Доступність посилання

Помста колишніх колег? Історія б'юті-блогерки, яку в Криму звинуватили у «держзраді»


Людмила Колесникова. Фото з Telegram-каналу «Підтримка Людмили Колесникової»
Людмила Колесникова. Фото з Telegram-каналу «Підтримка Людмили Колесникової»

Від 12 до 20 років позбавлення волі за російським законодавством загрожує колишній жительці Криму, яку арештували і звинуватили у «державній зраді», коли вона приїхала з Ірландії попрощатися із хворою на рак матір'ю. Російські силовики арештували Людмилу Колесникову після похорону матері і три місяці про неї нічого не було відомо. Крим. Реалії і телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», збирає подробиці про цю справу.

«Якщо це можливо, напишіть, будь ласка, як і що відбувається за подібними статтями? Люди сидять такі терміни? Понад 10 років? Чи є якісь амністії? Чи обміни? Чи шансів немає? Я поки не можу прийняти ситуацію. Мені все ще не віриться, що це відбувається насправді», – пише б'юті-блогерка Колеснікова правозахисникам із СІЗО.

Людмила Колесникова та вся її родина із Криму. Вона отримала юридичну освіту у Харкові і з 2011-го працювала слідчою в кримському МВС. Залишилася працювати у цій структурі і після того, як Росія окупувала Крим. Отримала громадянство Росії, але за словами рідних, зберегла і український паспорт.

У 2019 році Колеснікова звільнилася із органів, а після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну – виїхала в Ірландію. Стала б'юті-блогеркою.

Як кажуть рідні та близькі Людмили, раніше вона не цікавилася політикою, і не здогадувалася, що таке коїться в окупованому Росією Криму.

Колесникова вважає, що на неї написали донос колишні колеги, через те, що воно поїхала до Європи і на своєму каналі показувала, як там добре жити.

Людмила Колесникова. Фото з Telegram-каналу «Підтримка Людмили Колесникової»
Людмила Колесникова. Фото з Telegram-каналу «Підтримка Людмили Колесникової»

Затримали одразу після похорону матері

До Криму Людмила Колесникова поїхала через тяжку хворобу матері – щоб допомогти та встигнути попрощатися.

Ось що розповідає один із близьких друзів Людмили:

«Ми з нею спілкувалися напередодні, коли вона вимушено поїхала туди. Ось тут найважливіший момент – вимушено поїхала, бо вона вже розуміла, що в неї при смерті мама перебуває, і хотіла з нею попрощатися. Передчуття в неї було, але вона не вірила в це все, бо за фактом жодних глобальних дій вона не робила»

Телеканал не розкриває особу цієї людини, побоюючись за його безпеку.

«Вона чудово розуміла, що її знайомі по Криму обізнані про її позицію, і це [повернення], звичайно, могло б здатися таким легковажним вчинком, особливо з огляду на те, що людина все ж таки працювала в російських силових структурах. Але ті обставини, тяжка хвороба і згодом смерть матері – вони, напевно, просто показують її, по-перше, пріоритети, що вона вважала неможливим для себе не попрощатися з матір'ю, ну і, по-друге, мабуть, якийсь її позитивний настрій. Вона, очевидно, сподівалася на те, що в неї вийде безпечно з'їздити до Криму та повернутися звідти на Захід», – каже журналіст видання «Медіазона» Дмитро Швець, який писав про справу Колеснікової.

З'їздити безпечно до Криму не вийшло. На батьківщині на Людмилу вже чекали. Російські слідчі прийшли за нею після похорону матері.

Три місяці після арешту родичі Людмили не могли зв'язатися з нею і навіть не знали, чи жива вона.

«Я навіть не підозрювала, що таке може бути»

Через три місяці після затримання в російському Telegram-каналі «Настя и тюрьма» з'явився лист від Людмили Колесникової із СІЗО Сімферополя №1. З нього випливає, що кримчанку утримують в ізоляторі за звинуваченням у держзраді (стаття 275 КК РФ).

Лист від Людмили Колесникової із СІЗО від 24 жовтня 2024 года. Скрін із Telegram-каналу «Настя и тюрьма»
Лист від Людмили Колесникової із СІЗО від 24 жовтня 2024 года. Скрін із Telegram-каналу «Настя и тюрьма»
Я не розумію, як я, працюючи юристом, не знала про такі речі? Я навіть не підозрювала, що таке може бути
З листа Колесникової з СІЗО

Як з'ясувалося пізніше, Колесникову таємно переміщали з одного СІЗО в інше: з одних тортурних умов в інші, як розповідають її рідні. За їхніми даними, наприкінці 2024 року Людмила, перебуваючи в ув'язненні, схудла до 46 кілограмів.

