Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Спостерігачі ЄС кажуть, що прокремлівські ЗМІ поширюють дезінформацію про коронавірус

Документ, датований 16 березня, був написаний Європейською службою зовнішніх справ (EEAS), відділом стратегічних комунікацій європейського дипломатичного корпусу.

У ньому зазначається, що прокремлівські ЗМІ «відіграли визначну роль у поширенні дезінформації щодо коронавірусу з метою посилення кризи охорони здоров'я в західних країнах, зокрема, підриваючи довіру громадськості до національних систем охорони здоров'я».

У документі також додають, що пандемія коронавірусу – «це постійна та щоденна тема в прокремлівських ЗМІ».

Європейські наглядачі за дезінформацією кажуть, що тактика прокремлівських джерел змінилася. Вони, «схоже, не створюють самі дезінформацію, але замість цього просто розширюють теорії, які беруть початок» в Китаї та Ірані, або серед крайніх правих угрупувань у Сполучених Штатах.

Наглядачі кажуть, що така тактика новин дозволяє прокремлівським медіа заперечувати, що вони створюють дезінформацію та стверджувати, що вони «просто повідомляють про те, що говорять інші».

У звіт також йдеться про те, що деякі ширші дезінформаційні наративи, на які посилаються дослідники, висувають твердження, що коронавірус принесли мігранти, або що це біологічна зброя, розроблена США, Великобританією чи Китаєм.

Перенесені референдуми та вибори: як коронавірус змінює політичне життя світу

Місцеві вибори та вибори мера у Лондоні були перенесені на рік через заходи боротьби зі спалахом коронавірусу.

Франція відкладає другий тур виборів.

США переносять праймеріз.

Сербія переносить парламентські й муніціпальні вибори, заплановані на 26 квітня.

Уряд Італії вирішив відкласти референдум, запланований на 29 березня, щодо питання скорочення кількості парламентарів.

Вірменія проведе референдум щодо конституційних реформ, раніше запланований на 5 квітня, вже після закінчення надзвичайного стану.

Швейцарія також перенесла свій запланований на 17 травня референдум щодо скасування угоди з ЄС, яка гарантує вільне пересування громадян між Швейцарією та іншими країнами-членами ЄС.

Та референдуми і вибори відкладають не всі.

Вона померла в Італії з діагнозом коронавірусу. Рідні в Україні чекають на поховальну урну

Перша і наразі єдина українка – жертва коронавірусу в Італії – померла минулого тижня після чотирьох днів госпіталізації. Тіло жінки досі зберігається у морзі і невідомо, коли зможуть провести його кремацію. Саме це запропонували родичам померлої з огляду на надзвичайну епідеміологічну ситуацію. Через велику кількість померлих у критичних районах області Ломбардія крематорії опинилися на межі колапсу, агентства ритуальних послуг не справляються з роботою, цвинтарі відкриті і вночі.

За словами онука, початкові симптоми застуди його бабуся відчувала вже в середині лютого, загострення почалося 24 лютого. Це був перший день, коли на півночі Італії запровадили карантин. Вона вже тоді жалілася на сильний задушливий кашель, високу температуру та слабкість. Дільничий лікар вказав на бронхіт і приписав антибіотик. Лікувалася спочатку вдома. Жінка жила у містечку Ровато, що в провінції Брешії за 80 кілометрів на схід від Мілана. Нині ця зона у Ломбардії (міста Бергамо і Брешія) є епіцентром вірусу за кількістю інфікованих та померлих.

«Моя бабуся не мала раніше серйозних хронічних захворювань,часом грип, як у багатьох, але жодної важкої патології. Цього разу було підозріло, бо жалілася, що сильний кашель після антибіотиків не проходив. Перед госпіталізацією взагалі не могла говорити. Коли ще лікувалася вдома, лікарі не погодилися зробити їй аналіз на коронавірус, казала бабуся», – розповів внук.

8 березня, через два тижні домашнього лікування, зв'язок з родиною пропав – зовсім кволу Раїсу забрала швидка.

Раїса Малишева, уродженка Хмельницької області, відійшла на завічну межу у розпал епідемії на 65 році життя. В Україні працювала вихователькою дитячого садка. Вперше до Італії на роботу прибула 15 років тому. Останні роки залишалася у Ровато, доглядала подружню пару пенсіонерів, при яких і жила.

Коронавірус. Як вижити, коли школа на карантині?

