Проєкт DeepState повідомив у ніч проти 3 квітня, що армія Росії окупувала Водяне – це частина селища Первомайське на захід від Авдіївки та Донецька.
Вже наступного дня аналітики зазначили, що агресор просунувся і в Бердичах – це ще один напрямок російських штурмів на північний захід від Авдіївки. Фронт там, судячи з карти, майже злився з каскадом водосховищ, які можуть стати природною лінією оборони для ЗСУ.
Наприкінці березня на цьому напрямку армія агресора провела, ймовірно, одну з найбільших механізованих атак за весь час повномасштабного вторгнення – на захід від Тоненького. У спробі штурму брало участь понад 50 одиниць танків і БМП: частина була спалена Силами оборони, частина відступила.
У Силах оборони повідомлення щодо просування військ РФ не коментували з 27 лютого – тоді на той момент спікер ОСУВ «Таврія» Дмитро Лиховій повідомив, що українські сили відійшли від невеликих сіл Сєверне і Степове. Напередодні, 26 лютого, він підтвердив відхід підрозділів ЗСУ від селища Ласточкине, щоб «організувати оборону по лінії населених пунктів Орлівка – Тоненьке – Бердичі і не допустити подальшого просування супротивника далі в західному напрямку».
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зауважили збільшення механізованих штурмів армії Росії на всьому театрі воєнних дій.
Раніше видання Politico зазначало, що перебої з постачанням зброї Україні від країн Заходу та дефіцит бійців ЗСУ може призвести до обвалення фронту в Україні – якщо Росія атакуватиме такими самими темпами.
Схід
- Армія Росії розпочне новий наступ на Донбасі наприкінці весни – на початку літа цього року, заявив в інтерв’ю німецькому телеканалу ARD, опублікованому 7 квітня, голова ГУР Міноборони України Кирило Буданов. За його прогнозом, російські сили намагатимуться рухатись у напрямку Покровська.
- Видання Politico 3 квітня опублікувало матеріал, у якому йдеться про критичне становище ЗСУ в разі літнього наступу російської армії. Джерела серед українських високопосадовців анонімно розповіли журналістам, що «існує великий ризик руйнування лінії фронту там, де російські генерали вирішать зосередити свій наступ». Серед причин такої ситуації співрозмовники назвали нестачу безпілотників, гаубиць і сотень тисяч снарядів і ракет.
- У українських військових закінчуються боєприпаси на Донбасі – такими оцінками поділився радник Білого дому з питань комунікацій у сфері нацбезпеки Джон Кірбі в інтерв’ю каналу АВС News 17 березня.
- Американський Інститут вивчення війни (ISW) заявив 15 березня, що війська РФ продовжать тиснути на Донбасі, щоб дестабілізувати українські оборонні лінії – аби розпочати вже новий наступ влітку 2024 року. За прогнозами аналітиків, успіхи Кремля у ньому залежатимуть від військової допомоги Заходу Україні.
- Ситуація в зоні відповідальності оперативно-стратегічного угруповання військ (ОСУВ) «Таврія» залишається «складною, проте контрольованою», а на Авдіївському напрямку «стабілізується». Про це вдень 3 березня написав у телеграмі командувач угруповання Олександр Тарнавський.
- Територія на захід від Авдіївки залишається у центрі зусиль російського наступу на сході України, заявила 29 лютого розвідка Великої Британії. За її даними, армія РФ відтоді просунулась на 6 км від центру міста і «майже напевно» отримала контроль над Ласточкиним, Степовим і Сєверним.
- Сили оборони України відійшли від селища Ласточкине, щоб «організувати оборону по лінії населених пунктів Орлівка – Тоненьке – Бердичі і не допустити подальшого просування супротивника далі в західному напрямку». Про це повідомив спікер ОСУВ «Таврія» Дмитро Лиховій вдень 26 лютого в ефірі телемарафону.
- Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський 17 лютого заявив про виведення українських підрозділів з Авдіївки. Через два дні, 19 лютого, командувач Оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» генерал Олександр Тарнавський повідомив, що на Авдіївському напрямку українські військові закріпилися на «нових рубежах оборони».
- 18 грудня минулого року командувач оперативно-стратегічного угрупування військ «Таврія» Олександр Тарнавський повідомив, що Збройні сили України зіткнулися з нестачею артилерійських снарядів і «згорнули деякі військові операції через брак іноземної допомоги».