Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Укрзалізниця повертатиме пасажирам повну вартість квитків на скасовані міжнародні поїзди

Укрзалізниця повідомляє, що повертатиме пасажирам повну вартість квитків на скасовані міжнародні поїзди – без стягнення додаткових зборів.

«Для цього потрібно звернутися у будь-яку залізничну касу, квитки придбані через інтернет повертаються через онлайн сервіси. На поїзди, яким буде обмежено маршрут, повну вартість квитка можна повернути у випадку якщо була скасовано зупинка, до якої пасажир мав проїзний документ», – йдеться в повідомленні.

Із 17 березня «Укрзалізниця» зупиняє міжнародне пасажирське сполучення на період карантину.

В Одеській області обмежують та припиняють роботу масових закладів через коронавірус

В Одеській області закликали максимально обмежити роботу об’єктів можливого масового скупчення – з 17 березня працювати не можна буде тим підприємствам та майданчикам, де одночасно перебуває понад 10 людей. Про це на брифінгу заявив заступник голови Одеської облдержадміністрації В’ячеслав Овечкін, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

Відповідне рішення ухвалила обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

«Дитячі розважальні центри та клуби, майданчики, в тому числі спортивні, фітнес-клуби, тренажерні зали, басейни, стадіони, зоопарки, усі магазини крім продуктових та аптек, ринки крім продуктових, заклади громадського харчування та інших установ під відповідальність керівника», – заявив Овечкін. Керівництво ОДА також закликає роботодавців регіону перевести працівників на дистанційний режим. В адміністрації очікують, що 17 березня на позачерговій сесії парламенту підсилять відповідальність за невиконання санітарних вимог щодо нерозповсюдження коронавірусу.

Як діяти після припинення регулярних міжнародних авіаперельотів – трансляція брифінгу МЗС

Поліція буде фіксувати і невиконання рішення обласної комісії, і розпорядження одеського міського голови, яке підтримала така сама комісія при виконкомі Одеської міської ради. Після підтримки комісії, за словами заступника міського голови Одеси Павла Вугельмана, рекомендаційний характер став обов’язковим для виконання. На міському рівні вимоги жорсткіші – не максимально обмежити роботу підприємств, а призупинити її.

«Превентивні заходи, які проводяться, не потрібно розглядати як рекомендаційні або обов’язкові. Є досвід країн світу, який працює, який дає змогу зменшити чисельність захворювань. Ті, хто не будуть їх виконувати, хто не буде створювати необхідні умови – є 325 стаття Кримінального кодексу, будемо працювати. Але рішення буде приймати слідчий, вносити до ЄРДР і притягати до відповідальності», – заявив, відповідаючи на запитання Радіо Свобода, заступник начальника головного управління національної поліції в Одеській області Сергій Махотін.

Офіційної інформації про інфікування коронавірусом людей в Одесі чи Одеській області на сьогодні немає.

Зеленський закликає уряд заборонити роботу громадських закладів, метро і зупинити міжміське сполучення

Президент України Володимир Зеленський звернувся до Кабінету міністрів із закликом запровадити низку обмежень у зв’язку з епідемією COVID-19. Про це він сказав у відеозверненні 16 березня.

За словами Зеленського, уряд збереться на засідання увечері 16 березня. Він просить Кабінет міністрів заборонити закладам культури, торговельно-розважальним центрам, ресторанам, фітнес-центрам та іншим закладам сфери харчування, розваг і послуг приймати відвідувачів з опівночі 17 березня. Винятком лишається приготування їжі для доставки додому.

Також президент просить Міністерство інфраструктури заборонити міжміське та міжобласне сполучення і роботу метрополітенів.

Кількість хворих на COVID-19 у Китаї вперше нижча, ніж за його межами

Кількість людей, інфікованих коронавірусом SARS-CoV-2 у всьому світі, вперше перевищила кількість хворих у Китаї з початку епідемії – про це свідчать дані Медичного університету Джона Гопкінса.

За даними всесвітнього лічильника поширення коронавірусу, за межами Китаю інфіковані 87 тисяч людей, а в самій країні - 80 860 хворих.

Глобальна кількість смертей також перевищила аналогічний показник у Китаї - від хвороби померли 6 513 людей.

Читайте також: «М’якотілість та ліберальність – союзники коронавірусу»: Зеленський про «непопулярні» кроки щодо COVID-19​

Стрімке поширення вірусу створює загрозу рецесії глобальної економіки: підприємства вимушено зупиняють роботу, а центральним банкам доводиться вдаватися до заходів, щоб заспокоїти нервові настрої на фінансових ринків.

Країни Європи обмежують перетин кордонів та переміщення в їхніх межах, щоб запобігти поширенню інфекції.

Влада Іспанії, де налічується близько 8 тисяч хворих і 294 летальних випадків, заявила, що надзвичайний стан, який спершу запровадили на 15 днів, буде подовжений.

Франція розглядає закриття в’їзду та виїзду в двох містах, в тому числі в Парижі. Велика Британія, за деякими повідомленнями, планує обмежити масові заходи.

Читайте також: Глава Єврокомісії пропонує ввести обмеження на в’їзд до ЄС на 30 днів

Президент Румунії Клаус Йоганніс оголосив у країні 30-денний надзвичайний стан, протягом якого не працюватимуть школи і будуть заморожені ціни на медичні товари, пальне та комунальні послуги. У Румунії зареєстровано 158 хворих, одна громадянка цієї країни померла в Італії минулого тижня.

Грузія (де на COVID-19 захворіли 33 людини) планує закрити в’їзд до країни для іноземних громадян на два тижні, починаючи з 18 березня.

Єгипет також заявив про намір зупинити авіаперельоти з 19 по 31 березня.

Від грудня, коли спалах нового коронавірусу почався в Китаї, у світі ним заразилися майже 170 тисяч людей, понад 6,5 тисячі померли.

У ЄС найбільше від коронавірусу постраждала Італія, де було зафіксовано майже 25 тисяч випадків зараження, померли 1809 людей, 2335 одужали.

Коронавірус: українські правозахисники засудили ідею Авакова не пропускати кримчан на материк

Українські правозахисники засудили ідею міністра внутрішніх справ Арсена Авакова не пропускати на материкову частину України жителів анексованого Росією Криму та окупованих території Донецької і Луганської областей, які не мають прописки на підконтрольній уряду території. Про це йдеться в заяві, яку оприлюднила Українська Гельсінська спілка з прав людини.

Правозахисники вказують на те, що в Україні наразі зареєстровано понад 1,4 мільйона переселенців, які не мають постійної реєстрації на підконтрольній Києву території України.

«Ми вважаємо, що введення повної заборони перетину КПВВ з тимчасово окупованими територіями для громадян України, які не мають зареєстрованого місця проживання на підконтрольній Уряду України території, є небезпечним рішенням, яке тягне за собою ризики для життя та здоров’я наших громадян в окупації та суперечить політиці реінтеграції», – йдеться в заяві, яку підписали дев’ять правозахисних організацій.

13 березня голова МВС України Арсен Аваков запропонував не пропускати через контрольні пункти в’їзду та виїзду з окупованих частин Донбасу та анексованого Криму українців, які не мають реєстрації на підконтрольній Києву території України.

При цьому кореспонденту проєкту Радіо Свобода Крим.Реаліїповідомили в Херсонському прикордонному загоні, що офіційних розпоряджень щодо таких обмежень на перетин адмінкордону з анексованим Кримом наразі немає.

Читайте також: Аваков припускає, що заходи з протидії COVID-19 «будуть ще жорсткішими»

Водночас підконтрольна Кремлю влада Криму ініціювала перекриття адмінкордону півострова з Херсонською областю через загрозу поширення коронавірусу SARS-CoV-2.

Вранці 16 березня Державна прикордонна служба України повідомила Крим.Реалії, що тимчасові пункти перетину на адмінкордоні Криму з Херсонською областю працюють у штатному режимі.

Коронавірус тепер і в Києві

У Києві лабораторно підтверджено одразу два випадки COVID-19, повідомило 16 березня МОЗ. Там додали, що пацієнти ізольовані, їм надають симптоматичне лікування: «Один пацієнт протягом інкубаційного періоду повернувся з Франції».