Мати багато вільного часу, бути вдома з родиною, нікуди не поспішати – як казали древні, мрійте обережно, бо ваші мрії можуть здійснитися! Для багатьох родин із дітьми, які вимушені залишитися вдома через карантин, праця з дому чи навіть просто перебування в одному закритому просторі з членами своєї родини перетворилося на домашнє пекло – діти носяться по хаті, висловлюють десятки суперечливих бажань, вимагають вашої постійної уваги. А при цьому вам потрібно не лише зайняти, але й грамотно організувати свій і дитячий час та не збитися з робочого та навчального ритму, адже це – не продовжений вікенд і не канікули – школу не скасували – її лише перевели додому. Добра новина полягає в тому, що це можливо, і якщо ви вправно беретеся за справи, вони налагоджуються.

Людство зіткнулося з викликом небезпечного вірусу. Поради глави ПЦУ митрополита Київського і всієї України Епіфанія в час пандемії

«Звісно, у цей час варто уникати масових заходів, рукостискань та обіймів; не наражати на небезпеку інших, коли захворіли​».

«Не піддаваймося гніву через карантин та зруйновані плани».

«Нехай цей період буде нагодою для саморозвитку, адже тепер звільнився час для того, що ми, можливо, відкладали «на потім».

«Найбільший виклик перед нами – чи залишимося ми людьми, які керуються цінностями добра, гідності, любові».

Вселенський патріархат через COVID-19 постановив припинити всі богослужіння і обряди до кінця березня

Через поширення коронавірусу у світі Вселенський патріархат 18 березня ухвалив рішення про припинення всіх божественних літургій, церковних подій та обрядів у всіх своїх єпархіях у всьому світі до кінця березня, мовиться у комюніке Вселенського патріархату.

«Ми проголошуємо на весь світ наше загальне церковне рішення і вказівку припинити всі богослужіння, події і обряди, за винятком приватної молитви в храмах, які залишаться відкритими, до кінця березня. Це обмеження буде пізніше переглянуте, відповідно до розвитку пандемії, викликаної вірусом», – мовиться в документі.

У комюніке також ідеться про те, що всі патріарші і ставропігійні монастирі Вселенського патріархату будуть продовжувати проводити регулярні богослужіння для своїх чернечих громад, але стороннім паломникам і відвідувачам участь у них забороняється.

Вселенський патріархат звернувся із закликом обмежити поїздки і залишатися вдома задля власної безпеки і захисту інших.

Знову на передову: волонтери проти коронавірусу

У складних для суспільства ситуаціях до передової долучаються волонтери. Українці це демонстрували під час Революції гідності, коли відбувалася анексія Криму та вторгнення на Донбас. І от під час карантину та обмежувальних заходів через коронавірус волонтерський рух знову повертається у перші ряди підтримки тих, хто цього потребує.

Волонтери, зокрема, зазначають, що медики в лікарнях бояться говорити про потреби, аби не нарватися на неприємності від керівництва. Втім, нестача у засобах захисту існує, за інформацією волонтерів, і вони намагаються дістати максимально можливу кількість необхідних речей.

У МЗС уточнили дані про ситуацію з українцями через коронавірус за кордоном

У Міністерстві закордонних справ України пізно ввечері у четвер надали оновлені дані щодо ситуації з українцями за кордоном, яких зачепив коронавірус.

Згідно з повідомленням зовнішньополітичного відомства у фейсбуці, наразі на карантині перебувають 16 українців – у Бразилії, 7 – у Німеччині, ОАЕ – 3, США , Молдова, Велика Британія, В’єтнам – 2, Румунія, Куба, Китай, Австралія – 1.

Водночас кількість громадян України, які лікуються за кордоном, виглядає так: 4 – у Німеччині та Домініканській республіці, 2 ­ – у Польщі та Італії і 1 – в ОАЕ.

Повідомляється, що за межами України 5 українців одужали від COVID-19 (4 – в Японії, 1 – в Італії), одна українка померла в Італії.

Трамп скасував зустріч G7 через коронавірус, натомість пропонує відеоконференцію

Президент США Дональд Трамп скасував цьогорічну зустріч країн «Групи семи» (G7), заплановану на червень у резиденції Кемп-Девід, неподалік столиці США, через кризу з коронавірусом, і замість цього проведе відеоконференцію.

Офіційний представник Білого дому 19 березня заявив, що саміт проходитиме в режимі онлайн, «щоб кожна країна зосередила всі свої ресурси на вирішенні проблем охорони здоров’я та економіки, пов'язаних з COVID-19».

До «Групи семи» входять США, Канада, Франція, Німеччина, Італія, Велика Британія і Японія. США наразі головують у G7.

Український транспорт і коронавірус: як впливає карантин на ключову галузь економіки

Обмежити пасажирське сполучення в Україні – це одне з головних рішень уряду для протидії поширенню коронавірусу. Наразі в Україні зупинили авіаційні, залізничні та автобусні пасажирські маршрути, як міжміські, так і транскордонні. Частково продовжує ходити лише наземний транспорт у містах. Як наслідок, експерти прогнозують значні збитки для транспортної галузі, проблеми для інших сфер економіки, а то й банкрутство низки пасажирських операторів. Втім, чимало фахівців вважають «пасажирські» обмеження в цілому адекватними і пропонують готувати програми державної підтримки для транспортників.

Три дні життя у Парижі в час карантину. Розповідь письменниці Ірени Карпи

«Я була серед тих «несерйозних», хто до останнього шастав вулицями, кав’ярнями й кінотеатрами, розуміючи, що їх от-от закриють».

«Того ж вечора уряд оголосив, що опівночі кав’ярні й ресторани закриються до нових вказівок. Як у всіх апокаліптичних фільмах, веселі французи сиділи в них до 23:00, завалюючи інтернет веселими світлинами із підписами «ще є час усе тут випити». А вже в неділю зранку місто стало порожнім».

«Люди, пакуючи дітей, собак, візочки й десятки валіз у машини й поїзди, масово виїздили зі столиці».

«Я намагаюся не думати про постапокаліптичну дистопію, яку я написала ще задовго до початку паніки (там все якраз із вірусу й починалося) і вирішую бодай схематично вести «хроніки карантину». Спробуйте – раптом і вам ідея підійде».

Хвиля добровільних ініціатив і український «Руслан»: Чехія в боротьбі з епідемією

На добровільних засадах сьогодні чехи шиють захисні маски повсюди – у когось вдома, на дачі чи в шкільній майстерні, звичайно, в групах не більше ніж 10 осіб, а потім їх роздають перехожим.​

З ініціативою надати допомогу землякам в кризі виступила також група фахівців – психіатрів, психологів, терапевтів, педагогів​.

Чеське Міністерство оборони повідомило, що 21 березня на летовищі в місті Пардубіце приземлиться український літак Ан-124 «Руслан», який має доставити чехам з Китаю найдефіцитніші й найбільш очікувані речі: 5 мільйонів захисних масок, 2 мільйони респіраторів, 80 тисяч захисних окулярів, 120 тисяч захисних костюмів, 50 тисяч тестів – всього 106 тонн вантажу.

Карантин із користю: варіанти безкоштовного онлайн-навчання для тих, хто залишається вдома

Із 17 березня в Україні заборонене проведення масових заходів із участю понад 10 осіб. Студенти та школярі перейшли на дистанційну форму навчання. Тим часом у соціальних мережах все більше обговорюють, чим би зайнятись на карантині із максимальною користю для себе. З’явилось багато можливостей для навчання онлайн, безкоштовні вебінари та різноманітні лекторії. Що ж нове можна повчити на карантині? Як використати нинішню ситуацію із максимальною користю?

Радіо Свобода зібрало список безкоштовних освітніх онлайн-можливостей, який, звісно ж, буде поповнюватись. Можна опанувати нове вміння або навіть здобути нову професію, лежачи на дивані.

Якщо ви знаєте ще цікаву безкоштовну можливість онлайн-навчання – діліться з нами в коментарях.

У Львівській області запустили спецавтобуси для перевезення працівників на роботу

У Львові з 20 березня почали курсувати спеціальні автобуси, які довозять із районів у обласний центр працівників, які забезпечують життєдіяльність області, переважно медиків. Як передає кореспондент Радіо Свобода з посиланням на Львівську ОДА, автобуси забиратимуть працівників з місця праці і везтимуть додому.

«У зв’язку із карантином і, відповідно, припиненням руху транспортних засобів, виникла гостра необхідність довозити медичних працівників і працівників підприємств, що забезпечують життєдіяльність області, на роботу», – заявив керівник управління транспорту та зв’язку Тарас Оприско.

Про кількість таких автобусів не повідомляється.

Також у Львові створили канал Карантин-Львів на платформі Zello, щоб в онлайн-режимі координувати дії волонтерів і тих, кому потрібно діставатись до місяця праці. Від учора діє ще одна програма «Підвези рятувальника додому».

Продавці-порушники, пивний «ліміт» та саморобні маски. Як Дніпро вчиться жити в умовах посиленого карантину

Два підтверджені випадки коронавірусу в місті (із 26 загалом в Україні), 60 людей на обсервації, 600 мільйонів бюджетних коштів, екстрено виділених на закупівлю апаратів штучного дихання та захисних засобів. Дніпро вчиться жити в умовах посиленого карантину. В аптеках відсутні маски – люди викручуються, як можуть. Супермаркети запроваджують обмеження на купівлю продуктів в одні руки, біля мінімаркетів черги – пускають по одному. Ринки й магазини промтоварів мали зачинитись, а транспорт перевозити не більше від десятка людей – але цей припис 19 березня виконували не всі. Між тим креативним людям загроза епідемії не заважає творити. А декого навіть надихає: з-під пензля одного з дніпровських художників цими днями вийшло полотно «Коронавірус».

Радіо Свобода озброїлось антисептиком та фотоапаратом і прогулялось карантинним Дніпром.

Число померлих від COVID-19 у світі перевищило 10 тисяч

Від початку епідемії коронавірусної інфекції COVID-19 в усьому світі померли щонайменше 10 тисяч 30 хворих, повідомляє університет Джонса Гопкінса. За минулий день число загиблих зросло більш ніж на тисячу, це максимальний приріст за два місяці.

В Італії за день померли 427 людей, у яких діагностували захворювання. Всього в країні загинули щонайменше 3 тисячі 405 людей із коронавірусом. Для порівняння: в материковому Китаї, де розпочалася епідемія, померли близько 3 тисяч 250 людей. Італія обіймає друге місце за кількістю діагностованих захворювань, понад 41 тисяча.

В Ірані та Іспанії загальне число хворих на ранок 20 березня перевищило 18 тисяч людей в кожній із країн, у Німеччині виявили близько 15 тисяч випадків зараження, у США – 14 тисяч, у Франції – 11 тисяч, у Південній Кореї – понад 8500.

В Україні кількість лабораторно підтверджених випадків COVID-19 станом на пізній вечір 19 березня зросла до 26, троє людей померли.

Влада Каліфорнії заборонила 40 млн жителям штату покидати домівки без нагальної необхідності

Влада американського штату Каліфорнія, щоб зупинити поширення коронавірусу, видала розпорядження про заборону 40 мільйонам жителів штату покидати домівки без нагальної необхідності. Губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом 19 березня заявив, що постанова в межах штату вступає в силу в опівночі.

«Це час, коли нам потрібно ухвалювати жорсткі рішення. Ми повинні змиритися з реальністю», – сказав Ньюсом.

Відповідно до рішення, людям, як і раніше, буде дозволено залишати свої будинки, щоб гуляти і займатися фізичними вправами, а також для задоволення основних потреб – покупки продуктів харчування і отримання медичної допомоги. Доставка із ресторанів залишається доступною.

Керівництво штату заявило, що контроль за дотриманням обмежувальних заходів будуть здійснювати не правоохоронці, а соцробітники.

Раніше 19 березня губернатор Каліфорнії звернувся до президента США Дональда Трампа з проханням надати медичне судно ВМС США, щоб допомогти сектору охорони здоров’я впоратися з викликами через коронавірус.

За даними видання Los Angeles Times, в штаті зареєстрований 1001 випадок COVID-19 та 19 смертей від коронавірусу.

Черги вантажівок на в’їзд в Україну скоротилися – Держмитслужба

Ситуація з очікуванням в’їзду в Україну на кордоні значно поліпшилася, повідомляє 20 березня Державна митна служба. За даними відомства, найдовші черги з вантажних автомобілів стоять на виїзд з України до Польщі, на в'їзд – у пунктах пропуску «Рава-Руська» та «Краковець».

У пункті пропуску «Ягодин» на українсько-польському кордоні черга на виїзд скоротилася за добу на 100 вантажівок до 650 одиниць, на в'їзд – немає (добу тому на в'їзд чекали 350 автомобілів).

У «Раві-Руській» черга на виїзд, як і раніше, становить 360 вантажівок, на в'їзд за добу скоротилася зі 110 до 40 одиниць.

У «Краківці» черга на виїзд зменшилася на 60 вантажівок – до 370, на в’їзд стоять 300 фур, що на 10 менше.

На кордоні зі Словаччиною в пункті пропуску «Ужгород» черга становить 90 вантажівок на виїзд, 80 – на в'їзд.

З Румунією в «Дяковому» на виїзд із країни чекають 10 вантажівок, на в’їзд черги немає.

«На інших пунктах пропусках черг із фур немає», – зазначила Держмитслужба.

Поліція про порушення карантину: 6 кримінальних справ і понад 400 адмінпротоколів

Правоохоронці відкрили шість кримінальних проваджень і склали 405 адміністративних протоколів за фактом недотримання правил карантину, передає пресслужба Нацполіції.

«Найбільше порушень виявлено на Дніпропетровщині. Зокрема поліцейські склали 75 адмінпротоколів. Крім того, до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по 6 фактам за ст. 325 КК України (Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням). Зокрема у Харківській (3 факти), по 1 – у Волинській, Сумській та Дніпропетровській областях», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що у Києві виявлено 31 факт порушення карантину, в області – 32.

За даними Нацполіції, в умовах карантину до роботи залучені понад 14 тисяч поліцейських і 2,1 тисячі військовослужбовців Нацгвардії.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG