Доступність посилання

ТОП новини

Порошенко і Зеленський. Хроніка дебатів + фактчек

Радіо Свобода транслювало наживо дебати кандидатів у президенти – Петра Порошенка й Володимира Зеленського. 19 квітня о 19:00 політики розпочали свою дискусію на НСК «Олімпійський». Після цього, о 21:00, ​офіційні дебати перемістились до студії Суспільного телебачення​, однак туди прийшов лише Петро Порошенко.

В рамках прямого ефіру команда Радіо Свобода провела фактчек заяв кандидатів, проаналізувавши те, наскільки відповідали дійсності їхні твердження.

20:52 19.4.2019
Порошенко: Ми ще не маємо результатів президентських виборів, а вони вже підняли голови і вчора прийшли по «Приватбанк»

ФАКТЧЕК:

18 квітня Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконною націоналізацію «Приватбанку». У грудні 2016 року уряд України за пропозицією Нацбанку й акціонерів «Приватбанку», найбільшими з яких на той час були Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, ухвалив рішення про націоналізацію цієї найбільшої на українському ринку фінустанови. Також цей же суд ухвалив чергове рішення щодо процедури націоналізації «Приватбанку», задовольнивши позов підконтрольної колишньому акціонеру «Приватбанку» Ігорю Коломойському кіпрської компанії Triantal Investments Ltd. Про це 19 квітня повідомили у НБУ.

20:56 19.4.2019
Зеленський: У нас в Україні всі канали належать олігархам: Коломойський, Пінчук, Фірташ, Ахметов

ФАКТЧЕК:

Найрейтинговіші канали дійсно зареєстровані на офшорні компанії, більшість з яких належать олігархам. Однак є кілька каналів, власники яких не мають великого бізнесу, афілійованого з владою (саме це означає термін олігарх). Наприклад, не можна назвати олігархом Віктора Медведчука, який має контроль над каналом 112, або Катерину Кіт-Садову (дружина мера Львова), яка є власницею середнього бізнесу. Крім того, канали Суспільного мовника фінансуються з бюджету України.

20:59 19.4.2019
Порошенко: Маємо об'єднатися, щоб повернути Крим в Україну, захистити український Донбас, захистити країну від популізму і російських фейків, не допустити відновлення олігархату і повернення олігархів-втікачів в Україну

ФАКТЧЕК:

Порошенко послідовно виступає за деокупацію Криму політичним шляхом та за підсилення тиску міжнародної спільноти на Росію для повернення Кримського півострова під контроль України, та звільнення українських громадян, яких за політичними мотивами утримують в Криму і Росії

21:00 19.4.2019
Порошенко: Канал «1+1», який поклав пана Зеленського в теплу ванну і зробив йому комфортну виборчу кампанію, тоді, в 2004 році, вибачався перед Україною, і власники, і журналісти, за свою політику

ФАКТЧЕК:

У 2004 році журналісти 1+1 у відеозаяві визнали свою відповідальність за упередженість інформації, яку досі поширював канал під тиском. Ця заява стала частиною «журналістської революції» – протестів проти так званих темників - вказівок тодішнього голови АП Віктора Медведчука. У квітні 2019 року Нацрада з питань телебачення і радіомовлення повідомила, що за три передвиборчих місяці присутність кандидата на пост президента Володимира Зеленського в ефірі «1+1» досягла 14 відсотків, в ефірі каналу не було жодного матеріалу з критичною оцінкою Зеленського, тональність сюжетів про кандидата в інформаційних передачах та інших проектах була тільки позитивною.

Читайте також: Нацрада: серіал «Слуга народу» дублює передвиборчу програму Зеленського

21:01 19.4.2019
Зеленський: Я звертався до кожного з президентів, звертався до Януковича і казав: будь ласка, підіть, підіть з посади президента, заспокойтеся. Це була одна промова, після цього я звернувся до Путіна і сказав: я готовий стати на коліна, тільки не ставте на коліна український народ?

ФАКТЧЕК:

У 2014 році, 1 березня, Зеленський звернувся до Путіна в студії українського телеканалу ТСН. "Шановний Володимире Володимировичу! Не допустіть зі свого боку навіть натяку на військовий конфлікт. Тому що Росія і Україна - дійсно братські народи ... І якщо ви хочете, я особисто ... я можу вас благати на колінах, але не ставте на коліна наш народ.

У 2019 році Зеленський пояснив, що гучна заява була записана одразу перед початком війни на Донбасі, щоб не допустити кровопролиття. Крім цього, Зеленський закликав не виривати фразу з контексту.

21:05 19.4.2019
Зеленський: чомусь всі ці досягнення ви записали тільки собі. Я не розумію, чому. Це теж ваша перемога. Але українська мова була до вас.

ФАКТЧЕК:

За даними моніторингу «Простір свободи», у 2013 році частка україномовних програм на рейтингових каналах становила 31,8%, частка російськомовних - 50,3%. У 2016 році, за президентства Порошенка, був ухвалений закон про квоти української мови на телебаченні та в радіомовленні. За даними «Простору свободи», в 2018 році частка україномовного контенту по ТБ в прайм-тайм склала 64,4%

21:08 19.4.2019

На Суспільне телебачення для офіційних дебатів прибув Петро Порошенко. Раніше він запросив свого опонента Володимира Зеленського на дебати на «Суспільне», які мають початися о 21:00.

21:10 19.4.2019

В ефірі Суспільного телебачення оголосили: в залі є людина, яка може здійснити теракт, хто боїться, може вийти.

21:17 19.4.2019

Порошенко: я сьогодні тут, бо це пряма вимога закону.

Президент додав, що одразу після 22-ї години в нього міжнародна телефонна розмова з державним секретарем США Майком Помпео. Тому він буде змушений покинути студію в 21.50

21:20 19.4.2019
Порошенко: написано в законі, що кандидати мають бути присутніми на таких дебатах.

ФАКТЧЕК:

Стаття 62. Закону України про вибори президента каже: "Кандидати беруть участь у теледебатах особисто. У разі відмови одного з кандидатів взяти участь у теледебатах - виділений для теледебатів час надається іншому кандидату".

Чи можуть дебати Зеленського і Порошенка змінити хід виборів? (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

21:22 19.4.2019
Порошенко: Більше 60 тисяч людей були присутні на стадіоні

ФАКТЧЕК:

МВС: Станом на 19:00 у масових заходах на НСК «Олімпійський» брали участь 22 тисячі осіб

21:25 19.4.2019
Порошенко: Була жахлива частина, вона стосується позиції мого опонента, коли він назвав російських найманців і регулярні сили РФ повстанцями "ДНР" і повстанцями "ЛНР"

ФАКТЧЕК:

Зеленський справді виголосив слова "повстанці ЛДНР", але це була цитата, як він сказав, "запитань з народу", які він зачитав з аркуша: "Чи правда (я не стверджую), що цукерки Roshen є у пайках повстанців "ЛНР" та "ДНР"?

21:30 19.4.2019

Порошенко: Термін про те, що є повстанці "ДНР", означає, що українці б'ються самі з собою, і що в Україні є громадянська війна. У нас повстанців, пан Зеленський немає. У нас є російська агресія.

21:33 19.4.2019
Порошенко: Українська мова буде захищена, ми будемо рухатись в Європу. Нам треба проукраїнський президент, який має захистити Україну. Дуже тішуся і пишаюсь результатами, коли і квоти на українському ТБ і радіо, і українське книговидання ніяк не зачіпає права національних меншин.

