Серйозне загострення на передовій. 18 лютого у районі Золотого Луганської області бойовики спробували прорвати лінію фронту, застосовуючи артилерію калібру 152 міліметри, заборонену Мінськими угодами, гранатомети, і навіть вели обстріл з танкових гармат. Що сталося? Як військова ситуація вплинула на політику? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».
Непідконтрольна Києву територія Луганської області, околиці Кіровська. Місцеві жителі знову опинилися в епіцентрі повномасштабних боїв.
«Видно, «хохлів» вирішили викурити. Хто його знає, якось давно такого не було. Охрініли! Даремно вони так, бо зараз по нас як влуплять так, що жарко буде потім», – коментує обстріли підтримуваних Росією бойовиків житель окупованої частини Донбасу на відео, яке сам опублікував у мережі.
По інший бік лінії фронту, в підконтрольному Україні Золотому-4 і в Новотошківському, люди теж ховалися по підвалах.
Такої війни вже давно ми не чулиОлександр
«Ну що, довелося в підвал спускатися. Гупало калібру і 152, і 120 міліметрів. Сильно, зброя потужна. Такої війни вже давно ми не чули. Ми в 2015 році спускалися в підвал, в 2017-му, а зараз знову загострення почалося. О, вже гупнуло! Це не з АГСу, це з тяжкого ... Отаке, вже гупають», – на тлі вибухів розповідає житель Золотого-4 Олександр.
Бій розпочався 18 лютого о 5-й ранку. Ворог обстріляв опорні пункти підрозділів Збройних сил України в «сірій зоні», на ділянці поблизу сіл Новотошківське, Оріхове і Березівське. Бойовики використовували ствольну артилерію калібру 152 міліметри, заборонену Мінськими угодами, гранатомети, і навіть вели обстріл з танкових гармат. Була спроба атаки «опорників» штурмовими групами. Загинув боєць ЗСУ. З боку противника – найманець з бригади «Привид».
«Антон – російський доброволець з Мінська, був ветераном бригади «Привид» і бійцем найпершої «пітерської» групи, яка зайшла в «ЛНР» 6 листопада 2014 року. Учасник штурму Дебальцевого», – мовиться в одному з пабліків бойовиків у соцмережі «ВКонтакте».
«Земля вигоріла після вибуху, хоч і мерзла була. Ось осколок втиснутий в землю, ось навіть місце від фарби залишилося. Тому доводити навіть не треба, що це – 152 міліметри. Ось це внутрішні частини, вигорілий тринітротолуол. Можна голитися», – показує уламок військовий операції Об’єднаних сил.
Ми дали адекватну відповідь з усього озброєння, яке необхідно було застосуватиРуслан Хомчак
«Ми дали адекватну відповідь з усього озброєння, яке необхідно було застосувати. Перед тим, звичайно, з того спостережного пункту ми дали команду, щоб люди відійшли, тому що довелося туди наносити вогонь. Також і артилерією в тому числі. В результаті станом на цю годину всі позиції наші перебувають під контролем наших військ», – звітував начальник Генштабу ЗСУ Руслан Хомчак.
Однак доповідь Генштабу про інцидент під Золотим – недалеко від ділянки розведення – не задовольнив депутатів Верховної Ради України.
Представник Генштабу підтвердив, що спостережний пункт, на котрий проводилася атака, був залишений нашими підрозділамиМихайло Забродський
«Представник Генерального штабу після п’яти або семи запитань, які йому були поставлені в різних інтерпретаціях, підтвердив, що спостережний пункт, на котрий проводилася атака, був залишений нашими підрозділами. Принциповим є питання: як під час організованого відходу нашого підрозділу залишилося тіло нашого загиблого військовослужбовця?», – каже народний депутат від «Європейської солідарності» Михайло Забродський.
Є запитання і до готовності української влади реагувати на різке загострення в зоні конфлікту.
Я не зовсім зрозумів президента, коли він на брифінгу змішав наступ бойовиків і коронавірусЄвген Магда
«Мене більше здивувало, що ця канонада і цей інтенсивний бій якось не знайшов відбитку, відлуння в політичному порядку денному. Я не зовсім зрозумів президента, коли він на брифінгу змішав наступ бойовиків і коронавірус», – звертає увагу політолог Євген Магда.
«Ми впевнено наближаємось до припинення війни і до миру. Що стосується ще одного питання... До речі, ще хотів сказати співчуття нашому загиблому бійцю... І хай наші поранені... все у них буде добре. Що стосується... Що стосується... коронавірусу!», – з таким спічем виступив президент України Володимир Зеленський.
Вочевидь, каже дехто з експертів, головний внутрішньополітичний підсумок загострення на передовій: радник секретаря РНБО Сергій Сивохо відклав заплановану на 19 лютого презентацію «Національної платформи примирення і єдності».
«Ситуація в Золотому – цинічна провокація, щоб зірвати мирні ініціативи», – написав Сивохо у фейсбуці.
«Не скасували, а перенесли. На це є дві причини. Перша, щоб дійсно це не відбувалось у той час, коли було загострення на фронті. І, дійсно, воно виглядає як провокація з боку росіян, бойовиків для того, щоб знівелювати здорові ініціативи щодо діалогу», – зазначила народний депутат від «Слуги народу» Євгенія Кравчук.
У ніч на 19 лютого, відразу після несподіваного бою, Росія зібрала засідання Ради безпеки ООН, де знову спробувала звинуватити Україну в недотриманні Мінських домовленостей.
Росія вчергове продемонструвала, що вона готова до ескалаціїЄвген Магда
«Я вважаю, що в такий спосіб Росія вчергове продемонструвала, що вона готова до ескалації. Вона, я дозволю собі такий сленг використати, бере Зеленського «на слабо». І це означає, що по темі загострення на Донбасі у влади немає чіткої позиції. У влади немає чітких пунктів А, Б, В, Г, що вони мають робити в цьому випадку», – наголошує Євген Магда.
Зате в прифронтовому Новотошківському точно знають, що робити.
«З 2015 року ми стільки просили зробити це бомбосховище, все не виходило. Думав, що це вже неактуально. Виявляється, це актуально. І ще більше стало актуально. Після обстрілу, як показує досвід, краще перестрахуватися», – резюмує голова Новотошківської ВЦА Дмитро Кондратьєв.
ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ ДОНБАС.РЕАЛІЇ: