Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

Генштаб ЗСУ про ситуацію на фронті: 19 боєзіткнень та безуспішні спроби РФ повернути втрачені позиції

Російські війська зосереджують основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось 19 бойових зіткнень. Про це йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ 19 липня.

За даними штабу, на Куп’янському напрямку українські війська стійко тримають оборону, на Бахмутському під щільним вогнем російської артилерії українські захисники успішно відбили атаки противника біля Богданівки – північний захід від Бахмута.

Читайте також: У ISW відзначають «тактичні успіхи» ЗСУ і сумніваються у спроможності військ РФ прорватися на Куп’янському напрямку

На Авдіївському напрямку під щільним вогнем російської авіації та артилерії ЗСУ успішно відбили атаки російських військ в районі Невельського, а на Мар’їнському – продовжують стримувати російський наступ біля Мар’їнки та Красногорівки.

Війська РФ безуспішно намагалися відновити втрачене положення у районі північніше Приютного Запорізької області, додають у Генштабі.

Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках – закріплюються на досягнутих рубежах та завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника.

На Мелітопольському та Бердянському напрямках триває наступ ЗСУ. За добу на фронті було близько 30 боєзіткнень

Генеральний штаб ЗСУ повідомив про оперативну ситуацію на фронті станом на ранок 20 липня.

«Противник зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – протягом минулої доби відбулось близько 30 бойових зіткнень», – йдеться у зведенні.

Повідомляється, що на Куп’янському напрямку ЗСУ тримають оборону, на Бахмутському – успішно відбили атаки військ РФ в районі Богданівки. Також Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районах Мар’їнки та Красногорівки.

«Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби», – йдеться в повідомленні.

Розпочалася п’ятсот дванадцята доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.

Є «всі умови» для того, щоб повернути Бахмут – Сирський

Командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський ставить собі за мету звільнити Бахмут, майже повністю зайнятий російськими військами. Про це він сказав в інтерв’ю українській службі BBC.

«Я би хотів це зробити», – сказав він, відповідаючи на питання про мету відвоювати місто.

Він зазначив, що українські війська перейшли до активних наступальних дій для покращення тактичного положення і охоплення Бахмута з флангів.

Сирський назвав звільнення міста справою честі: «Ми втратили багато наших побратимів, багато наших військовослужбовців, коли ми обороняли Бахмут. Ми знаємо, я знаю, яке це було дійсно чудове місто. Це було квітуче місто. А зараз це просто мертве місто, це руїни майже суцільні. І тому ми просто зобов’язані його повернути».

Читайте також: Бої навколо Бахмута: ЗСУ вибили російські війська з позицій біля Оріхово-Василівки – Ковальов

Сирський також не погодився з думкою, що Бахмут нібито не має стратегічного значення.

«В першу чергу, Бахмут – це центр зосередження основних напрямків і доріг. Ну, наприклад, через Бахмут іде дорога з Дебальцевого, дорога з Сіверська, дорога з Горлівки, дорога з Костянтинівки і дорога зі Слов’янська. Тобто це центр, де сходяться всі ті шляхи. Використовуючи розвинуту мережу доріг російські війська можуть наступати в щонайменше в трьох таких операційних напрямках», – пояснив він.

Крім того, додав Сирський, Бахмут оточений висотами, що дозволяє контролювати місцевість навколо нього, а лише в трьох кілометрах лежить місто Часів Яр. Відтак «дуже важливо зупинити ворога в Бахмуті, який там перебуває в низині».

Читайте також: З ВІЛ-браслетами і біля сміття: під Бахмутом ексгумували тіла 82 російських військових

«І я вважаю, що це була велика помилка «Вагнера», коли він повністю заліз в Бахмут, зазнав, можна сказати, шалених втрат в особовому складі. Фактично вони втратили боєздатність. На цей час створені всі умови для того, щоб нам повернути це місто, але з меншими у десятки разів втратами», – вважає командувач.

Сирський сказав, що не знає, скільки часу може зайняти звільнення Бахмута, проте буде «намагатися це зробити якомога швидше».

ЗСУ відбили атаки РФ біля 3 населених пунктів, стримують наступ на Мар’їнському напрямку – Генштаб

Російські війська надалі зосереджують основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – протягом доби відбулось 20 бойових зіткнень, повідомив у вечірньому зведенні 20 липня Генеральний штаб ЗСУ.

За даними штабу, на Куп’янському напрямку українські воїни стійко тримають оборону, успішно відбили атаки противника південно-західніше Масютівки на Харківщині, на Бахмутському напрямку – російські атаки на південно-західній околиці Кліщіївки, а на Авдіївському напрямку – біля Невельського.

Читайте також: «Противник очманів украй»: командир інструкторів батальйону «Свобода» про бої на Куп’янському напрямку

На Мар’їнському напрямку українські воїни продовжують стримувати наступ російських військ в районах Новомихайлівки та Мар’їнки Донецької області, зазначають у Генштабі.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні подальшого просування ЗСУ – з боку військ РФ знову були безуспішні спроби відновити втрачене положення у районі північніше Приютного Запорізької області.

У штабі додають, що Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках – закріплюються на досягнутих рубежах.

Генштаб повідомляє про понад 30 бойових зіткнень із російськими військами на п’яти напрямках

На додачу до масованого ракетного удару 20 липня, російська армія напередодні завдала 49 авіаударів та 72 обстрілів із реактивних систем залпового вогню, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 21 липня.

«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – протягом минулої доби відбулось 32 бойових зіткнення», – заявив штаб.

Сили оборони на Куп’янському напрямку відбили атаки російських військ південно-західніше Масютівки на Харківщині, додає командування.

Читайте також: «На декількох напрямках маємо успіхи» – Залужний у розмові з Міллі

«На Бахмутському напрямку, під щільним вогнем артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки противника на південно-західній околиці Кліщіївки… На Авдіївському напрямку, під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки російських військ в районі Невельського», – йдеться в зведенні.

Також українські війська стримують наступ російських військ біля Новомихайлівки та Мар’їнки на Донеччині.

При цьому російські сили зосереджують зусилля на недопущенні просування ЗСУ на Запорізькому та Херсонському напрямках.

Читайте також: Україна вже отримала касетні боєприпаси зі США – Білий дім

«Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби», – додає командування.

Генштаб звітує про вісім авіаційних ударів по місцях зосередження російських військ, знищення розвідувального безпілотника. Також ракетних військ і артилерії вдарили по російських вогневих позиціях та техніці.

Генштаб: на фронті за добу було 35 бойових зіткнень

Генеральний штаб Збройних сил України повідомляє, що минулої доби на фронті було 35 бойових зіткнень.

«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої», – йдеться у повідомленні.

Водночас, за даними командування, українські військові продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському і Бердянському напрямках, «закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби».

ЗСУ за час наступу на південному фронті звільнили понад 192 кв. км території – Маляр

Українські війська за час наступу на південному фронті звільнили понад 192 квадратних кілометрів території, повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр під час включення з Military Media Center (медійний майданчик Сил оборони, що координується Міноборони України).

За її словами, за минулий тиждень на цьому напрямку Сили оборони України звільнили більше ніж 12 кв. км території.

Маляр наголосила, що українські війська продовжують ведення наступальної операції на декількох ділянках у бік Мелітополя і Бердянська.

На Бахмутському напрямку українські військові за час наступу звільнили близько 35 квадратних кілометрів території, за минулий тиждень – близько 4 кв. км, додала заступниця міністра оборони.

Ключові бої, за її словами, тривають в районі Кліщіївки, Андріївки, Курдюмівки.

«На Бахмутському напрямку протягом тижня ми вели успішні наступальні дії на південному фланзі і зараз наші війська продовжують там поступово, але впевнено просуватись вперед. Найбільш жорстокі бої тривають в районі Кліщіївки, Андріївки, Курдюмівки», – повідомила 24 липня у своєму телеграм-каналі заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Вона зазначила, що за тиждень на Бахмутському напрямку звільнено 4 кв.км, а загалом за час наступу – 35 кв.км.

Українські війська ведуть наступальні дії північніше та південніше Бахмуту, повідомив речник Генерального штабу Збройних Сил України Андрій Ковальов на брифінгу у Military Media Center 25 липня.

«У ході ведення Силами оборони наступально-штурмових дій противник вимушено відійшов з позицій в районі Андріївки» – зазначив Ковальов.

Крім того, за словами речника, росіяни безуспішно наступали в районах на північний захід від Оріхово-Василівки, південніше Іванівського та західніше Кліщіївки.

Сили оборони продовжують стримувати російський наступ на п’яти напрямках – Генштаб

За попередню добу відбулося 26 бойових зіткнень між Силами оборони і російськими військами, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил вранці 26 липня.

«На Куп’янському напрямку наші воїни стійко тримають оборону. Противник завдав авіаційного удару в районі Новоселівського Луганської області. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали Красне Перше, Дворічна, Западне, Куп’янськ, Кислівка, Берестове Харківської області», – йдеться в зведенні.

Крім того, командування звітує про відбиття атак російських військ:

  • в районі південніше Діброви, Луганщина, на Лиманському напрямку;
  • на схід від Ступочок та біля Диліївки на Бахмутському напрямку;
  • біля Авдіївки;
  • біля Мар’їнки.

На Запоріжжі та Херсонщині російська армія зосереджена на недопущенні просування ЗСУ, обстрілів та авіаційних ударів зазнали понад 30 населених пунктів.

«Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах», – додає штаб.

Генштаб ЗСУ повідомляє про 27 бойових зіткнень за добу

Російські війська минулої доби обстрілювали, поміж іншого, населені пункти на Бахмутському, Куп’янському, Шахтарському та Авдіївському напрямках, повідомив Генеральний штаб Збройних сил вранці 29 липня.

За зведенням, протягом доби відбулось 27 бойових зіткнень.

«На Лиманському напрямку ворог вів безуспішні наступальні дії в районах Серебрянського лісництва та Білогорівки Луганської області. Завдав авіаційного удару біля Григорівки Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали населені пункти Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Верхньокам’янське, Спірне Донецької області», – заявив штаб.

Читайте також: Втрати Росії перевищили 245 тисяч військових – Генштаб

Також ЗСУ продовжують стримувати російський наступ біля Мар’їнки. Натомість на Запорізькому та Херсонському напрямках російська армія зосереджує зусилля на недопущенні подальшого просування українських військ.

«Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби», – додає командування.

За даними штабу, на окупованих територіях триває примусова російська паспортизація. Зокрема, в Горлівці, Донецька область, окупанти розіслали місцевим підприємствам «розпорядження щодо надання до так званого «міністерства державної безпеки «ДНР» списків працівників, які не отримали російський паспорт». Це вимагають зробити до 1 січня 2024 року.

Читайте також: Польща та Литва розглядають можливість закрити кордон з Білоруссю через «вагнерівців»

«Разом з тим, окупаційна адміністрація населеного пункту Благовіщенка Запорізької області проводить заходи щодо заохочення місцевих мешканців за отримання російського громадянства. Зокрема, пропонує пенсіонерам грошову винагороду у 50 тисяч російських рублів», – йдеться в зведенні.

Крім того, Генштаб звітує про три авіаційних удари по місцях зосередження російських військ і техніки, а також про ракетні та артилерійські удари по російських позиціях і інших об’єктах.

На Бахмутському напрямку війська РФ протягом тижня всіма силами намагався зупинити наш наступ, але Сили оборони поступово просувались, повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр у своєму телеграм-каналі вранці 31 липня.

Вона зазначила, що за тиждень українські війська звільнили на Бахмутському напрямку 2 кв км, під час наступу загалом – 37 кв км.

Російські війська «безуспішно» намагалися відновити втрачені позиції біля Кліщіївки – Генштаб

Протягом доби на фронті відбулося 26 бойових зіткнень, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України увечері 1 серпня.

Штаб повідомляє про обстріли населених пунктів на Куп’янському та Лиманському напрямках.

«На Бахмутському напрямку ворог здійснив безуспішні спроби відновити втрачене положення північніше та західніше Кліщіївки Донецької області... На Авдіївському напрямку під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки російських військ в районі Авдіївки», – йдеться в зведенні.

Читайте також: Росія «наполегливо намагається зупинити» контрнаступ ЗСУ біля Бахмута – Маляр

Крім того, додає штаб, Збройні сили України продовжують стримувати російський наступ в районі Мар’їнки, також запобігли спробам армії РФ відновити втрачене положення біля Старомайорського.

«Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби», – додає командування.

За зведенням, українська авіація протягом доби завдала сім ударів по російському особовому складу та техніці, ще по одному – по командному пункту та зенітно-ракетному комплексу РФ. Крім того, ракетні та артилерійські війська вразили низку російських цілей, повідомляє штаб.

Росія «наполегливо намагається зупинити» контрнаступ ЗСУ біля Бахмута – Маляр

На всіх східних напрямках бойових дій фіксується збільшення російських обстрілів, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр 1 серпня.

«Ворог сьогодні доволі наполегливо намагається зупинити наш наступ на Бахмутському напрямку. Але безуспішно», – заявила вона.

За словами Маляр, російська армія сконцентрувала людей і техніку на Куп’янському, Лиманському та Сватівському напрямках, аби відтягнути українські сили від східного напрямку наступу. У цих районах ЗСУ відбивають «всі ворожі штурми», додала вона.

Читайте також: ЗСУ перейшли до тактики «відкусити і втримати» – експерти про контрнаступ

«На Бахмутському напрямку наші війська сьогодні мають справу зі щільним вогнем артилерії, мінуванням та потужним супротивом ворога. Для наших оборонців головне це життя бійців. Тому вони намагаються рухатись обережно, щоб не втрачати людей», – написала заступниця міністра.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG