Доступність посилання

ТОП новини

У Москві внаслідок вибуху загинув Армен Саркісян, він же Армен Горлівський: що відомо


Поліція Москви та машини швидкої допомоги біля елітного житлового комплексу, де пролунав вибух. Росія, з лютого 2025 року
Поліція Москви та машини швидкої допомоги біля елітного житлового комплексу, де пролунав вибух. Росія, з лютого 2025 року

У столиці Росії Москві в житловому комплексі «Алые Паруса» вранці 3 лютого стався вибух. Російські ЗМІ та телеграм-канали повідомляють, що внаслідок вибуху загинув Армен Саркісян. Його назвали «президентом федерації боксу» угруповання «ДНР», однак в Україні його знають як кримінального авторитета Армена Горлівського, якого правоохоронні органи звинувачують в організації нападів на учасників Євромайдану і співпраці з державою-агресоркою, зокрема, організації батальйону «АрБат». Що відомо про вибух та про самого Армена Саркісяна? Інформацію – зібрала російська служба Радіо Свобода та Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Вранці у понеділок, 3 лютого, в одному з під'їздів елітного житлового комплексу «Алые паруса» у столиці Росії Москві прогримів вибух. Мешканці повідомили Север.Реалии (проєкт російської служби Радіо Свобода), що на місце прибули кілька екіпажів швидкої допомоги та пожежна машина. Очевидці кажуть, що вибух, можливо, стався у ліфтовому холі висотної вежі.

Російські телеграм-канали поширили кадри, ймовірно, з «Алых парусов» – на них під'їзд, завалений битим склом, на підлозі лежить людина, їй надають допомогу.

Телеграм-канал Baza повідомив, що під час вибуху загинула одна людина, ще не менше п'яти людей постраждали. Російське державне інформагентство ТАСС із посиланням на оперативні служби також повідомило про одного загиблого.

Телеграм-канали пишуть, що здетонував вибуховий пристрій чи вибухнула граната.

Поліція Москви біля житлового комплексу, де прогремів вибух. Росія, 3 лютого 2025 року
Поліція Москви біля житлового комплексу, де прогремів вибух. Росія, 3 лютого 2025 року

Що відомо про особу загиблого?

Про те, що під час вибуху загинув саме Армен Саркісян, першим повідомив телеграм-канал «ВЧК-ОГПУ», посилаючись на власників квартири, яку той, ймовірно, знімав.

У правоохоронних органах російському інформагентству «Интерфакс» також заявили, що внаслідок вибуху загинув Армен Саркісян.

Інші ЗМІ, зокрема ТАСС, та ще одне державне інформагентство РИА «Новости», з посиланням на джерела написали, що Саркісян тяжко поранений. Повідомлялось, що йому ампутували ногу, він перебуває у комі.

Версію про те, що в момент вибуху Армен Саркісян перебував у під'їзді разом із охоронцями, підтвердили і джерела «Коммерсанта». Саркісяна госпіталізували у вкрай важкому стані, один із його охоронців загинув, заявив співрозмовник видання.

Пізніше почали з'являтися повідомлення, що Саркісян помер у лікарні, не приходячи до тями. Про це, зокрема, пише «Коммерсант» із посиланням на власні джерела. Аналогічну інформацію поширив і провладний телеграм-канал Mash.

ТАСС з посиланням на Головне слідче управління Слідчого комітету РФ по Москві повідомив, що порушено кримінальну справу. Вибух держінформагентство назвало «хлопком».

Джерела «Коммерсанта» уточнили, що кримінальну справу було порушено за ст. 30 та ч. 2 ст. 105 (вбивство та замах на вбивство двох і більше осіб). А якщо у злочині буде виявлено «український слід», кримінальну справу перекваліфікують на ст. 205 (теракт).

Ватакож кримінального угруповання із Горлівки Армен Саркісян. За даними російських ЗМІ та телеграм-каналів, саме він постраждав внаслідок вибуху і помер у лікарні від отриманих травм
Ватакож кримінального угруповання із Горлівки Армен Саркісян. За даними російських ЗМІ та телеграм-каналів, саме він постраждав внаслідок вибуху і помер у лікарні від отриманих травм

Хто такий Армен Саркісян?

Армен Саркісян – «президент федерації боксу» угруповання «ДНР», також відомий як засновник «Вірменського батальйону» (АрБат). Цей підрозділ підпорядковується підконтрольному Міноборони РФ ПВК «Редут» і брав участь у російському повномасштабному вторгненні в Україну, зазначає російське видання «Важные истории».

Саркісян – з Донбасу, народився у Горлівці Донецької області у 1978 році. До 2014 року, коли Росія вперше напала на Україну, був відомий як місцевий кримінальний авторитет на прізвисько Армен Горлівський. Він фактично успадкував банду від свого батька, який керував бригадою бойовиків, що у 1990-ті роки приїжджали до Горлівки, коли потрібне було силове вирішення проблем.

По центру — Армен Саркісян, праворуч від нього— колишній найманець ПВК «Вагнер» Айк Гаспарян
По центру — Армен Саркісян, праворуч від нього— колишній найманець ПВК «Вагнер» Айк Гаспарян

Як писали ЗМІ, Саркісян приєднався зі своєю бандою до іншого кримінального авторитета Юрія Іванющенка (Юра Єнакієвський), ставши згодом одним із «смотрящих» за рідним містом. На початку 2010 року Армен контролював вугільний бізнес Іванющенка.

З травня 2014 року Саркісяна оголошено у міжнародний розшук за організацію вбивств у центрі Києва.

ЗМІ називають Армена Саркісяна близьким знайомим колишнього президента України Віктора Януковича, який втік до Росії, і одним з організаторів нападів «тітушок» на учасників Євромайдану.

Саркісян залишив Горлівку після боїв у 2014 році, коли місто фактично опинилося на лінії розмежування. Місцеві ЗМІ писали, що він не втратив контроль над своєю бандою та продовжував керувати нею із Росії.

У квітні 2018 року Армена Саркісяна затримали у Франції. Повідомлялося, що готуються документи для його екстрадиції до України. Однак за два дні стало відомо, що Саркісяна відпустили «під особисте зобов'язання».

У грудні 2024 року правоохоронні органи України звинуватили Армена Саркісяна у добровільній участі у незаконних збройних формуваннях та пособництві Росії.

У Росії Саркісян відкрив компанію ТОВ «АБ ГРУП». У 2023 році, згідно з даними сервісу Контур.Фокус, її виторг становив 3,3 млн рублів.

2023 року Саркісян став співвласником 50% у компанії ТОВ «Корнер», зареєстрованої в окупованій Росією Макіївці. Компанія займається видобутком вугільного коксу. Виторг підприємства за 2023 рік склав 369 млн рублів.

2024 року Армен Саркісян відкрив ще кілька підприємств на окупованій території Херсонської області, які мають займатися «розвитком територій».

Повномасштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.

XS
SM
MD
LG