Музей-заповідник «Херсонес Таврійський», розташований в анексованому Севастополі, потрапив під санкції Євросоюзу. В документі, опублікованому на сайті ЄС, сказано, що після початку анексії Криму РФ музей просуває проросійські наративи про культурне значення артефактів і місць розкопок, якими він керує. Наскільки змінився музей-заповідник за роки анексії? Як і з якою метою його використовує російська влада? І який вплив на «Херсонес Таврійський» матимуть санкції, запроваджені Європейським Союзом?
Про це у програмі Радіо Крим.Реалії ведуча Олена Бадюк говорила з Евеліною Кравченко, кандидаткою історичних наук і старшим науковим співробітником Інституту археології НАН України, та Дариною Підгірною, юристкою Регіонального центру прав людини.
Херсонес: до та після анексії Криму
Музей-заповідник «Херсонес Таврійський» до анексії Криму працював як українська державна установа, підпорядкована Міністерству культури України. Після російської окупації та анексії півострова контроль над музеєм перейшов до російської влади.
Відтоді «Херсонес Таврійський» став не лише культурним об'єктом, а й інструментом російської пропаганди – на його базі регулярно відбуваються заходи за участю високопосадовців та представників Російської православної церкви. У повідомленні ЄС йдеться про те, що після повномасштабного вторгнення Росії музей використовував свою платформу для сприяння вторгненню, включаючи організацію поставок на передову. Тому музей-заповідник несе відповідальність за дії чи політику, які підривають чи загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України.
Влітку минулого року Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до ООН щодо руйнування Росією «Херсонеса Таврійського». Чиновник тоді зазначив, що заповідник внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та є унікальною історико-археологічною пам'яткою Криму.
Лубінець також наголосив, що Росія повністю знищила Херсонес. Там російська влада розпочала незаконні будівельні роботи, фактично побудувавши нове місто – так званий історико-археологічний парк.
Призначений Росією губернатор анексованого Севастополя Михайло Развожаєв прокоментував запровадження санкцій проти Херсонеса та назвав їх «дикістю». А сам музей-заповідник назвав «колискою християнства на Русі» та «місцем, де зливаються воєдино наша історія і культура» – мається на увазі російська.
Бікоко і дівчина з веслом
За роки анексії Росія кардинально змінила структуру українського музею-заповідника, каже старший науковий співробітник Інституту археології НАН України Евеліна Кравченко. Нині майже вся територія належить РПЦ – Свято-Володимирському чоловічому монастирю. 2024 року було відкрито «Новий Херсонес». Він розташований впритул до стародавнього міста, на території військових баз.
Найзгубніше, що сталося з Херсонесом, – це будівництво «Нового Херсонеса»Евеліна Кравченко
«Найстрашніше, найзгубніше, що сталося з Херсонесом, – це будівництво «Нового Херсонеса» у передмісті стародавнього міста… Усі нові будівлі зведені у так званому псевдовізантійському стилі, я б назвала цей стиль «бікоко», бо навіть псевдовізантійським його назвати досить важко. До речі, останніми днями в Росії «Новому Херсонесу», ось цьому новозбудованому, було присуджено премію за найкращий музей Росії та вручено статуетку «Дівчина з веслом». Я не жартую, це у них у повідомленнях останнім часом прозвучало. Тож це зараз не просто «Новий Херсонес». Це «Новий Херсонес» – «Дівчина з веслом». Ну, власне це, мабуть, і є дикість», – каже Евеліна Кравченко.
Росія продовжує там незаконні археологічні розкопки, створюються нові комунікації – прокладається водогін і каналізація, розповіла Кравченко.
«Це велика будівельна компанія, і працюють вони безпосередньо в центрі стародавнього Херсонеса на незайманих археологічних шарах, руйнуючи те, що там ще залишилося від збудованого Миколою I Свято-Володимирського монастиря в середині ХІХ століття. Тобто завершують його справу», – розповідає Евеліна Кравченко.
Те, що було викопано під час будівництва «Нового Херсонеса», туди, схоже, взагалі не надходило ні на реставрацію, ні на зберіганняЕвеліна Кравченко
Знахідки потрапляють не лише у фонди херсонеського музею, а й вивозяться до Росії, каже експерт.
«А те, що було викопано під час будівництва «Нового Херсонеса», туди, схоже, взагалі не надходили ні на реставрацію, ні на зберігання. І я підозрюю, що ці предмети були одразу відправлені до Санкт-Петербурга, в Ермітаж. І їх реставрують реставраційні майстерні Ермітажу. І не факт, що вони взагалі звідти повернуться, принаймні, у повному складі. І вони точно не повернуться до музею-заповідника «Херсонес», вони точно повернуться до «Нового Херсонеса», і, зважаючи на все, будуть здані на зберігання саме туди. А це приватний музей. І далі, якщо це приватний музей, ці колекції можуть бути втрачені», – розповіла Евеліна Кравченко.
Армія, віра, скріпи
Новобуд перебуває в управлінні «Автономної некомерційної організації музейно-храмовий комплекс «Новий Херсонес». І він не потрапив до санкцій. Рішення ЄС стосується Державного історико-археологічного музею-заповідника.
Ідеологом там виступає Російська православна церква, а роблять вони це руками Міністерства оборони РФЕвеліна Кравченко
«Справа в тому, що Херсонес дуже активно пов'язаний, на багатьох рівнях багатошарово пов'язаний з оборонними структурами Російської Федерації. Починаючи з того, що вони збирали допомогу для свого фронту, тобто вони допомагали «СВО» («СВО» або «спеціальна військова операція» – так у Росії називають повномасштабну війну проти України – ред.), закінчуючи тим, що Міністерство оборони (Росії) є генеральним підрядником, яке здійснювало будівництво «Нового Херсонеса». Ідеологом там виступає Російська православна церква, а роблять вони це руками Міністерства оборони РФ. Тобто там такий дуже міцний зв'язок між Шойгу, Кирилом (патріархом РПЦ) і Путіним, і все це якось дуже активно і, на жаль, ефективно функціонує», – розповіла Евеліна Кравченко.
Використовуючи Херсонес, Росія веде активну політику щодо впровадження нових смислів у масову свідомість, ігноруючи при цьому багатогранне значення заповідника.
Усе це там нині знищується, і все це замінюється новими наративамиЕвеліна Кравченко
«Там знищується фактично концепція античного Херсонеса як пам'ятника Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Херсонеса як колиски демократії, Херсонеса як античної суспільної громади, як пам'ятника, який славиться на весь світ своєю епіграфікою, який залишив світлві унікальний документ – присягу громадян Херсонеса на вірність полісу. Все це там нині знищується, і все це замінюється новими наративами, які якраз можна вбудувати в нову, новостворену систему ідеології Росії, яка полягає в Херсонесі як у колисці російського православ'я, на якому вони й будують, власне, свою ідеологію», – каже Евеліна Кравченко.
Заборона експорту наративів
Санкції ЄС стосуються безпосередньо директорки музею-заповідника Олени Морозової, розповідає юристка Регіонального центру прав людини Дарина Підгірна. Це означає, що якщо вона має фінансові активи на території Європи, то вони будуть заморожені.
Санкції щодо самого Херсонеса означають розрив будь-яких взаємовідносин з ним, а отже, і можливостей просувати російські наративи. Широкої комунікації і не було вже після 2014 року, зазначає Підгірна, а тепер вона взагалі буде неможлива.
Вони розповідають про культурну велич Росії, висловлюючи, зокрема, теорію про те, що Херсонес є «колискою російського православ'я та російської державності»Дарина Підгірна
«Ті представники, які виступають як представники «Херсонеса Таврійського», чи то археологи, співробітники Ермітажу або будь-якої іншої культурно-наукової інституції Росії, які проводять розкопки на території «Херсонеса Таврійського» з дозволу як Міністерства культури Російської Федерації, так і, власне, певних бюрократичних погоджень від директора цього музею Олени Мороз, вони все ще їздять на територію країн ЄС, вони все ще розповідають про те, наскільки Херсонес важливий для Росії, вони все ще читають лекції, все ще спілкуються з різними експертами, вченими країн ЄС. І все ще розповідають про культурну велич Росії, висловлюючи, зокрема, теорію про те, що Херсонес є «колискою російського православ'я та російської державності». Тобто на російську пропаганду, на її поширення, на можливості її поширення це все ж таки може вплинути», – каже Дарина Підгірна.
При цьому, зазначають експерти, санкції потрібно запроваджувати і стосовно «Нового Херсонеса». Це, за словами Евеліни Кравченко, «улюблений проєкт Путіна». Державний заповідник відійшов на другий план, впевнена вона, а от «Новий Херсонес» зі своєю помпезністю та символікою, густо впровадженою у всі об'єкти, буде максимально використаний для пропаганди «русского міра».
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.