ФАКТЧЕК:

З 13 жовтня 2018 року загальнонаціональні та регіональні канали зобов’язані забезпечувати в своєму ефірі 75% україномовного контенту, а місцеві мовники – 60%. У новинах має бути 75% державної мови. На визнання передачі українськомовною впливає мова ведучих, а мова учасників передачі не враховуватиметься. Квота має виконуватися із 7:00 до 22:00. Мовні квоти для медіа є у низці європейських держав.

21:36 19.4.2019
Порошенко: З початку війни ми повернули більше 3270 полонених, заручників і політичних в'язнів

ФАКТЧЕК:

СБУ у відповідь на запит Радіо Свобода: З квітня 2014 року в зоні АТО звільнені або знайдені 3239 людей

21:43 19.4.2019
Порошенко: Не буває такої зустрічі на вищому міжнародному рівні, де я би не підіймав питання наших військовополонених, які потрапили в полон в наслідок військової агресії в нейтральних водах Чорного моря біля Керченської протоки, щоб не поставити питання кримських татар...

ФАКТЧЕК:

На міжнародних зустрічах з лідерами країн ЄС та США, на міжнародних майданчиках, в тому числі Генасамблеї ООН, Порошенко наголошує на необхідності звільнення українських громадян, яких утримують по політичним мотивам в окупованому Криму, Росії, на непідконтрольних територіях Донбасу, а також дотримання прав українців, кримських татар та громадян інших національностей в окупованому Криму.

25 листопада біля берегів анексованого Криму російські прикордонники захопили три українських військових кораблі й 24 моряків.

21:49 19.4.2019
Порошенко: В нас народження третьої чи четвертої дитини не має бути кидком у бідність. І тому ми вже започаткували з 1 квітня програму, за якою кожна третя-четверта дитина буде отримувати прожитковий мінімум. Сьогодні це більше 1600 гривень, з 2 квітня - 1779 гривень. Конкретна, адресна підтримка багатодітних родин

ФАКТЧЕК:

З 1 квітня Уряд запровадив допомогу багатодітним сім’ям: 1700 гривень на третю і кожну наступну дитину (виплачуються до 6 років). Це трохи вище прожиткового мінімуму для дитини до 6 років, який становить 1626 грн

21:58 19.4.2019
Порошенко: Судова реформа, де ми повністю деполітизували призначення суддів, позбавили права парламенту блокувати суддів, позбавили права президента брати участь, в тому числі при першому призначенні на 5 років, своїми указами.

ФАКТЧЕК:

Судова реформа 2016 року передбачає відбір суддів за конкурсом, це робить не Верховна Рада, як раніше, а президент за поданням Вищої ради правосуддя. Також реформа запровадила кваліфікаційне оцінювання суддів на відповідність професійним вимогам та критеріям доброчесності, часткове скасування суддівської недоторканності, декларування суддями родинних зв’язків, створення Антикорупційного суду. Однак, у 2018 році Громадська рада доброчесності вийшла з процесу кваліфікаційного оцінювання суддів, заявивши, що оцінювання суддів перетворилося у “відверте окозамилювання та цинічну оману всього суспільства”.

Порошенко і Зеленський під час розмови на стадіоні
Порошенко і Зеленський під час розмови на стадіоні

22:03 19.4.2019
Порошенко: Я є єдиним президентом, який не тільки не розширив свої повноваження, а ще їх суттєво звузив

​ФАКТЧЕК:

2 лютого 2014 року, одразу після втечі Віктора Януковича, Верховна Рада своєю постановою повернула до Конституції зміни від 2004 року, обмеживши повноваження президента. 2 червня 2016 року парламент забрав у президента і право утворювати суди

22:17 19.4.2019

У відповідь на запитання про справи Майдану

Порошенко: Через п'ять місяців справи в будь-якому разі будуть передані до ДБР.

ФАКТЧЕК:

ГПУ: у зв'язку зі створенням Державного бюро розслідування прокуратура має право до 20 листопада 2019 року «дорозслідувати» провадження, підслідні ДБР.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG