Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

27 лютого 2024 року

Бахмут. Тривають атаки на Іванівське на захід та Кліщіївку на південь від міста, повідомляє Генштаб ЗСУ. DeepState констатує частковий успіх РФ по лінії Богданівка-Іванівське.

Авіаудари: Часів Яр, Предтечіно, Торецьк, Нью-Йорк, Переїзне у напрямку Сіверська.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

27 лютого 2024 року

Підозри будуть оголошені найближчим часом – ОГП про розстріл українських полонених

Підозри російським військовим, причетним до розстрілу українських військовополонених, можуть бути оголошені найближчим часом. Про це в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) 27 лютого розповів Юрій Бєлоусов, керівник Департаменту Офісу генпрокурора з протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту. Чиновник, що у деяких випадках встановлені конкретні особи.

«У нас встановлені конкретні особи по деяких із цих випадків, які це вчинили. У нас є свідчення російських військових, які підтверджують це також. У нас вже є вироки по таких випадках, які були в Чернігові, – вже є вирок суду до довічного засудження майора російської армії, який стратив військовополоненого в березні 2022 року. У нас вже є справи в судах щодо цих випадків. У нас є підозри по Харкову, Харківській області. Ми зараз збираємо матеріали по кількох нещодавніх випадках. Я думаю, що будуть оголошені підозри найближчим часом. Ми ділимося інформацією з міжнародними партнерами, з Міжнародним кримінальним судом. Ми намагаємось залучити якомога більше ресурсів, держав, щоб показати що відбувається», – повідомив Юрій Бєлоусов.

Він додав, що за фактом розстрілу українських військовополонених, відео якого оприлюднив портал DeepState 25 лютого 2024 року, стоїть конкретний підрозділ Збройних сил РФ, але поки не сказав, про який саме підрозділ йдеться. Публікуючи в мережі відео з розстрілами українських полонених, російські військові намагаються деморалізувати українські Збройні сили, стверджує представник ОГП. Бєлоусов переконаний, що за наказами вчиняти такі дії стоїть російське військове та політичне керівництво.

«З кінця листопада минулого року кількість таких випадків зростає. Це свідчить про те, що таке підтримується вищим керівництвом Збройних сил РФ. Якби це був поодинокий випадок, то це були б дії конкретного солдата. В цьому випадку, враховуючи географію і кількість (випадків – ред.) за останній час, це однозначно підтримується вищим керівництвом… Вони не лише не запобігають таким практикам, а, судячи з усього, максимально їх підтримують і, скоріш за все, віддають прямі накази на здійснення таких дій», – повідомив Юрій Бєлоусов.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Сили РФ знову розстріляли українських військових, які здалися в полон – Лубінець

Упродовж лютого зʼявилося кілька повідомлень про страти українських військовополонених російськими військовими.

«Черговий воєнний злочин ймовірно трапився 24 лютого 2024 року в Бахмутському районі. На відео, яке нам вдалося отримати, видно, що українські військові здаються у полон: їхні руки були підійняті до верху, вони показували, що беззбройні та не несуть загрози. Росіяни мали взяти їх у полон, але натомість нещадно розстріляли», – повідомив 25 лютого уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

28 лютого 2024 року

Бахмут. Українські військові відбили чергові штурми під Іванівським та Богданівкою на північний захід – це шлях, який РФ намагається пробити собі на Часів Яр; а також під Кліщіївкою та Андріївкою на південь від Бахмута. У напрямку Сіверська атаковано Роздолівку.

Авіаудари: Берестове, Виїмка, Веселе, Богданівка, Дружба.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

29 лютого 2024 року

Бахмут. Українські військові відбили чергові штурми під Іванівським на північний захід та під Кліщіївкою на південь від Бахмута.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

4 березня 2024 року

Бахмут. За даними Генштабу ЗСУ, під Іванівським та Богданівкою на північному заході агресор продовжує пробиватися у бік Часового Яру. DeepState зазначає, що у Богданівці ситуація більш контрольована, в Іванівському – складніша: Росія готує резерви для взяття села та спроб підійти до Часового Яру. Відбито черговий штурм Андріївки на південному фланзі та Верхньокам'янського у напрямку Сіверська.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

5 березня 2024 року

Бахмут. За даними Генштабу ЗСУ, минулої доби армія України відбила нові штурми під Іванівським на північному заході, де РФ намагається просунутися до Часового Яру; під Кліщіївкою та Андріївкою на півдні.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

6 березня 2024 року

Бахмут. Тут, за даними Генштабу ЗСУ, атаки зосередилися під Іванівським та Білою Горою (це західний фланг). По південному флангу оновлень немає. А у напрямку Сіверська агресор штурмував Верхньокам'янське.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

7 березня 2024 року

Бахмут. За даними Генштабу ЗСУ, агресор продовжує пробивати оборону України під Іванівським на північному заході та штурмувати позиції ЗСУ у Кліщіївці та Андріївці на півдні. У напрямку Сіверська відбито штурм Спірного.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

8 березня 2024 року

Бахмут. Цієї доби війська РФ, за даними Генштабу ЗСУ, були активні лише на південному фланзі: під Кліщіївкою та Андріївкою. Але активно застосовували авіацію у західному напрямку.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

11 березня 2024 року

Бахмут. Цієї доби війська РФ, за даними Генштабу ЗСУ, штурмували Кліщіївку, Андріївку на півдні; а також околиці Часового Яру. У напрямку Сіверська атакували Спірне та Роздолівку.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

12 березня 2024 року

Бахмут. Агресор штурмував Андріївку, Кліщіївку та Ступочки на південь від Бахмута; та територію на схід від Часового Яру, повідомляє Генштаб ЗСУ. DeepState пише, що Силам оборони вдалося відкинути російські підрозділи біля Богданівки (це північний захід від Бахмута).

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

13 березня 2024 року

Бахмут. За даними Генштабу ЗСУ, минулої доби війська РФ атакували територію на схід від Часового Яру та біля Іванівського, а також повторили атаки на південному фланзі: на Кліщіївку та Андріївку.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

14 березня 2024 року

Бахмут. За даними Генштабу ЗСУ, відбито чергові атаки РФ біля Богданівки (DeepState каже, що там вдалося навіть трохи відсунути агресора), і на схід від Часового Яру; а також біля Кліщіївки на південному фланзі Бахмута. У напрямку Сіверська армія України відбила штурм Верхньокам'янського.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

15 березня 2024 року

Бахмут. За даними Генштабу ЗСУ, відбито чергові атаки РФ біля Іванівського на захід від Бахмуту та Кліщіївки на південь. У напрямку Сіверська армія України відбила штурм Роздолівки.

Авіаудари: Роздолівка та Нью-Йорк.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG