Доступність посилання

ТОП новини
Біля народного меморіалу в пам’ять про вбитого Романа Бондаренка. Мінськ, «Площа змін». 15 листопада 2020 року
Біля народного меморіалу в пам’ять про вбитого Романа Бондаренка. Мінськ, «Площа змін». 15 листопада 2020 року

Пів року протестів у Білорусі в Живому блозі

Ми продовжуємо інформувати про політичне протистояння в Білорусі в наших новинах, журналістських матеріалах та аналітичних статтях

Коротко про головне:

  • 9 серпня 2020 року, у день президентських виборів у Білорусі, коли перші офіційні екзитполи повідомили, що Олександр Лукашенко набрав майже 80% голосів, а Світлана Тихановська – менш ніж 7%, у Мінську й інших містах Білорусі люди вийшли на вулиці, висловлюючи недовіру цим результатам;
  • ОМОН і внутрішні війська почали розганяти протестувальників водометами, сльозогінним газом і світлошумовими гранатами, а також, за повідомленнями правозахисників, стріляли гумовими кулями і навіть із вогнепальної зброї;
  • за різними даними, силовики затримали тисячі людей; затриманих били, утримували у нелюдських умовах, не надавали медичної допомоги;
  • опозиційна кандидатка Світлана Тихановська була змушена виїхати до Литви;
  • 8 серпня опозиція створила Координаційну раду для передачі влади, члени якої ведуть переговори із представниками керівництва різних європейських країн;
  • 23 вересня таємно відбулася інавгурація Олександра Лукашенка, її легітимність не визнали багато країн світу;
  • Велика Британія, Канада і країни Балтії запровадили санкції проти Лукашенка й інших офіційних осіб, причетних до ймовірної фальсифікації виборів президента Білорусі і жорстокого придушення акцій протесту;
  • також аналогічні санкції запровадили Європейський союз і США; в санкції ЄС прізвище Лукашенка внесли дещо пізніше, у США ж він перебуває під санкціями ще з 2006 року;
  • сам Олександр Лукашенко звинувачення у фальсифікації виборів і узурпації влади відкидає, він шукає підтримки у президента Росії Володимира Путіна;
  • тим часом протести тривають, як і затримання, а також катування затриманих силовиками. За оцінками правозахисників, число тих, хто пройшов через затримання з часу початку нинішніх протестів, становить уже понад 32 тисячі.

Цей Живий блог, який Українська редакція Радіо Свобода вела близько пів року, вже закритий. Але ми продовжуємо інформувати про політичне протистояння в Білорусі в наших новинах, журналістських матеріалах та аналітичних статтях. Залишайтеся з нами!

Дивіться наживо спеціальний ефір білоруської служби Радіо Свобода:

ЦВК Білорусі визнала вибори президента в республіці такими, що відбулися - явка на них уже склала більше 50%.

На багатьох дільницях в Білорусі зафіксовані черги:

Російський вплив на Білорусь аналізує оглядач Радіо Свобода Віталій Портников у своїй точці зору «Путін хоче бачити першою в «інтеграції» Україну, тому з Білоруссю не поспішає»

В основний день президентських виборів у Білорусі 9 серпня затримують незалежних спостерігачів і активістів, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода, яка публікує список затриманих.

А ось як проходять білоруські вибори в Києві:

У Мінську затримали журналістів російського каналу «Дождь»

У столиці Білорусі Мінську 9 серпня в день виборів президента затримали журналістів російського телеканалу «Дождь» Володимира Роменського і Василя Полонського, а також оператора Миколу Антипова, повідомляє сайт телеканалу.

Затримання потрапило на відео, опубліковане в телеграм-каналі NEXTA. Журналістів затримує група чоловіків у цивільному.

Марія Колесникова з об’єднаного штабу Світлани Тихановської розповіла «Дождю», що журналістів затримали після того, як вони поговорили з нею на вулиці.

Колишній претендент на пост президента Білорусі Валерій Цепкало заявив, що його дружина Вероніка покинула країну. За його словами, вона зробила це через загрозу кримінального переслідування.

Сам Цепкало виїхав до Москви разом із дітьми ще 24 липня. Потім він також відвідав Київ та Варшаву. Його інтерв'ю Радіо Свобода можна подивитись тут. Вероніка Цепкало залишилася в Білорусі, підтримала кандидата в президенти Світлану Тихановську, виступала на її мітингах.

Колишній глава МЗС України Павло Клімкін так коментує сьогоднішній день: «Вибори у Білорусі не стануть логічним або не зовсім кінцем. Все найбільш цікаве почнеться після них. Нам потрібно боротися за європейську Білорусь, цю боротьбу не можемо і не маємо програти, це питання нашої безпеки і нашого існування».

Ось така розмова вийшла у білоруських громадян з послом РБ у Києві Ігорем Соколом:

Між іншим, Лукашенко сьогодні заявив, що отримав від президента Росії Володимира Путіна листа з інформацією про російських громадян, затриманих у Білорусі незадовго до президентських виборів у цій країні.

У другій половині дня все частіше з'являються повідомлення про те, що у Мінськ стягують силовиків. Очевидці фіксують рух колон техніки у різних частинах міста:

Водії сигналять під час руху колони міліції в бік центру Мінська:

У день виборів в Білорусі не відкриваються сайти «БелаПАН», «Наша нива», Kyky.org, Navin.by та інших ЗМІ

Серед сайтів білоруських та іноземних видань, що працюють для білоруської аудиторії, про проблеми з доступом до яких повідомляли 9 серпня:

  • belapan.by
  • belaruspartisan.by
  • euroradio.fm
  • gomel.today
  • kyky.org
  • naviny.by
  • nn.by
  • svaboda.org

Білоруси також скаржаться на проблеми з доступом до послуг Telegram, Viber, Youtube та VPN, інформує Білоруська служба Радіо Свобода.

Вероніка Цепкало проголосувала в Москві

Дружина екскандидата в президенти Валерія Цепкала покинула Білорусь, пише Білоруська редакція Радіо Свобода, вона стверджує, що була загроза ув'язнення. 9 серпня Вероніка Цепкало вже перебувала в Москві і проголосувала в білоруському посольстві.

Світлана Тихановська проголосувала в Мінську

Кандидатку в президенти Білорусі Світлану Тихановську привітали оплесками на виборчій дільниці.

На запитання журналістів, чи очікує вона «насильницького розгону та провокацій», вона запитала: «Розгону кого?». За словами Тихановської, якщо провокації і будуть, то лише х боку правоохоронців, але вона не хоче такого розвитку подій, а хоче лише чесних виборів. Вона додала, що закликала членів виборчих комісій справедливо підрахувати голоси.

Вероніка Цепкало розповіла, чому поїхала до Москви

Дружина екскандидата в президенти Валерія Цепкала Вероніка Цепкало, яка сьогодні виїхала до Москви, де проголосувала у білоруському посольстві, журналістами пояснила, що вирішила провести цей історичний день зі своїми дітьми, яких не бачила кілька тижнів. Наприкінці липня, невдовзі після реєстрації кандидатом у президенти, Валерій Цепкало та його сини виїхали до Москви.

«Це історичний момент для Білорусі. Я хочу, щоб мої діти запам’ятали його назавжди. Можливо, вони ще маленькі і не все усвідомлюють, але мине час і його значення стане зрозумілим».

Вероніка Цепкало запевнила, що планує повернутися в Білорусь. У той же час вона сказала російським журналістам, що в Білорусі триває переслідування співробітників штабів та довірених осіб.

ЦВК Білорусі: явка станом на 16:00 становила 73,4%

За даними Центральної виборчої комісії Білорусі, явка на президентських виборах станом на 16.00 (враховуючи дострокове голосування) становила 73,4%. Цифри ЦВК:

  • Гомельська область: 81,87%
  • Могилівська область: 80,29%
  • Брестська область: 75,11%
  • Вітебська область: 75,5%
  • Гродненська область: 75,66%
  • Мінська область: 72,30%
  • місто Мінськ: 58,79%.

Деякі виборчі дільниці в санаторіях, медичних установах, військових частинах вже завершили голосування і почали підрахунок голосів. На виборчих дільницях за кордоном голосування відбувається в різний час через різницю часових поясів – ЦВК отримає інформацію про них 10 серпня о 15:00, пише Білоруська редакція Радіо Свобода.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG