Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

На COVID-19 захворіла українська олімпійська чемпіонка. До Пекіна терміново викликали заміну

Українська чемпіонка Олімпійських ігор у Сочі-2014, біатлоністка Олена Білосюк (більше відома за дівочим прізвищем Підгрушна) отримала позитивний тест на коронавірусну інфекцію нового типу, перебуваючи в олімпійському містечку Пекіна. Вона стала першою українською спортсменкою на Олімпіаді, яка має COVID-19, раніше захворювання було діагностоване у головного тренера чоловічої біатлонної команди Юрая Санітри, сервісмена і фізіотерапевта команди.

«Тест Олени — це катастрофа. За команду ще нічого, а Олена жертвувала цілий рік. Пропускала гонки. Вона їх хотіла бігти, але ми говорили, щоб готувалася до Олімпіади. Зробила кілька тренувань тут, з оптимізмом йшла, ну і от. Чекаємо, хто буде наступним. Боїмося цього. З тренера пішло на сервісмена, потім на фізіотерапевта. У нас кілька днів масажу немає, бо фізіотерапевт жіночої команди також на карантині», – сказав «Суспільному» головний тренер жіночої збірної Урош Велепець.

До Пекіна терміново викликали заміну – Анастасія Меркушина, яка була першою запасною, тепер має шанс стартувати на Олімпіаді. Але вирушити на змагання вона зможе лише за умови двох негативних тестів не раніше 5 лютого.

Перше біатлонне змагання на Олімпіаді – змішана естафета – розпочнеться 5 лютого об 11:00 за Києвом. Білосюк мала брати участь у складі цього квартету, тепер її замінить інша біатлоністка.

Уряд розширив програму «єПідтримка» на підлітків

Кабінет міністрів України розширив державну програму «єПідтримка» з виплати однієї тисячі гривень вакцинованим на підлітків віком від 14 років. Відповідну постанову уряд підтримав на засіданні 2 лютого.

Крім того, Кабмін розширив перелік витрат, на які ці кошти можуть бути витрачені: на оплату освітніх послуг, зокрема, гуртків і секцій, здобуття професійної чи профтехнічної, вищої освіти, харчування в освітніх закладах, проживання в гуртожитках.

Також за ці кошти тепер можна придбати спортивний інвентар, друковані ЗМІ, канцелярію.

Коронавірус: Норвегія і Франція зняли більшість обмежень

Норвегія стала другою скандинавською країною, яка скасувала більшість своїх обмежень щодо COVID-19, незважаючи на спалах захворювання, викликаний надзвичайно заразним штамом «омікрон». Влада Норвегії заявила, що суспільство має «жити з» вірусом. Тим часом, обмеження також почала знімати Франція.

«Омікрон» спричинив різке зростання кількості випадків у Норвегії, але кількість госпіталізацій пацієнтів із тяжким перебігом хвороби не збільшилася в широко охопленій вакцинацією країні.

«Ми нарешті досягли точки, коли зможемо скасувати багато заходів щодо охорони здоров’я, з якими довелося жити цієї зими», – сказав на пресконференції прем’єр-міністр Йонас Гар Стьоре.

У Норвегії, де майже 91 відсоток населення повністю вакцинований від COVID-19, зафіксовано понад 781 тисячу випадків і 1440 смертей від коронавірусу.

Рішення влади Норвегії набуло чинності о 23:00 1 лютого за місцевим часом.

Франція 2 лютого скасувала обов’язкове носіння масок на вулиці, щоб полегшити повсякденне життя громадян.

Обмеження на кількість глядачів для концертних залів, спортивних матчів та інших заходів також зняли. При цьому хоча робота з дому більше не буде обов’язковою, її все ще рекомендують.

Напередодні Данія стала першою країною Європейського союзу, яка скасувала всі обмеження щодо коронавірусу, незважаючи на рекордну кількість випадків, спричинених «омікроном».

Країна знову відмовилася від масок, COVID-паспортів і обмеженого часу роботи барів і ресторанів після першого експерименту зі зняттям усіх обмежень у вересні-листопаді.

На кордонах країни залишаються лише деякі обмеження для невакцинованих мандрівників, які прибувають із країн, що не входять до Шенгенської зони.

