Доступність посилання

ТОП новини

Як і коли F-16 вплинуть на ситуацію на фронті: нові деталі від Повітряних сил ЗСУ


За планом F-16 Україна має отримати у 2024 році, каже Сергій Голубцов. На фото: нідерландський винищувач F-16 на авіабазі Фолькель, Нідерланди, 9 червня 2023 року
За планом F-16 Україна має отримати у 2024 році, каже Сергій Голубцов. На фото: нідерландський винищувач F-16 на авіабазі Фолькель, Нідерланди, 9 червня 2023 року

«F-16 не є панацеєю і ми не носимо рожеві окуляри» – так відповідає на запитання про ефект від появи в Україні західних багатоцільових винищувачів начальник авіації Командування Повітряних сил ЗСУ Сергій Голубцов. Нові деталі про оснащення очікуваних F-16, що змінить їхня поява на фронті, коли це станеться та як літаки убезпечуватимуть від атак Росії – переповідаємо коротко головне про F-16 з інтерв’ю Сергія Голубцова Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Читайте повний текст інтерв'ю з Сергієм Голубцовим про F-16 тут, а відеоверсію можна подивитись отут

Що змінить на фронті поява F-16?

З F-16 самими по собі здобути перевагу в повітрі над Росією буде важко. Повітряні сили залучатимуть комплекс засобів: РЕБ, радіотехнічні засоби виявлення (можливо, літаки дальнього радіолокаційного виявлення), ЗРК Patriot.

«F-16 не є панацеєю і ми не носимо рожеві окуляри. Ми прекрасно розуміємо, що одним літаком завоювати перевагу в повітрі буде важко. Це буде комплекс»

Завдяки цьому комплексу у ПС ЗСУ розраховують:

  • спочатку відігнати подалі від лінії бойового зіткнення ті літаки, які скидають КАБи;
  • потім полювати за російськими літаками прикриття – Су-35.

Якщо нам вдасться їх відігнати хоча би ще на 30-50 км подалі [від лінії бойового зіткнення], це можна буде вважати вже моментом перелому і завоюванням якщо не переваги, то паритету в повітряному просторі».

Яка «начинка» буде у F-16 для України?

Україна отримає модернізовані F-16. Переважно літаки переобладнували, аби була змога використовувати високоточну зброю. Зокрема, у них встановили покращений приціл для виявлення повітряних цілей. Разом з літаками Повітряні сили отримають спеціальний контейнер, який дозволяє знаходити і наводити ракети та бомби, на наземні цілі.

«У «Вікіпедії» можна прочитати, це іде абревіатура MLU, – саме ці літаки будуть надаватися Україні. Звичайно, ми очікуємо, що використання саме високоточної зброї дозволить нам вражати ті цілі, які потрібні для перемоги, для просування наших наземних військ до державного кордону і визволення наших територій».

Скільки Україна отримає F-16?

Наразі 4 країни підтвердили надання літаків (Нідерланди, Данія, Норвегія та Бельгія – ред.).

«Авіація воює парами, ланками, ескадрильями. Ми будемо починати з меншого і нарощувати. Я думаю, щонайменше ланка у нас точно буде. Щонайменше. Хоча це мінімум. Може бути і більше»

Але Україна може отримати більше таких літаків. По-перше, F-16 є зараз наймасовішим літаком у світі, по-друге – країни, у яких вони стоять на озброєнні, поступово переходять на сучасніші F-35.

Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен у літаку F-16 на авіабазі Скідструп у Данії, 20 серпня 2023 року
Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен у літаку F-16 на авіабазі Скідструп у Данії, 20 серпня 2023 року

Коли саме Україна отримає F-16?

Потрібен час на навчання пілотів: західні літаки значно відрізняються у тому, як працює наведення озброєння.

«Що стосується кількості, на сьогоднішній день в світі мало місць для навчання пілотів, і цей процес не є швидким. Є багато особливостей, це не просто навчитися літати, треба навчитися використовувати зброю».

Однак F-16 мають почати працювати у небі України у цьому, 2024 році.

«Я можу лише сказати, що відповідно до існуючих планів, це буде в цьому році. А який місяць, який день, завтра чи в серпні, я думаю, я не в праві це коментувати. Але відповідно до тих планів, які в нас є, цей рік має бути в Україні з F-16. Давайте залишимо цю інформацію інтригуючою для росіян. Я думаю, вони перші повинні відчути на своїй шкурі, що F-16 в Україні є».

Читайте також: Ракети, аеродроми, електроніка: усе справді важливе про F-16

Ще один момент – не всі передані літаки з’являться одразу. Деякі з них залишаться в тих центрах, де готують українських пілотів і авіаційний персонал: це буде резерв в разі потреби заміни несправних літаків та під час регламентних робіт. А деякі F-16 будуть зберігатися на авіабазах за кордоном «для того, щоб вони тут не були мішенями».

«Тобто для того, щоб ми могли постійно мати в операційному складі певну кількість літаків, яка буде відповідати кількості пілотів, які в нас будуть. Буде більше пілотів – буде більше літаків»

Як F-16 в Україні захищатимуть від Росії?

Головна проблема – крім, власне, достатньої кількості ракет для ЗРК – російська балістика. Такі ракети можуть перехоплювати лише два ЗРК: SAMP-T та Patriot. Обидва в дефіциті, але саме ці комплекси мають прикривати аеродроми – має бути хоча би 2 батареї першого чи другого.

Має бути ще і як мінімум дві батареї типу NASAMS, щоб працювати по інших типах російських ракет та БПЛА, а також прикривати сам Patriot/SAMP-T. Необхідні і засоби безпосереднього прикриття, приміром, зенітно-гарматні установки типу Gepard, а також вогневі мобільні групи з переносними засобами, такими як Stinger. Це мінімум потрібного активного захисту.

Потрібен і пасивний захист: огорожі, технічні засоби руху, щоб диверсійна група не проникла. І, звісно ж, паркан та охорона.

«Це будуть мішені. Це буде дуже-дуже вагома ціль для росіян, вони будуть намагатися їх дістати і потім пропіаритись. Мовляв, дивіться, вони ще нічого не зробили, а ми вже їх знищуємо… Найбільше, чого ми побоюємось, що росіяни не будуть рахувати кількість «Кинджалів» і «Іскандерів» для того, щоб вразити F-16 на аеродромі»

Якою буде стратегія використання F-16?

У ПС ЗСУ співпрацюють з представниками Авіаційної коаліції держав щодо використання F-16. Є окремо стратегія, а є «фазовий підхід», який звучить як «повзти, іти, бігти».

«Ми ще не навчилися повзати. Прибудуть літаки, ми зрозуміємо, що ми можемо повзати десь в глибині країни будемо пробувати, що ці літаки вміють, будемо вчитися, будемо звикати, будемо опановувати той простір, який є відносно безпечним. Потім будемо йти далі. А коли вже навчимося ходити, от тоді побіжимо. Тоді буде якраз той третій етап – завоювання переваги».

За даними видання The New York Times, Україна може отримати до липня лише шість із приблизно 45 винищувачів F-16, обіцяних західними країнами. Очікується, що до літа цього року будуть готові 12 льотчиків – це менше, ніж повна ескадрилья. Влада України неодноразово заявляла, що поява західних винищувачів в Україні може змінити ситуацію на полі бою, адже Росія має «повну перевагу в небі» на окупованих територіях.

Форум

XS
SM
MD
LG