Доступність посилання

ТОП новини

Парламент в очікуванні розпуску


Віктор Ющенко під час зустрічі з фракцією НУНС, 7 жовтня 2008 р.
Віктор Ющенко під час зустрічі з фракцією НУНС, 7 жовтня 2008 р.

Київ – Вибіг термін, відведений президентом на створення нової парламентської коаліції. Консультацію щодо розпуску парламенту Президент провів у вівторок лише із фракцією «Наша Україна – Народна самооборона». Під час цієї зустрічі він підтвердив, що збирається скористатися своїм правом розпустити парламент.

Депутати потім розповідали, що це власне була промова-монолог Президента, в якій він давав оцінки останнім подіям і деяким народним обранцям із цієї фракції. Депутатські коментарі дещо різнилися: одні казали, що Президент заявляв, ніби в парламенті може бути лише коаліція БЮТ і Партії регіонів, інші це заперечували. Тож, потім офіційний реліз щодо зустрічі поширила прес-служба Президента.

Згідно нього, Президент наголосив, що привнесений із-за кордону сценарій мав на меті «зробити розворот національного курсу на 180 градусів». Крім того, він наголосив, що автором сценарію, що вів до прірви був БЮТ і Прем’єр-міністр. При цьому Ющенко висловив жаль з приводу того, що у цьому сценарії відіграли свою роль деякі депутати НУНС. В прес-релізі цього не було, але в кулуарах депутати розповідали, що декого він охарактеризував дуже критично.

Між іншим, на зустріч не пустили депутата Давида Жванію. Тож, деякі члени групи «Народної самооборони» на знак протесту проти такого кроку теж не пішли на зустріч.

Прем’єрсько-міліцейський альянс


Не забарилася з реакцією і Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Зокрема, вона повністю заперечила можливість створення коаліції між Блоком її імені та Партією регіонів.

«Нажаль, сьогодні у Ющенка і Партії регіонів, а окремо – Ахметова, є чітка змова на похід на дострокові вибори, – заявила голова уряду. – Вони домовилися, і ніяких інших конфігурацій, крім поновлення демократичної коаліції, розглядатися не може. Вважаю, якщо Президент трішечки схаменеться, демократична коаліція буде створена через півгодини».

Також голова уряду продемонструвала журналістам, що Президент взагалі не хоче з нею розмовляти. Вона в присутності представників ЗМІ подзвонила йому за телефоном урядового зв’язку. Але ніхто слухавки не взяв.

Після Тимошенко, в Кабміні відбувся брифінг міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Виступ першого номеру виборчого списку НУНС (у 2007 році) був оголошенням про розрив із Президентом та його партією. І про солідарність «Народної самооборони» з БЮТ. Він також наголосив, що Президент свідомо і цілеспрямовано веде країну до перевиборів.

«Я можу сказати, – зазначив Луценко, – що підписи за збереження коаліції поставили більшість депутатів від «Нашої України – Народної самооборони». Не стоять там підписи брата Президента, куми Президента і тісного оточення Президента. Це люди, які хочуть організувати чергову вакханалію дострокових виборів виключно з однією метою: другий термін Ющенка без Тимошенко».

Дата перевиборів може бути оскаржена

Указу про розпуск парламенту очікують вже найближчим часом. Спікер Арсеній Яценюк, зокрема сказав у вівторок, що в депутатів є ще 24 години. Загалом, кажуть, що указ може з’явитися вже у середу.

Тим часом, у БЮТ збираються оскаржити в суді указ Президента про розпуск парламенту, якщо він буде оприлюднений до 23 листопада. Вони кажуть, що відповідно до Конституції позачергово обрана Верховна Рада не може бути розпущена впродовж року. А перше засідання чинного скликання парламенту сталося саме 23 листопада минулого року. Зрештою, представники фракції Партії регіонів заявили, що не оскаржуватимуть президентський указ про розпуск парламенту, якщо це станеться до 23 листопада.

Натомість у президентському Секретаріаті є інші аргументи. заступник голови Секретаріату Президента Марина Ставнійчук вважає, що норма Конституції, яка забороняє призначати позачергові вибори Верховної Ради раніше, ніж через рік після проведення таких виборів, не розповсюджується на дострокові вибори Ради 30 вересня 2007 року. Бо ті вибори формально сталися не через розпуск Президентом парламенту, через складання депутатами мандатів.

(Київ – Прага)

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

XS
SM
MD
LG