Раніше 16 березня два нових випадки зафіксували у Чернівецькій області. Водночас зафіксовано перший негативний тест у чоловіка, в якого виявили коронавірусну інфекцію 3 березня.

Відтак наразі в Україні офіційно сім підтверджених випадків захворювання коронавірусною хворобою COVID-19, один випадок летальний.

Зупинка метро і закриття громадських закладів – обмеження, які чинні від сьогодні​

Відсьогодні в Україні почали діяти обмеження: закривають торгові центри, кафе, ресторани, спортзали. Працюватимуть тільки продуктові магазини, аптеки, АЗС і банки. Відповідне рішення уряд ухвалив увечері 16 березня. Кабінет міністрів постановив заборонити проведення масових заходів за участі понад 10 осіб. Термін дії обмежень не вказаний.

Крім того, від сьогодні, 17 березня, уряд постановив зупинити роботу метро в Києві, Харкові та Дніпрі.

А з 18 березня зупиняться залізничні, авіаційні та автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення.

«Міські перевезення можуть здійснюватися у режимі: до 10 осіб у маршрутних таксі, тролейбусах, автобусах, вагонах трамваю. Особистий автомобільний транспорт громадян може здійснювати рух без обмежень», – зазначив голова Мінінфраструктури Владислав Криклій.

Планується, що обмеження на перевезення та роботу транспорту триватимуть до 3 квітня.

Також сьогодні вночі зупинилося авіасполучення з іншими країнами. Разом з тим Україна продовжує повертати українців додому з-за кордону. Міністерство інфраструктури оприлюднило перелік авіарейсів, які мають прибути до України 17 березня.

На період карантину ​припинила міжнародне пасажирське сполучення і «Укрзалізниця». І обіцяє повертати повну вартість квитків на скасовані поїзди.

Місія «Повернутись з Єгипту». Як діяти туристам

Тим часом, щоб туристи у соціальних мережах не здіймали хвилю обурення, в Шарм-ель-Шейху навіть відключили сотовий зв’язок та інтернет. Третю добу українські туристи не можуть повернутись з Єгипту – низка чартерних рейсів без пояснень була скасована туроператором. Офіційної інформації про кількість застряглих у Єгипті наразі немає, за неофіційними даними – це можуть бути тисячі громадян України.

Радіо Свобода зібрало інформацію від туристів та українських урядників.

Вакцина проти коронавірусу: скільки на неї чекати

Над розробкою потенційної вакцини проти коронавірусу COVID-19 працює понад 30 компаній, і деякі вже готові до початку випробувань. Проте очікувати її появи у короткі строки, за оцінками експертів, не варто. Всесвітня організація охорони здоров’я заявляла, що перша вакцина від коронавірусу може з’явитися не раніше, ніж через півтора року. Утім, у США вже 16 березня починають випробування потенційної вакцини. Чому так довго чекати на вакцину і про які терміни взагалі йдеться, читайте у матеріалі.

Рада зібралася на позачергове засідання через коронавірус (трансляція)

Верховна Рада у вівторок зібралася на позачергове засідання, метою якого є розгляд законопроєктів щодо протидії коронавірусній інфекції.

Як попередив голова Верховної Ради Дмитро Разумков, на позачерговому засіданні не буде деяких депутатів, які, повернувшись із закордонних відряджень, почуваються зле. Про кого саме йдеться – невідомо.

Перед засіданням керівництво парламенту заявило, що всі депутати мають бути у захисних масках.

Крім того, що народні депутати мають розголянути документи, пов’язані з боротьбою із коронавірусом, очікується, що також вони змінять свій графік роботи: пленарні засідання поміняють на роботу в комітетах.

Уряд виконав вимогу Зеленського щодо заборони масових акцій і роботи закладів

Кабінет міністрів постановив заборонити проведення масових заходів за участі понад 10 осіб та роботу закладів громадського харчування, торговельно-розважальних центрів та інших громадських місць. Відповідне рішення уряд ухвалив увечері 16 березня.

Виняток із заборони масових заходів становлять «необхідні для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування».

«З 17 березня заклади громадського харчування (ресторани, кафе), торговельно-розважальні центри, інші заклади розважальної діяльності, фітнес-центри, заклади культури повинні тимчасово припинити свою роботу. Дозволено надавати послуги з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлення за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту», – йдеться в заяві уряду.Термін дії обмежень на роботу закладів та масові заходи не вказаний.

Криклій підтвердив інформацію про зупинку метрополітенів, міжміські перевезення теж зупинять​

Уряд постановив зупинити роботу метро в Києві, Харкові та Дніпрі для запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 – цю інформацію підтвердив у своєму Телеграмі вночі 16 березня міністр інфраструктури Владислав Криклій. За його словами, метро зупинить роботу з 17 березня.

Крім того, з 18 березня зупиняться залізничні, авіаційні та автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення.

«Міські перевезення можуть здійснюватися у режимі: до 10 осіб у маршрутних таксі, тролейбусах, автобусах, вагонах трамваю. Особистий автомобільний транспорт громадян може здійснювати рух без обмежень», – зазначив голова Мінінфраструктури.

Він закликав українців дотримуватися цих норм.

Раніше 16 березня народний депутат від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко повідомив, що комісія з техногенної безпеки і надзвичайних ситуацій під головування прем’єр-міністра Дениса Шмигаля постановила закрити метрополітен у Києві, Харкові і Дніпрі.

Після карантину в Україну повернувся екіпаж лайнера Grand Princess

В Україну після двотижневого карантину повернулись 46 членів екіпажу круїзного лайнера Grand Princess, повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я.

«В аеропорту «Бориспіль» приземлився борт із 46 українцями з круїзного лайнера Diamond Princess. Усі вони пройшли лабораторне тестування на COVID-19, коронавірусу в них не виявлено. Також усі особи витримали карантин протягом інкубаційного періоду 14 днів та більше не потребують додаткових досліджень», – йдеться в повідомленні МОЗ.

Повідомляється, що літак з екіпажем прибув зі США.

Макрон зупинив всі реформи у Франції через коронавірус

Президент Франції Емманюель Макрон заявив про тимчасове припинення всіх реформ в країні, зокрема пенсійної. Виступаючи 16 березня зі зверненням до нації, Макрон заявив, що уряд Франції запропонує парламенту на затвердження законодавство про надання виконавчій владі надзвичайних повноважень – винятково для придушення епідемії коронавірусу.

«Ніколи раніше в мирний час Франція не ухвалювала таких надзвичайних заходів», – сказав Макрон. І додав: «Ми в стані війни».

Президент запевнив, що уряд зробить все необхідне для збереження економіки Франції, а бізнес не буде втрачено.

«Жоден бізнес, якого б масштабу він не був, не буде поза увагою перед ризиком банкрутства. Жоден француз не опиниться кинутим у злидні», – заявив Макрон.

Кількість випадків зараження коронавірусом у Франції перевищила 6,6 тисяч, померли близько півтори сотні людей.

Рада ухвалила в цілому законопроєкт про зміни в законодавстві у зв’язку з COVID-19

Верховна Рада України на позачерговому засіданні 17 березня затвердила в цілому проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID-19». За це депутати проголосували конституційною більшістю, документ підтримали 344 законодавці.

Документ, серед іншого, передбачає:

• адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення режиму обсервації, за умисне зараження коронавірусом;

• можливість піти у відпустку або дистанційну роботу на час карантину;

• надбавки медперсоналу, який бере участь в ліквідації епідемії;

• звільнення від ПДВ на час карантину ввезення ліків та медичного обладнання.

Рада внесла зміни до Податкового кодексу для закупівлі ліків

Верховна Рада України затвердила зміни до Податкового кодексу з метою «підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та інших товарів, які закуповуються за кошти державного бюджету». У другому читанні та в цілому відповідний законопроєкт підтримали 295 депутатів.

Депутатка з опозиційної «Європейської солідарності» Ніна Южаніна закликала доопрацювати документ до голосування в другому читанні, оскільки, на її думку, запропоновані зміни не призведуть до здешевлення ліків безпосередньо для споживачів.

Пропуск на адмінкордоні Криму з Херсонщиною обмежили до квітня – міністерство

До 3 квітня тимчасово обмежено пропуск через контрольні пункти в’їзду-виїзду на адмінкордоні анексованого Криму з Херсонською областю, повідомило Міністерство України з питань тимчасово окупованих територій і тимчасово переміщених осіб.

У міністерстві уточнили, що тимчасові обмеження стосуються всіх, крім громадян України та членів їхніх сімей, осіб, які перетинають адмінкордон «з метою забезпечення захисту національних інтересів чи в зв’язку з виконанням міжнародних зобов’язань, а також представників дипломатичних установ і гуманітарних місій, які виїжджають з Криму і Севастополя».

«В’їзд і виїзд інших категорій іноземців та осіб без громадянства здійснюється за погодженням з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій разом з адміністрацією Державної прикордонної служби України», – йдеться в повідомленні.

Як додали в міністерстві, «тимчасове закриття КПВВ не тільки зменшить потік можливо інфікованих громадян України, а й дозволить їх захистити».

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков минулого тижня пропонував, щоб українців без реєстрації на неокупованій материковій частині країни не пропускали через контрольні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ) на Донбасі і через адмінкордон з анексованим Кримом. Українські правозахисники засудили цю ідею.

Україна почала вивозити людей з Єгипту – Кулеба

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що Україна почала вивозити своїх громадян, які з різних причин опинилися за кордоном і виявили бажання повернутися на батьківщину.

«Єгипет – SkyUp Airlines почав вивозити наших людей з Шарму, за що компанії подяка. Зранку вже 5 літаків на Бориспіль, 1 – на Львів. Консул допомагає. Спільно з Владислав Криклій (очільник Мінінфраструктури – ред.) працюємо з туроператорами та авіакомпаніями, щоб допомогти нашим громадянам», – повідомив Кулеба у фейсбуці.

Він додав, що водночас на Шрі-Ланці «застрягли» щонайменше 105 українських громадян.

«Дізнаємося про нових наших співвітчизників там. Займаємося ними. Посольство доповідає мені про вжиті кроки», – додав міністр.

Українців із Польщі доставлятимуть спеціальними автобусами

З півночі 17 березня українці з Польщі можуть дістатись на батьківщину лише власними автомобілями або ж до когось підсісти через припинення відсьогодні регулярних пасажирських перевезень. Крім того, будуть виділені додаткові автобуси для пунктів пропуску на кордоні, які вивозитимуть українців.

«Україна організує автобуси чи буси, щоб доставити громадян в Україну», – повідомила Радіо Свобода речниця Мостиського прикордонного загону Маргарита Вершиніна.

Цю інформацію у фейсбуці підтвердив і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

«Завдяки домовленостям наших прикордонників (подяка Сергію Дейнеко та його колегам) з польськими наші автобуси заїжджають в Польщу, збирають наших людей і перевозять їх на територію України. Консули допомагають, в окремих випадках працюють прямо на кордоні», – повідомив Кулеба.

У Львівській області працюють два пункти пропуску з шести – у Краковці (з польського боку Корчова) і Рава-Руській (Гребенне). Тут пропускають вантажний транспорт і легковий транспорт. Україна не встановлювала обмежень на виїзд у Польщу.

Польська сторона тимчасово заборонила з 15 березня в’їзд для іноземних громадян, пропускають лише українців із картою поляка, офіційним дозволом на роботу або ж документами про постійне перебування. Тим часом Україна обмежила в’їзд іноземним громадянами.

Із польської сторони – у Корчові зібралось близько 150 громадян України, а у Гребенній – 10, які, за даними кореспондента Радіо Свобода, просяться підсісти в автомобіль, щоб потрапити додому.

У пунктах перетину кордону проводиться температурний скринінг. Українці, які повертаються з держав, де зафіксовані випадки коронавірусу, якщо матимуть ознаки захворювання, то проходитимуть обсервацію.

На сьогодні у Львівській області не виявлено жодного хворого на COVID-19. 8 людей із підозрою на коронавірус перебувають у Львівській інфекційній лікарні. Аналізи скеровані до Києва. У Львові та області немає тест-систем, щоб визначити вірус протягом перших днів захворювання.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG