флоту Росії базується в Севастополі. Вона відома тим, що брала активну участь у захопленні Криму у 2014 році. Вона ж виконувала ключові завдання щодо окупації південних областей материкової частини України від початку повномасштабного вторгнення Росії.
Відомо, що ця бригада воювала під Мелітополем Запорізької області та брала участь у захопленні Маріуполя Донецької області.
Потім її на деякий час перекинули спочатку на Донецький напрямок, а потім на Херсонський. У результаті бригада зазнала суттєвих втрат, після яких уже не змогла брати участь у боях, стверджують в українській розвідці.
Тепер російська влада Криму намагається знову відправити цей підрозділ у бій.
Друге життя 810-ї бригади
Шукати «добровольців» для 810-ї бригади морської піхоти «для виконання спеціальної військової операції» (так у Росії називають повномасштабну війну проти України – ред.) у Криму розпочали у вересні. Такі оголошення були розклеєні на автостанціях, зокрема у Бахчисараї.
Тим, хто підписав контракт на пів року або рік, пропонують 10-денну підготовку від «найкращих військових фахівців». За службу обіцяють платити від 185 до 255 тисяч рублів на місяць.
На початку жовтня на базі 810-ї бригади у Севастополі вже почали готувати на війну мобілізованих росіян, стверджують у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.
Сюди прибуло близько 300 новобранців. Мобілізовані проходять прискорену базову бойову підготовкуГУР МО України
«Мобілізованих розміщують у військовому містечку 810-ї бригади морської піхоти. Протягом останнього тижня сюди прибуло близько 300 новобранців. Мобілізовані проходять прискорену базову бойову підготовку під керівництвом інструкторів з 47-ї мотострілецької дивізії та 810-ї бригади. Найбільша увага приділяється підготовці екіпажів БМП, БТР та РСЗВ «Град». Зразки сучасної військової техніки відсутні. Окремо готуються підрозділи снайперів та саперів. Опрацьовуються дії в складі БТГр та малими групами», – йдеться у повідомленні відомства.
«Одних показали журналістам, інші йдуть у рваних бронежилетах»
Процес збору та комплектації 810-ї бригади супроводжується скандалом. Кримські активісти, які підтримують повномасштабне вторгнення в Росії в Україну та надають допомогу російським військовим, заявляють, що їх не забезпечили якісним військовим спорядженням.
Про це заявив ведучий авторської радіопрограми російської «Комсомольської правди» Сергій Мардан, посилаючись на лист мешканки Судака, волонтерки Ірини Сінцової.
Вимагають від керівництва цивільного та військового замінити мотлох і відмовляються без цього їхатиІрина Сінцова
«Сьогодні вранці до мене прибігли матері наших мобілізованих, які сьогодні йдуть за стрічку (на передову – ред.). Наші всі йдуть у 810-ту бригаду. Першу партію справді спорядили, показали журналістам, прозвітували. Інші йдуть у касках 1948 року та в рваних бронежилетах. Чоловіки бачать, як розвантажуються нові броніки, і відразу отримують діряві, порожні, не за розміром. Спочатку намагалися з’ясувати питання з керівництвом частини, зрештою повідомили рідним, що «збунтувалися». Вимагають від керівництва цивільного та військового замінити мотлох і відмовляються без цього їхати. Матері цілими днями дзвонять на всі «гарячі» лінії – там тиша, слухавки не беруть», – йдеться у листі за її підписом.
Інформацію про неякісне забезпечення російських військових у окупованому Криму підтвердив і російський блогер Сергій Колясніков.
Бійці без бронежилетів під час масованих обстрілів – наслідки всім зрозуміліСергій Колясніков
«Ситуація у Криму підтвердилася. Мені написали, що вона на контролі Аксьонова (російського глави Криму – ред.). Ті, хто не отримав засобів індивідуального захисту на місці, мають отримати їх за місцем дислокації. Дуже сподіваюся, що так буде. Бійці без бронежилетів під час масованих обстрілів – наслідки всім зрозумілі», – повідомляє він.
Скарги на погане забезпечення мобілізованих до російської армії продовжують надходити. На сторінці російського глави Криму Сергія Аксьонова кримчани масово пишуть все про ті ж «діряві бронежилети».
У листах до російського глави Криму також повідомляється, що частина мобілізованих відмовляється приймати таку амуніцію та їхати на передову, а частина вирушає воювати без неї.
Прессекретар російського глави Криму Денис Железняков заявив журналістам, що «тема мобілізованих перебуває під особистим контролем глави».
Сам Сергій Аксьонов раніше пообіцяв, що до 20 жовтня всім мобілізованим «передадуть сучасні засоби індивідуального захисту – бронежилети, легкі та міцні шоломи, а також комплекти термобілизни».
Проте активісти, які заявляють про проблему, повідомляють у соцмережах, що багатьох мобілізованих уже відправили на передову.
Попередня 810-та бригада закінчилася?
У попередніх боях на материковій частині України 810-та бригада морської піхоти Чорноморського флоту Росії втратила, за даними Генштабу Збройних сил України, до 85% особового складу.
Проблеми пов’язані з тим, що був некомплект особового складу. Багато було загиблихВадим Скібіцький
«Це змусило керівництво 810-ї бригади та взагалі Міноборони Росії вивести підрозділи 810-ї бригади на поповнення. Проблеми пов’язані з тим, що був некомплект особового складу. Багато було загиблих, і вони були змушені формувати нові батальйонно-тактичні групи, набираючи особовий склад із різних частин усього Чорноморського флоту. Це й екіпажі кораблів, й обслуговуючий персонал, це інженерний підрозділ. Таким чином бойовий потенціал 810-ї бригади по суті зменшився», – заявляв раніше проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.
За його словами, серед втрат 810-ї бригади зафіксовано, крім особового складу, щонайменше два командири, що «впливає і на бойовий дух підрозділу, і загалом на його здатність проводити ефективні бойові дії».
Російська влада і підконтрольна Москві влада Криму публічно не називає кількість загиблих і поранених російських військових із підрозділів, що базуються на півострові.
Сергій Аксьонов раніше визнавав, що серед відправлених на материкову частину України російських військових із Криму є загиблі. Публічні некрологи про них регулярно з’являються у кримських ЗМІ та соцмережах.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.