Війська РФ продовжують просуватися на Донбасі, наближаючись до адмінкордону з Дніпропетровською областю. Російська армія намагається захопити Велику Новосілку, витісняє Сили оборони з Курахового та наближається до Покровська, який вважається важливим логістичним вузлом для ЗСУ в Донецькій області. Президент Росії Володимир Путін неодноразово називав головною ціллю війни проти України (після відсічі у перші місяці повномасштабного вторгнення) повну окупацію Луганської та Донецької областей.
Чи зупиниться Росія у разі повної окупації Донеччини? Чим загрожує Запорізькій та Дніпропетровській областям просування російських військових на Донеччині? Чи достатньо укріплені ці регіони? Про це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Курахове і район навколо нього – одні з найскладніших для українських військових, зазначають оглядачі та бійці. Війська РФ намагаються обійти Курахове, щоб взяти його у кільце, а російські провоєнні блогери називають цю ділянку фронту «Курахівським котлом».
Зараз окупанти на Донеччині закривають питання Курахове – Велика НовосілкаБогдан Мірошников
«Очевидно, зараз окупанти на Донеччині закривають питання Курахове – Велика Новосілка. І після цього вони всі разом ось тим стадом рушать на західний фланг Покровська. Для них це західний, для нас це східний фланг. Вони будуть намагатися проскочити аж на північ від Покровська, щоб обрізати всі траси, які ведуть найкоротшим шляхом на велику землю, так би мовити. І це призведе до того, що нам у такому випадку залишиться чекати, коли вони будуть робити те саме з іншого флангу», – прокоментував «Новинам Приазовʼя» ситуацію на фронті військовий оглядач Богдан Мірошников.
- У Кураховому російські військові штурмують південно-східну околицю міста та ведуть бої в міській забудові на півдні населеного пункту, повідомив речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Назар Волошин.
- У місті станом на 11 грудня залишалося 400-450 цивільних, заявляв голова Донецької обласної адміністрації Вадим Філашкін.
«Попереду – битва за Гуляйполе»
На Донеччині російські військові продовжують штурмувати Селидове. А ось до околиць Покровська російська армія не дійшла, в самому місті боїв з російськими диверсантами теж немає, каже Назар Волошин. Також днями українські військові відбили масований російський штурм на Сіверському напрямку.
«Мені не подобається, що зараз на Сіверському виступі відбувається. Це один з найважливіших наших укріпрайонів на шляху до Слов'янська-Краматорська. І його втрата була б дуже небажана. Ворог там зараз не просто активізувався, а прям в рази активізувався», – зазначив Мірошников.
Військовий оглядач також впевнений, що загарбники спробують просуватися і на Запорізькому напрямку.
Однозначно візьмуться за Гуляйполе та Оріхів. Почергово причомуБогдан Мірошников
«Після Великої Новосілки вони однозначно візьмуться за Гуляйполе та Оріхів. Почергово причому. Бо що Гуляйполе, що Оріхів у плані впливу на фронт, у плані важливості та можливості розгортання військ займають приблизно таке ж місце, як Велика Новосілка чи Курахове. Тому за кожне з цих міст буде справжня бійня. Але я думаю, що вони хоча б спробують пробити Гуляйполе. Якщо не вийде, то я не думаю, що вони будуть нарощувати зусилля там. Бо, в принципі, у них часові рамки по резервах і по техніці закінчуються, якщо брати станом на зараз, звичайно, і враховуючи те, що вони можуть через місяць-два поставити на фронт. Але, хоча часу обмаль, вони все ж спробують», – додав Мірошников.
- Ще наприкінці жовтня заступник командира 3 окремої штурмової бригади Михайло Жорін закликав владу, враховуючи ситуацію із Селидовим та Покровськом, активно будувати фортифікації у Дніпропетровській області.
- Голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук запевнив, що фортифікації будуються і цей процес «розпочався не вчора». 12 грудня голова обласної військової адміністрації Олександр Лисак уточнив, що укріплення в регіоні будуються майже рік: «Ми освоїли достатньо багато коштів, це фактично 297 мільйонів на фортифікації, нам є чим звітувати за виконану роботу».
- Як будуються укріплення на Дніпропетровщині, їздив перевіряти голова тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради Олександр Бакумов. За його словами, перший етап – будівництво взводних опорних пунктів, ліній загородження, малопомітних перешкод, протитанкових рвів, тетраедрів («зубів дракона») – майже завершений. Другий етап – антидроновий захист та облаштування додаткових елементів, і третій етап – це безпосередньо кругова оборона міст.
- Про будівництво фортифікацій звітує і голова сусідньої Запорізької ОВА Іван Федоров. Наприкінці листопада уряд додатково перерозподілив на фортифікації на Запорізькому напрямку 203 млн грн.
- 12 грудня цей напрямок відвідав президент України Володимир Зеленський. Він провів ставку, де учасники серед іншого обговорювали і спорудження укріплень.
Курс на нові окупації
І Дніпропетровщина, і Запоріжжя, як і інші регіони, виходять за рамки того, що лідер Росії Володимир Путін неодноразово називав головною метою війни проти України – повну окупацію Донеччини та Луганщини. Про такі цілі так званої «СВО», як в Росії називають велику війну проти України, очільник РФ говорив, зокрема, 5 вересня, коли коментував операцію ЗСУ в Курській області Росії.
Проте у російській Конституції серед регіонів РФ перелічені не тільки окупований з 2014 року Крим, Донеччина й Луганщина, а також Запорізька та Херсонська області. У червні Путін озвучив як умову для початку переговорів з Україною – втведення підрозділів ЗСУ за адміністративні межі усіх чотирьох регіонів.
Для російської влади повна окупація Запоріжжя та Херсонщини стане пріоритетом у 2025 році, переконаний політолог із Росії, викладач Карлового університету в Празі Олександр Морозов.
«Але при цьому абсолютно неможливо сказати зараз, коли це станеться. Тобто насправді війна йде дуже повільно. Три роки. І ось зараз міністр оборони РФ [Андрій] Бєлоусов повідомив, що за 2024 рік російська армія захопила 4,5 тисячі квадратних кілометрів. Це приблизно третина російської Калінінградської області, чи це десята частина території Естонії, якщо брати невелику європейську країну. І це сталося за рік. При тому, що Росія вела фронтальну війну, використовуючи всі свої можливості та всі види озброєнь», – зазначив він.
Політолог не вірить в те, що повна окупація Запоріжжя і Херсонщини стане можливою у 2025 році.
Кремль ставить завдання окупувати Запорізьку область, але незрозуміло, яким чиномОлександр Морозов
«Все-таки ще понад 20% території цих областей не захоплено. На додачу Кремль стикається з проблемою неможливості штурму великих міст. Очевидно, що Кремль ставить завдання окупувати Запорізьку область, але незрозуміло, яким чином можна штурмувати велике місто. Його треба оточувати, примушувати до капітуляції, мінімізувати цивільні жертви. Але усе це дуже складно», – сказав Морозов.
Глобальна війна
Які б цілі не декларувала російська влада, українським громадянам варто розуміти, що головна мета РФ – повна окупація України, каже український політичний консультант Олексій Ковжун.
Це війна глобальна. Можна сперечатися, чи є вона світовою, чи ні, але вона точно є глобальноюОлексій Ковжун
«Путіну не потрібні окремі області України. Йому потрібна Україна в ГУЛАГівському стойлі. Насправді ми маємо пам'ятати, що війна, яку веде Росія, ведеться не проти України, не проти нас, а проти всього глобального порядку. Ми є жертвою і полем бою. Дуже важливо, щоб наші союзники побачили нарешті те, що вже стрибає в очі – це війна глобальна. Можна сперечатися, чи є вона світовою, чи ні, але вона точно є глобальною. І це доводить нам історія Сирії. Бо через те, що Росія застрягла в Україні, вона втратила Сирію, яку не змогли підтримати ані росіяни, ані іранці, які отримали по зубах від Ізраїлю і також не змогли допомогти сирійському диктатору. Тож це не декілька різних війн, а одна», – зазначив він.
Сирійські повстанці рано вранці 8 грудня заявили, що взяли під свій контроль столицю Дамаск після наступу, який відбувся в останні дні і швидко просунувся по всій країні. Дамаск «тепер вільний від Асада», заявили повстанці у своїй заяві в соціальних мережах.
Місце перебування президента Башара Асада спочатку було невідоме, хоча Сирійська обсерваторія з прав людини, що базується у Великій Британії, повідомила, що Асад вилетів з Дамаска рано вранці 8 грудня.
Reuters з посиланням на свої джерела повідомляв, що Асад полетів до Москви, і план втечі тримав у секреті навіть від родичів. Про те, що Асад у Москві заявила пізніше російська державна агенція ТАСС з посиланням на джерело у Кремлі.
У неверифікованій заяві Асада йдеться, що він нібито залишався в Дамаску до ранку 8 грудня, а з просуванням повстанців углиб міста перемістився на російську авіабазу Хмеймім, звідки увечері 8 грудня вилетів до Москви.
Без пропозицій миру від Путіна
Після обрання президентом США Дональда Трампа все частіше лунають розмови про припинення війни і перемовини з Росією. Трамп називає війну РФ проти України «найстрашнішою бійнею, яку світ бачив з часів Другої світової». Для припинення бойових дій треба укласти угоду, каже він.
Радник Білого дому Джон Кірбі нагадав Трампу про принцип «Нічого про Україну без України» і додав, що Володимир Зеленський має вирішувати, коли і за яких умов має розпочинати перемовини щодо завершення війни.
«Чи можна очікувати, що Путін запропонує зі свого боку перемир'я? На мій погляд, ні. Можливо, він чекатиме пропозиції від Києва, можливо, чекатиме на таку пропозицію від Євросоюзу або окремих європейських країн, але сам пропонувати перемир'я він не буде. Треба наголосити, що його план передбачає не тільки захоплення цих областей, але й визнання це в міжнародних договорах. Третій пункт – скасування санкцій і четвертий і найфундаментальніший пункт – Путін вимагає, щоб після того, як Росія захопить чотири області, Україна стала демілітаризованою і відмовилася не тільки від вступу до НАТО, а й від військового співробітництва з європейськими країнами або з будь-якою країною, яка належить до глобального альянсу підтримки України. Очевидно, що це все не може бути реалізоване, тому я не бачу, яким чином буде сконструйовано мирний процес і мирні переговори», – зауважив політолог Морозов.
Якщо ж мирні перемовини розпочнуться, Путін подаватиме це електорату як власну перемогу, переконаний український медіаконсультант Олексій Ковжун. Причому президент РФ буде прагнути вести діалог не з Україною.
Призупинення війни вигідне ПутінуОлексій Ковжун
«Будь-яке призупинення війни є вигідним агресору, тобто Росії, Путіну. Насправді, якщо ми подивимось на цю війну як на глобальну, то перемовини про перемир'я, які Путін буде відмовлятися вести з Україною, а бажає вести з США, це вже є перемогою Росії. І тут неважливо, які саме території він на цей момент буде утримувати. Неважливо, на які території він ще буде посягати. Він сприйме це як одну зі своїх перемог», – додав експерт.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.