Доступність посилання

ТОП новини
Все про визволення незаконно утримуваних Росією військовополонених моряків та політв'язнів
Все про визволення незаконно утримуваних Росією військовополонених моряків та політв'язнів

Хроніка обміну полоненими: Моряки і «в’язні Кремля» повернулися, «але боротьба триває».

Україна, щоб визволити утримуваних Росією своїх громадян, видала Кремлю підозрюваних у скоєнні злочинів

Українські моряки та політичні в’язні Кремля повернулися до України. Радіо Свобода оперативно інформувало про перебіг подій і в Києві, і в Москві.

Україна визволила 24-х взятих у полон Росією у Керченській протоці військових моряків, а також політв'язнів Кремля – громадян України, засуджених Росією. Серед них, як сподіваються, Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карп'юк, Павло Гриб та інших.

Україна, щоб визволити своїх незаконно утримуваних Росією громадян, видає Кремлю підозрюваних у скоєнні злочинів.

Серед тих, кого забрала Росія, понад два десятки росіян, які визнали себе військовополоненими і написали листа до президента Росії Володимира Путін із проханням включити їх у списки на обмін. Окрім них також є громадяни України, засуджені за державну зраду, за «створення терористичної групи» і за колаборацію із проросійськими незаконними збройними угрупованнями та окупаційною владою Криму. Це, зокрема, Володимир Цемах, Валерій Кірсанов, Кирило Вишинський, керівник інформаційного агентства «РИА Новости-Україна», якого підозрюють у поширенні «недостовірної, необ’єктивної, упередженої інформації щодо України.

Обмін відбувся за схемою «35 на 35».

Нідерланди сказали, що думають про передачу до Росії в рамках обміну утримуваними з Україною Володимира Цемаха. Як заявив у листі до парламенту Нідерландів міністр закордонних справ країни Стеф Блок, він глибоко шкодує з приводу рішення Києва.

Як мовиться в листі, що його цитує Агентство «Франс-прес», уряд Нідерландів контактував із українською стороною «кілька разів і на найвищому рівні» в намаганні відвернути передачу Цемаха Росії.

Міністр додав, що перед передачею до Росії Цемаха змогли допитати. Тепер, заявив Блок, уряд Нідерландів звертає увагу, що Росія мала б співпрацювати з розслідуванням у справі MH17.

Глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу також привітав звільнення українців: «Радий, що Росія нарешті звільнила незаконно утримуваних українських моряків і політичних в'язнів. Факт залишається фактом, що вони від початку не мали бути затримані»:


Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус: «Важливо, що українські політв'язні нарешті знаходяться вдома, в Україні. Прикро, що це сталося ціною ключового свідка у справі про збитий літак MH17»:

Іще кілька фотографій від Радіо Свобода, зроблених в Борисполі раніше, які передають емоції:

Президент США Дональд Трамп привітав обмін в’язнями між Росією та Україною, вважаючи це великим кроком до встановлення миру.

«Росія та України щойно обміняли велику кількість в’язнів. Дуже гарна новина, імовірно перший гігантський крок до миру. Вітання обом країнам!» – написав президент США у Твіттері.

Англомовний місячник Business Ukraine: «Сьогоднішній обмін в’язнями ставить деякі незручні питання перед Кремлем:

1. Якщо Росія не задіяна в конфлікті з Україною, чому дві країни проводять обмін в’язнями?

2. Якщо Росія не збивала літак рейсу MH17, чому підозрюваний у цій справі Цемах є для Росії топ-пріоритетом (на обмін)?»

З 35-ти в’язнів, які полетіли з Києва до Москви в рамках обміну, 22 мають українські паспорти, один – молдовський, решта – російські. «Цемах, який є «свідком» у справі про МН17 підтверджений офіційно як обміняний», – зазначає кореспондент ВВС у Києві Йона Фішер:

Президент Європейської Ради Дональд Туск привітав звільнення Олега Сенцова та інших українців і закликав Росію звільнити всіх політв'язнів.

«Нарешті! Зі звільненням Олега Сенцова і українських моряків я зітхнув з полегшенням. Я продовжую закликати Росію звільнити всіх політв'язнів і поважати територіальну цілісність України», – написав Туск у Твіттері:

Канцлер Німеччини Анґела Меркель привітала обмін ув'язненими між Росією і Україною.

«Обмін ув'язненими між Росією і Україною – знак, що дає надію», – наводить слова Меркель її речник Штеффен Зайберт у Твіттері.

За словами Меркель, вона радіє тому, що український режисер Олег Сенцов і українські моряки нарешті повернулися додому.

«Це спонукає і надалі щосили працювати над реалізацією Мінських домовленостей. Уряд Німеччини до цього готовий», – додала вона.

Володимир Балух: «Велика вдячність, правда, всій-всій Україні, рідним, державі Україна, людям України, Батьківщині».

Каже, що в першу чергу відчував підтримку людей: «Найбільше, що мене підтримувало, – це листи від людей»:

Спецпосланець Державного Департаменту США з питань України Курт Волкер вітає обмін, вважаючи, що він повинен дати поштовх мирному процесу на Донбасі.

«Дуже радий бачити українських моряків, які повернулися додому, і обмін в’язнями між Україною та Росією. Сподіваюсь, що це створить нагоду для подальшого обміну в’язнями, поновить припинення вогню і прогрес до повного втілення Мінська»:

Зустріч полонених, Олег Сенцов в аеропорту «Бориспіль», 7 вересня 2019 року
Зустріч полонених, Олег Сенцов в аеропорту «Бориспіль», 7 вересня 2019 року

Росія утримує ще 110 громадян України на своїй території й в анексованому нею Криму, повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

Вона сказала про це в аеропорту «Бориспіль», куди 7 вересня повернулися звільнені Росією українці.

«Не обмін – звільнення, звільнимо всіх, у наших списках – це 110 осіб у Росії й окупованому нею Криму», – сказала Денісова.

Про те, що робота над звільненням всіх утримуваних у Росії українців триває, повідомив і міністр закордонних справ Вадим Пристайко.

Кого звільняти далі: Підтримувані Росією бойовики на Донбасі утримують 227 українців, повідомила Служба безпеки України.

У службі розповіли, що «робота зі звільнення громадян України триває».

Фото з допису у Фейсбуці – видно, що біля російського літака у Москві з тими, хто прилетів з Києва в рамках обміну, і дійсно не велелюдно:

І ще на цю ж тему: «Солдати без облич у секретній війні Путіна в Україні: в той час, як українські телетрансляції показують радісні сцени повернення українських в’язнів з кремлівської неволі, Росія оприлюднила фото своїх повернених із заретушованими обличчями»:

В Живому блозі про обмін колеги з Російської редакції Радіо Свобода, звертають увагу на велику різницю у тому, як зустрічають українців на Батьківщині, і як зустрічали своїх у Москві:

«Москва пока не опубликовала список вернувшихся из Украины россиян. Владимир Путин, в отличие от Владимира Зеленского, в аэропорт не приехал. Как пишут многие издания, кроме главного редактора «РИА Новости Украина» Кирилла Вышинского, с которым во Внукове аккуратно поздоровался главный редактор МИА «Россия сегодня» Дмитрий Киселев, остальных прилетевших из Киева не встречал вообще никто».

Адвокат українських моряків Микола Полозов святкує їхнє повернення і волю:

Олександр Кольченко в «Борисполі»
Олександр Кольченко в «Борисполі»

Кореспондент агентства «Укрінформ» Роман Сущенко після повернення із російського ув’язнення збирається повернутися до журналістики.

«Звичайно, я й нікуди не йшов від неї (журналістики – ред.). Повернуся в рідне агентство «Укрінформ», – розповів Сущенко журналістам в аеропорту «Бориспіль».

Він заявив, що хоче «поспілкуватися з колегами, обійнятися з друзями, поїхати на могилу до батька», який помер на початку березня 2018 року, коли його син перебував під арештом у Росії.

Інший звільнений українець Олександр Кольченко після п’яти років у в’язниці висловив бажання продовжити навчання в Таврійському національному університеті.

«[Буду вчитися] за тією ж спеціальністю – туризм. [Буду] агентом з організації туризму», – розказав Кольченко.

У відповідь на питання Радіо Свобода, чи збирається він повертатися до анексованого Росією Криму, він заявив: «Коли [президента Росії Володимира] Путіна повалять – обов’язково».

Твіт агенції Укрінформ з фото – Роман Сущенко (в центрі) в аеропорту після прибуття:

Українські моряки вже у військовому шпиталі для медичного обстеження після понад дев’яти місяців російської неволі:

Посол України в Австрії Олександр Щерба: «Олег Сенцов зустрічає свою доньку. Після тортур. Після голодувань. Після 5 років за Полярним колом»:

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG