Доступність посилання

ТОП новини

Україна звільнила 20 своїх громадян. ЄС та ОБСЄ вітають обмін на Донбасі. Живий блог (завершено)

«Ми звільняємо всіх і будемо боротися, поки кожен українець не повернеться додому»

Офіс президента України повідомив 16 квітня, що на Донбасі звільнено 20 українців у рамках чергового обміну утримуваними особами.

У відеозверненні президент Володимир Зеленський сказав: «Ми повертаємо всіх і в рамках Мінських домовленостей і домовленостей наших в рамках «нормандської четвірки». І ми звільняємо всіх і будемо боротися, поки кожен українець не повернеться додому».

Обмін привітали Європейський союз і ОБСЄ.

Раніше Офіс президента поінформував, що з огляду на карантинні обмеження, які наразі діють в Україні, після повернення звільнені українці направляться на обов’язкову обсервацію.

В ОП заявили, що взаємне звільнення утримуваних осіб відбувається у рамках формату «всіх на всіх».

У контрольованому Росією угрупованні «ДНР» повідомили, що українська сторона передала 10 громадян у межах обміну утримуваними особами. Бойовики «ЛНР» заявляють, що отримали чотирьох громадян. При цьому спочатку Україна мала передати їм вісім людей, але згодом четверо з них відмовилися від переїзду на окуповану територію.

Останній дотепер обмін утримуваними між Україною й угрупованнями «ЛНР» і «ДНР» відбувся 29 грудня 2019 року. З території ОРДЛО був звільнений 81 українець: 76 із них повернулися на підконтрольну українському урядові територію, ще п’ятеро вирішили залишитися на території, що контролюється російськими гібридними силами. Із 76 звільнених тоді 12 – тепер уже колишні військовополонені, 64 – цивільні. Протилежній стороні передали 124 особи.

Родичі полонених, яких не обміняли 16 квітня, записали відеозвенення до президента України Володимира Зеленського. Вони закликають главу держави зустрітися та поговорити з ними.

«У нелюдських умовах перебувають сотні відданих людей України, може, вам варто звернути увагу саме на таких людей? Мій чоловік у полоні, тому що любить сою країну», – говорить дружина Валерія Матюшенка Тетяна.

«Я точно знаю, що мою маму засудили за любов до України. Пане президенте, скажіть, чи збираєтесь ви повертати мою маму додому», – говорить дочка Олени Пєх.

Більшість звільнених з ув’язнення підтверджують факти нелюдського поводження, застосування психологічного та сексуального насильства, побиття, катування – Генпрокуратура України

Офіс Генерального прокурора працює зі всіма звільненими українцями для підготовки та передачі доказів порушення міжнародного гуманітарного права до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду. Прокурори також забезпечать притягнення до відповідальності винних у вчиненні воєнних злочинів на національному рівні.

Про це повідомив начальник Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора Юрій Рудь.

«Більшість звільнених осіб підтверджують факти побиття, нелюдського поводження, застосування психологічного та сексуального насильства, приниження людської гідності, катування, що в окремих випадках призводило до каліцтв та загибелі», –підкреслив він.

Іще одна історія одного зі звільнених сьогодні: 22-річний луганець Сергій Русинов

І, на завершення сьогоднішнього блогу про звільнення українців, до вашої уваги ще один репортаж про те, як це відбувалося. Публікуємо мовою оригіналу

І на цьому завершуємо наш блог. Будьмо здорові, а Радіо Свобода буде оперативно повідомляти про всі новини з охопленого війною Донбасу, а також про нові звільнення й обміни.

XS
SM
MD
LG