Маючи нижчі рівні шпиталізації, ніж у попередніх хвилях, кілька європейських країн, включаючи Францію, Ірландію і Велику Британію, оголосили про скасування або значне зниження своїх обмежень, незважаючи на рекордні чи дуже високі числа нових випадків.

У МОЗ назвали області, які можуть перейти в «червону» зону

До «червоної» зони через стрімке поширення коронавірусної хвороби найближчим часом можуть потрапити ще шість областей України, повідомив на брифінгу 2 лютого заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

«Нова хвиля COVID-19 набирає обертів, а кількість інфікованих коронавірусом стрімко зростає. Лише за минулу добу діагностували понад 35 тисяч випадків COVID-19. Незабаром на «червоний» рівень епіднебезпеки можуть бути переведені Волинська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Одеська і Сумська області, адже в цих регіонах спостерігається загрозлива епідемічна ситуація», – заявив Кузін.

Водночас, за його словами, дані свідчать про менше число шпиталізацій, ніж під час попередніх хвиль.

«Та розслаблятися не варто, адже пікові показники захворюваності, за нашими прогнозами, припадуть на середину лютого. Незабаром штам «омікрон» витіснить варіант коронавірусу «дельта». Світові тенденції підтверджують, що для цього потрібно до восьми тижнів поширення нового варіанту», – заявив головний санлікар.

За даними МОЗ, за весь час пандемії в Україні на COVID-19 захворіли понад 4 мільйони людей, померли понад 100,5 тисяч.

Станом на 2 лютого в «червоній» зоні перебувають дві області: Івано-Франківська і Рівненська.

Гроші на ліки: як пенсіонери витрачають «ковідну тисячу»?​

Із 24 січня 2022 року вакциновані українці, старші за 60 років, отримали можливість придбати ліки за віртуальні «ковідні» кошти. За даними Мінекономіки, за тиждень, що діє «єПідтримка», українці витратили понад 88 мільйонів гривень на медичні препарати. Наскільки зручна ця програма для старших людей і чи правильний крок зробила влада, «діджиталізувавши» виплати за вакцинацію?

У Росії майже два тижні утримуються максимальні показники захворюваності на COVID-19

У Росії зареєстровано 141 883 нових випадки інфікування COVID-19, що є максимальним добовим показником з початку пандемії.

Як свідчить офіційна статистика, оновлення максимуму спостерігається 13 день поспіль.

За минулу добу через COVID-19 в Росії померли 678 людей.

Загальна смертність, за офіційною оцінкою, перевищила 626 тисяч осіб. Неофіційна статистика каже про майже вдвічі більші показники.

Pfizer просить владу США дозволу на введення вакцини проти COVID-19 дітям до 5 років

Американська компанія Pfizer подала запит до медичного регулятора FDA з проханням дозволити використання своєї вакцини проти COVID-19 для дітей віком до 5 років.

Цей крок потенційно може відкрити можливість для найменших американців почати отримувати щеплення вже у березні.

Якщо Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) погодиться, одну десяту дозу ін’єкцій, що призначається дорослим, від Pfizer та її партнера BioNTech, вводитимуть дітям віком від 6 місяців.

Діти до 5 років – єдина група у США, яка ще не має права на вакцинацію від COVID-19. Багато батьків наполягають на поширенні щеплень на малюків та дошкільнят.

В Україні минулої доби зробили 74 592 щеплення від COVID-19, повідомило МОЗ

«Першу дозу отримали 25 177 людей, другу дозу – 27 248 людей, додаткову дозу отримали 717 людей, бустерну дозу – 21 450 людей», – йдеться в повідомленні.

За даними МОЗ, від початку вакцинальної кампанії щеплено 15 373 130 людей, з них отримали першу дозу – 15 373 128 людей, отримали дві дози – 14 672 260 людей, отримали додаткову дозу – 17 892 людини, бустерну дозу – 377 548 людей.

Загалом в Україні проведено понад 30,4 млн щеплень.

Новий сплеск COVID-19 в Україні – понад 35 тисяч хворих за добу

В Україні за добу 1 лютого виявили 35 014 нових підтверджених випадки коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 4 190 дітей і 940 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Минулої доби шпиталізували 4 314 людини, 9 894 – одужали, 204 людини померли.

Найбільше нових випадків виявили на Львівщині – 2 953.

За весь час пандемії в Україні на COVID-19, за даними МОЗ, захворіли понад 4 мільйони людей, померли понад 100,5 тисяч.

За час пандемії в Україні 3 медиків загинули в пожежах, пов’язаних із використанням кисню – МОЗ

Протягом пандемії коронавірусної хвороби в Україні сталося три пожежі в лікарнях, призначених для хворих на COVID-19, через використання кисню, повідомляє Міністерство охорони здоров’я на запит Радіо Свобода.

«За весь час від початку пандемії коронавірусної хвороби було зафіксовано три пожежі у закладах охорони здоров’я, пов’язаних із використанням кисню для надання допомоги хворим на COVID-19. Внаслідок нещасних випадків загинуло три медики та один медик був травмований», – йдеться у відповіді.

У МОЗ не уточнюють кількість загиблих та постраждалих пацієнтів у ході цих пожеж.

Станом на 30 січня 2022 року у лікарнях від COVID-19 лікувалися 21 119 хворих, ще 2 899 перебували там із підозрою на коронавірус. У тому числі у лікарнях 1 773 хворих на COVID-19 дітей, 507 – із підозрою.

«Для стаціонарного лікування таких пацієнтів задіяні всі наявні ресурси для забезпечення доступу у закладах охорони здоров’я до кисневої терапії. Міністерство охорони здоров’я тримає постійний зв’язок із місцевою та обласною владою як балансоутримувачами медичних закладів стосовно дотримання правил протипожежної безпеки при поводженні з медичними газами», – повідомляє директорка директорату медичних послуг Олександра Машкевич.

Зокрема, 26 січня МОЗ провело нараду щодо правил поводження з медичним киснем у лікарнях за присутності керівників профільних підрозділів обласних та Київської міської державних адміністрацій, а також підпорядкованих їм лікарень. Як повідомили в МОЗ, «особлива увага приділялася питанню протипожежної безпеки при поводженні з медичними газами в закладах охорони здоров’я».

«Керівникам робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій в областях та міста Києва спільно з керівниками структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та міста Києва державних адміністрацій було надано розпорядження забезпечити щоденний контроль за наявними залишками медичних газів в закладах охорони здоров’я, які визначенні для госпіталізації хворих з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2», – зазначають у міністерстві.

Крім того, місцеве керівництво отримало доручення інвентаризувати наявність у регіонах ємностей, придатних для зберігання медичних газів. Керівники «ковідних» лікарень мають забезпечити «перевірку технічного стану та за необхідності провести технічне обслуговування систем киснепостачання та джерел альтернативного електропостачання закладів охорони здоров’я», а також навчання охорони праці та пожежної безпеки персоналу, який працює з системами киснепостачання.

У МОЗ також вказують на те, що перевірки лікарень здійснювала також Державна служба з надзвичайних ситуацій.

28 грудня 2021 року в палаті реанімаційного відділення Косівської центральної районної лікарні сталася пожежа. Як повідомили у ДСНС – за попередніми даними, один зі співробітників закладу поставив заупокійну свічку у палаті з перенасиченим киснем повітрям. Жертвами пожежі стали четверо людей, троє постраждали.

Після цього Міністерство охорони здоров’я повідомило, що разим з рятувальниками ініціює навчання та консультаційну підтримку медзакладам щодо роботи з киснем.

Коронавірус: Данія стала першою країною ЄС, яка скасувала всі обмеження

Данія 1 лютого стала першою країною Європейського союзу, яка скасувала всі коронавірусні обмеження, незважаючи на рекордну кількість випадків, спричинених надзвичайно заразним, але більш м’яким штамом «омікрон».

Скандинавська країна знову відмовляється від масок, COVID-паспортів і обмеженого часу роботи барів і ресторанів після першого експерименту зі зняттям усіх обмежень у вересні-листопаді.

Нічні клуби також відкриються 1 лютого, у приміщеннях допускається необмежена кількість людей.

На кордонах країни залишаються лише деякі обмеження для невакцинованих мандрівників, які прибувають із країн, що не входять до Шенгенської зони.

