Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Однією вакциною від COVID-19 щеплено 81% працівників шкіл – Шкарлет

Однією вакциною від COVID-19 щеплено 81% працівників українських шкіл, повідомив міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

«Процес вакцинації серед освітян триває, і в окремих регіонах маємо позитивну динаміку. Сьогодні принаймні однією дозою вакцини від COVID-19 щеплено вже 81% працівників шкіл. За останні 5 днів на 18% збільшилася кількість вакцинованих освітян першою дозою у Львівській області, на майже 14% – у Дніпропетровській», – зазначив Сергій Шкарлет.

За даними Міносвіти, повний цикл щеплення отримали: Луганська область – 67,9% вчителів, Черкаська – 64%, Полтавська – 62,8%, Київ – 62,6%, Сумська область – 59,7%.

«Натомість відчутного прогресу в показниках вакцинації поки не демонструють Херсонська, Рівненська і Одеська області», – йдеться в повідомленні.

Вакцинація серед освітян триває, вказали у Міносвіти.

Понад 1,4 мільйона українців згенерували COVID-сертифікати – МОЗ

Понад 1,4 мільйона українців згенерували на сьогодні COVID-сертифікати, повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я.

«Вакцинація та генерація COVID-сертифікатів доступні для кожного. Отримати сертифікат можна в декілька кліків у застосунку чи на порталі «Дія». Уже понад 1,4 мільйона українців згенерували COVID-сертифікати. Утім, деякі люди виготовляють, продають чи купують підробку. Вже зараз у роботі правоохоронних органів відкриті сотні проваджень», – повідомила пресслужба відомства.

Нещодавно уряд погодив законопроєкт про кримінальну відповідальність за продаж та користування підробленими COVID-сертифікатами.

У МОЗ уточнили: українцям, що свідомо використовують фейки, загрожує штраф до 34 тисяч гривень або до 2 років обмеження волі. Медпрацівники, які будуть вносити неправдиві відомості у бази даних, отримають штраф до 68 тисяч гривень або до 2 років обмеження волі та позбавлення права обіймати посаду. А тим, хто підробки виготовлятиме та продаватиме, – штраф до 170 тисяч гривень або позбавлення волі до 3 років.

Україна залишається у «зеленому» COVID-списку ЄС ще принаймні на два тижні

Цього тижня Брюссель не виключатиме жодну країну зі списку держав-не членів ЄС, громадяни яких можуть вільно подорожувати до блоку. Йдеться про обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу.

Як повідомив кореспондент Радіо Свобода, це означає, що ще «принаймні на два тижні» Україна в цьому списку залишатиметься.

Наразі українці можут подорожувати до країн ЄС за наявності COVID-сертифіката.

19 серпня Євросоюз офіційно визнав українські COVID-сертифікати в мобільному застосунку «Дія». Проте у МЗС України звертають увагу на те, що рішення Єврокомісії є лише рекомендацією для країн-членів ЄС і не діє саме по собі автоматично. Тобто держави ЄС можуть самостійно ухвалювати рішення визнавати чи не визнавати українські сертифікати.

Україна має понад 2,6 мільйона доз вакцини AstraZeneca – Кузін

Станом на початок жовтня Україна має понад 2,6 мільйона доз вакцини AstraZeneca. Про це у фейсбуці повідомив головний санітарний лікар країни Ігор Кузін.

«Днями результати 3-ї фази клінічних випробувань вакцини AstraZeneca проти COVID-19 були опубліковані в «The New England Journal of Medicine» (авторитетне американське наукове видання «Медичний журнал Нової Англії»). Вони свідчать про те, що вакцина безпечна та захищає від симптоматичного перебігу хвороби загалом на 74%», – розповів Кузін.

Він додав, що ефективність вакцини для людей віком від 65 років ще вища – 83,5%. У запобіганні госпіталізації препарат продемонстрував ефективність у 94,2%, реанімації – майже 100%, зазначив головний санлікар.

Ефективність вакцини Pfizer через пів року після щеплення знижується майже вдвічі – дослідження

Ефективність вакцини від коронавірусу виробництва Pfizer / BioNTech знижується майже вдвічі приблизно через пів року після повної вакцинації. Про це свідчить дослідження, проведене в США. Його результати оприлюднили в медичному журналі Lancet 4 жовтня.

Згідно з отриманими даними, вакцина дуже ефективна для запобігання госпіталізації у перші пів року – її ефективність залишалася на рівні близько 90% протягом як мінімум шести місяців, навіть проти «дельта»-штаму.

Проте загальна ефективність вакцини проти коронавірусної інфекції з 88% протягом першого місяця з моменту вакцинації поступово знижується до 47% через 5 місяців, свідчить дослідження.

Як пояснюють автори дослідження, зниження ефективності вакцини пов’язане з ослабленням імунітету з часом.

Дані з цього дослідження попередньо були представлені у серпні. Саме на них ґрунтувалася рекомендація Агентства охорони здоров’я США про ревакцинацію американців похилого віку, які входять до групи ризику.

«У зв’язку з іншими результатами, отриманими в Ізраїлі, США та інших країнах, наші результати підкреслюють важливість моніторингу ефективності вакцини з плином часу і припускають, що, ймовірно, будуть потрібні бустерні дози для відновлення первісного високого рівня захисту, що спостерігається на ранніх етапах програми вакцинації», – заявили автори дослідження.

Дослідження ґрунтувалося на медичних даних близько 3,4 мільйона американців.

Його було опубліковано у той же день, коли Європейське агентство з лікарських засобів заявило, що так звані бустерні щеплення «можуть розглядатися як мінімум через шість місяців після другої дози для людей у віці 18 років і старших». Втім, чи вдаватися до бустерного щеплення, лишається на розсуд країн-членів ЄС.

Не чекаючи на рекомендацію регулятора ЄС, почали ревакцинацію третьою дозою в Ірландії, Італії, Німеччині та Франції.

Бустерні дози також отримують мешканці Великої Британії, США, Ізраїлю та деяких інших країн.

Проти кампанії ревакцинації виступає Всесвітня організація охорони здоров’я. ВООЗ наголошує, що наразі недостатньо доказів необхідності додаткових щеплень – вакцинація двома дозами вже показала свою ефективність у зниженні рівня госпіталізації та смертності від COVID-19.

У ВООЗ нагадують, що додаткові дози вакцини потрібно передати країнам, де чимало людей не отримали навіть першого щеплення, а вірус поширюється і може мутувати у небезпечніші штами.

В Україні минулої доби від COVID-19 вакцинували понад 100 тисяч людей – МОЗ

В Україні минулої доби від COVID-19 вакцинували 100 331 людину. Одну дозу отримали 51 472 людини, повністю імунізовані – 48 859 людей, повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.

Від початку вакцинальної кампанії щеплено 7 242 115 людей, з них отримали одну дозу – 7 242 113 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози – 5 820 725 людей.

Щеплення в Україні проводять чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Всі вони передбачають введення двох доз препарату.

В Україні виявили майже 10 тисяч нових випадків COVID-19 – МОЗ

В Україні за останню добу зафіксовано 9 846 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 918 дітей і 207 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Також за минулу добу шпиталізували 1881 людину, одужали – 4 229, померли 317 людей.

Протягом доби провели понад 74 тисячі тестувань: методами ПЛР, ІФА, експрес-тестами.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Дніпропетровській (992), Харківській (940), Одеській (809), Запорізькій (667) і Донецькій (662) областях.

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, захворіли 2 469 856 людей, 57 206 – померли.

В Україні суд виніс перший вирок лікарю за підробку COVID-сертифікатів

У Павлограді Дніпропетровської області суд оголосив вирок лікарю за підробку COVID-сертифікатів, повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я.

«За інформацією Національної поліції, лікар із Павлограда Дніпропетровської області отримав штраф 34 тисяч грн та позбавлення права діяльності за фахом на один рік. Також за минулий тиждень було проведено 13 обшуків і розпочато 12 кримінальних проваджень», – йдеться в повідомленні.

Крім того, у МОЗ зазначили, що минулого тижня було скеровано подання до власників закладів охорони здоров’я із вимогами відсторонити керівництво 15 лікарень, лікарі яких підробляли COVID-сертифікати про вакцинацію.

22 вересня уряд схвалив розроблений МОЗ проєкт закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за підроблення документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень», який пропонує посилити відповідальність за підробку документів, які стосуються вакцинації від COVID-19. Законопроєкт поданий на реєстрацію до Верховної Ради України.

Харків у лідерах серед хворих на COVID-19 – влада каже про високу заповненість лікарняних ліжок

Завантаженість лікарень у Харківській області через захворюваність на COVID-19 становить приблизно 69 відсотків, тоді як по місту деякі лікарні заповнені майже на 95%. Про це Радіо Свобода повідомив директор департаменту охорони здоров’я Харківської облдержадміністрації Максим Хаустов.

«Якщо казати, то це і 13-та лікарня, і 17-та, і 25-та, і диспансер радіаційного захисту», – зазначив Хаустов.

За його словами, кількість вільних ліжок – цифра динамічна, когось виписують, хтось додається.

На Харківщині нині 18 лікарень приймають хворих на COVID-19. Однією з останніх була відкрита так звана Чорнобильська лікарня – Обласний диспансер радіаційного захисту. До оперативного резерву її додали минулого тижня. Головна лікарка закладу Ірина Пірогова повідомила, що наразі шукають лікарів, аби додати ще три бригади. Медзаклад заповнено на 100% – 170 ліжок зі 170-ти за першу добу після відкриття.

«Надходять саме киснево залежні. На концентраторі – невеликий відсоток, усі інші – на потоковому кисні», – зазначила Пірогова.

Від сьогодні також запрацював шпиталь ветеранів війни, який передбачений ще на 260 місць.

Як каже волонтерка Наталія Попова (керує проєктом допомоги хворим, що з певних причин лікуються вдома – ред.), цього може не вистачити.

«Кожна нова лікарня для нашого регіону – це плюс доба до вирішення питання. Якщо в нас немає плану розгортання стаціонарів поза (лікарнями – ред.), – палац спорту, якісь криті арени, то нас очікують 200 смертей за добу в рамках всієї України», – зазначила Попова.

У свою чергу, в облдержадміністрації повідомляють, що ведуть переговори із Міністерством охорони здоров’я щодо госпільної бази. На черзі у резерв дві лікарні – центральна у місті Ізюм під Харковом та відомча лікарня, яка належить «Укрзалізниці». За минулої хвилі саме в останній лікарні виникли питання щодо фінансування та відсутності кисневих трас. Нині ж, за даними чиновників, щодо кисню проводяться монтажні роботи, та за кілька днів медзаклад буде готовий приймати пацієнтів.

За даними Міністерства охорони здоров’я, минулої доби на Харківщині виявлено 592 випадки захворювання на COVID-19, 358 з яких – мешканці Харкова. Через велику кількість хворих від неділі Харків перевели у «помаранчеву зону».

За минулу добу в Україні від COVID-19 вакцинували 33 924 людини, повідомили у МОЗ

Одну дозу отримали 17 373 людини, повністю імунізовані – 16 551 людина.

Від початку вакцинальної кампанії щеплено 7 190 643 людини, з них отримали одну дозу – 7 190 641 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози – 5 771 866 людей. Загалом провели майже 13 мільйонів щеплень.

В Україні минулої доби, 3 жовтня, виявили 4821 новий випадок COVID-19

Зокрема, захворіли 448 дітей та 50 медиків. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.

Госпіталізували за добу 2092 людини, одужали 1116, померли 114.

Протестовано методом ПЛР – 16 214 осіб, методом ІФА – 2525 осіб, експрес-тестами – 11 848 осіб.

Найбільша кількість підтверджених випадків зафіксована у Харківській (592), Чернівецькій (410), Дніпропетровській (393), Житомирській (301) та Львівській (295) областях.

За весь час пандемії в Україні на COVID-19 захворіли понад 2,4 мільйона людей, одужали – понад 2,2 мільйона, померли 56 889.

У Росії зафіксували максимум смертей від COVID-19 з початку пандемії

У Росії минулої доби, 2 жовтня, зафіксували рекорд смертності від COVID-19 від початку пандемії – померли 890 людей.

Попередній максимум, за офіційними даними, виявили 1 жовтня. Тоді померли 887 осіб. Крім того, вперше від початку пандемії в країні зареєстрували понад шість тисяч летальних випадків за тиждень.

Зростає і статистика захворюваності. Минулої доби російський оперативний штаб зафіксував 25 769 нових випадків. Найбільше – у Москві. Там показники захворюваності досягли значень середини липня. Влада пов’язує це із закінченням сезону відпусток. При цьому зростання смертності та захворюваності в країні фіксується ще з початку літа.

У США кількість померлих від COVID-19 перевищила 700 тисяч

Кількість померлих від COVID-19 у США 1 жовтня перевищила позначку в 700 тисяч людей.

Щодня в країні вмирає близько 1900 людей, попри те, що кількість виявлених добових випадків захворювання починає спадати.

Нових випадків виявляють у середньому близько 112 тисяч на день, порівняно зі 160 тисячами, що були на початку вересня.

Середньодобова кількість шпиталізованих із вірусом становить 79 тисяч, приблизно на 20 тисяч менше, ніж на початку вересня, але все одно достатньо, щоб навантажити систему охорони здоров’я.

У Росії зафіксували максимум виявлених випадків COVID-19 від липня

У Росії зафіксовано максимум виявлених випадків зараження коронавірусною інфекцією COVID-19 від липня.

Станом на ранок 2 жовтня за добу стало відомо про 25 219 хворих, свідчить офіційна статистика оперативного штабу по боротьбі із захворюванням. Загальна кількість виявлених випадків перевищила 7 560 000.

Графік захворюваності чітко фіксує четверту хвилю пандемії COVID-19. За тиждень від 27 вересня чотири рази був оновлений максимум зареєстрованих смертей від COVID-19. Тільки за даними оперативного штабу смертність від захворювання перевищила 209 тисяч осіб.

Оцінка незалежних демографів, зроблена на основі відомостей про надмірну смертність, у три рази вища за ту, що дає оперативний штаб, – число померлих оцінюється більш ніж у 600 тисяч.

За добу від COVID-19 вакцинували понад 128 тисяч людей – МОЗ

За добу 1 жовтня від коронавірусної хвороби вакцинували 128 00 людей, повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

«Одну дозу отримали 71 667 людей, повністю імунізовані – 56 403 людини», – уточнюють у відомстві.

Читайте також: Принаймні одне щеплення від COVID-19 вже отримали майже 78% вчителів – Шкарлет

Протягом доби працювали 960 мобільних бригад, 3 049 пунктів щеплення та 350 центрів вакцинації.

Загалом, за даними МОЗ, від початку вакцинації вакцинували понад 7,14 мільйона людей в Україні. При цьому 7 144 468 людей отримали одну дозу, дві дози – 5 731 125 людей, з них двоє за кордоном.

Коронавірус: в Україні виявили 11 809 хворих за добу

В Україні протягом доби виявили 11 809 хворих на коронавірусну хворобу – такі дані Міністерства охорони здоров’я.

Крім того, напередодні госпіталізували 2 692 людей, 203 померли, 3 469 – одужали. Серед нововиявлених хворих: 1 104 дитини та 235 медичних працівників.

Читайте також: COVID-19: Африка відстає за вакцинацією, Росія входить у «найгіршу» хвилю

«За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Харківській (1159), Львівській (1102), Дніпропетровській (965), Одеській (762) та Запорізькій (692) областях», – йдеться в повідомленні.

За добу здійснили 46 962 ПЛР-тести, 11 787 тестів методом ІФА та 32 354 еспрес-тестів на антиген до коронавірусу.

Загалом за час пандемії в Україні захворіли понад 2,44 мільйона людей, 56 649 людей померли.

Румунія: через пожежу в лікарні для COVID-19 загинули семеро людей – уточнені дані

Румунська влада уточнила кількість людей, загиблих внаслідок пожежі в лікарні для допомоги хворим на COVID-19 у Констанці – жертвами стали семеро людей. Про це заявив міністр внутрішніх справ країни Луціан Боде на пресконференції за підсумками огляду місця пожежі.

Спершу дані про кількість загиблих різнилися, зокрема, місцева влада повідомляла про дев’ятьох жертв.

Пожежники загасили полум’я протягом години, для цього знадобилася допомога рятувальників із сусідніх регіонів.

Пацієнти та персонал закладу були евакуйовані. Боде зазначив, що на момент пожежі у лікарні перебувало 125 пацієнтів.

Прем’єр-міністр Флорін Кицу, уряд якого 5 жовтня може опинитися під вотумом недовіри, висунутому лівою опозицією, поклав провину за інцидент на запущену систему охорони здоров’я комуністичної в минулому країни.

«Неприпустимо, щоб таке траплялося, щоб подібні трагедії мали місце в румунських лікарнях. Це реальність, яку ми намагаємось змінити починаючи з цього року, після 20-30 років, протягом яких нічого не було зроблено для системи охорони здоров’я в Румунії», – заявив він.

Президент Клаус Йоганніс заявив у своєму коментарі, що він «нажаханий» звістками про інцидент.

«Румунська держава не змогла виконати свою основну місію – захистити своїх громадян», – сказав він.

Пожежа спалахнула вранці 1 жовтня у відділенні інтенсивної терапії лікарні інфекційних хвороб у портовому місті Констанца. Це вже третя пожежа з людськими жертвами в лікарнях Румунії протягом менш ніж року.

У Росії четверту добу поспіль фіксують високі показники смертності через COVID-19

За добу в Росії через коронавірусну хворобу померли 887 людей – це новий максимум, який оновлюється четвертий день поспіль. За даними оперативного штабу із боротьби з коронавірусом, всього за останню добу в країні виявили 24 522 нових випадків зараження.

Напередодні повідомлялося про 867 померлих і 23 888 нових хворих.

У столиці Росії за день зафіксували 3993 хворих на COVID-19.

Всього з початку пандемії в Росії, за офіційними даними, COVID-19 виявили у 7 535 548 осіб, померли 208 142 людини.

У Москві з 1 жовтня всім пацієнтам з симптомами ГРВІ проводитимуть експрес-тест на антиген, позитивний результат вважатиметься підтвердженим випадком COVID-19. Усіх із позитивним тестом відправлятимуть на самоізоляцію.

COVID-19: Африка відстає за вакцинацією, Росія входить у «найгіршу» хвилю

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомляє, що темпи вакцинації в Африці зростають, але країни континенту все ще відстають від більшості інших держав.

У половині африканських країн лише 2% населення або й менше повністю вакциновані від коронавірусу. 15 із 54 країн континенту зробили щеплення щонайменше 10% населення.

Координатор вакцинації ВООЗ в Африці Річард Міхіго сказав, що останні дані свідчать про деякі успіхи, але ще є довгий шлях до досягнення мети – 40% повністю вакцинованих до кінця року.

Інші частини світу продовжують стикатися з новини хвилями коронавірусної інфекції, переважно пов’язаними з дуже заразним варіантом COVID-19, штамом «дельта». Нинішня хвиля пандемії в Росії буде найгіршою з усіх, сказав спеціаліст з інфекційних хвороб доктор Євген Тимаков, прогнозуючи, що ситуація стабілізується до середини грудня. 30 вересня у Росії зафіксували найвищу за весь час пандемії добову смертність – 867 людей забрала коронавірусна інфекція.

Австралія оголосила, що знову відкриє свій міжнародний кордон, починаючи з листопада. Австралія запровадила одні з найжорсткіших обмежень на кордоні у світі 20 березня 2020 року. Прем’єр-міністр Скотт Моррісон 1 жовтня заявив, що настав час «повернути австралійцям життя».

Коронавірус: ще майже 130 тисяч людей зробили щеплення в Україні

В Україні за останню добу від COVID-19 вакцинували ще 129 533 людини. Одну дозу отримали 72 268 людей, повністю імунізовані 57 265 людей, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Згідно з повідомленням, протягом доби працювали 897 мобільних бригад, 2 976 пунктів щеплення, 346 центрів вакцинації по всій країні.

Від початку вакцинальної кампанії щеплено 7 072 803 людини, з них отримали одну дозу – 7 072 801 людина, повністю імунізовані та отримали дві дози – 5 674 722 людини (із них двоє осіб отримали одну дозу за кордоном). Загалом проведено 12 747 523 щеплення.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG