Доступність посилання

ТОП новини

Столи прибрали, лишили доставку, а медсестра з уколами приходить додому: як виглядає карантин у прифронтовому місті


Ірина Димитрова

Радіо Донбас.Реалії пройшлося вулицями Марїнки (практично лінія фронту) та Курахового (місто у 20 кілометрах від лінії розмежування). Як дотримуються карантину і що про ці заходи думають місцеві?

Державні установи, Курахівська ТЕС, завод «Електросталь», відділення «Ощадбанку» та «Приватбанку», «Нової пошти», «Укрпошти», продуктові магазини та аптеки працюють у звичному режимі. У Мар’їнській райдержадміністрації та Курахівській міській раді тимчасово скасований особистий прийом громадян. Звертатися до органів державної влади та місцевого самоврядування рекомендують онлайн.

Марїнка: насторожено, але без паніки

У прифронтовому місті працює ринок, але продавців та покупців у медичних масках чи рукавичках майже немає. Це не дивно, бо в аптеках елементарних засобів захисту не знайти. В аптеках немає антисептиків для рук, хоча є спирт, по 25 грн. за 100 мл.

Черг в аптеках, продуктових магазинах та біля банкомату «Ощадбанку», де раніше знімали кошти не лише місцеві, а й приїжджі донеччани, немає.

У місті працює кафе «Food House». Тут до карантину піцу та роли готували на замовлення. Всі працівники – у масках та рукавичках, біля стійки – оголошення про необхідність тримати дистанцію. «Ми прибрали всі столи ще на вихідних, залишили лише доставку, очікувати замовлення також не дозволяємо у залі», – розповіла кухар Ганна. Один з продуктових магазинів на час карантину налагодив адресну доставку питної води та продуктів для мар’їнців.

Для людей старших за 60 років така доставка безкоштовна. Запитали у мар’їнців, як вони ставляться до карантину, що змінилось для них, та як вони захищаються від хвороби.

Ходжу у лікарню на уколи, то медсестра повідомила, що з завтрашнього дня їздитимуть додому
Сергій

«Дуже жорсткий карантин не потрібен. Не треба зачиняти магазини та скасовувати міжміські автобуси. Але добре, що закрили садок і школи, зараз можна вчитись через інтернет. Ходжу у лікарню на уколи, то медсестра повідомила, що з завтрашнього дня їздитимуть додому, приходити до лікарні не потрібно. Це правильне рішення. Наразі живу звичайним життям, просто став частіше мити руки. Народу стало менше, бо немає приїжджих з Донецька. Це також необхідний захід, щоб не розповсюджувалась інфекція», – розповів місцевий житель Сергій.

Ми з чоловіком намагаємось менше виходити з дому
Валентина

«Карантин виправданий, бо у Донецькій області немає тестів на визначення коронавірусу. Ми з чоловіком намагаємось менше виходити з дому. Всі продукти у магазинах є. Із закриттям КПВВ черги на ринку та біля «Ощадбанку» стали менші. Поки це всі зміни, які ми відчули», – розповіла пенсіонерка Валентина.

Сюди намагаються прорватися ДРГ, які можуть більш небезпечної інфекції занести
Микола


«У Мар’їнці через бойові дії більш небезпечно, ніж у інших містах. Сюди намагаються прорватися ДРГ, які можуть більш небезпечної інфекції занести. Ажіотажу у магазинах немає, ніхто гречку та борошно не скуповує, бо у людей немає грошей. В місті залишились здебільшого пенсіонери, а на їхню пенсію дуже не розженешся все підряд скуповувати», – каже пенсіонер Микола.

Жорсткі карантинні заходи виправдані
Роман

«Жорсткі карантинні заходи виправдані. Якщо європейські країни постраждали від інфекції, то ми можемо постраждати набагато більше. В аптеках немає масок, але навіщо їх носити? Маска здоровим не потрібна. Захищаємося поки самоізоляцією. Вся родина сидить вдома і без необхідності не виходить на вулицю», – розповів Роман.

Курахове: більшість місцевих не розуміють доцільності «вимушених канікул»

Сьогодні на місцевому ринку працювали лише продуктові ларьки. Контейнери, де продають побутову хімію, іграшки, одяг були зачинені. Майже всі продавці на ринку були без масок та рукавичок. Продавці нарікають, що у зв’язку із обмеженням в’їзду донеччанам місцева торгівля зазнає збитків.

До того ж, на ринок часто навідувались жителі Мар’їнки і Красногорівки. Відтепер приїхати на закупи їм буде складно. Відсьогодні з цих міст доїхати до Курахового маршруткою не можна. Довезти беруться таксисти за 50 гривень в один бік. Принаймні таку ціну назвали ті, хто користувався їхніми послугами. Зранку із Красногорівки до Курахового люди також діставались автобусом, який везе робочих.

Провізори розповіли, що завіз засобів захисту був у понеділок. Але антисептичні засоби – по 50 гривень за 50 мл. та маски по 20 гривень – розібрали ще вчора. В місцевому АТБ запровадили обмеження на продаж товарів в одні руки. Ажіотажу і великих черг немає, але полиці із крупами та борошном виглядають спорожнілими.

У відділенні «Нової пошти» просять не заходити більше ніж 10 осіб одночасно та рекомендують тримати дистанцію в метр. У Кураховому не працюють ТЦ «Октябрський» та ТРЦ «Бамбук», спорткомплекс «Олімпійський», салони краси, кав’ярні. Міська рада на офіційній сторінці попередила підприємців про адміністративну відповідальність за порушення правил карантину та штрафи, які доведеться заплатити. Також повідомили, що наряди поліції контролюватимуть дотримання карантину. Хоча у соцмережах поширюються повідомлення, що деякі підприємці працюють «підпільно», тобто замикають двері, а коли приходять покупці – відчиняють. У місті достатньо людно, батьки гуляють з дітьми на майданчиках, молодь п’є каву на центральній площі. У невеликі продуктові магазини пускають по одному покупцю, але у багатьох продавців немає масок та рукавичок.

«Карантин – це знущання над нами!»

Курахівчани, з якими вдалось поговорити, здебільшого не розуміють карантинних заходів та скаржаться на те, що місцеві і так ледве зводять кінці з кінцями, а вимушена перерва у роботі малого бізнесу вдарить по них ще більше.

«Карантин не потрібен, це знущання над нами. У мене троє дітей, якщо не працюватиму, утримувати родину буде нікому. Яка мені різниця, від чого помирати – від коронавірусу чи від голоду?» – каже продавчиня Тетяна.

Підприємців звільнили від податків на цей період, але нам не дозволяють торгувати, значить, прибутку ми не отримаємо


«Карантин завдасть збитків місцевому малому бізнесу. Працюю у ТРЦ «Бамбук», зараз змушена піти на «канікули». Підприємців звільнили від податків на цей період, але нам не дозволяють торгувати, значить, прибутку ми не отримаємо. За що купувати продукти, платити комуналку, кредити? Ніяких засобів захисту від вірусу не використовуємо, сподіваємось, що до нас нічого не дійде», – розповіла підприємниця Вікторія.

«Носила б маску і дитині вдягла б, але поки їх немає»

Ось що курахівчани розповіли про те, як захищають від інфекції себе і своїх близьких: «Ми з дитиною виходимо гуляти на вулицю, але намагаємось уникати місць скупчення людей. Часто миємо руки, обробляємо телефон, іграшки антисептиками», – каже Марина, мама у декретній відпустці.

«Не вітаємось за руку, не спілкуємось із тими, хто виявляє ознаки захворювання, мию вдома поли із хлоркою. Якби можна було, носила б маску і дитині вдягла б, але поки їх в аптеках немає», – розповіла молода мама Ірина.

Купила широкий бинт і буду сама шити маски


«Була у Пенсійному фонді у своїх справах, там працівникам роздавали маски. У нас в аптеках, як і в Кураховому, їх немає, кажуть, що повинні завезти цього тижня, по 20-25 гривень за штуку. Для мене це дорого, тож купила широкий бинт і буду сама шити маски», – розповіла Ольга, пенсіонерка з Красногорівки.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:

(Радіо Донбас.Реалії працює по обидва боки лінії розмежування. Якщо ви живете в ОРДЛО і хочете поділитися своєю історією – пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук чи телефонуйте на автовідповідач 0800300403 (безкоштовно). Ваше ім'я не буде розкрите).

XS
SM
MD
LG