Послаблення обмежень відбувається незважаючи на те, що Данія повідомляє про 40 000 – 50 000 нових випадків зараження на день (майже один відсоток від 5,8 мільйона жителів країни).

Понад 60 відсотків данців отримали третю дозу вакцини – на місяць раніше за встановлений органами охорони здоров’я розклад – у порівнянні з середнім показником по ЄС трохи менше від 45 відсотків.

Включаючи тих, хто нещодавно перехворів на COVID-19, за оцінками органів охорони здоров’я Данії, 80 відсотків населення захищені від тяжких форм захворювання.

Стратегія влади Данії користується широкою внутрішньою підтримкою. Згідно з опитуванням, опублікованим 31 січня щоденною газетою Politiken, 64 відсотки данців заявили, що вірять у політику уряду щодо COVID-19.

Маючи нижчі рівні шпиталізації, ніж у попередніх хвилях, кілька європейських країн, включаючи Францію, Ірландію і Велику Британію, оголосили про скасування або значне зниження своїх обмежень, незважаючи на рекордні чи дуже високі числа нових випадків.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з січня 2020 року 73 відсотки населення Європи хоча б раз хворіли на COVID-19.

У «Дії» з’явився COVID-сертифікат для щеплених бустерною дозою

Відсьогодні усі, хто отримав бустерну дозу щеплення від COVID-19, можуть завантажити новий COVID-сертифікат, повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я.

«Щоб отримати сертифікат, достатньо надіслати запит на порталі чи в застосунку «Дія». Зробити це можна одразу в перший день введення дози вакцини проти COVID-19, щойно медики введуть дані про вакцинацію до ЕСОЗ. Термін дії такого документа складатиме 270 днів, як і в усіх країнах ЄС», – йдеться в повідомленні.

Так, новим цифровим документом можна користуватися як всередині країни під час введення карантинних обмежень, так і за кордоном. Зокрема, український COVID-сертифікат після бустерної дози буде чинним в Україні з дня вакцинації, а в країнах, які входять до довірчої мережі, – з 14 дня від дати щеплення.

Сертифікат генерується за умови будь-якої з дозволених схем поєднання вакцин, визнаних в Україні, зауважують в МОЗ. Окрім COVID-сертифіката, українці, які отримали бустер, зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Медичний документ видається за місцем щеплення чи в сімейного лікаря, та в ньому мають бути перелічені усі дози вакцинації проти COVID-19 відповідно до вимог. Цей документ, як і COVID-сертифікат, буде чинним 270 днів, рахуючи від дати останнього щеплення проти COVID-19.

Наразі понад 350 тисяч українців отримали бустерну дозу антиковідної вакцини.

В Україні від COVID-19 вакцинували ще 65 655 людей – МОЗ

В Україні за добу 31 січня від COVID-19 вакцинували ще 65 655 людей, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

«Першу дозу отримали 23 278 людей, другу дозу – 25 525 людей, додаткову дозу отримали 480 людей, бустерну дозу – 16 372 людини», – йдеться в повідомленні.

За даними МОЗ, від початку вакцинальної кампанії в Україні від COVID-19 першою дозою вакцинували понад 15,3 мільйона людей, дві дози отримали понад 14,6 мільйона людей, додаткову дозу – 17 175 людей, бустерну дозу – 356 098 людей.

В Україні виявили 30 768 нових випадків COVID-19 – МОЗ

В Україні за добу 31 січня виявили 30 768 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема захворіли 4 056 дітей і 337 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Також за минулу добу шпиталізували 2 069 людей, 8 835 – одужали, 192 людей померли. 31 січня зробили понад 130,6 тисячі тестувань.

Найбільше нових випадків виявили у Львівській (3411), Одеській (2471) областях, Києві (2363).

За весь час пандемії в Україні на COVID-19 захворіли понад чотири мільйони людей, 100 395 – померли.

Чергова хвиля коронавірусу в Україні: особливості спалаху, вакцинація і вразливість дітей

Останні дні січня позначились рекордними показниками захворюваності на COVID-19 і, як кажуть фахівці, кількість уражених продовжуватиме зростати. Чим характерний цей спалах захворювання? Чи дотримуються карантинних обмежень в областях? Чому маленьким дітям потрібне щеплення проти ковіду? Про це ми запитали медичних експертів.

