Українська служба Радіо Свобода публікує відео з камер спостереження та безпілотника в Бучі, а також розповідь цивільного, який зазнав важкого поранення в голову, коли російські солдати відкрили вогонь по автівці, в якій він був.
Усі ці свідчення – чергові докази воєнних злочинів, скоєних російськими військовими під час окупації міста у Київській області навесні 2022 року.
Воєнні злочини та злочини проти людяності не мають терміну давності.
Російські загарбники захопили Бучу на самому початку повномасштабного вторгнення в Україну. Місто перебувало під окупацією місяць.
31 березня 2022 року російські підрозділи були вимушені відступити й покинули Бучу, а до міста увійши українські війська. І вони побачили просто на вулицях тіла убитих і закатованих місцевих жителів (у багатьох руки були зв'язані за спиною), а також братські могили загиблих цивільних, де чаастина тіл була спелена.
Загалом, за даними українських слідчих, за місяць російської окупації в Бучі загинули 554 цивільні особи. Чотири десятки досі вважаються зниклими безвісти, ще 33 жителі Бучі перебувають у російському полоні. Російська сторона при цьому продовжує заперечувати масові вбивства і воєнні злочини в Бучі, називаючи те, що побачили журналісти усіх світових ЗМІ – «фейком» і «постановкою».
Нове розслідування української служби Радіо Свобода, підкріплене неопублікованими кадрами з відеореєстратора та безпілотника, проливає нове світло на те, як відбувалися масові вбивства мирного населення в Бучі під час російської окупації.
На кадрах з безпілотника видно, як російські війська встановлюють бронетехніку, позначену символом «V» (Росія використовувала його на початку вторгнення), на вулиці Заводській у Бучі та відкривають вогонь без попередження – по чітко позначених (червоні хрести, білі саморобні прапори) цивільних автомобілях.
Жертвою однієї з таких засідок став Микола Бреднєв, який намагався евакуюватися з міста.
«Коли ми виїжджали, ми перед виїздом поставили червоний хрест на лобове скло, розірвали простирадло і прив’язали білі ганчірки на машину, – підкреслює він. – Тобто було чітко позначено, що в машині цивільні».
«Я побачив, як вони (росіяни) вибігають з автоматами і одразу, без попереджувального пострілу, почали стріляти з трьох автоматів по машині», – розповідає він.
Бреднєв зазнав тяжкого вогнепального поранення в голову: куля знесла йому частину черепа, він пережив трепанацію.
Загалом, за його словами, по машині, в якій він їхав, було випущено близько 20 куль: 18 слідчі згодом знайшли в машині, одна – потрапила безпосередньо Бреднєву в голову.
«Свідомість я тоді не втратив, просто зір втратив, нічого не бачив», – розповідає Микола.
За його словами, кулі вбили кількох людей у машині, ще одній людині, яка їхала разом з ним, куля відірвала кінчик носа, а сам Бреднєв втратив багато крові.
Лікарі встановили Миколі з лівого боку черепа титанову пластину розміром 56 кв. см. Через кілька місяців після поранення та операції у Бреднєва почалися епілептичні напади, які значно погіршили якість його життя.
За кілька годин після обстрілу відео з українського безпілотника підтвердило присутність російської бронетехніки на місці, де був розстріляний автомобіль. Бронемашина була позначена символом «V»: цей символ, як і «Z» та «O», російські війська використовували для позначення своєї техніки в перші місяці війни.
Українські слідчі вважають, що у розстрілі брали участь солдати з 234-го десантно-штурмового полку, відомого як «псковські десантники». Полк був виведений з Київської області навесні 2022 року і згодом зазнав великих втрат у боях на Донеччині.
На кадрах з камер відеоспостереження, знятих у Бучі неподалік місця розстрілу, видно, як солдати цього підрозділу грабують будинкіи та псують майно за день до вбивства. Один із них стріляє з автомата по камері спостереження.
Українські слідчі вважають, що саме цей російський полк контролював мікрорайон у Бучі під час розстрілу цивільних та катувань.
Росія ці воєнні злочини заперечує.
У результаті 33-денної окупації Бучі, з 27 лютого по 31 березня 2022 року, загинув 561 мирний житель, зокрема 12 дітей. Також, за даними української влади, у Бучі було ідентифіковано понад 2500 російських солдатів, які перебували в місті. З них 100 підозрюються у воєнних злочинах, а 34 офіційно повідомлені про підозру. Національна поліція України повідомила, що розкрила 72 вбивства, скоєні російськими військовими під час окупації Бучі, 24 обвинувальні акти вже передані до суду.
Слідчі неодноразово пояснювали, що багато тіл жертв у братських могилах були спалені, що ускладнило упізнання.
«Процес упізнання триває. Рік тому в нас було 60 невпізнаних тіл. Зараз їх 13. Процес дещо ускладнюється тим, у якому саме стані ми знайшли ці тіла – їх просто спалили росіяни. Втім, цей процес триває, проводяться відповідні судово-медичні експертизи», – каже Дмитро Шевчук, начальник відділу з розслідування воєнних злочинів Національної поліції України.
Форум