Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

На COVID-19 хворіє більше народних депутатів, ніж за весь час пандемії – речниця «Слуги народу»

Станом на 27 січня у Верховній Раді рекордна за період пандемії кількість хворих на COVID-19 народних депутатів, заявила речниця фракції монобільшості «Слуга народу» Юлія Палійчук.

За її словами, коронавірусну хворобу наразі виявили в шести депутатів від президентської фракції.

«В підсумку, станом на зараз хворіє 23 депутати. Це найвищий показник у фракції за весь період пандемії», – підсумувала речниця.

В Україні минулої доби зробили 82 360 щеплень від COVID-19, повідомило МОЗ

«Першу дозу отримали 28 894 людини, другу дозу – 29 726 людей, додаткову дозу отримали 684 людини, бустерну дозу – 23 056 людей», – йдеться в повідомленні.

За даними МОЗ, від початку вакцинальної кампанії щеплено 15 250 202 людини, з них отримали першу дозу – 15 250 200 людей, отримали дві дози – 14 549 494 людини, отримали додаткову дозу – 14 921 людина, бустерну дозу – 271 119 людей.

Загалом в Україні проведено понад 30 млн щеплень.

Понад 32 тисячі нових випадків COVID-19 – МОЗ звітує про рекордні показники добової захворюваності

В Україні за добу 26 січня виявили 32 393 нових підтверджених випадки коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 4 847 дітей і 797 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Минулої доби шпиталізували 3 016 людини, 5 514 – одужали, 154 людини померли.

Найбільше нових випадків виявили на Прикарпатті – 2 862.

За весь час пандемії в Україні на COVID-19, за даними МОЗ, захворіли понад 3,9 мільйона людей, 99 738 людини померли.

Рівненщина відсьогодні переходить у «червону зону»

Рівненська область з 27 січня переходить до «червоного» рівня епідемічної небезпеки через поширення коронавірусної хвороби COVID-19. Відповідне рішення схвалили днями на засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

За даними Міністерства охорони здоров’я, що у Рівненській області перевищені коефіцієнт виявлення випадків інфікування та динаміка госпіталізацій.

Раніше цього тижня, з 24 січня, «червону зону» ввели в Івано-Франківській області.

Коронавірус: на Херсонщині третина хворих – діти

У Херсонській області третину тих, хто захворів на COVID-19, становлять діти, повідомив головний санітарний лікар Херсонської області Юрій Ромаскевич в ефірі програми «Новини Приазов’я» на Радіо Свобода.

«На жаль, у нас третина захворілих – це діти. За минулу добу госпіталізовані 12 дітей, із них дві дитини потребують кисневої підтримки», – повідомив Ромаскевич.

За його словами, наступного тижня на Херсонщині очікується ще більше зростання кількості хворих.

COVID-19: країни Європи фіксують рекордну кількість хворих на тлі поширення «омікрону»

Декілька країн Центральної та Східної Європи повідомляють про рекордну кількість заражень коронавірусом на тлі швидкого поширення надзвичайно заразного варіанту «омікрон».

Зокрема, в Болгарії, Чехії, Німеччині, Угорщині, Молдові, Польщі та Румунії 26 січня зафіксували найвищий добовий рівень зараження за період пандемії.

Німеччина – найбільша країна в цій групі – повідомила про 164 тисяч нових випадків. Інші цифри такі:

  • Польща – 53 420 хворих
  • Чехія – 39 614
  • Румунія – 34 255
  • Угорщина – 20 174
  • Болгарія – 12 399
  • Молдова – 5 138 нових випадків

У Польщі заступник міністра охорони здоров’я Вальдемар Краска повідомив журналістам, що наразі варіант «омікрон» із високою заразністю виявляють у близько 40% випадків.

Китай: Сі обіцяє допомогу та вакцини від COVID-19 країнам Центральної Азії

Китайський лідер Сі Цзіньпін пообіцяв надати 500 мільйонів доларів США на допомогу країнам Центральної Азії протягом наступних трьох років для зміцнення їх економіки та безпеки, а також запропонував поставки китайської вакцини від коронавірусу в регіон.

Виступаючи 25 січня на онлайн-саміті з лідерами Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану з нагоди 30-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Пекіном та п’ятьма цими країнами, Сі заявив, що запропоновані ним кошти планується використати «на проєкти, що стосуються людської життєдіяльності».

Очільник Комуністичної партії Китаю також пообіцяв надати 50 мільйонів доз вакцини проти COVID-19 п’яти країнам цього року і додав, що Пекін може передати технологію виробництва вакцини.

Читайте також: «Жертвувати собою заради Росії Китай не буде». Чи просив Сі Цзіньпін Путіна не воювати з Україною

Рівень вакцинації в Центральній Азії залишається низьким через брак запасів в поєднанні з ваганням населення щодо вакцин. Світовий банк закликав уряди регіону збільшити кількість доступної інформації та заохочувати людей, особливо тих, у кого вже існують проблеми зі здоров’ям, щоб підвищити охоплення вакцинами.

За два дні українці витратили 6,5 мільйона гривень «ковідних» виплат на ліки – Шмигаль

Громадяни України старше 60 років витратили 6,5 мільйона гривень виплат за вакцинацію на ліки за два дні існування такої можливості – про це заявив на засіданні уряду 26 січня прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

За його словами, наразі понад 7,5 мільона українців вже подали заявки на отримання виплат за програмою «єПідтримка». 1,7 мільярда отриманих коштів вже витрачені.

Шмигаль нагадав, що з 24 січня уряд уможливив для українців старше 60 років купівлю ліків на кошти, отримані за вакцинацію. Він додав, що надалі до переліку можливих витрат планують додатки оплату житлово-комунальних послуг.

«Лише за два дні українці купили ліків за кошти програми «єПідтримка» на суму понад 6,5 мільйонів гривень. Надалі уряд планує розширити програму на підлітків із одночасним додаванням до напрямків можливих витрат освітніх послуг. Також, за ініціативи Володимира Зеленського ми плануємо розширити програму на комунальні послуги», – сказав прем’єр-міністр.

Він додав, що уряд також працює над впровадженням ініціативи президента Зеленського щодо виплат 500 гривень за бустерне щеплення.

Щоб отримати спеціальну картку за програмою «єПідтримка» в застосунку банку або офлайн-відділенні, треба бути щепленим двома дозами вакцини й мати встановлений застосунок «Дія».

У розділі «Послуги» застосунку треба знайти й активувати послугу «єПідтримка», обравши банк для виплати. Після цього залишається чекати зарахування грошей.

Отримані кошти можна витратити впродовж чотирьох місяців на подорожі, спорт, книжки, відвідування культурних закладів.

МОЗ дозволило екстрене застосування препарату «Молнупіравір» при COVID-19

Міністерство охорони здоров’я зареєструвало препарат «Молнупіравір» для екстреного лікування COVID-19. Міністр Віктор Ляшко повідомив про підписання відповідного наказу 26 січня.

За даними МОЗ, препарат застосовують передусім для хворих із груп ризику, що убезпечити хворих від середнього та важкого перебігу захворювання.

«У світі ці ліки використовують для пацієнтів, які мають хоч один фактор ризику: надмірну вагу, вік понад 60 років, цукровий діабет або хвороби серця. Після надходження «Молнупіравір» розподілять та розвезуть до закладів, які надають первинну медичну допомогу», – повідомив Ляшко.

Як уточнюють у міністерстві, «Молнупіравір» – це препарат прямої дії, який блокує фермент, необхідний вірусу для відтворення генетичного коду. Таким чином ліки запобігають розмноженню вірусу та знижують ризик важких симптомів. Препарат має форму пігулок і не потребує особливих умов зберігання.

За заявами Ляшка і його першого заступника Олександра Комаріди, торік Україна законтрактувала 300 тисяч курсів «Молнупіравіру».

Велика Британія 4 листопада стала першою у світі країною, яка схвалила використання препарату проти COVID-19, розробленого американськими корпораціями Merck та Ridgeback Biotherapeutics.

Препарат молнупіравір виробляється в лікарській формі капсули та рекомендований для використання людям у початковій стадії захворювання, до розвитку ускладнень. Він рекомендований, зокрема, людям із групи ризику – тим, хто страждає на хронічні захворювання.

Ляшко анонсував «покарання» керівників лікарень за недоплати лікарям і медсестрам

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко попередив про відповідальність для керівників закладів охорони здоров’я, які не виплачують повні оклади лікарям та медичним сестрам у відповідності до нової постанови уряду.

Як нагадав Ляшко на брифінгу 26 січня, Кабінет міністрів нещодавно ухвалив нові базові оклади для медичних працівників: щонайменше 20 тисяч гривень для лікаря та 13,5 тисяч гривень для медсестри. При цьому він підкреслив, що керівники закладів можуть платити співробітникам більше.

Голова МОЗ також вказав на роль місцевої влади в підтримці лікарень:

«Фінансування та утримання лікарні від місцевої влади – це не акт благодійності, це інвестиція в розвиток своєї громади. Модернізована, добре обладнана лікарня отримає можливість укладати договори на більшу кількість пакетів програм медичних гарантій, і, як наслідок, отримає більше коштів від Національної служби здоров’я».

Ляшко заперечив інформацію про те, що підвищення окладів не торкнеться відомчих закладів охорони здоров’я, вказавши на те, що воно покриває всі державні та комунальні лікарні, але не стосується приватних.

«Одразу хочу заспокоїти медиків, які цього місця отримали стандартні аванси, без підвищення. Всі нарахування та надбавки будуть виплачені вкінці розрахункового місяця разом із заробітною платою», – додав міністр.

Він також анонсував допомогу тим закладам, які «з об’єктивних причин» не можуть виплачувати передбачену рішенням уряду заробітну плату своїм працівникам. Такі лікарні отримають допомогу від НСЗУ за окремим пакетом, який видаватиметься на пів року.

«Однак хочу зазначити, що ми будемо верифікувати кожен такий медзаклад, який декларує, що потребує допомоги від держави, аби зрозуміти, куди були витрачені кошти і чому їх не вистачило на забезпечення гідної зарплати медичним працівникам. Ситуація, коли на рахунках лікарні лежать десятки мільйонів гривень залишку, а при цьому медичний колектив працює за мінімалку – абсолютно неприпустима», – заявив Ляшко.

Відтак, додав він, МОЗ ініціює проведення Державною аудиторською службою перевірки кожного медичного закладу, який заявлятиме про неспроможність платити нові базові зарплатні.

«Так само перевірки чекатимуть і на ті лікарні, в яких керівники примусово намагаються перевести медиків на неповну ставку, при цьому залишаючи працювати їх на повний робочий день. Ми детально моніторимо ситуацію. Керівник закладу, який вирішить таким чином зекономити бюджет лікарні за рахунок звичайного лікаря чи медсестри, отримає покарання. Для цього вже існують відповідні механізми», – попередив міністр.

Кабінет міністрів ухвалив постанову про нові базові оклади лікарям та медсестрам 12 січня 2022 року. Документ передбачає зарплати в обсязі щонайменше 20 тисяч для лікарів (окрім інтернів) та 13,5 тисяч для молодших спеціалістів із молодшою освітою.

МОН рекомендує перевести всіх учнів 5-11 класів на дистанційне навчання

Міністерство освіти і науки України надіслало засновникам і керівникам закладів освіти листи, в яких рекомендує перевести учнів 5-11 класів на дистанційне навчання через стрімке зростання захворюваності на COVID-19 у деяких регіонах.

«Дистанційку» пропонують запровадити щонайменше на два тижні.

Водночас у ПТУ радять перейти на навчання за дистанційною та/або змішаною формою.

«У закладах фахової передвищої, вищої освіти усіх форм власності та сфер управління запровадити дистанційне навчання від 27 січня до 25 лютого 2022 року, урахувавши необхідні зміни до графіка освітнього процесу та розкладу занять», – йдеться в повідомленні.

Незалежно від епідемічної ситуації, відвідування закладів освіти здобувачами дошкільної освіти, учнями спеціальних закладів освіти та 1-4 класів ЗЗСО дозволяється, вказує МОН.

Нині в Україні фіксують збільшення кількості хворих на COVID-19. За даними МОЗ, минулої доби захворіли понад 24 тисячі людей, із них 2 809 – діти.

У США почалися випробування вакцини від варіанту коронавірусу «омікрон»

Фармацевтичні компанії Pfizer (США) та BionTECH (Німеччина) почали клінічні випробування нової версії своєї вакцини від коронавірусу SARS-CoV-2, призначеної для захисту від варіанту «омікрон».

Компанії анонсували дослідження 25 січня. Pfizer і BionTECH планують перевірити імунну відповідь, яку генерує їхня вакцина для «омікрону»: як у форматі трьох щеплень не вакцинованих раніше людей, так і при застосуванні як бустерної дози для тих, хто вже отримав повний курс першої вакцини від цих виробників.

Фармацевтичні виробники планують вивчити безпеку та легкість перенесення вакцини на понад 1 400 людях, які зголосяться на участь у випробуваннях у США.

Pfizer і BionTECH анонсували розробку вакцини, адаптованої до «омікрону», після того, як визнали, що їхній оригінальний препарат від COVID-19 не забезпечує повного захисту від цього варіанту.

Тим часом чиновники зі сфери охорони здоров’я по всьому світу заявляють про виявлення підваріанту «омікрону», відомого як BA.2, принаймні в 40 країнах.

Вчені кажуть, що про нього ще багато чого невідомо, включно з тим, чи він більш стійкий до вакцин, чи викликає більш важкий перебіг захворювання. Наразі він не вважається варіантом, який дає привід для занепокоєння.

Мутація набагато частіше зустрічається в Азії та Європі. За даними Інституту сироватки крові при Міністерстві охорони здоров’я Данії, у середині січня він становив 45 відсотків усіх випадків захворювання на COVID-19 проти 20% відсотків двома тижнями раніше.

Початковий аналіз, проведений вченими з Данії, не показує відмінностей у госпіталізаціях для BA.2 порівняно з оригінальним «омікроном».

Британське Агентство охорони здоров’я визнало BA.2 варіантом, що перебуває під розслідуванням, посилаючись на дедалі більшу кількість хворих у Великій Британії та за кордоном.

Дуже заразний варіант «омікрон» зараз домінує в більшій частині світу, викликаючи рекордне зростання захворюваності від Бразилії до Франції. Дані свідчать про те, що нинішні вакцини проти COVID-19 менш ефективні для запобігання зараженню «омікроном» порівняно з попередніми штамами, але щеплення все ще забезпечують надійний захист від тяжкого перебігу хвороби і смерті.

Понад 30 млн щеплень проти COVID-19 зроблено в Україні – МОЗ

Від початку вакцинальної кампанії в Україні загалом проведено 30 003 374 щеплення, повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я.

«81 736 людей (за минулу добу – ред.) вакциновано проти COVID-19. Першу дозу отримали 29 929 людей, другу дозу – 28 984 людини, додаткову дозу отримали 628 людей, бустерну дозу – 22 195 людей», – йдеться в повідомленні.

Від початку вакцинальної кампанії, кажуть у МОЗ, щеплено 15 221 308 людей, з них отримали першу дозу – 15 221 306 людей, отримали дві дози – 14 519 768 людей, отримали додаткову дозу – 14 237 людей, бустерну дозу – 248 063 людини.

Коронавірус: напередодні в Україні виявили понад 24 тисячі нових випадків

В Україні за добу 25 січня виявили 24 321 новий підтверджений випадок коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 2 809 дітей і 642 медпрацівники, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Минулої доби шпиталізували 3 073 людини, 5 514 – одужали, 141 людина померла.

Найбільше нових випадків виявили на Прикарпатті – 1 972.

За весь час пандемії в Україні на COVID-19, за даними МОЗ, захворіли понад 3,8 мільйона людей, 99 584 людини померли.

«Не вакцинуємось – більше хворіємо»: Ляшко вказав на низький рівень вакцинації в областях «червоної» зони

Дві області, де запровадили червоний рівень епідеміологічної небезпеки, були серед останніх за рівнем вакцинації, заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Таким чином він прокоментував перехід у «червону» зону Рівненської області.

За даними міністра, Рівненська та Івано-Франківська області входять до п’ятірки «областей-аутсайдерів за рівнем охоплення щепленнями від COVID-19».

«І це ще раз підтверджує факт – не вакцинуємось, більше хворіємо, і що головне, частіше потрапляємо до лікарень з тяжким перебігом хвороби. У п’ятірці регіонів з найгіршим рівнем охоплення щепленнями знаходяться також Чернівецька, Волинська та Закарпатська області», – повідомив міністр.

Рівненська область з 27 січня переходить до «червоного» рівня епідемічної небезпеки через поширення коронавірусної хвороби COVID-19. Раніше «червоний» рівень епідемічної небезпеки вирішили встановити з 24 січня в Івано-Франківській області.

За даними МОЗ, від початку вакцинальної кампанії щеплено 15 191 379 людей, з них отримали першу дозу – 15 191 377 людей, отримали дві дози – 14 490 784 людини, отримали додаткову дозу – 13 609 людей, бустерну дозу – 225 868 людей.

COVID-19: Рівненщина з 27 січня переходить у «червону зону»

Рівненська область з 27 січня переходить до «червоного» рівня епідемічної небезпеки через поширення коронавірусної хвороби COVID-19. Відповідне рішення схвалили на засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

«Ситуація з поширенням захворюваності на COVID-19 у Рівненській області погіршилася. Тож є необхідність у посиленні карантинних обмежень», – заявив міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Міністерство охорони здоров’я зауважує, що у Рівненській області три дні поспіль перевищені коефіцієнт виявлення випадків інфікування та динаміка госпіталізацій.

На минулому засіданні комісії ТЕБ та НС «червоний» рівень епідемічної небезпеки вирішили встановити з 24 січня в Івано-Франківській області.

Коронавірус: в Україні зробили ще майже 70 тисяч щеплень

В Україні минулої доби зробили 69 546 щеплень від COVID-19, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

«Першу дозу отримали 27 261 людина, другу дозу – 24 700 людей, додаткову дозу отримали 501 людина, бустерну дозу – 17 084 людини», – йдеться в повідомленні.

За даними МОЗ, від початку вакцинальної кампанії щеплено 15 191 379 людей, з них отримали першу дозу – 15 191 377 людей, отримали дві дози – 14 490 784 людини, отримали додаткову дозу – 13 609 людей, бустерну дозу – 225 868 людей.

Загалом в Україні проведено понад 29,9 млн щеплень.

Кількість нових випадків COVID-19 за добу перевищила 19 тисяч – МОЗ

В Україні за добу 24 січня виявили 19 118 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 2 809 дітей і 594 медпрацівники, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Минулої доби шпиталізували 1 507 людей, 5 863 – одужали, 161 людина померла.

Найбільше нових випадків виявили на Львівщині – 2 299.

За весь час пандемії в Україні на COVID-19, за даними МОЗ, захворіли понад 3,8 мільйона людей, 99 443 людини померли.

Арахамія: 8% депутатів фракції «Слуга народу» хворіють на COVID-19

У парламентській фракції «Слуга народу» на коронавірусну інфекцію COVID-19 хворіють 8% її складу, повідомив голова фракції Давид Арахамія.

«Станом на зараз 8% депутатів фракції «Слуга народу» хворі на COVID-19, тобто багато людей, воно прогресує, бачимо, що велика хвиля наближається, як кажуть медики», – сказав Арахамія на брифінгу після засідання фракції.

У фракції «Слуга народу» – 242 народні депутати.

Цей тиждень у Верховній Раді є пленарним, від завтра відбуватимуться засідання у сесійній залі.

За даними МОЗ, під час нової хвилі COVID-19 в Україні кількість випадків хвороби буде щонайменше удвічі більшою порівняно з тією, яка була у жовтні-листопаді, проте шпиталізацій буде менше, кількість смертей також має бути менша.

МОЗ: «нову хвилю COVID-19 ми пройдемо більш спокійно, ніж попередні»

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що, за прогнозом МОЗ, нова хвиля COVID-19 в Україні буде «більш спокійною». Він сказав про це 24 січня за підсумками засідання Ради національної безпеки й оборони, на якому розглядали, зокрема, питання пандемії.

За словами Ляшка, сьогодні в Україні відзначається зростання кількості випадків десь у два рази – тиждень до тижня, водночас кількість госпіталізацій зростає, «але всього на 5%».

«Якщо буде зростати кількість вакцинованих…, то цю хвилю, яка буде в Україні, ми пройдемо більш спокійно, ніж попередні хвилі. Ми прогнозуємо, що щонайменше удвічі буде більшою кількість випадків під час цієї хвилі порівняно з тією, яка була у жовтні-листопаді, проте шпиталізацій буде менше, кількість смертей також має бути менша. Це завдяки тому, що значно зросла кількість імунізованих людей в Україні завдяки імунізації, і завдяки тому, що штам «омікрон» має менш агресивний перебіг хвороби», – сказав міністр.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG