ГЛАС НАРОДУ: |
Де ви бачите своє майбутнє - в Україні чи за кордоном? (Мікрофон Радіо Свобода на вулицях Львова) |
Жіночий голос: - Я нікуди не хочу виїжджати, тут краще. Хочу аби і діти лишалися тут, щоб розвивати культуру, добробут, а за кордоном в гості їздити, чи відпочивати. |
Чоловічий голос: - Моє майбутнє в Україні. |
Дівочий голос: - Скоріш за все, що за кордоном. Зараз моя мама працює в Італії, вона планує мене забрати туди. Якщо щось зміниться в Україні, то, звичайно, я залишусь. |
Чоловічий голос: - Я думаю, що в України є велике майбутнє. |
Дівочий голос: - Тут я здобуду освіту , почну працювати, може там вийде поїхати кудись. |
СУМНІ ПЛОДИ ГАЛИЦЬКОГО ЗАРОБІТЧАНСТВА
В кожному класі шкіл Львова в середньому 5 детей - не живуть з батьками, оскільки ті вже понад п’ять років живуть і працюють за кордоном. У селах на Львівщині ситуація ще сумніша - в кожної дитини хтось із батьків - працює не в Україні. В Галичині вже ходять легенди про те, що на сільських весіллях Тернопільщини і Львівщини присутні одні чоловіки та люди похилого віку або ж, навпаки, жінки та пенсіонери. А в десятках галицьких сіл роками немає першокласників - розповідає кореспондентка Радіо Свобода Галина Терещук: “Великий Плавуч- це звичайне тернопільське село. Третина хат – порожні. Хрестини – це велика проблема для села, оскільки більшість чоловіків та жінок роками перебувають на заробітках за кордоном. Хтось залишився в Італії, а хтось повернувся додому божевільним через обман. За 10 останніх років у галицьких селах побільшало нових будинків та авто – все це за гроші, зароблені за кордоном. Водночас не розвивається малий та середній бізнес”.
ПОВЕРНІТЬ БУДІВЕЛЬНИКІВ!
Такі періоди розвитку країни, коли її громадяни не знаходять собі професійного застосування на батьківщині, переживали і Польща, і Португалія. Питання в тому, що треба визнати трудову міграцію за проблему і заохотити людей до повернення в Україну, каже Оксана Білозір, яка опікувалася цією проблемою у парламенті четвертого та п’ятого скликань: “На певному етапі свого економічного становлення багато країн перейшли через це, але тим не менш вони порушили проблему заробітчанства, а також знайшли шляхи її вирішення. Вони зацікавили своїх громадян – свідомих, активних – повертатися назад”.
З українських трудових мігрантів, що працюють в Італії легально і нелегально, відсотків 80 планують повертатися в Україну. Деякі з них, особливо на південних теренах, свідомо не занурюються у бюрократичну тяганину і не оформлюють дозволів на проживання, оскільки мріють повернутися в Україну, розповідає римська кореспондентка Радіо Свобода Наталія Кудрик: “Жінки-хатні працівниці задоволені з того, що за неважку працю отримують пристойні гроші. За офіційними даними, щомісяця емігрант відсилає в Україну щонайменше 400 євро. Це допомагає не лише утримувати родину, але й започаткувати у рідному місті якусь власну справу. Люди звикли до постійних і високих (порівняно з українськими) прибутків”.
ЗАРОБІТЧАНСЬКІ КОШТИ ПРОЇДАЮТЬСЯ
Зниження рівня бідності, безробіття – це безперечні плюси заробітчанства українців, зазначає експерт з питань трудової міграції Олена Малиновська. Значна частина зароблених батьками коштів, каже пані Малиновська, іде на освіту дітей: “Як науковець, я можу сказати, що ці проблеми мало вивчаються, а відтак навколо них породжується багато спекуляцій. Дослідження, які проводили мої колеги засвідчили, що трудова міграція сприяє розвитку дрібного бізнесу. Можливо не настільки, наскільки цього б хотілося. Оскільки мігрантські заробітки потрібно застосовувати, а не проїдати. Тобто розробляти соціальні програми, яких у нас поки що немає.”
З 5 парламентських сил 5 скликання лише БЮТ та «Наша Україна – Народна самооборона» згадують про проблему заробітчан і то одним рядком. Опозиційна до них “Партія регіонів” вустами члена виборчого списку Олександри Кужель пропонує розв’язати проблему заробітчан через підвищення заробітної плати: “Міністр (М. Папієв) дав окреме доручення, зараз робоча група розглядає можливість підвищення тієї зарплати, яка зараз є мінімальною для будівельних організацій. Я думаю, що результат цієї робочої групи дасть пропозиції до роботи уряду. Що стосується будівельних компаній – ми цим займаємося”.
Олег Зарубінський, представник Блоку Володимира Литвина, також вважає відносно високу заробітну плату гарантією того, що українці не виїжджатимуть масово на заробітки за кордон: “Ми пропонуємо підвищити частку зарплати в одиниці собівартості продукції від 5-8 відсотків у виробничій сфері, як це є сьогодні в Україні, до 25-30 відсотків, як це є в Німеччині, Франції, Великобританії – у всіх цивілізованих країнах”.
А поки політики вагаються з відповіддю ЯК вони збираються перетворювати Україну у ”цивілізовану державу” у сфері трудової міграції, українські чоловіки і жінки працездатного віку продовжують поповнювати лави заробітчан, працюючи не лише в сусідній Росії чи в Італії чи Польщі, але й у далеких Мексиці чи Австралії.
Аудіозапис програми. Перша частина:
Аудіозапис програми. Друга частина: