Доступність посилання

ТОП новини

Чи залишиться Молдова останньою комуністичною країною Європи


Виборчі плакати у центрі Кишинева, 3 квітня 2009 р.
Виборчі плакати у центрі Кишинева, 3 квітня 2009 р.

Прага – У неділю виборці найбіднішої європейської країни, Молдови, вирішуватимуть, чи далі довіряти майбутнє своєї країни комуністам. Хоча Комуністична партія досі має найбільше прихильників – за опитуваннями, за неї готові проголосувати понад 35% виборців, – на тлі економічної кризи вона втрачає своє панівне становище. Таким чином шанс отримує демократична опозиція, яка боротиметься не лише за місця в парламенті, але і за посаду Президента, якого обирає парламент. Термін нинішнього Голови держави, комуніста Володимира Вороніна, спливає, а Конституція не дозволяє йому обиратися втретє. Про можливі наслідки цих виборів Радіо Свобода розповів молдовський політолог Оазу Нантой.

– Які шанси має опозиція і чи закінчується комуністична ера в Молдові?

– На жаль, комуністична ера в Молдові існує не тільки в структурах влади, але і в менталітеті значної частини людей, який ми успадкували з радянських часів. Тому це буде процес, який не скінчиться у день виборів. Я сподіваюсь, що буде запекла боротьба навколо кандидатури наступного Президента країни, і це в ситуації, коли комуністи не матимуть необхідних голосів, щоб обрати нового Президента.

– Як, на Вашу думку, впливає на шанси демократів той факт, що з майже двох із половиною мільйонів зареєстрованих виборців близько одного мільйона перебувають на заробітках за кордоном?

– Ні, я вважаю, що реалістичнішою цифрою є близько 400 тисяч людей. Але й це дуже велика цифра для Молдови, тому що вибитий цілий сегмент у нашому суспільстві, який ніколи б не голосував за Комуністичну партію. Вони взагалі мають дуже обмежені можливості голосувати в день виборів, тому що тільки в наших посольствах це можливо зробити, а зважаючи на те, що значна частина цих людей є нелегальними мігрантами в країнах Євросоюзу, вони вилучені з виборчого процесу, і це працює на руку комуністам. Я мав змогу спілкуватися з людьми, які повернулися з Москви, наприклад. Вони у розпачі, тому що вони втратили роботу, вони мають родину, дітей, але не мають жодних шансів заробити щось у себе вдома, в Молдові. Це небезпечна ситуація для будь-якої влади, і особливо для комуністичної влади, тому що опозиція буде використовувати цей вибуховий потенціал для того, щоб атакувати владу.

– Власне, Молдова є в унікальній ситуації, бо економічна криза звичайно спонукає людей голосувати за комуністів і проти влади, а в Молдові влада і комуністи – це те саме. Як економічна криза впливає на настрої виборців?

– Я сподіваюсь, що в суспільстві накопичився протестний електорат, який буде шукати альтернативу до комуністичної влади. Тому зараз неможливо сказати, як будуть розподілені місця в наступному парламенті.

– А чи зможуть, на Вашу думку, демократичні сили сформувати коаліцію, сформувати більшість у парламенті?

– Якщо комуністи не матимуть контрольного пакету, то альтернативи не існує. Тому що суспільство не вибачить демократичним партіям, якщо вони не використають цього шансу.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

XS
SM
MD
LG