Доступність посилання

ТОП новини
Президентська присяга Дональда Трампа
Президентська присяга Дональда Трампа

Інавгурація Дональда Трампа: деталі

20 січня – День інавгурації 47-го президента США. Радіо Свобода транслювало церемонію наживо з перекладом українською мовою

18:18

Ким представлена Україна на інавгурації?

Посол України у Вашингтоні Оксана Маркарова теж на інавгурації Дональда Трампа. Як і переважна більшість країн світу, Україна представлена саме послом, а не чільним політиком:

18:14

Путін заявив, що відкритий до діалогу з адміністрацією Трампа щодо України

Росія відкрита для діалогу з новою адміністрацією президента США Дональда Трампа щодо України, заявив 20 січня президент Росії Володимир Путін на засіданні Ради безпеки РФ.

«Ми також відкриті для діалогу з новою адміністрацією США щодо українського конфлікту (війна Росії проти України – ред.). Найважливіше тут – усунути першопричини кризи, про які ми багато разів говорили. Це найголовніше», – заявив Путін.

Він додав, що будь-яке врегулювання має забезпечити «міцний мир, заснований на повазі законних інтересів усіх народів, які проживають у цьому регіоні».

Путін також привітав Дональда Трампа зі вступом на посаду президента США і заявив, що Росія сподівається будувати діалог зі США «на основі взаємоповаги».

«Ми сподіваємося, що наш діалог буде будуватися на основі рівноправності і взаємоповаги і буде враховувати ту значну роль, яку наші країни (Росія і США – ред.) відіграють у вирішенні низки питань глобального порядку денного, включаючи стратегічну стабільність і безпеку», – заявив Путін.

18:12

Перші розпорядження Дональда Трампа: чого очікувати?

Майбутній співробітник адміністрації наступного президента Дональда Трампа сказав агенції Reuters, що як пріоритет після вступу на посаду Трамп підпише виконавчі розпорядження (укази), зокрема:

  • про запровадження національного надзвичайного стану в енергетиці;
  • про запровадження стану національного надзвичайного стану на кордні;
  • про надсилання додаткового персоналу на кордон, включно з військовим персоналом;
  • про розпорядження військовим щоб пріоритетом був кордон США та територіальна цілісність;
  • буде підписаний меморандум про інфляцію;
  • картелі будуть визнані як глобальні терористичні організації;
  • буде виконавче розпорядження про поновлення побудови стіни на кордоні з Мексикою;
  • буде розпорядження про припинення надання притулку і буде закрито кордон для тих, хто проникає в США нелегально;
  • Трамп планує поновити смертну кару на федеральному рівні.
18:07

Чому Трамп не запросив Володимира Зеленського на інавгурацію?

На інавгурацію американських президентів іноземних лідерів зазвичай не запрошують, так відповіли на це питання Радіо Свобода українські політичні експерти.

Тому й президентв України Володимира Зеленського не запросили. Ба більше, жоден із українських президентів та очільників уряду, нагадує політолог Володимир Фесенко, не літав до США для участі в урочистостях з нагоди інавгурації обраних американських лідерів.

«За американською традицією, за неписаними правилами, на інавгурацію не запрошують закордонних лідерів. Зазвичай присутні лише посли іноземних держав. Трамп зламав цю традицію. Він запросив деяких лідерів», – сказав політолог Володимир Фесенко у коментарі Радіо Свобода.

Дональд Трамп запросив на інавгурацію італійську прем'єрку Джорджію Мелоні, лідера Китаю Сі Цзіньпіна, президента Аргентини Хав’єра Мілея та інших.

46-й президент США Джо Байден зустрів Дональда Трампа і вони рушили до Ротонди Капітолія. Інавгурація 47-го президента США. Вашингтон, 20 січня 2025 року
46-й президент США Джо Байден зустрів Дональда Трампа і вони рушили до Ротонди Капітолія. Інавгурація 47-го президента США. Вашингтон, 20 січня 2025 року

Керівники Китаю теж ніколи в історії ще не були присутні на інавгурації президентів США. І цього разу Сі Цзіньпін замість себе відправив до Вашингтона віцепрезидента Хана Чжена і міністра закордонних справ Вана Ї.

Директор Інституту світової політики Євген Магда, аналізуючи списки гостей на цьогорічну інавгурацію, каже, що керівників іноземних урядів або глав держав, все одно буде небагато.

«Це, насамперед, я б сказав, ідеологічні попутники республіканців або ідеологічні попутники трампістів», – вважає Майда.

17:34

Що думають росіяни про Трампа? І чого очікують? Опитування

Незважаючи на те, що багато росіян стежили за президентськими перегонами за океаном, більшість із опитаних Всеросійським центром вивчення громадської думки (ВЦВГД) громадян Росії байдуже ставиться до 47-го президента США Дональда Трампа (61%). Ще 22% ставляться до Трампа скоріше позитивно, удвічі менше – швидше негативно (11%).

Найлояльніше до Дональда Трампа серед росіян ставляться молоді люди – зумери (37%) і молодші мілініали (28%). Вони ж частіше за представників інших поколінь висловлюють впевненість у тому, що повернення республіканця до Білого дому сприятиме потеплінню двосторонніх відносин між Росією та США (47% і 46% – відповідно).

Якщо порівняти результати опитувань різних років, то очікування росіян від президентства Трампа стали набагато стриманішими в порівнянні з 2016 року, коли Дональд Трампа вперше виграв вибори.

Якщо 9 років, перед першою інавгурацією Дональда Трампа, майже кожен другий росіянин вірив у покращення російсько-американських відносин із приходом республіканця до влади (46%), то опитані зараз громадяни Росії частіше кажуть, що не мають особливх очікувань: «нічого не зміниться» – відповіли 45%. Ще 35% очікують змін на краще («відносини швидше покращаться»), і лише 7% налаштовані вкрай песимістично («відносини швидше погіршаться»).

Якою б не була динаміка сприйняття Трампа, він бачиться росіянам більш бажаним президентом США, ніж Обама та Байден, при яких на покращення двосторонніх відносин між країнами сподівалися 25% (2012 р.) та 12% (2021 р.) відповідно.

Однак, опитування у Росії при першій каденції Трампа показали, що умовний рівень довіри до нього росіян швидко упав. Усього за місяць (з березня по квітень 2017 року) прихильність росіян до Трампу змінилася гнівом: частка тих, хто декларував негативне ставлення до Трампа зросла з 7% до 39%. За лічені дні до припинення повноважень президента США в російському суспільстві домінувала байдужість до Трампа (січень 2021 р. – 60%), рівень антипатії сягав 25%, а симпатії – мінімальних 9%.

Щодо заяв Дональда Трампа, які вже прозвучали, то 41% росіян ставляться до них зі скепсисом, 28% очікують на зміцнення міжнародних позицій США, а 9% – на ослаблення.

Щодо завершення війни Росії проти України, то 51% росіян не вірять, що Трамп зможе вплинути це і зупинити кровопролиття. «Швидше вдасться» – так відповіли 31% опитаних росіян, а ще у 18% не знали, що відповісти.

17:06

Головний рабин України бере участь у публічних заходах інавгурації Трампа

Моше Реувен Асман, головний рабин України, написав на своїй сторінці у мережі Facebook, що зараз перебуває у Вашингтоні і братиме участь у публічних заходах інавгурації Дональда Трампа.

«Це унікальна можливість познайомитися та налагодити контакти з майбутнім керівництвом Сполучених Штатів. Моя мета – зробити все можливе, щоб у майбутньому Україна та Ізраїль мали ще більше підтримки та розуміння на міжнародному рівні. У ці складні часи кожен крок, кожна зустріч та кожен діалог можуть стати вирішальними», – написав рабин Моше Асман.

16:41

Радіо Свобода із 17:15 транслює інавгурацію Трампа наживо з українським перекладом

У спеціальному випуску програми Свобода Live Власта Лазур обговорює з дипломатами та міжнародними експертами з різних країн ключові моменти інавгураційної промови Трампа та порівняє їх з обіцянками, які він давав під час передвиборчої кампанії.

Серед гостей етеру – Михайло Савків, президент Українського конгресового комітету Америки, Олег Шамшур, колишній посол України в США, Сергій Куделя, професор університету Бейлор у Техасі, а також міжнародний оглядач Радіо Свобода Ростислав Хотин.

Дивіться тут:

16:20

Папа Римський звернувся до Дональда Трампа

Папа Римський Франциск у своєму традиційному посланні передав новообраному президенту США Дональду Трампу «сердечні вітання» з нагоди його інавгурації.

Як повідомляє Ватикан, понтифік сказав, що буде молитися, щоб Бог дарував Трампу «мудрість, силу і захист» під час виконання його обов’язків.

«Я сподіваюся, що під вашим керівництвом американський народ буде процвітати і завжди прагнути до побудови більш справедливого суспільства, де немає місця ненависті, дискримінації або відчуженню», – йдеться у його заяві.

Франциск також згадує про «лихо війни» і каже, що просить Бога, щоб він скеровував зусилля Трампа «у сприянні миру та примиренню між народами».

15:45

Чи варто очікувати чогось сенсаційного щодо України у промові Трампа?

Щось конкретне щодо припинення війни Росії проти Україна в інавгураційній промові Дональда Трампа навряд чи прозвучить, вважає політолог Володимир Фесенко.

Трамп намагається виконувати ключові обіцянки
Фесенко

«Відмінність Трампа від інших американських президентів, і не тільки американських, у тому, що він ключові свої обіцянки намагається виконати. Ну, як мінімум, намагається або демонструє спробу виконати. Тому, думаю, у нас очікування не відносно того, що Трамп скаже в інавгураційній промові, а як він буде діяти. У промові, скоріш за все, він може сказати у кращому випадку, що хоче припинити війну в Україні. Ось і все. А як він хоче припинити війну в Україні – він про це не скаже», – висловив припущення у коментарі Радіо Свобода політолог Фесенко.

Головне, наголошує він, як Трамп буде діяти опісля інавгурації, якою буде логіка і послідовність його дій.

Дональд і Меланія Трампи дивлятся на святковий феєрверк на їхню честь у Національному гольф-клубі. Стерлінг, штат Вірджинія. США, 18 січня 2025 року
Дональд і Меланія Трампи дивлятся на святковий феєрверк на їхню честь у Національному гольф-клубі. Стерлінг, штат Вірджинія. США, 18 січня 2025 року

«Тут я можу сказати які очікування українців. Майже половина очікує, що Трамп сприятиме миру в Україні, припиненню війни. Отакі очікування є. Коли – тут вже різні варіанти. Не всі очікують, що це буде швидко, інші вважають, що Трамп достатньо швидко це зробить. Частина ставиться до Трампа з неприхованим занепокоєнням, із побоюванням, що він буде схиляти нас до несправедливого миру. Ну, і ще частині абсолютно байдуже. Вони давно вже втратили віру у будь-кого і будь-що. Вони намагаються виживати в нинішніх умовах. Їх не цікавить політика і, зокрема, те, що пов’язане зі Трампом», – зазначає Фесенко, описуючи очікування українців.

Щодо української влади, то ці очікування достатньо конкретні, відзначає Фесенко, згадуючи заяви Зеленського.

Зеленський поставив мету зустрітися з Тромпом після інавгурації
Фесенко

«Зеленський поставив мету зустрітися із Тромпом після інавгурації. Зараз, я так розумію, що і Офіс президента, і МЗС працюють над цим завданням, домовляються коли і як можна організувати візит українського президента до Вашингтона. Коли це може статися? Наприкінці січня або на початку лютого – це найкращий варіант. Якщо все буде добре, можливо, саме у ці терміни відбудеться візит. Наш президент хоче, щоб переговори почалися і з українською стороною, і з Європою, а тільки після цього з Росією. Але чи вийде так – невідомо. Бо одночасно йдуть переговори про зустріч Трампа з Путіним», – наголосив Володимир Фесенко у коментарі Радіо Свобода.

14:54

Цікаві факти і деталі про інавгурації президентів США

  • Перша інавгурація президента США відбулася 1789 року у Нью-Йорку. Місто Вашингтон стало столицею США у 1800 році.
  • Афроамериканці отримали право брати участь в інавгураційних парадах президентів США у 1865 році за Авраама Лінкольна.
  • Жінки оримали таке право лише у 1917 році за президента Вудро Вільсона.
  • Перша трансляція онлайн із інавгурації президента США відбулася у 1997 році, коли присягу складав Білл Клінтон.
  • Рекордну кількість юдей зібрали інавгураційні заходи початку перших каденцій Барака Обами у 2009 році ( за інформацією округу Колумбія – 1,8 млн людей), і Дональда Трампа у 2017 році ( 700–900 тисяч людей).
  • Найдорожчою в історії США була інавгурація 45-го президента США Дональда Трампа у 2017 році – 107 млн доларів.
  • Квитки на бали, які проходять після інавгурації, коштують від $400 до кількох тисяч доларів.
  • У 2021-му від балів та глядачів на інавгурації відмовилися через пандемію COVID-19 і посилені заходи безпеки після того, як радикальні прихильники Дональда Трампа увірвалися до Капітолію.
14:31

Що відомо про Біблії, на яких складатиме присягу США Дональд Трамп

Інавгураційний комітет повідомив, що під час Дональд Трам складатиме присягу 47-го президента США на двох бібліях: Біблії Лінкольна і Біблії, подарованій матір'ю.

Біблія Лінкольна – це та Біблія, на якій у 1861 році склав присягу 16-ий президент США Авраам Лінкольн. Після того її використали ще тричі: двічі президент Обама та президент Трамп під час своєї першої інавгурації.

Барак Обама складає присягу 44-го президента США на Біблії Лінкольна. 20 січня 2009 року
Барак Обама складає присягу 44-го президента США на Біблії Лінкольна. 20 січня 2009 року

Біблію, яку Дональду Трампу подарувала мати, він отримав у 1955 році, коли закінчив недільну початкову школу у Першій пресвітеріанській церкві на Джамейці (входить до району Квінз Нью-Йорка).

13:38

Чого очікує український бізнес від США під керівництвом Трампа? Опитування

Переважна більшість (77%) представників бізнесу очікують продовження підтримки України з боку США або її збільшення, тоді як 23% прогнозують зменшення підтримки, свідчать дані опитування «Ведення бізнесу в воєнній Україні. Січень 2025», проведеного Американською торговельною палатою в Україні спільно з компанією-членом Citi Україна.

Результати опитування, оприлюдненого 20 січня, в день інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа, показали, що 61% респондентів відповіли, що вважають можливим припинення вогню у 2025 році, 31% – мають сумніви, а 8% – очікують ескалації на фронті. Водночас 81% компаній-членів Палати впевнені, що припинення вогню матиме позитивний вплив і сприятиме підвищенню бізнес-активності у 2025 році.

Більше читайте тут

13:35

Як проходитимуть інавгураційні заходи у Вашингтоні?

  • Як очікується, кортеж новообраного президента США Дональда Трампа прибуде на урочистості до Капітолію о 10:30 ранку (о 17:30 за Києвом).
  • Після цього у Конгресу прозвучить офіційне оголошення про прибуття обраних президента США Дональда Трампа і віцепрезидента Джей Ді Венса.
  • Приблизно о 18 годині за Києвом Дональд Трамп складе присягу 47-го президента США всередині центральної Ротонди у Капітолії (через рекордно низьку температуру головні інавгураційні заходи перенесли зі свіжого повітря під дах).
  • Інавгураційний комітет Трампа-Венса повідомив 17 січня, що Дональд Трамп складатиме присягу на вірність американському народові на Біблії Лінкольна і своїй Біблії, яку йому подарувала мати
  • Після присяги президентський кортеж вирушить до Білого дому, там 47-й президент США Трамп проведе першу зустріч зі своїми радниками та підпише перші укази.
  • Після цього президент Трамп і перша леді Меланія Трампа привітають учасників параду, що проходитиме вулицями столиці на честь інавгурації новообраного президента країни.
  • Увечері у Вашингтоні мають пройти кілька балів на честь нового президента: Бал військових, Бал свободи (на якому очікується до 12 тисяч людей), а також Бал благодійників нового глави держави, для донорів, членів нової команди та уряду, друзів. Дональд Трамп відвідає кожен із них.
  • 21 лютого у Національному соборі Вашингтона відбудеться богослужіння за нового президента, в якому, як очікується, візьмуть участь майже 2, 5 тисячі запрошених.

Окрім цього вдень 20 січня, який ще є Днем правозахисника Мартіна Лютера Кінга, у Вашингтоні має пройти акція, яку оголосив відомий американський захисник прав чорношкірих за соціальну справедливість, політичний активіст і проповідник Ел Шарптон.

11:50

Трамп не запросив на інавгурацію Зеленського. І Урсулу фон дер Ляєн? А кого запросив?

Обраний президент США Дональд Трамп запросив на інавгурацію лідера Китаю Сі Цзіньпіна, прем’єр-міністрку Італії Джорджію Мелоні, президента Аргентини Хав’єра Мілея, прем'єра Угорщини Віктора Орбана. Хоча угорські ЗМІ повідомляють, що Орбан не зможе приїхати.

Щодо очільників Китаю, то вони ніколи в історії ще не були присутні на інавгурації президентів США. Цього разу Сі Цзіньпін, у відповідь на запрошення Трампа, відправив до Вашингтона віцепрезидента Хана Чжена і міністра закордонних справ Вана Ї.

На інавгурації будуть і міністр закордонних справ Індії Субрахманьям Джайшанкар та міністр закордонних справ Японії Такеші Івая.

Президента України Володимира Зеленського до США не запрошували. Оглядачі пишуть, що це може вказувати на бажання Трампа мати кращі умови для початку діалогу з Путіним, якого теж на інавгурацію не запросили.

Не буде на інавгурації і президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн та інших очільників ЄС.

Серед запрошених європейських політиків британський популіст Найджел Фарадж, французький ультраправий політик Ерік Земмур, бельгієць Том Ван Грікен та колишній прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

11:23

Трамп хоче у перші дні після інавгурації поговорити з Путіним про Україну

Майбутній радник новообраного президента США Дональда Трампа Майк Волтц назвав три «ключові частини» плану, як зупинити війну Росії проти України.

В інтерв’ю на телеканалі CBS 19 січня він запевнив, що Трамп «рішуче налаштований» домогтися завершення російської агресії проти України.

«Я не збираюся забігати наперед у всіх цих речах, але я скажу вам ключові частини. Номер один: кого ми посадимо за стіл переговорів? По-друге, як нам привести їх до столу переговорів? І по-третє, які рамки угоди? Президент Трамп чітко каже, що цю війну потрібно припинити. Я вважаю, що всі мають погодитися з цим», – сказав Волтц.

Він наголосив, що «це окопна війна часів Першої світової війни…, але з наслідками ескалації Третьої світової війни».

Архівне фото. Дональд Трамп і Володимир Путін розмовляють під час саміту G20 7 липня 2017 року
Архівне фото. Дональд Трамп і Володимир Путін розмовляють під час саміту G20 7 липня 2017 року

Напередодні телеканал CNN із посиланням на джерела повідомив, що Трамп доручив помічникам організувати телефонну розмову з російським лідером Володимиром Путіним. За їхніми словами, новообраний президент США хоче поспілкуватися з президентом РФ у перші дні після інавгурації, щоб обговорити особисту зустріч. Як стверджується, у Трампа сподіваються швидко розпочати роботу над врегулюванням війни Росії проти України.

За словами майбутнього радника з нацбезпеки Трампа Майка Волтца, його розмова з Путіним очікується найближчими днями або тижнями.

10:52

Радіо Свобода транслюватиме промову Дональда Трампа наживо із перекладом українською

Отже, 20 січня 2025 року (орієнтовно о 18-ій години за Києвом) обраний президент США Дональд Трамп складе присягу в Ротонді Капітолію, а після цього виголосить свою першу промову на посаді 47-го американського президента.

Дивіться наживо у програмі Свобода Live:

10:02

Маск, Цукерберг, Безос та інші ...на інавгурації Трампа

На інавгурації Дональда Трампа будуть найвідоміші представники американської техноіндустрії, зокрема власник X і Tesla Ілон Маск, засновник Meta Марк Цукерберг та засновник Amazon Джефф Безос.

На інавгурацію також приїде французький мільярдер і технологічний підприємець Ксав’є Ніль.

За повідомленнями, запрошення також отримали генеральні директори Apple, OpenAI, Uber і TikTok.

Деякі з цих компаній зробили внески до інавгураційного фонду Трампа, який зібрав понад 170 мільйонів доларів – рекордну суму.

Маск і Трамп. 19 січня 2025 року
Маск і Трамп. 19 січня 2025 року

Кремнієва долина, центр американської технологічної індустрії, обережно реагувала на несподівану перемогу Трампа у 2016 році. Тоді Маск, який зараз є одним із найбільших донорів Трампа у виборчій кампанії 2024 року, підтримував його суперницю Гілларі Клінтон.

Експерти вважають, що зміна ставлення Кремнієвої долини пов’язана з бажанням мати вплив на регулювання техноіндустрії та питання тарифів.

Метью Даллек, професор політичної історії Університету Джорджа Вашингтона, вважає, що технокомпанії прагнуть уникнути нових тарифів, які можуть вплинути на їхній бізнес.

У прощальній промові 15 січня Джо Байден попередив про «небезпечну олігархію», що загрожує демократії.

«Мене непокоїть небезпечна концентрація влади в руках небагатьох заможних людей», – сказав Байден, не називаючи імен.

Вважається, що Ілон Маск, найбагатша людина світу, має значний вплив на Трампа. Обраний президент призначив Маска керівником комісії, яка займатиметься покращенням ефективності роботи американського уряду, включаючи скорочення видатків, які вважаються марнотратними.

Більше про це читайте тут

09:53

Трамп запросив іноземних лідерів на інавгурацію

Дональд Трамп стане першим за понад століття президентом, який запросив іноземних лідерів на церемонію складання присяги. Зазвичай на такому заході присутні лише іноземні дипломати та посли.

Архівне фото. Дональд Трамп разом із першою леді Меланією Трамп під час інавгураційного параду на Пенсільванія-авеню у Вашингтоні, 20 січня 2017 року
Архівне фото. Дональд Трамп разом із першою леді Меланією Трамп під час інавгураційного параду на Пенсільванія-авеню у Вашингтоні, 20 січня 2017 року

«Це незвично, коли на інавгурації присутні іноземні лідери, оскільки ця подія сприймається як внутрішньополітична», – зазначив Кейсі Маєрс, професор Вірджинського технологічного інституту, який досліджує взаємодію між звʼязками з громадськістю та політикою.

Більше читайте тут

21:35 19.1.2025

20 січня 2025 року – День інавгурації 47-го президента США

Церемонія інавгурації має розпочатися 10:30 за Вашингтоном (17:30 за Києвом), коли кортеж обраного президента Дональда Трампа прибуде до Капітолійського пагорбу.

Дональд Трамп має скласти присягу 47-го президента США і виголосити свою інавгураційну промову.

Так виглядає Капітолій США, який підготували до проведення церемонії інавгурації обраного президента США Дональда Трампа. Вашингтон, США, 19 січня 2025 року
Так виглядає Капітолій США, який підготували до проведення церемонії інавгурації обраного президента США Дональда Трампа. Вашингтон, США, 19 січня 2025 року

Синоптики прогнозують цього дня у Вашингтоні буде дуже морозно, температура може опуститися нижче - 16 градусів, і тому головні події церемонії, ймовірно, перенусуть із відкритого простору у приміщення.

Принаймні сам Трамп написав про це у соцмережі Truth Social: «Я розпорядився, щоб інавгураційна промова, молитов та інші промови, виголошувалися у Ротонді Капітолію Сполучених Штатів».

Уперше з 1985 року інавгурація пройде в Ротонді Капітолія у Вашингтоні. Фото 18 січня 2025 року
Уперше з 1985 року інавгурація пройде в Ротонді Капітолія у Вашингтоні. Фото 18 січня 2025 року

Попри рекордно низькі температури у столиці США цього дня збирається велика кількість людей. Об'єднаний комітет Конгресу з інавгураційних церемоній повідомив, що станом на 13 січня роздав конгресменам 220 тисяч квитків для входу на територію, прилеглу до Капітолія. Конгресмени роздають ці квитки, кожен у своєму штаті. З огляду на несприятливі погодні умови, поки важко спрогнозувати скільки людей зможуть прийти.

Квитки надрукували із багатьма елементами захисту, зокрема вони мають кольорове кодування.

Ті, хто не отримали квиток, зможуть спостерігати за дійством із окремих частин території Національного молу.

У 2017 році, коли Дональд Трамп впершу був обраний на посаду президента США, на інавгурацію прийшли близько пів мільйона людей.

XS
SM
MD
LG