Доступність посилання

ТОП новини

Партія регіонів розпочала акції протесту.Що з того вийде?


Валерій Коновалюк
Валерій Коновалюк

Гість Свободи: Валерій Коновалюк - народний депутат від Партії Регіонів

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Віталій Портников: Добрий вечір!

Валерій Коновалюк:
Вітаю Вас, Віталію! Вітаю всіх шановних слухачів!

- Пане Коновалюк, Ви якось так енергійно настроєні. Відразу розумію, що Ви були на мітингу сьогодні.

- Я був серед людей…

Мене дивує така оцінка, що винні всі і ставлення людей до політиків однакове.

Скажіть, будь ласка, в якій демократичній країні, тобто в Європі, в будь-якій частині світу ставлення до опозиції, яка мусить контролювати владу інакше, ніж до тих, хто сьогодні має важелі впливу і фактично створило систему в країні, яка привела до цього занепаду, до банкрутства?

- Охоче з цим погоджуся. Але, знаєте, пропоную все-таки обговорити реальні кроки.


- Давайте.

- Що я маю на увазі? Ось мітинг пройшов, будуть надалі акції протесту. Треба відразу озвучити, якими є реальні вимоги, тому що вчора вимога була… Ви знаєте, що головною вимогою протестувальників, головною вимогою опозиції була вимога відставки уряду Юлії Тимошенко. Правда?

І ми всі прекрасно знаємо, і Ви прекрасно про це знаєте, що відставка уряду ще не призводить до зміни влади в зв’язку з тим, що парламент знаходиться в ситуації, коли він фактично не здатний практично створити працездатну коаліцію.

Погоджуєтеся? Не погоджуєтеся?

- Я з цим погоджуюся.

- Значить тоді йдемо далі.

Наступне гасло – це проведення дострокових парламентських виборців. В умовах, коли, звичайно, падає рейтинг БЮТ, падає особисто рейтинг прем’єра, Партія регіонів дійсно може сподіватися на те, що вона переможе на цих виборах як на парламентських, так й на президентських, що Віктор Янукович буде Президентом України, а Партія регіонів буде формувати новий уряд.

Однак виникає питання: а які юридичні можливості для проведення позачергових парламентських виборів? Для цього ж потрібно домовлятися з президентом.


- Давайте абстрагуємося від якихось рейтингів. Вони сьогодні не мають ніякого сенсу, тому що це дійсно є глибинна політична криза в Україні.

Давайте згадаємо те, що сьогодні зарплата складає 1,5 мільярди гривень, і вона на 30% зросла, до речі, за останніх два місяці…

- Пане Валерію…


- …що номінальна зарплата сьогодні впала на 20%, що виробництво якесь дійсно ще працювало попередні роки, скоротилося на 60%, а машинобудування майже впало вдвічі.

- Пане Валерію, так же не чесно – Ви ж не відповідаєте мені на інструментальне питання.

- Я відповідаю на інструментальне питання!

- Тому що те, що в цій країні катастрофа, знають навіть, умовно кажучи, підлітки, які збираються біля нашого офісу...

- Ну, це дуже приємно, що ми за 4 роки діяльності цієї влади вже відчули, що в країні катастрофа. І з цим погоджуєтеся навіть Ви, людина дійсно досвідчена.

- Не тільки я.

- Пане Віталію, 5% від тих проблем, які є в Україні, громадяни Франції, вийшло майже 3 мільйони французів…

- Вийшли, але після цього нічого…

Валерій Коновалюк: Ми не проводимо ці акції протесту виключно з вимогами до уряду. Це безпідставно. Ми хочемо зрозуміти, наскільки ця влада вважає, що вихід з цієї ситуації виключно в площині дострокових виборів.
- Я Вас хочу запевнити, що ми не проводимо ці акції протесту виключно для того, щоб якийсь… з вимогами до уряду. Це безпідставно. Ми хочемо зрозуміти, наскільки ця влада вважає, що вихід з цієї ситуації виключно в площині дострокових виборів. Це недовіра до влади.

Ми хочемо, щоб громадяни України мали це конституційне право визначитися на дострокових виборах.

- Значить, головне гасло фактично сьогодні – це проведення дострокових виборів?

- В будь-якій країні вони б відбулися давно, тому що іншого шляху в демократичному суспільстві, як зміна влади і з’ясування того, яка політична воля громадян, яким чином формувати стратегію розвитку України. Це визнає суспільство. І хто повинен це забезпечити, то це визнають люди.

- Погоджуюся. Тепер питання інше. Який юридичний інструментарій для проведення дострокових парламентських виборів?

Чому я Вас питаю? Тому що я Вам нагадаю, пане Валерію, коли люди виходили на Майдан в 2004 році, коли були президентські вибори, так для того, щоб створити юридичні підстави для переголосування другого туру, потрібно було збирати круглий стіл, потім було засідання ВСУ, було створено конструкцію додаткового другого туру президентських виборів, що досі, принаймні, багатьом представникам Партії регіонів дозволяє сумніватися взагалі у правочинності, у конституційній легітимності в проведенні цього додаткового туру виборів.

А як провести парламентські вибори в умовах, коли, як ви знаєте, уряд вже один раз досить успішно заблокував їхнє проведення? От в чому проблема.


- Дійсно так. Намагання утримати владу любою ціною – це, знаєте, ознака, мабуть, політиків виключно українських.

Мені було б цікаво зараз запросити в Україну президента Адамкуса і колишнього президента Польщі Кваснєвського, які приймали участь у врегулюванні тієї проблеми політичної, яка сталася в 2004 році. Спитати їх, які ж гарантії вони надавали, що Україна дійсно буде розвиватися як демократично держава? Вони запевняли українців, що Ющенко буде кращим президентом.

Повірте мені, що іншого шляху як досягнення політичного компромісу на тлі руйнації економічної, соціальної…

Ви знаєте, Ви ж достатньо професійний журналіст, Ви читаєте публікації найбільш впливових іноземних видань, що пишуть про Україну. Фактично ця влада руйнує не тільки ситуацію в середині держави, вона руйнує авторитет України в світі.

- Пане Валерію, я читаю навіть українські видання.

Я сьогодні прочитав в українському часописі «Власть дєнєг» інтерв’ю одного з лідерів Партії регіонів Андрія Клюєва, який сказав, що БЮТ – це найбільш ймовірний партнер Партії регіонів по внесенню конституційних змін.

І тут виникає питання: або Партія регіонів рухається до позачергових виборів і ставить БЮТ і владу в ситуацію, коли вона не може уникнути позачергових виборів, або БЮТ і Партія регіонів домовляються про зміни до Конституції і ведуть між собою певні політичні консультації, які можуть призвести або до таких змін, або до формування нової більшості.

Не можна йти двома шляхами водночас. Навіть коли читаєш західні газети.


- Я з Вами згоден. Я не хочу, щоб виникло у нас враження і в наших слухачів, що всі проблеми тільки в Конституції. Я переконаний, щоб ухвалити рішення для проведення виборів, то треба ще мати нове виборче законодавство, тому що ми маємо систему влади, яка фактично безвідповідальна. Ми маємо неефективну владу.

Тому я переконаний, що це треба питання вирішувати комплексно, якщо ми хочемо і прагнемо для суспільного миру та стабільності в цій країні.

Ситуація в Конституції була очевидна тоді, коли ми закликали помаранчеву владу в 2005 році провести другий етап конституційної реформи, тобто змінити ті положення, які сьогодні стали протиріччям між гілками влади. Але цього не відбулося, як і заклики наші на спільну співпрацю.

Сьогодні коли Томенко, інші депутати коментують, що треба тут об’єднувати зусилля в парламенті, ухвалювати закони, які вносить уряд…

Уряд не може затвердити власні пропозиції стосовно ротації членів уряду, поміняти міністрів! Вони цього не можуть зробити, маючи так звану ефективну коаліцію!

- Ну, у них немає більшості – ми це розуміємо.

Пане Валерію, скажіть, як Ви вважаєте, в уряду є антикризова програма дій?
Валерій Коновалюк: Я познайомився з пакетом законопроектів, які вніс уряд з назвою «антикризові». Я не побачив там жодного кроку, який дійсно розв’язав би ті чи інші проблеми…


- Я сьогодні був у ВР і познайомився з пакетом законопроектів, які вніс уряд з назвою «антикризові». Я не побачив там жодного кроку, який дійсно розв’язав би ті чи інші проблеми…

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1990 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

XS
SM
MD
LG