Доступність посилання

Двобій із FPV-дроном: як піхотинцям ЗСУ протистояти прицільним російським атакам


Опинившись сам-на-сам із ворожим БПЛА, піхотинець має дуже мало часу на реакцію
Опинившись сам-на-сам із ворожим БПЛА, піхотинець має дуже мало часу на реакцію

Російські дрони полюють за людьми. Як цьому протидіяти?

Атака окремого піхотинця FPV-дроном – вкрай небезпечна ситуація для українських військових на фронті, щодо якої ще немає сталих алгоритмів дій. Ускладнює її і те, що армія РФ активніше застосовує для таких прицільних атак FPV-дрони на оптоволокні – менш вразливі до засобів радіоелектронної боротьби.

Якщо ж боєць вже опинився віч-на-віч із БПЛА противника, він має дуже мало часу на реакцію. Чому армія РФ застосовує таку тактику та як їй ефективно протидіяти – розбиралися Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Дрони кардинально змінили хід бойових дій на фронті. FPV-дрони спочатку використовували здебільшого для розвідки або коригування артилерії. Згодом – і як ударну силу, передусім проти техніки та тієї артилерії, а також РЕБ. Після того, як бронетехніку почали краще ховати та рідше підводити до передової, їх переорієнтували на живу силу.

FPV-дрони (First Person View) – дрони, які керуються за допомогою відеоканалу, що передається бездротовою мережею на спеціальні окуляри (гарнітуру), мобільний пристрій або інші дисплеї. Оператор використовує для управління таким дроном пульт і бачить все, що «бачить» дрон, в реальному часі.

Сьогодні FPV дедалі частіше працюють по окремих бійцях, групах, екіпажах у транспорті. Вони можуть влетіти в окоп, у бліндаж, наздогнати піхотинця просто в полі.

Це стало дешевим і ефективним способом ураження: один оператор з безпечної відстані здатен вбити солдата без ризику для себе. Приміром, ось кадри атаки FPV-дроном роти ударних безпілотних авіаційних комплексів Pentagon 225-ї ОШП на російського піхотинця, а це – відео 4-го механізованого батальйону ОПБр ім. Хмельницького.

Ця тактика працює в обидва боки: як українські військові полюють на піхоту противника, так діє і армія РФ.

Безпосереднє реагування на цю ситуацію – це підготовка піхотинців до протидії
військовослужбовець 31-ї ОМБр

«Застосування БПЛА в умовах сучасної війни зростає в геометричній прогресії. Безпосереднє реагування на цю ситуацію – це підготовка піхотинців до протидії», – розповідає в ефірі Радіо Донбас Реалії військовослужбовець 31-ї ОМБр, чий підрозділ виконує бойові завдання на Запорізькому напрямку.

«Але не секрет, що і противник також здійснює підготовку: починаючи від пересування, закінчуючи стрільбою по дронах не тільки зі штатної стрілецької зброї, а й із мисливських, помпових рушниць, «сіткометів» (дрони, які скидають сітки на інші БПЛА і таким чином збивають їх – ред.), дронів, які грають роль винищувачів БПЛА», – додає співрозмовник.

Особливо загрозливими стали дрони на оптоволокні. Замість звичного радіозв’язку вони використовують фізичний кабель, змотаний на котушку і з’єднаний з дроном. Його майже неможливо заглушити засобами РЕБ, тож такий дрон стабільно передає відео навіть у лісі, в будівлях чи перебуваючи на складному рельєфі. Як розповідають бійці, такі дрони можуть влаштовувати засідки: зависати в гілках і чекати, поки хтось з’явиться в полі зору (детальніше про це тут)

Попри те, що оператори FPV армії РФ зазвичай полюють на техніку, автомобілі або групи солдатів, випадки ураження поодиноких бійців стають дедалі частішими. Це може бути людина, яка рухається сама, веде спостереження або просто опинилася в полі зору дрона. В таких ситуаціях противник нерідко використовує FPV як засіб точкового «полювання», особливо коли інші цілі відсутні або добре захищені.

Дрон може летіти навздогін, заходити під кутом, шукати вразливе положення. Це критична ситуація, коли на ухвалення рішень у солдата лишаються секунди. Саме тому українські бійці намагаються знайти прості й швидкі алгоритми дій, які можуть врятувати життя.

Донбас Реалії поспілкувалися з військовими ЗСУ, бойові задачі яких пов’язані з роботою БПЛА, і зібрали їхні поради, як діяти, коли піхотинець опинився сам на сам із FPV противника.

Найдієвіший захист – укриття

«Якщо поруч є будь-який кущ чи дерево – це ваш шанс вижити», – каже командир взводу роти протитанкових ракетних комплексів 93-ї ОМБр «Холодний Яр» з позивним «Омар» в ефірі Радіо Донбас Реалії.

Гілки і сітки знижують помітність і ускладнюють оператору противника наведення, а сам дрон не такий маневрений і швидкий, як людина. Тож коли боєць опиняється поруч з ним, найкращий варіант – тікати в бліндаж, окоп чи посадку, пояснює Донбас Реалії командир взводу ударних БПЛА 109-ї бригади ТрО Єгор Фірсов.

Дробовик для кожного п’ятого

Один із найбільш обговорюваних способів боротьби з FPV-дронами – помпові рушниці. Вони вже активно використовуються в підрозділах.

Проти «скидів» (коли дрони скидають боєприпаси і залишають локацію – ред.) ця зброя неефективна, втім проти дронів-камікадзе діє «достатньо гарно», каже майор, старший офіцер відділення психологічної підтримки персоналу 23-ї ОМБр Сергій Суворкін.

Бажано, щоб на кожного п’ятого бійця на передовій був дровик з набоями
Єгор Фірсов

«Бажано, щоб на кожного п’ятого бійця на передовій був дробовик з набоями», – додає Фірсов.

Його слова підтверджує «Омар»: щоб уразити FPV, потрібно замкнути контакти. А у дрони на оптоволокні, які зараз використовує російська армія, легше влучити через розміри та особливості конструкції.

Котушка у таких російських дронів, як і вони самі, більші за українські – їхні розміри військовий продемонстрував БПЛА в ефірі Радіо Донбас Реалії.

«У підготовчих центрах досить добре готують наших стрільців. Якщо у групи або на позиції є якийсь дробовик – це взагалі не складна мішень для них», – підсумовує «Омар».

Разом із тим військові визнають: наявність зброї не гарантує порятунку, потрібні тренування і час на реакцію. За словами Сергія Суворкіна, українські бійці регулярно відпрацьовують навички стрільби по БПЛА на полігонах.

Український військовий з антидроновою гарматою на околиці Бахмуту, квітень 2023 року
Український військовий з антидроновою гарматою на околиці Бахмуту, квітень 2023 року

РЕБ і спектр-аналізатори

На думку підполковника і командира батальйону безпілотних систем Андрія Назаренка, системне розгортання засобів РЕБ, які щитом накриватимуть військових ЗСУ, дозволить ефективно протистояти дронам противника.

«Хочу наголосити, що за попередній місяць наша бригада знищила і заглушила засобами РЕБ понад дві тисячі одиниць [російських БПЛА]. Це означає, що це можливо робити, просто [такі технології] потрібно нарощувати і найголовніше – постійно тримати руку на пульсі», – каже він в ефірі Радіо Донбас Реалії.

Мобільна станція РЕБ
Мобільна станція РЕБ

Дати більше часу на виявлення дронів противника можуть і спектр-аналізатори. Це пристрій, який попереджає, якщо поруч є активний дрон. Він виявляє сигнали, а не глушить їх, як це робить РЕБ.

Треба виявляти ворожий дрон за метрів 200-300
Єгор Фірсов

«Коли боєць пішов в туалет чи на якусь задачу – бац, за 50 метрів за звуком виявили FPV-дрон. Це вже трошки запізніла інформація, треба виявляти його за метрів 200-300. Для цього є спеціальні пристрої», – пояснює Єгор Фірсов.

Системний підхід й експерименти

Для ефективної протидії, на переконання командира взводу ударних БПЛА, все має працювати в комплексі.

«Як правило, у разі зустрічі віч-на-віч FPV-дрон не полетить за бійцем або полетить вкрай рідко. Зазвичай FPV-дрони полюють на якусь техніку, машини, мотоцикли, щось групове. І тут складніше», – каже він, адже особливо вразливі ті, хто перебуває в русі.

Єгор Фірсов
Єгор Фірсов

«По-перше, коли ти їдеш, то не чуєш нічого. По-друге, ти зайнятий дорогою. По-третє, тобі складніше моніторити небо. По-четверте, тобі складніше вистрибнути. І от для цього у хлопців все має бути. В першу чергу, спектр-аналізатор. Друга історія – умовний черговий, який постійно дивиться по боках, моніторить небо. Також боєць з рушницею, а можливо, навіть два. І триматись гілок, дерев, посадки. Ось це може убезпечити, коли FPV-дрон буде летіти на автомобіль. Плюс, звичайно, дуже важлива швидка реакція: швидко відстібнути ремінь безпеки, відкрити двері й просто тікати», – розповідає Фірсов.

У мережі можна натрапити на інформацію про такі засоби протидії російським дронам, як димові шашки. Серед співрозмовників Донбас Реалії не було того, хто б випробував цей метод і міг на власному досвіді розповісти, наскільки він ефективний і чи варто на нього покладатися.

Втім, Єгор Фірсов каже, що варто експериментувати – «саме ті методи, які знайдуть своє запровадження, будуть масштабовані і врятують не одну сотню життів».

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви живете на окупованій території – пропонуйте теми, діліться міркуваннями через анонімну форму donbass.realii.info. Донбас Реалії працюють для аудиторії по обидва боки лінії фронту.

Форум

XS
SM
MD
LG