Правозахисники з'ясували, що жінку помістили в одну з підконтрольних ФСБ секретних в'язниць у Криму, де в умовах максимальної ізоляції тримають військовополонених і цивільних заручників із України.

Ось рядки з листа, написаного Людмилою з неволі в жовтні 2024 року:

«Дуже шкода людей, які там, – часто про них думаю. І я не розумію, як я, працюючи юристом, не знала про такі речі? Я навіть не підозрювала, що таке може бути»

До пред'явлення офіційного звинувачення в держзраді Людмилу, як розповідають її близькі, лякали статтями про шпигунство та фінансування ЗСУ.

Мовляв, російські слідчі щось відшукали про купівлю Людмилою марок із «російським військовим кораблем», гроші від продажу яких – 25 євро – були надіслані на допомогу Україні та її збройним силам.

«Всім, звичайно, зрозуміло, для чого їй закидають цей злочин, – розмірковує друг Колеснікової. – Це акція залякування інших інакодумців, зокрема кримчан. Виходить така ситуація: люди, які мали совість, мали позицію, які не побоялися її висловити, вони висловилися, робили певні дії – зараз вони страждають»

Донос написали колишні колеги по МВС Криму?

Сама ж Людмила Колесникова, в одному зі своїх листів написала, що донос на неї написали її колишні колеги по МВС.

На мене написали доноси колишні колеги. Їм не сподобалося, що я поїхала до Європи та показую, як там добре жити.
Колесникова

«Я в повному шоці й не можу в це повірити. За 2,5 роки (поки Росія продовжує повномасштабне вторгнення в Україну – ред.) у Криму все дуже змінилося. Виявилось, що на мене написали доноси колишні колеги. Їм не сподобалося, що я поїхала до Європи та показую, як там добре жити. Це дослівно. Сильно змінилося законодавство, закони – просто страх. Усі тільки й кажуть, що про «СВО» (так у РФ називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР) і живуть цим», – писала Людмила Колесникова із СІЗО у листопаді 2024 року

Ось ще фрагмент листа, написаногоЛюдмилою Колесніковою із СІЗО окупованого Сімферополя:

«Торік я думала, що цей Новий рік я зустріну в Лондоні, піду в музей Гаррі Поттера і візьму квест за мотивами книг про Шерлока Холмса. До речі, пам'ятаю, як кілька років тому я дивилася 1 січня нові серії «Шерлока» на «Первом канале» (російський державний телеканал – ред.) і як у мережу раніше за прем'єру потрапили «злиті» серії серіалу російською мовою. Тоді ще жартували, що Британія за це введе війська в Росію. Зараз за такий жарт можна опинитися на ліжку (у СІЗО – ред.) поряд зі мною»

СІЗО Сімферополя. Окупований Росією Крим
СІЗО Сімферополя. Окупований Росією Крим

Що кажуть правозахсники?

«Історія Людмили Колеснікової, в принципі, така ж абсурдна, як історії ще десятків жінок, яких так само звинувачують за сфабрикованими справами про державну зраду», – коментує голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

За «держзраду» в окупованому Криму чи Росії, наголошує правозахисниця, можуть арештувати за все, що завгодно:

«Від донату в 10 євро до того, що ви просто дивилися інтерв'ю Зеленського або просто підходили в Севастополі туди, де стояли кораблі Чорноморського флоту. Або взагалі просто відверто сфабрикована справа, де самі феесбешники закопали вибухівку, а потім вас туди привели і змусили розкопати і зняли на камеру»

Активісти та волонтери створили на підтримку Людмили Колесникової Telegram-канал, в якому публікують інформацію про неї та листи із СІЗО.

Повідомлення із Telegram-каналу «Підтримка Людмили Колесникової». 2024 рік
Повідомлення із Telegram-каналу «Підтримка Людмили Колесникової». 2024 рік

Інформація про Людмилу Колесникову є на сайті правозахисного центру «Меморіал»:

Скрін із сайту «Мемориалу». 2025 рік
Скрін із сайту «Мемориалу». 2025 рік

Родичі ув'язненої Колеснікової повідомляють, що після того, як були опубліковані витяги з листів Людмили, керівництво слідчого ізолятора в Сімферополі заборонило їй вести будь-яке листування із зовнішнім світом.

За метеріалами текстів Дмитрий Новиков, Вікторія Веселова


Форум

XS
SM
MD
LG