Угруповання «ЛНР» та «ДНР» зірвали відкриття КПВВ на Донбасі. З 10 червня Україна вирішила частково відновити пропуск людей, але бойовики зробити це відмовилися. Чим обернулася для жителів окупованого Донецька ця фактично ізоляція і чи втримає їх від поїздок страх заразитися коронавірусом? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».
Вранці 10 червня Україна відкрила два пункти пропуску на частину окупованої території Донбасу – «Мар’їнка» в Донецькій області та «Станиця-Луганська» на Луганщині. Але вони так і не запрацювали.
«Ми згодні на все – пустіть нас!», – кричали люди біля КПВВ.
Працювати КПВВ повинні були щодня з 11:00 до 14:00. Планували запускати за пріоритетними списками. Але як обрати – чия причина важливіша?
Люди хочуть почути фактаж – коли і як це буде відбуватисьВіолетта Артемчук
«Найбільший запит зараз від людей: вони хочуть почути фактаж – коли і як це буде відбуватись. Нам називають причини, через які люди збираються повернутись. Як поділити, кого пустити першим – жінку, яка робила хіміотерапію у Донецьку, і вона вже два місяці, коли треба полежати і відпочити, винаймає якийсь куток і вимушена увесь день ходити, щоб тільки прийти вночі поспати. Чи причина, коли пенсіонери не можуть потрапити до свого городу, з якого вони живуть цілий рік?» – розповідає координатор «гарячої лінії» ГО «Донбас СОС» Віолетта Артемчук.
Щоб пройти пункт, треба обов’язково бути в масці, дотримуватися дистанції і погодитися на двотижневу самоізоляцію. Всім, крім абітурієнтів.
Ми виключили дітей, які будуть їхати на складання ЗНО, з переліку осіб, які мають проходити обов’язкову обсервацію чи самоізоляціюІнна Голованчук
«Ми виключили дітей, які будуть їхати на складання ЗНО, з переліку осіб, які мають проходити обов’язкову обсервацію чи самоізоляцію. Тому що кількість цих дітей не буде впливати на загальну епідеміологічну ситуацію», – зазначила заступниця міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Інна Голованчук.
Як бути з пенсіонерами – поки незрозуміло. Можливо, придумають якісь мобільні точки «Ощадбанку» прямо на КПВВ, щоб не треба було шукати місце для двотижневої ізоляції. Але це поки тільки припущення.
«В «Ощадбанку» одразу сказали, що у них – два моменти, які найбільше хвилювали людей. Це прострочені картки, які мали певний термін дії і протягом цього карантину не були замінені. Вони продовжили всі картки до 1 вересня, тобто вони не втрачають своїх технічних властивостей. І другий такий важливий крок – це проходження ідентифікації про те, що вони залишили це до 1 вересня так само», – каже Інна Голованчук.
Загалом відкриття КПВВ – складна, багатоетапна процедура. Відповідно до статистики, до карантину щомісяця лінію розмежування перетинали більше від мільйона осіб. Для порівняння: за квітень КПВВ пройшли всього близько 100 людей, хоча причин для перетину – не зменшилося.
Чому бойовики блокують роботу КПВВ?
Вранці 10 червня українська сторона, як і було обіцяно, пропустила через лінію розмежування автомобіль, але через певний час він повернувся. Бойовики в окупованому Донецьку і Луганську заявили: зі свого боку відкривати КПВВ поки не планують. І незважаючи на довжелезні черги з обох боків лінії розмежування – бойовики нікого не впускають і не випускають.
«Контрольно-пропускні пункти на «кордоні» з Україною продовжать залишатися закритими з метою «державної безпеки» до особливого «розпорядження» голови «ДНР» Дениса Пушиліна», – заявили на телеканалі бойовиків.
У бойовиків є своє пояснення, мовляв, епідеміологічна ситуація в Україні «погана».
«Ми припускаємо, що Україна навмисно занижує або приховує цифри інфікованих і хворих, не показує всю свою епідемічну ситуацію та у зв’язку з цим ми поки не можемо відкрити «кордон» з Україною», – заявляють представники незаконного збройного формування у Донецьку.
Та й взагалі повідомлення України про початок пропуску в угрупованнях «ЛНР» і «ДНР» назвали «провокацією».
Відкриття КПВВ: що думають жителі ОРДЛО?
Попри заяви окупаційних «чиновників», в соцмережах обговорюють, що нібито бойовики просто чекають, коли відкриють кордон з Росією, щоб абітурієнти не поїхали вступати в українські ВНЗ. Насправді ж більшість донеччан з нетерпінням очікують відкриття КПВВ.
«Звичайно, чекаю, щоб могли з родичами спілкуватися. У мене в Україні – і сестри, і брати, я не можу з ними спілкуватися. Я навіть на цвинтар не можу просто поїхати», – каже жителька окупованого Донецька.
«У мене будинок на тій стороні, дочка, онуки, мені треба туди їхати», – каже жінка.
«Мені потрібно поїхати зробити документи в паспортному столі», – додала жінка.
«Звичайно, я – пенсіонерка, крім того, у мене брат там», – зазначила літня жінка.
«У нас там батьки – в Дніпропетровську», – розповіла дівчина.
І заразитися коронавірусом, на який посилаються бойовики, донеччани не бояться.
«Я – ні, нічого не боюся», – каже жінка.
«Це питання цікаве, тут треба міркувати довго: є коронавірус взагалі чи ні», – відповів донеччанин.
«Ні, не боюся, чесне слово, не боюся», – каже жінка.
«Не боюся, я віруюча», – відповіла літня жінка.
«Вовка боятися – в ліс не ходити», – сказала жінка.
Щодня об 11:00 ранку Україна відкриває КПВВ, але бойовики заблокували прохід протитанковими «їжаками». І донині немає жодної інформації – коли угруповання почнуть пропускати людей.
ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»: