Вибір на візку: чому не можна відправляти виборців «голосувати удома»
Менше від третини виборчих дільниць у Бахмуті та Костянтинівці обладнані досконало, щоб свій вибір мала змогу зробити людина з інвалідністю. Такий висновок можна зробити після моніторингу від журналістів «Вільного радіо», які об’їхали усі загальні виборчі дільниці двох міст Донеччини. У більшості з них були здивовані пошуками пандусу та казали, що люди на візках мають змогу проголосувати вдома – тобто усе ж гаразд! Проте на деяких дільницях після візиту журналістів у другому турі дещо змінилося.
Голос на війні. Вибори президента у прифронтовій Донеччині
Прифронтове селище Новотроїцьке у Донецькій області вперше з 2010 року повноцінно обирало президента України. Попри війну, Центральна виборча комісія цьогоріч змогла організувати тут голосування. Явка у селищі у другому турі була доволі висока. Переважна більшість людей проголосувала за Володимира Зеленського. Кореспонденти Радіо Свобода спостерігали за домашнім голосуванням на найбільш постраждалих від обстрілів вулицях Новотроїцького.
ЦВК оприлюднила дані про явку станом на 20:00 – 62,06%
На цей час ЦВК отримала дані зі 198 територіальних виборчих округів зі 199.
«Яка це хунта?! Як прем'єр, а тепер і президент – євреї» – закордонні реакції на екзит-поли
Здивування, іронія, закиди до Росії у провальності її пропагандистської парадигми. Такою є палітра реакцій закордонних аналітиків, які відстежують президентські вибори в Україні.
Перші коментарі на оприлюднені результати екзит-полів у другому турі президентських виборів в Україні, за якими понад 70% голосів набрав шоумен Володимир Зеленський зібрав Голос Америки.
Протягом дня виборів Радіо Донбас.Реалії ставило жителям регіону, де 5 років триває агресія Росії, запитання: які ваші сподівання і страхи у зв'язку з виборами?
От з якими думками новому президенту доведеться мати справу:
«Війна повинна закінчитися. По-друге, щоб пенсії додавали, людям робочі місця були»
«Зараз на борщ не можемо скупитися»
«Що ви зробите для людей, які живуть на окупованих територіях?»
«Мені страшно за долю країни, армії... Є питання, який він обере курс зовнішньополітичний. Мені страшно, якщо відбудеться розворот в бік Росії. І в плані економіки багато питань, пов'язаних з «ПриватБанком» і Коломойським...»
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян:
Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс:
«Україна просто вирішила змінитися. Ми поважаємо вибір і віримо, що зміни призведуть до подальшого звільнення, подальших реформ, подальшої інтеграції в євроатлантичну сім'ю. Занадто багато було вкладено, занадто багато крові було пролито. Україна – це Європа!»
Посольство США в Україні:
«Це рейтинг не конкретного прізвища «Зеленський». Це кількість українців, які проти війни, високих тарифів, знищення економіки, проти зовнішнього керування» – Олександр Вілкул
«Я абсолютно задоволений і радий вибору українського народу. Я впевнений у Володимирі Зеленському» – Олександр Шевченко
«По суті, конституційна більшість виборців, які прийшли на дільниці, сказали тверде «ні» чинній владі – її брехні, корупції і мародерству. Кредит довіри дуже високий, але й дуже обмежений у часі» – Анатолій Гриценко
«Ні Порошенко, ні Тимошенко! Це було основне завдання цих президентських виборів, і це завдання українське товариство виконало! Кінець епохи корупціонерів посткомуністичного, постсовкового типу. Вітаю!» – Інна Богословська
«Україна отримала третю спробу стати успішною» – Ігор Шевченко
«Я безмежно поважаю жахливий вибір мого народу» – Олександр Данилюк
«Ми повинні зафрендитися усі: зелені, червоні, помаранчеві і не дуже. Ми повинні посилити баланс між президентом і парламентом: розбудувати систему стримань і противаг» – Сергій Каплін
«Треба чітко розуміти, що для більшості громадян цей голос на виборах – це помста владі, яка п`ять років грабувала Україну. Думаю, багато політиків минулого усвідомлять цей болючий для них урок і його наслідки... А нам з тобою – своє робити, зціпити зуби і далі йти(с)» – Олег Ляшко
«Сьогодні Володимиру Зеленському слід буде зруйнувати ці кабальні схеми Дюссельдорф+, Роттердам+, які фактично впливають на економічний стан кожного українця» – Ілля Кива
Реакції кандидатів: «Подивіться на нас» – Зеленський, «Не допущу реваншу» – Порошенко
Володимир Зеленський:
«I feel good. Thank you. Don't cry»
«Ми це зробили разом. Дякую кожному. Зараз не буде ніякого пафосу. Я просто хочу сказати дякую своїм батькам за підтримку і за те, що вони це пережили. Моїй дружині за силу і витримку. Дякую усій моїй команді... Дякую тим українцям, які мене підтримали, і тим українцям, які зробили інший вибір. Я обіцяю, що ніколи не підведу вас усіх»
«Подивіться на нас – усе можливо».
Петро Порошенко:
«Результати екзит-полів очевидні, і вони дають підстави зараз зателефонувати моєму опонентові і привітати його – зробити це так, як прийнято в цивілізованих європейських демократичних країнах. Сьогодні, 21 квітня, а я завжди маю на увазі, що завтра, 22 квітня, нам треба об'єднатися і захищати Україну»
«Між офіційним оголошенням результатів виборів і інавгурацією я готовий без обмежень витрачати час для введення нового президента в курс усіх справ у найменших деталях. Особисто я і вся моя команда готові підставити плече новому президенту у всіх його рішеннях, що відповідатимуть національним інтересам України і наближати нас до Євросоюзу і НАТО»
«Не допустить реваншу».
Детальніше – тут
Зеленський і Порошенко заявили про підтримку української мови
«Для мене всі українці – це єдиний народ. Це єдина Україна. Ми за закон про українську мову, але зараз цей закон знаходиться у Верховній Раді України… Я повинен як гарант захищати українську мову, і я це буду робити», – заявив Володимир Зеленський.
Петро Порошенко наголосив, що «якщо Верховна Рада України наступного тижня ухвалить закон про мову, то я буду щасливий і гордий, що я як президент України буду мати змогу його підписати. І точно підпишу».
Гройсман привітав Зеленського і подякував Порошенку
«Вітаю Володимира Зеленського. Переможця, за якого віддали свої голоси більшість українців», – ідеться в повідомленні на сторінці Гройсмана у Facebook. Прем’єр-міністр додав, що вибори «відбулись вільно і демократично».
«Дякую Петру Порошенку за 5 років, упродовж яких насправді було зроблено багато, щоб Україна стала сучасною європейською країною. Ми повинні належно оцінити досягнуте і у відповідь на суспільний запит прискорити позитивні зміни. У цьому я бачу запоруку успіху України», – відзначив керівник уряду.
У штабі Володимира Зеленського колишні колеги кандидата в президенти по «95-му кварталу» поділилися своїми враженнями після оприлюднення перших даних екзит-полу
Зеленський анонсує «потужну інформаційну війну» для припинення вогню на Донбасі
Кандидат у президенти Володимир Зеленський, який, за даними екзит-полу, лідирує в другому турі виборів, заявляє про намір працювати для припинення вогню на Донбасі.
Зокрема, він анонсував «потужну інформаційну війну» для закінчення вогню на Донбасі і попросив допомоги журналістів у цьому. Подробиць цієї кампанії він не навів.
«Ми будемо діяти в будь-якому випадку в «нормандському форматі», продовжувати мінський процес, ми будемо його перезавантажувати. Думаю, що у нас будуть кадрові заміни. Ми будемо продовжувати мінський напрямок, іти до кінця, щоб припинити вогонь. Крім того, для нас зараз завдання номер один – повернути всіх наших в’язнів, полонених, військовополонених…», – сказав Зеленський.
Національний екзит-пол оновив дані: Зеленський трохи втратив
- Володимир Зеленський – 73%
- Петро Порошенко – 25,5%
Дані станом на 20:00.
«AAAAAAAA»: перші реакції на результати екзит-полів (огляд соцмереж)
Після оприлюднення перших результатів екзит-полів у соцмережах в першу чергу почали з'являтись публікації із подякую Петру Порошенку за 5 років президентства.
Багато прибічників Порошенка зійшлись в одній тезі: «Боротьба триває».
Прибічники лідера другого туру президентських виборів за результатами екзит-полів Володимира Зеленського пишуть не лише ейфорійні пости щодо перемоги їхнього кандидата, а й про те, що на Україну чекає тривалий шлях.
Є й публікації з прогнозами та порадами Володимиру Зеленському.
А дехто просто жартує.
Детальніше – в огляді.
Речник ПЦУ подякував Порошенкові за томос
«Це була цікава, плідна і дуже не проста подорож президента країни, яка всі ці роки обстрілюється зі сторони Росії. Тим не менше, ми всі зростати, а не занепадали. Піднімались, а не падали. Досягали, а не тільки мріяли. Особливо дякую за томос, Петре Олексійовичу! Століття йшли до нього, йшли би ще так само, якби не воля і сприяння державної влади», – написав речник ПЦУ у Facebook.
Західні оглядачі коментують дані екзит-полів
«Україна тепер – комедемократія?» – журналіст німецького видання Bild Юліан Рьопке.
«Нагадування: Порошенко п'ять років тому досяг навіть більшої перемоги (у першому турі, вперше в історії). Завдання Зеленського –(не) «просте» – не бути Порошенком» – дослідник Carnegie Endowement Балаш Ярабік.
«Нове українське керівництво довкола Володимира Зеленського на 20-30 років молодше за інші владні групи у майже всіх пострадянських країнах. Україна тепер у пост-пост-радянському світі» – професор Королівського коледжу в Лондоні Александр Кларксон.
Канадський журналіст Майкл Колборн твітує, цитуючи повідомлення Петра Порошенка: «Це не твіт того, хто щойно що був переможений... це твіт того, хто знає, що парламентські вибори за шість місяців – і думає, що він має відіграти провідну роль. Побачимо».