Більше читайте тут

Конгресмен США захворів на COVID-19 після поїздки в Україну і зустрічі з Зеленським

Американський конгресмен Колін Оллред заявив, що у нього – позитивний результат тесту на COVID-19 після поїздки в Україну в складі делегації Конгресу, в рамках якої проходили зустрічі з офіційними особами, зокрема з президентом Володимиром Зеленським. Перед цим делегація також відвідувала Брюссель.

38-річний Оллред, представник демократів із Техасу, повідомив про позитивний тест 30 січня після повернення додому в Далласі.

У заяві конгресмен наголошує, що тест на вірус у нього був негативний перед посадкою на рейс до Техасу і після приземлення, а 30 січня результат виявився позитивним.

В Україні другий тиждень фіксують зниження темпів вакцинації від COVID-19 – МОЗ

В Україні другий тиждень поспіль спостерігається зниження тижневої кількості проведених щеплень від COVID-19, повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

«Найнижчі показники за останні сім днів у розрахунку на 100 тисяч населення зафіксовано у Хмельницькій, Волинській, Миколаївській, Івано-Франківській і Запорізькій областях», – сказав міністр на брифінгу 31 січня.

Найбільшу кількість щеплень із розрахунку на 100 тисяч населення, за його словами, зробили у Полтавській області. Одразу за лідером ідуть Київ, Рівненська, Луганська і Харківська області.

Від початку вакцинальної кампанії в Україні, за даними МОЗ, принаймні однією дозою вакциновані понад 15,3 мільйона людей, двома дозами – понад 14,6 мільйона, додаткову дозу отримали 16 695 людей, бустерну дозу – 339 726 людей.

У Росії COVID-19 б’є усі попередні рекорди добової захворюваності

У Росії зафіксовано новий рекорд за кількістю підтверджених випадків зараження COVID-19 за добу – 124 070 осіб. За офіційними даними, помер за добу 621 пацієнт.

Число госпіталізацій через коронавірус у Росії за добу перевищило 9 тисяч людей.

З початку пандемії загальна кількість хворих через коронавірус в Росії наблизилася до 12 млн осіб, померлих безпосередньо від цієї хвороби – до 331 349.

Конгресмен США захворів на COVID-19 після поїздки в Україну і зустрічі з Зеленським

Американський конгресмен Колін Оллред заявив, що у нього – позитивний результат тесту на COVID-19 після поїздки в Україну в складі делегації Конгресу, в рамках якої проходили зустрічі з офіційними особами, зокрема з президентом Володимиром Зеленським. Перед цим делегація також відвідувала Брюссель.

38-річний Оллред, представник демократів із Техасу, повідомив про позитивний тест 30 січня після повернення додому в Далласі.

У заяві конгресмен наголошує, що тест на вірус у нього був негативний перед посадкою на рейс до Техасу і після приземлення, а 30 січня результат виявився позитивним.

Оллред сказав, що у нього легкі симптоми, і що він повністю вакцинований і також має бустерне щеплення.

За словами конгресмена, він та інші законодавці – члени делегації перевірялися на COVID-19 протягом всієї поїздки, в тому числі перед зустріччю із Зеленським.

В Україні другий тиждень фіксують зниження темпів вакцинації від COVID-19 – МОЗ

В Україні другий тиждень поспіль спостерігається зниження тижневої кількості проведених щеплень від COVID-19, повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

«Найнижчі показники за останні сім днів у розрахунку на 100 тисяч населення зафіксовано у Хмельницькій, Волинській, Миколаївській, Івано-Франківській і Запорізькій областях», – сказав міністр на брифінгу 31 січня.

Найбільшу кількість щеплень із розрахунку на 100 тисяч населення, за його словами, зробили у Полтавській області. Одразу за лідером ідуть Київ, Рівненська, Луганська і Харківська області.

Від початку вакцинальної кампанії в Україні, за даними МОЗ, принаймні однією дозою вакциновані понад 15,3 мільйона людей, двома дозами – понад 14,6 мільйона, додаткову дозу отримали 16 695 людей, бустерну дозу – 339 726 людей.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG